Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   10.5.25 18:59:14

http://forum.hevostalli.net/read.php?f=9&i=10036302&t=10036302

Noniin, kriisi tällaisessa tilanteessa on aivan normaalia. Missään viestissähän en tuonut ilmi, että oliko asian paljastuminen osallisille hyvä vai huono asia.
Huutomerkki päätti, että kahdesta vaihtoehdosta se ainut vaihtoehto on, että puoliso ei olisi halunnut tietää.

Huutomerkki päätti myös, että minä aloittajana olen tässä nyt se huonoista huonoin ihminen. Kiusaaja. Mutta kuten sanoit, mies on tässä ensisijainen syyllinen. Itse lisään vielä, että ainut syyllinen.

Kannattaa muistaa myös se, että joskus myös itse valehtelijoille ja pettäjille asian paljastuminen voi olla jopa helpotus. Se ei kuitenkaan tarkoita aina sitä, että tapoja muutetaan.

Toivottavasti huutomerkki ei ole kiveen hakannut tätä päätöstään ”minun valintani on olla sotkeutumatta muiden ihmisten elämään”. Tuo valinta karsii sitten ihan kaiken ja itse en ole sotkeutumatta, jos todistan laittomuuksia tai muiden huonoa kohtelua.

En kadu toimintaani tässä tapauksessa ollenkaan. Enkä todellakaan näe itselläni mitään kultaisia kruunuja tai pidä itseäni parempana kuin muut. Se, että sanoo jollekin edes tuohtuneena tuollaisia kommentteja, antaa kommentoijasta aika lapsellisen kuvan.

Tuntuu, että huutomerkkien ja tuplakyssäreiden mielestä näissä tarinoissa on aina se pääpari ja sitten sivuroolissa se ”toinen”. Ja tämän toisen pitäisi aina vain siirtyä hiljaa sivuun ja pitää suunsa kiinni. Itse en ainakaan yhtään ihmettele tai ajattele pahalla, jos jotkut haluavat ihan vain kostomielessäkin paljastaa valheet petetylle osapuolelle, koska on tullut tilanteessa hyvin petetyksi, huijatuksi ja satutetuksi.

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: H 
Päivämäärä:   10.5.25 19:08:44

Tuntuu, että huutomerkkien ja tuplakyssäreiden mielestä näissä tarinoissa on aina se pääpari ja sitten sivuroolissa se ”toinen”. Ja tämän toisen pitäisi aina vain siirtyä hiljaa sivuun ja pitää suunsa kiinni. Itse en ainakaan yhtään ihmettele tai ajattele pahalla, jos jotkut haluavat ihan vain kostomielessäkin paljastaa valheet petetylle osapuolelle, koska on tullut tilanteessa hyvin petetyksi, huijatuksi ja satutetuksi.

^ Tämä. Jos se puolisonsa parasta ajatteleva :))) valehtelijapettäjä tahtoo välttää tämän, voi aina valita olla pettämättä. Sen enempää puolisoaan kuin sitä toista, joka hyvässä uskossa kuvittelee olevansa rakentamassa parisuhdetta.

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: nn 
Päivämäärä:   10.5.25 19:14:03

Yksinkertaisia naisia on helppo saada "suhteeseen", uskovat kaiken mitä mies satuilee :D Sitten ne akat itkevät täällä viikosta toiseen :D

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: H 
Päivämäärä:   10.5.25 19:18:57

Mistä nainen voisi tietää että mies valehtelee? Mitä yksinkertaista siinä on, jos suhtautuu ihmisiin aikuismaisesti ja lähtökohtaisesti niin, että nämä eivät ole valehtelevia lieroja? Ilmeisesti mielestäsi on sitten isokin saavutus onnistua olemaan valehteleva liero?
Ei ole häpeä luottaa ihmisiin. Häpeä on ihan yksin sillä lierolla.

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   10.5.25 21:13:52

Turhaan aloittaja vedät nyt herneet nenään ja mutkat suoriksi. Puhutaan nyt kuitenkin ihan eri asioista, jos mietitään suoranaisia laittomuuksia tai sitä, että kerronko naapurin Pirkolle, että Pirkon ollessa töissä Pirkon mies viihdyttää toista naapuriaan Maijaa. Hittoako se minulle kuuluu mitä ihmiset elämällään tekevät.

En ole sanonut sinulle aloittaja mitään kommenttiani tuohtuneena. Vain tuonut esille oman mielipiteeni. Se, ettei se vastaa sinun mielipidettäsi tai välttämättä yleisiä normeja, ei taas ole minun ongelmani.

Sanoit, että paljastuminen oli osallisille kriisin paikka, vaikka haluja jatkaa yhdessä on. Kriisi harvemmin on mikään oletusarvoisesti positiivinen asia.

Kostomielessä tehdyt kertomisen toiselle osapuolelle ovat taas sitä pikkumaista ja keskenkasvuista käytöstä. Toki saa tuntua kurjalle ja suututtaa ja ketuttaa mutta miksi kostaa sille miehen puolisolle ja mahdollisille lapsille, jotka taas eivät ole olleet asiassa millään tavalla osallisina mutta jotka ovat ne, joihin asia sattuu kaikista kovimmin.

Niinkuin ensimmäisessä viestissäni sanoin, että olen nuorena ollut yhtä mustavalkoisesti ajatteleva mutta elämä on tuonut perspektiiviä asioihin.
Keskustelitko aloittaja tämän miehen kanssa asiasta millään tasolla? Ja ennenkuin pillastut kysymyksestä niin olen utelias, että mitä asiassa tapahtui ennenkuin päätit mennä vaimon puheille ja miten ylipäätään sait selville, että kuka se vaimo on?

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: Jaaha 
Päivämäärä:   10.5.25 22:18:45

"Kostomielessä tehdyt kertomisen toiselle osapuolelle ovat taas sitä pikkumaista ja keskenkasvuista käytöstä. Toki saa tuntua kurjalle ja suututtaa ja ketuttaa mutta miksi kostaa sille miehen puolisolle ja mahdollisille lapsille, jotka taas eivät ole olleet asiassa millään tavalla osallisina mutta jotka ovat ne, joihin asia sattuu kaikista kovimmin."

Tuossa aloittajan tapauksessa se mies oli niin tyhmä ja päälle mulkero asenteeltaan että syyttäkööt ihan itseään tilanteesta. Miksi muiden pitää syyllistää itseään kostajiksi jotka rikkovat perheen kun se mies siellä on ollut se tyhmä ja vellihousu ja kuvitellut että hänpä tässä huseeraa vieraita naisia kun mitäs väärää siinä on kun eihän se satuta kun muut ei saa tietää. Miten vítun tyhmä mies voi olla kuten tuo on :D

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   10.5.25 22:47:48

Itse olen lähtökohtaisesti kiinnostunut kumppanini kuulumisista, ajatuksista ja päivän tapahtumista. Monessa asiassa jaamme samoja arvoja ja olemme sopineet yhdessä parisuhteemme rajoista.

Jos puolisollani olisi sivusuhde, olisin kyllä halukas tietämään siitä yllä mainituista syistä; kumppanini mielenliikkeet ja arki kiinnostavat. Miksi haluaisin olla ihmisen kanssa, jonka elämästä en tietäisi noinkin merkittävää asiaa kuin toinen ihminen, johon panostaa sellaista energiaa, jonka voisi myös käyttää perheemme ja parisuhteemme hyväksi? Pettäminen olisi myös rajojemme ja arvojemme vastaista. Pettäminen olisi kriisi, mutta ei se olisi millään lailla asiasta kertoneen syytä. Todella kummallinen ajatus, että kertoja olisi tilanteesta jotenkin vastuussa. Minulle olisi myös aivan se ja sama, mikä kertojan motiivi olisi. En ole hänen kanssaan parisuhteessa, eikä minun tarvitse välittää hänestä.

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   11.5.25 08:42:55

En aio mennä tapauksen pieniin yksityiskohtiin. Sen verran voin sanoa, että yhtään selvitystyötä puolison tietojen saamiseksi ei ole tehty. Olen jutellut miehen kanssa paljonkin ennen ja jälkeen puolisolle kertomisen. Siitä syystä tiedänkin, että mies valehtelee hänelle edelleen jne.

Kumpikaan heistä ei ole vihainen minulle tai syytä minua mistään. Ihan ollaan muutkin tässä aikuisia ja normaalit aikuiset kyllä ymmärtävät, että kuka tällaisessa tilanteessa on se ainut syyllinen.
Joten huutomerkki voi lopettaa myös aggressionsa ja pillastumisensa ja närkästymisensä asiasta.

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: + 
Päivämäärä:   11.5.25 08:51:23

Huh huh, nuo huuto ja kysymysmerkit on kyllä sellainen ihmistyyppi, jota viimeiseen asti välttelen tässä elämässä. Totuudella ei mitään väliä, kunhan kulissit on kunnossa. Sama ihmistyyppi kääntää selkänsä minkä tahansa vääryyden edessä, kun "ei kuulu mulle". Naapurin Maijalla on musta silmä ja itkuinen olemus joka maanantaiaamu, mutta en sano enkä tee mitään, ei kuulu mulle, tulee kriisi parisuhteeseen ja sehän on kauheinta mitä voi tapahtua(?).
Itse olen sitä mieltä, että jos näen jotain väärää tehtävän jollekin toiselle, enkä tee mitään vaikka voisin estää tilanteen, olen siitä silloin itse osallinen.

Olen itse myös kertonut pettävästä miehestä puolitutulle. Satuin näkemään sen miehen menevän samassa rapussa asuvan naisen asuntoon ja myöhemmin näin niiden halailevan rapussa. Nainen oli pelkästään kiitollinen että kerroin, vaikka ero tulikin. Aika harva haluaa olla naimisissa valehtelevan pettäjän kanssa...

Ja toisaalta, itse olisin luultavasti mullan alla, jos ympärilläni olisi ollut tuollaisia !? ihmisiä kun yritin päästä eroon hullusta eksästäni. Luojalle kiitos kaikista muiden asioihin puuttujista!

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   11.5.25 10:47:42

"No mitä esimerkiksi saavutit kertomalla vaimolle? Heillä on kriisi päällä, mies etsii edelleen seuraa. Sait toki asian pois omalta omaltatunnoltasi ja voit nyt olla se hyvä ihminen tässä."

Minusta on omituinen ajatusmaailma, että valheelliset kulissit ovat se paras ratkaisu ja hetken kriisi olisi niin paha, että mieluummin vuosikymmeniä valheessa. Kriisi ei ole yksin huono asia, vaan myös murros, josta syntyy jotakin uutta. Se voi olla että että suhde muuttuu. Ehkä mies vihdoin suostuu naisen pyyntöihin avoimesta suhteesta. Tai ehkä nainen saa vahvistuksen, että hän ei olekaan hullu ja hänen epäilyksensä ovat olleet oikeassa ja vihdoin saa rauhan erota. Jo kuukausien ajan mies on puhunut hänet ympäri ja valehdellut pyörryksiin eikä nainen tiedä pettääkö mies vai onko hän vain sairaalloisen mustasukkainen ja vainoharhainen. Suhteessa voi olla huono olla vaikka ei eroaisikaan. Jos toinen saa uskoteltua vian olevan sinussa, ei ero tunnu ratkaisulta.

Aloittajallahan tässä ei ole mitään omalla tunnollaan. Sen sijaan toisten auttaminen on ihan normaalia ihmisyyttä.

"Tässä vedetään monelta taholta mutkia suoraksi ja joku kysyi, että olisiko mulle ok, että salakuvattaisiin pornosivustolle. Mitä voisin tehdä asialle, vaikka tietäisinkin asiasta? Voin toki potkia tyypin, joka tekisi sellaista, pois elämästäni mutta ne materiaalit olisivat edelleen siellä pornosivuilla ja se tieto toisi mukanaan ihan hurjasti ahdistusta."

Niin kumman haluaisit, että sinusta on kuvattu materiaalia 1 viikon ajalta vai 20 vuoden ajalta? Olisiko hyvä, että se viikon jälkeen asiasta kuullut ei kertoisi sinulle, ettei sinulle vain tule paha mieli? Lisäksi voisit saada oikeutta. Oikeutta saa myös petetty osapuoli vaikka oikeus ei olisikaan muuta kuin sosiaalista.

Monesti myös unohdetaan, että asiat kyllä vaikuttavat epäsuorastikin vaikka niitä ei tietäisi. Esimerkiksi pornofilmeissä esiintyminen voi hyvin vaikuttaa muiden ihmisten asenteisiin ja esim. uraasi. Samoin sivusuhde vaikuttaa puolison huomioon, hänen ajankäyttöönsä. Hänen valheensa vaikuttavat mielenterveyteesi. Lisäksi hänen seksielämänsä on riski omalle terveydellesi ja mahdolliset lapset vaikuttavat perheenne talouteen. Myös parisuhteen säännöt ja vaatimus esim. uskollisuudesta vaikuttaa myös siihen osapuoleen, joka ei petä.

"Aloittaja vertasi tätä kiusaamiseen. Minulle itseasiassa tulee tuosta paljon enemmän kiusaaminen mieleen, kun ehdoin tahdoin mennään aiheuttamaan toiselle ihmiselle pahaa mieltä. Toki se mies on ensisijainen syyllinen tässä mutta tosiaan mitään muutahan tällä nyt ei saavutettu kuin aloittajalle kultainen kruunu parempana ihmisenä toimimisesta ja miehen vaimolle elämän isoimpia kriisejä ja mies edelleen jatkaa touhujaan."

Se on tosiaan sen miehen vika. Ei kertoneen naisen. Hetken kriisi ei ole vaarallista. Se on mahdollisuus punnita omia arvoja ja omia halujaan. Se on vapautta.

"Niinkuin sanoin aiemmin, että tämä on epäsuosittu mielipide eikä se tee minusta pettäjää millään tavalla. Voin vaikuttaa ainoastaan omiin toimiini ja minun valintani on olla sotkeutumatta muiden ihmisten elämään."

Jos pariskunta ei halua, että muut eivät sotkeudu heidän elämään, heidän tulisi olla sotkematta muita heidän elämäänsä. Se, että joku joutuu toiseksi naiseksi on erittäin paljon sotkemista. Se, että joku näkee teidät rappukäytävässä on myös sotkemista. Muut ihmiset eivät ole velvollisia salailemaan pariskunnalta toistensa touhuja. Ja vaikkei tekisi mitään oletuksia silminnäkijänä voi hyvin kertoa, että niin näin toissapäivänä Matin kun olivat Minnan kanssa menossa illalliselle. Ihan kuten voi kertoa silloin jos Minna on Matin tytär.

Jos pettävä pari haluaa olla sotkematta muita heidän touhuihinsa, on heidän vastuullaan hoitaa touhunsa niin että muut eivät niitä joudu todistamaan.

Ja on totta kai pareja joille juuri seksi on ok toisten kanssa. On myös pareja, joille jotkut muut kinkyhommat ovat ok. He eivät kuitenkaan voi olettaa ulkopuolisten tietävän tästä. Heidän tulisi myös tajuta, että se mitä he tekevät suostumuksellisesti on ilman suostumusta erittäin satuttavaa ja vahingollista. Jokainen fiksu ymmärtää myös että niissä tilanteissa asiaan puuttumattomuus on vakavampi asia kuin tiedustella heidän tilanteestaan. Eli turhat huolet ovat pienempi paha kuin yksikin tapaus, jossa on vain suljettu silmänsä.

Täytyy myös muistaa, että JOKAISESSA parisuhteessa on rajoja, joita ei halua toisen ylittävän. Jollekin se on seksi, jollekin pysyvä suhde tai taloudelliset sitoumuksen tai naimisiin meno, luottamuksen säilyttäminen jne. Kukaan ei voi tietää mitkä kenenkin suhteen rajat on. Siksi ihmiset toimivat sen mukaan mikä on normi. Eli vaikka seksi olisi ok vieraiden kanssa, eikä siitä mielellään kuulisi, niin pettämistä voikin olla esimerkiksi se, että mies menee naimisiin toisen naisen kanssa, ostaa tälle kalliita tavaroita ja hankkii yhteisen asunnon. Yhtäkkiä joutuukin sivusuhteen naiseksi, vaikka on luullut olevansa se ykkönen. Vaikka avoin suhde olisi ok, moni haluaisi olla se ykkönen miehelleen ja pettämistä voikin olla se, ettei enää olekaan. Sinun kanssasi mies valittaa ettei ole rahaa syödä hienossa ravintolassa ja vie sinut kebabille, mutta saat selville, että vaimonsa kanssa hän illastaa kalliissa ravintolassa ja ostaa tälle koruja. Sinulle hän valittaa, että ei hänellä vain nyt ole aikaa sinulle, kun töissä menee niin pitkään ja on sitä ja tätä menoa ja työmatkaa. Kyllä hän haluaisi, mutta tämän kevään jälkeen pitäisi helpottaa. Ja todellisuudessa hän viettääkin aikansa ykkösnaisensa kanssa.

Se, että suhde on avoin ei tee immuuniksi pettämiselle.

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: Panda 
Päivämäärä:   12.5.25 12:44:30

Aloittaja: Silloin kun sain tietää, meillä oli muutaman kuukauden ikäinen vauva. En siinä kohtaa voinut kuvitellakaan jääväni yksinhuoltajaksi (tai edes yhteishuoltoon), joten purin hammasta ja yritin antaa anteeksi. Käytiin yhdessä pariterapiassa ja toivon, että tuollaista järjestelmällistä pettämistä ei tapahtuisi. Kiinni ei ole jäänyt sen jälkeen, mutta luottamus on ollut hauras sen jälkeen...

Jos mies pettäisi uudelleen, haluaisin tietää asiasta. Toista kertaa en voisi antaa anteeksi.

  Re: "Se mitä ei tiedä, ei voi satuttaa" vol. 2

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   12.5.25 18:52:04

Panda, tosi ikävän kuuloinen tilanne.

Olisi kiinnostavaa joskus kuulla, miksi pettäjä itse haluaa jäädä suhteeseen, kun asiat ovat paljastuneet. Varmaan kummallekin osapuolelle kuitenkin raskasta elää suhteessa, missä luottamus on jatkuvasti koetuksella

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.