Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.5.25 16:22:55

Mitä sellaisen ihmisen päässä oikein liikkuu, joka viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin: viivytti avioerohakemuksen tiedoksiannon vastaanottamista kaikin keinoin, nyt ei suostu mihinkään ositusehdotukseen, muttei anna omaakaan ehdotusta. Ei suostu talon myyntiin laittamiseen. Vaatii, että rahat edelleen ”yhteiset” eli tulevan ex-puolison pitää luovuttaa omat tulonsa tämän elämää hankaloittavan käyttöön ja määräysvallan alle. Jos toinen käyttää omia rahojaan, vaaditaan niistä selontekoja. Kyttää ja utelee toisen tekemisistä lasten kautta ja kommentoi kuinka kaikki tehdään väärin, ihan jo ruokaostoksista alkaen. Vieraannuttaa lapsia toisesta vanhemmastaan, mustamaalaa tätä lapsille, vaikka väittää aina, että kaikessa mennään lasten paras edellä.

Mitkä tuollaisen ihmisen motiivit on? Vaikka ajatuksena olisikin kosto, niin eikö samalla tee omastakin elämästä hankalaa, jolloin koston idea ikäänkuin sulaa pois? Miten tuollaisen käytöksen saa loppumaan?

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.5.25 16:25:34

Ei tuo käytös ole loogista, siksi et sitä voi logiikalla ymmärtää. Toinen ei halua eroa, toista pelottaa ja ahdistaa se, ja se purkautuu kaikin mahdollisin tavoin joka suuntaan. Ei siinä ajatella mikä on järkevää tai mikä palvelee omia tarkoitusperiä, vaan mennään puhtaasti tunteella.

Tuollaisen käytöksen saa loppumaan sillä, että toinen menee oma-aloitteisesti terapiaan työstämään käytöstään ja siihen johtaneita asioita. Eli sinä et voi tehdä asialle yhtään mitään muuta kuin yrittää päästä lähtemään mahdollisimman nopeasti pois.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.5.25 16:28:29

Ei tuollainen ihminen ajattele järjellä omaa etuaan, eikä käytöstä saa loppumaan ainakaan järkeen vetoamalla. Todennäköisesti tuollainen käytös ruokkii ihan itse itseään, jokainen siirtyvä päivämäärä on voitto, jokainen sinusta saatu tieto on syy jatkaa.

Keskity suojaamaan itseäsi exän käytökseltä. Se tulee luultavasti jatkumaan hamaan tappiin saakka, etenkin kun teillä on lapsiakin vielä.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Kohu 
Päivämäärä:   23.5.25 16:52:44

Onko ne oikeasti eroamassa vai selitteleekö mies vaan sulle tarinoita.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   23.5.25 16:56:57

Kohu: samaa mietin. Tietääkö vaimo?

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   23.5.25 17:00:33

Tämänkin takia kannattaa hyvin kauan miettiä kenen kanssa niitä lapsia tekee (vai tekeekö ollenkaan!).

Ilman lapsia ero on aina helpompi. Nyt joutuu olemaan kiinni ex-puolisossa kun on yhteisiä lapsia.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: df 
Päivämäärä:   23.5.25 17:04:10

Ei siihen kovin kaksista juristia tarvita, kun tuon ongelman selvittää. Luulisi jo toisen vuoden oikeustieteen ylioppilaan osaavan antaa oikeat neuvot.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.5.25 17:05:03

E, niin, mitäs rupesi suhteeseen joka ei kestänytkään! Olisi pitänyt tietää!

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.5.25 17:07:17

Mies elää tunteiden kautta ei loogisuuden. Varmaan katkera ja mustasukkainen. Kuvittelee että jos hidastelee niin vaihdat ehkä mieltä tai samalla sun elämä hankaloittuu kun kehtasitkin tehdä tämmösen päätöksen. Joko mies löytää uuden tai pääsee yli- niin kauan se jatkuu. Rasittavaa se on. Älä nyt ainakaan laita mitään rahoja yhteiselle tilille. Talo jos on puoliksi niin voit myydän osuutesi hänelle. Tietääkseni mies ei laissa pysty pitämään väkisin sua siinä. Mies on selvästi emotionaalisesti lapsentasolla. Niin tapahtuu kun lapsuudessa ei opeteta tunne-elämää tai käsittelemään pettymystä. Järkevä aikuinen ei vetäisi lastaan mukaan se nimittäin traumatisoi lapsia jos heidät pakotetaan valitsemaan puoli kahden maailman tärkeimmän ihmisen väliltä.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: åoingnrgnoa 
Päivämäärä:   23.5.25 17:15:16

"Vaatii, että rahat edelleen ”yhteiset” eli tulevan ex-puolison pitää luovuttaa omat tulonsa tämän elämää hankaloittavan käyttöön ja määräysvallan alle."

Mitä vitun väliä mitä "vaatii"!! Et kai tosissasi kuuntele tommoista idioottia! Tai tee sille mitään "selontekoja". Taidat olla aika nössö kun tommosta edes kuuntelet!

Menet juristille, teet miten hän neuvoo ja muutat mahdollisimman äkkiä pois. Estät miehen kaikissa kanavissa, kaikki yhteydenpito vain juristin kautta.

Nyt kasvata selkäranka nainen!

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Tavis 
Päivämäärä:   23.5.25 18:08:21

Menitkö sekaantumaan mieheen, jolla on sotkuinen ero vielä kesken? Onnea vaan! Kun ero on saatu vihdoin viralliseksi, alkaa lastenhoidolla pompottelu, sinuakin koskevien valheiden levittely ja jatkuva turhanpäiväinen yhteydenpito. Sitten vastaillaan turhiin lastensuojeluilmoituksiin, väännetään elareista ja ihmetellään, kun toiseen kämppään muuttaminen ei onnistu exän kieltäessä lasten osoitteen muuttamisen.

Mitään järkeä tässä kaikessa ole, mutta ei sillä vastapuolella mitään hävittävääkään ole.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: N 
Päivämäärä:   23.5.25 18:17:16

Voihan tuo olla nainen joka ei halua eroa.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Taika 
Päivämäärä:   23.5.25 19:02:03

Mitä väliä sillä on, mitä sukupuolta puoliso edustaa? En osaa muuta neuvoa antaa, kuin että omat rajat selkeinä ja tiukkoina + asiansa osaava juristi.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   23.5.25 19:07:25

Luulen että edes aloittaja ei tiedä kumpi puoliso sitä eroa viivyttää. Pointti on että ne on toistensa puolisot ja muut ei niiden väleistä voi tietää.

Oletukseni on että aloittaja on se "tuleva puoliso" omissa haaveissaaan ainakin?

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.5.25 19:08:43

Eihän tässä aloituksessa ole mainittu tulevia puolisoita vaan tuleva ex-puoliso?

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: rita 
Päivämäärä:   23.5.25 19:13:54

2Eihän tässä aloituksessa ole mainittu tulevia puolisoita vaan tuleva ex-puoliso?"

^ap lienee uusi puoliso, joka häiriintyy puolisonsa exän vaatimuksista.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Up 
Päivämäärä:   23.5.25 19:16:49

"ap lienee uusi puoliso, joka häiriintyy puolisonsa exän vaatimuksista."

Tämä ihan selkeästi, vaan ovatko oikeasti ees eroamassa.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   23.5.25 19:30:09

Jees, sitä juuri meinasin että ap taitaa olla suhteessa jossa hänet huijataan uskomaan että suhdekumppani on eroamassa.

Tuo on stereotyyppisin valhe mitä ukkomiehet sanoo saadakseen vaihteluseksiä.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.5.25 19:42:13

Mukavastakin vaimosta voi kuoriutua aika koston himoinen jos mies vaihtaa toiseen..

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.5.25 20:22:55

Q, varmasti onkin stereotyyppinen valhe. Ei se kuitenkaan poista sitä tosiasiaa, että eropakoilu, passiivisuus ja/tai vieraannuttaminen on monelle myös ihan totisinta totta, eikä mikään yksisarvinen…

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.5.25 20:25:10

Jos lasten kautta pitää udella niin eroavat puolisot lienevät jo eri osoitteissa. Aloituksen kuvio on valitettavan tavallinen, jos toinen on päättänyt käyttää kaikki keinot rankaistakseen exää.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Anonyymi 
Päivämäärä:   23.5.25 21:29:51

Kai se on joku läheisriippuvuus, yksinjäämisen pelko, tutusta ja turvallisesta luopumisen tuska.

Tiedän yhden, joka vaati exäänsä palaamaan takaisin kotiin siinäkin vaiheessa kun tämä oli jo muuttanut uuden kumppanin kanssa yhteen. Kuka sellaisen puolison haluaa edea takaisin? No oikeasti ei kukaan, jos järjellä ajattelee, mutta eipä siinä menettämisen pelossa järjellä ajatella.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   24.5.25 22:50:44

Mun ex viivytti eroprosessia niin että kaikkinensa kesti yli vuoden saada viralliset paperit.
Ja vaati kaikkea posketonta.
Itse oli petturi ja kuvitteli että siitä huolimatta jäisin, ja paska iski tuulettimeen kun lähdin.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Taina 
Päivämäärä:   24.5.25 22:56:34

"Tiedän yhden, joka vaati exäänsä palaamaan takaisin kotiin siinäkin vaiheessa kun tämä oli jo muuttanut uuden kumppanin kanssa yhteen. Kuka sellaisen puolison haluaa edea takaisin? No oikeasti ei kukaan, jos järjellä ajattelee, mutta eipä siinä menettämisen pelossa järjellä ajatella."

Mieheni exä pyysi 10 vuotta eron jälkeen saada puhua kun ei muka kaikki tullut erossa puhuttua. Nämä erosi ilman, että kummallakaan uutta, mies vaan ei jaksanut vainoharhaista puolisoaan enää. Ollaan oltu 5 vuotta yhdessä ja tämä exä laittelee viestejä yhäkin välillä. Säälittää hieman tuo, mutta eipä tuolle mitään voi. Pyysi myös, ettei mies muuta töiden perässä toiseen maahan.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: wetehinen 
Päivämäärä:   24.5.25 23:04:53

?? luuletko että joku on sulle kateellinen kun sait lapset :D.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.5.25 23:46:37

No ei se ainakaan rakkautta ole.
Minulle soitti 8 vuoden jälkeen ex, koska halusi olla ystäviä, vaikka koki itsensä loukatuksi, kun häivyin kolmessa päivässä hänen elämästään, kun jäi kiinni pettämisestä.
Ei se myöskään logiikkaa ole.
Mitä jää jäljelle..?
Pikkuisen vinksahtanut ihminen, joka ei tunne sairauden tunnetta.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: sdlvknvsd 
Päivämäärä:   25.5.25 00:16:58

Aloittaja, toivottavasti olet jo ottanut yhteyttä lakimieheen.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Genius 
Päivämäärä:   26.5.25 08:53:34

Kuulostaa ihan Helenan toiminnalta.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: enni 
Päivämäärä:   26.5.25 13:07:09

Kaikki aloituksen asiat ei nyt ihan pidä paikkaansa.

Oma kokemus muutaman vuoden takaa on, että mies oli ottamassa yksipuolisesti minusta eroa. Hän ihan omin päin kertomatta minulle oli avannut oman pankkitilin ja ilmoittanut palkanmaksajalleen tilin vaihdosta. Minä vain huomasin että yhteiselle tilille ei enää tule miehen varoja. Ei siinä minulla ollut mitään sananvaltaa enkä voinut mitään vaatimuksia esittää.
Samoin kun erohakemus tuli tiedoksi postissa, siinä luki että vaikka en vastaisi siihen mitään, se ei estä asian etenemistä.
Yhteisiä lapsia meillä ei ollutkaan ja somessa hän on joko piilottanut minulta kaiken tai sitten ei vaan julkaise mitään. Edelleen olen kyllä facekavereissaan.

Talon myymisen ja osituksen ym. saa kyllä hoidettua lakimiehen kautta jos vaan haluaa. Lasten vieraannuttaminen voi tuossa tapauksessa olla ihan ok, vaikka se sattuukin. Jos lapset ovat exälle kiristyksen väline, niin asiasta luopumalla kiristäjä menettää otteensa. Kyllä ne sitten teini-ikäisenä ilmaisevat oman tahtonsa ja ottavat toiseen vanhempaan yhteyttä jos pohjat on siihen saakka kunnossa.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Nippe 
Päivämäärä:   26.5.25 15:40:12

Mielestäni on ihan ymmärrettävää että joku viivyttää ja tekee muutakin vahinkoa jos suhde on mennyt munilleen. Aika moni yrittää tuon jälkeen häiritä mahdollisuuksien mukaan toisen elämää tai ainakin passiivisesti ei toisen elämää helpota.

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.5.25 16:58:32

"
Tuollaisen käytöksen saa loppumaan sillä, että toinen menee oma-aloitteisesti terapiaan työstämään käytöstään ja siihen johtaneita asioita. Eli sinä et voi tehdä asialle yhtään mitään muuta kuin yrittää päästä lähtemään mahdollisimman nopeasti pois."

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.5.25 17:38:38

Harkinta-aika lähtee vasta todistettavasta tiedoksiannosta. Lopulta hakemuksen antaa tiedoksi haastemies. Tässä tapauksessa siihen meni 2kk.

Tilit voi toki eriyttää, mutta voi toinen siitä huolimatta vaatia vaatimasta päädytäänkin selontekoja ja kiristää esim. että viivyttää asioita entisestään, jos hän ei saa tietoa mihin ”yhteiset rahat on käytetty”. Tässä tapauksessa on vaan hänen rahat ja yhteiset rahat. ;)

Aika sairas ajatus, että vanhemmasta eron vuoksi vieraannuttaminen olisi jotenkin ok… Ei kyllä mahdu omaan arvomaailmaan, kun toinen vanhempi ei esim. ole väkivaltainen tmv..

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Äitee 
Päivämäärä:   26.5.25 21:59:00

Omassa lähipiirissä tämmönen viivyttelijä oli mies. Ja eron syy oli alkoholinkäyttö ja sen myötä aggressiivisuus, myös lapsia kohtaan.. onneksi läheinen pääsi eroon ja lopulta se m*lkkukin lopetti piinaamisensa... ( toki lakkasi maksamasta elareitakin, mutta se oli pientä kun pääsi eroon..)

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: äwfejwgj 
Päivämäärä:   27.5.25 01:04:57

Mies nyt voi "vaatia" mitä tahansa, mitä siitä kannattaa välittää tai edes kuunnella.
Ja aloittaja, tarvitset hyvän lakimiehen. Se on joka euron arvoista!

  Re: Puoliso viivyttää eroa kaikin mahdollisin tavoin

Lähettäjä: Mara-katti 
Päivämäärä:   27.5.25 08:35:58

Aloittajan puoliso on ihan kuin meikäläisen ex-vaimo.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.