Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: Hiki 
Päivämäärä:   27.5.25 15:55:04

teen asialle eli mistä ..tusta löydän HIKIpohjalliset, jotka pysyy avosandaaleissa (nilkkaremmi on) kengän sisäpuolella?

Sokoksella joo myydään niitä limenvihreitä ohuita hikipohjallisia, muttei sellaiset tietnkään avokengässä pysy vaan tulevat kantapään takaa ulos.

Tilanne: en ole käyttänyt mitään ja sen takia birkkarit on hiestä mustat, siis se korkkimateriaali. Tämä asia on erittäin v-mäinen. Kengät menee pilalle.

Seisoma/kävelytyö, jossa ei tuoleja ollenkaan käytetä.

Huom. Kuvittele nyt mielessä ne mustuneet birkkarit, jotka hiestä kastuu joka päivä. Se on se ongelma, kun tässä työssä/tällä hikoilulla se materiaali a) menee kamalan näköiseksi b) pilalle hiestä ja sen takia tarvitaan PAIKOILLAAN pysyvä ohut hikipohjallnen.

Jesarilla teippaus on kokeiltu ja paskaksi todettu. ensinnäkin se se teippi kun joka pv revin sen irti tuulettamaan kengän ja sen hikipohjallisen niin se repii sen korkkimatskun kengästä kelvottomaksi. Toisekseen se jesari jalan alla alkaa tehdä askellukselle hallaa, siis kipua.

  Re: Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   27.5.25 16:30:00

Ai mun mielestä Birkkareiden viehätys on just se musta jalan kuvio siinä kengässä. Itse en siis omista mutta työkavereiden kenkiä pukkarissa huomioinut.

  Re: Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: Hiki 
Päivämäärä:   27.5.25 16:35:20

"Ai mun mielestä Birkkareiden viehätys on just se musta jalan kuvio siinä kengässä. "

Jalan kuvio on kuule hikeä. Märkää hikeä, hyhyh ja ei mikään söpö jalankuva vaan musta koko se kenkä.

  Re: Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   27.5.25 17:08:48

Se mitään hikeä ole vaan nupukkinahka on hioutunut tummaksi jalan alla.

  Re: Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   27.5.25 18:29:22

Se nupukki nyt vaan tummuu hikoilit tai et. Jos asia häiritsee noin kovasti, niin ehkäpä kannattaisi hankkia toisenlaiset kengät.

  Re: Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.5.25 18:31:43

Teippinä pohjallisien paikalla pysymiseen toimii parhaiten kineesioteippi tai muu vastaava vahvaliimainen ohut kangasteippi. :)

  Re: Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: Kipa 
Päivämäärä:   28.5.25 05:30:51

Sukat? :)

  Re: Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: : 
Päivämäärä:   28.5.25 08:04:58

Ehdottomasti siistit valkoiset sukat. Käytän itsekin.

  Re: Birkenstock -avosandaalien käyttäjä, apua! Mitä

Lähettäjä: Hiki 
Päivämäärä:   29.5.25 19:22:16

"Ehdottomasti siistit valkoiset sukat. "

Valkoiset sukat, kun kerroin ongelman? :D Kuule ku erhehdyin yhdet (1) vaaleat nilkkatukisukat ostamaan. Siis ei edes tosiaan valkoiset, vaan vaa. keltaiset. Ja on tukisukat nilkan imunesteturvotuksen takia pakollinen.

Niin se värihän tarttui sukiiin kerrasta, kun se sukka on sitä mustaksimennyttä Birkkarinpohjaa vasten.

Laitan ma kuvan niistä hikikengistä, jos muistan. Jos te ette tajua, mikä tässä on se ongelma :D

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.