Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Voiko jalkasilsa olla oireeton?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.5.25 15:12:41

Huomasin sattumalta, että toisessa jalassa pikkuvarpaan ja viereisen varpaan välissä iho kesii. Ei kumminkaan ole kutinaa, kirvelyä, punoitusta tms. Voiko kesivä iho ilman muita oireita olla jalkasilsaa? Onkohan tarpeen hakea jotain silsavoidetta vai pitäisikö vaan seurailla tilannetta ja kiinnittää erityistä huomiota tuon varpaanvälin kuivaamiseen ja "tuuletukseen"?

  Re: Voiko jalkasilsa olla oireeton?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.5.25 19:21:18

Ylös

  Re: Voiko jalkasilsa olla oireeton?

Lähettäjä: je 
Päivämäärä:   27.5.25 19:43:54

Voihan se olla jalkasilsa tai sitten ei. Mutta kotikonsteillakin voi tehdä paljon.

Jalkasilsa ei tykkää happamasta, joten huuhdo jaloista ja varpaanväleistä ensin hiki ja sukkanöyhtä pois ja sitten liota jalkoja ja hinkkaa varpaanväleihin esim. etikkavettä, niin saat jo sillä ehkä alkavan silsan tartutettua.

Eli laita pesuvatiin vettä ja reilusti etikkaa, jossa liottelet jalkoja esim. 5-10 minuuttia, välillä varpaanvälejä pesten, että vesi vaikuttaa varpaanväleissäkin.

  Re: Voiko jalkasilsa olla oireeton?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.5.25 00:51:32

Kiitos je!

  Re: Voiko jalkasilsa olla oireeton?

Lähettäjä: .g.ö 
Päivämäärä:   28.5.25 16:41:50

Je:n vinkki on hyvä. Minullakin lähti joskus jalkasilsa tuolla tavoin. Lisäksi ostin marketista lactoline nimistä pesuainetta, pH 4,5. Sillän kun pesee varpaanvälit aina välillä, niin jalkasieni on pysynyt poissa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.