Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: LL 
Päivämäärä:   20.5.25 12:35:54

Rakentaminen tai rakennuttaminen... Mieli tekisi rakentaa uusi talo, kivan tontinkin taisin löytää. Olen jotenkin aina ajatellut että sitten oikeassa parisuhteessa rakennetaan se meille sopiva yhteinen paikka jossa vanhennutaan yhdessä - sitä parisuhdetta ei vaan ole löytynyt. Jaksaisinko alkaa yksin projektiin? Ärsyttää vähän kun ei ole ketään keltä kysyä mielipidettä, eihän ketään oikeasti kiinnosta valitseeko joku kotiinsa valkoista vai beigeä maalia tai onko keittiössä vetolaatikot vai kaapit.

En edes oikeasti tiedä uudisrakentamisesta mitään, olisin siis täysin maksullisten ammattilaisten varassa. Onko tässä mitään järkeä?

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   20.5.25 12:45:04

Yritä verkostoitua jossain someryhmissä sellaisten kanssa jotka ovat jo rakennuttaneet talonsa. Voit saada muiden kokemuksista arvokkaita vinkkejä ja onnistua välttämään mahdolliset sudenkuopat. Lisäksi kannattaa tupla tarkistaa oma vakavaraisuutensa.

En jäisi odottamaan parisuhdetta, elä elämääsi!

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   20.5.25 13:01:14

Jos mielessä on talo, jollaista ei valmiina saa, tai tykkäät rakentamisprosessista, siitä vaan. Jos taas rakentaminen tuntuu ajanhukalta ja riesalta, samalla rahalla saa valmiita taloja.

Usein itse rakentamisessa ideana on juuri se, että osa hommista tehdään itse ja siinä säästetään. Jos itseltäsi puuttuu tämä puoli, ja kaikki olisi vieraiden ammattilaisten käsissä, laske muiden työlle myös kunnon riskikerroin, jos kaikki ei mene aivan kuin strömsössä.

Muutama vuosi sitten tuli hyvä dokumenttisarja, kun tamperelainen tv-alan ammattilainen keksi rakennuttaa itselleen omakotitalon Poriin. Rahaa meni hulppeasti yli budjetin ja vaikeuksia oli. Katso ensimmäiseksi tämä sarja.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   20.5.25 13:03:11

Jos on pinkka kunnossa, niin eiköhän tuo onnistu yksinkin.
Ammattilaisethan ne talot suunnittelee ja rakentaa ja sinä maksat niille siitä?

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   20.5.25 13:10:08

Tiedän useammankin yksin talonsa rakennuttaneen naisen. Voi olla jopa kevyempi prosessi rakennuttaa yksin, kuin tehdä kompromisseja puolison kanssa. Mutta pinkka on oltava kunnossa, 300-400 th menee jo pieneenkin taloon.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   20.5.25 13:29:36

Talon rakennuttaminen ei sitten ole mikään helppo homma ja jos nyt kuvittelet, että maalisävyjen ja keittiökaappien valitseminen on haastavin osuus, niin metsään menee. Talon rakennuttaminen on hyvä idea, jos olet ihminen, joka on valmis ottamaan asioista selvää, tekemään ja järjestämään asioita tehokkaasti, uskallat neuvotella ja vaatia asioita. Rahaa pitää myös olla reilusti. Rakennuttamiseen sisältyy aina yllätyksiä, jotka maksaa rahaa, jota ei ole budjetoitu.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: tässä ja nyt 
Päivämäärä:   20.5.25 14:53:40

Haastavaa on löytää ammattitekijät! Tarjolla on jos jonkinnäköistä "osaajaa", joiden kanssa saattaa olla ongelmissa.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: &€#? 
Päivämäärä:   20.5.25 16:31:30

Unohda. Tilaajan syytä ymmärtää mitä tilaa. Itse osattava valvoa koko prosessi. Ei auta vaikka nimellisesti valvoja määrätty kohteeseen. Osa ei osaa, osa ei välitä ja osa hyväveli rakentajan kanssa.
Jos ihan pakko niin osta jo valmis kokonaisuus. Niitä sisustus asioita voit miettiä siihenkin.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   20.5.25 17:33:30

Jos kuitenkin päädyt rakentamaan, kiertele ensin ainakin vuosi aktiivisesti erilaisten talojen asuntonäytöillä. Siinä kartoitat, mikä on itsellesi tärkeää, ja millaisia asioita taas et halua taloosi. Käy varsinkin uusissa taloissa, mutta jonkin verran myös vanhoissa.

Tämä varsinkin, jos asunnosta on tarkoitus saada loppuelämän koti.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: ___ 
Päivämäärä:   20.5.25 21:40:08

Pakkoko se on pitkästä tavarasta rakennuttaa, onhan niitä avaimet käteen paketteja. Aattelis että jollakin valmistajalla olisi joku malli mikä miellyttää. Helpompi hallita budjettia noissa. Ehdottomasti kannattaa elää omaa elämää, eikä odotella "prinssiä" pelastamaan.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: ....... 
Päivämäärä:   20.5.25 21:59:36

Rahastahan se on lähinnä kiinni.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   20.5.25 22:02:21

"Pakkoko se on pitkästä tavarasta rakennuttaa, onhan niitä avaimet käteen paketteja. Aattelis että jollakin valmistajalla olisi joku malli mikä miellyttää. Helpompi hallita budjettia noissa. Ehdottomasti kannattaa elää omaa elämää, eikä odotella "prinssiä" pelastamaan."

No niinhän sitä luulisi, että avaimet käteen teettäessä ei tarvitse itse tehdä mitään. Totuus voi olla tarua ihmeellisempää. Mitä isompi kokonaisuus on yhdellä urakoitsijalla, sitä tärkeämpää on valvonta. Ja toiseksi aika harva "avaimet käteen" on todella sellainen, että urakoitsija tekee ihan kaiken. Rakentamiseen liittyy aika paljon asioita sen fyysisen rakentamisen lisäksi. Toki, jos rahaa on, niin voit palkata itsellesi projektipäällikön tekemään sen kaiken, mutta harva on valmis maksamaan niin paljon, että saa todella on resursseja tehdä kunnolla.

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   20.5.25 22:02:50

Rakentaminen on kamalinta ikinä. Ei koskaan jos vain voi välttyä

  Re: Talon rakentaminen yksin

Lähettäjä: -!- 
Päivämäärä:   20.5.25 22:03:42

Onko sulla lähipiirissä ketään mitenkään rakentamisesta ymmärtävää, johon luotat?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.