Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   7.5.25 07:24:39

Onko täällä muita kakkoskautta seuranneita. Minulle tämä tuotanto kausi on ollut aika iso pettymys. Tästä kaudesta puhuttiin kuinka infektoituneet kuolessaan päästävät sieni-itiöitä ilmaan ja sitten on muotoja jotka vaanivat ja kykenevät jonkin verran ajattelemaan, mutta esim. Noita sieni-itiöitä päästäviä ei ole näkynyt vielä ollenkaan. Kerran ollut vaaniva infektoitunut ja siinä se.

Odotin jotenkin tässä tulisi enemmän nyt noita infektoituneita ja kausi oli piinaavampi, mutta väärässä olin. Ihmissuhde hömppää ja yksi lempihahmoista kuoli. Ihmiset sotii vain toisiaan vastaa yms. Eli menee ihan samaan kuin Walking dead sarja meni.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.5.25 07:50:13

Niin no tämä sarjahan perustuu peliin.. Eli suuri osa tulevista tapahtumista on jo tiedossa

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Hihi 
Päivämäärä:   7.5.25 08:14:57

Tää sarja tosiaan perustuu peliin. Tapahtumat menee samalla tavalla kuin itse pelissä..

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   7.5.25 18:10:48

Vaikka kuinka perustuisikin peliin niin ei se tarkoita, että sarjan tulee orjallisesti noudattaa pelin tapahtumia, kulkua ja niin käyvän. Ei ole ensimmäinen kerta kun jokin sarja tai elokuva ei noudata alkuperäistä teosta joten miksi tässäkään sarjassa pitäisi.

Ja kyllä edelleen ihmettelen, että 4 jakson aikana joita on yhteensä tässä kaudessa 7 ei ole tapahtunut mitään tulevassa kaudessa hehkutettuja asioita.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Niin no 
Päivämäärä:   7.5.25 18:13:27

Mäkin olen vähän pettynyt, ottaen huomioon kuinka valtavasti ko. sarjaa on hehkutettu. Eka kausi oli ihan ok, mutta tämä toinen on alkanut toista jaksoa lukuun ottamatta vähän hitaasti. Ja en jaksaisi myöskään niin hirveästi noita parisuhdejuttuja, toki ne varmaan on taas tarinan kannalta tärkeitä, sen näkee sitten jatkossa.

Mutta joo, kaipailisin lisää itse örkkejä ja taustatarinaa niihin liittyen.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.5.25 18:14:27

Minä pidän siitä nykymuodossaan. En ole pelannut peliä, mutta on helppo nähdä miten eri pelilliset elementit on muutettu sarjaan sopiviksi.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: 124 
Päivämäärä:   7.5.25 18:36:59

Ap, oletko pelannut peliä? Eka kausi poikkesi jossain kohdin aika suuresti pelistä ja siihen keksittiin sarjaa varten juttuja mitä ei pelissä ollut. Pelissä "stalkkerit" eli ne vaanivat esiintyy van ajoittain ja enemmän pelin puolen välin jälkeen. Joko peli on täynnä parisuhde juttuja halusit tai et, eli sarjakin varmasti on.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   7.5.25 18:44:21

124//En ole pelannut peliä enkä koe tarpeelliseksi pelata peliä ja sen olevan jokin asia jonka mukaan sarjan pitäisi edetä yms. Sarja on tehty viihdyttämään ja jos sarja ei viihdytä niin se on huonosti onnistunut, vaikka kuinka seuraisi jotain peliä. Nyt kuitenkin on kyse sarjasta joka on kuitenkin eri asia kuin peli ja moni sarjaa seuraava ei ole pelannut peliä joten sarja luojien kannattaisi myös vähän miettiä asiaa ihan katsojien näkökulmasta eikä vain jonkin pelin näkökulmasta.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Tavis 
Päivämäärä:   7.5.25 19:43:00

Tuottajat ei varmaan halunneet, että tälle käy kuin Game of Thronesille. Niin päättivät sitten kunnioittaa lähdemateriaalia vähän enemmän.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   7.5.25 19:56:50

Tavis//No sitten tekevät niin, mutta se ei poista sitä, että kausi on ollut pettymys eikä vastaa yhtään hehkutusta ja odotuksia. Peli vannoutuneet voivat olla toista mieltä, mutta löytyy paljon muitakin katsojia kuin vain pelaajia.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   7.5.25 19:58:51

"Vaikka kuinka perustuisikin peliin niin ei se tarkoita, että sarjan tulee orjallisesti noudattaa pelin tapahtumia, kulkua ja niin käyvän."

Eihän se noudatakaan, monet valittavatkin kun ottaa vapauksia (mitä valitusta en itse ymmärrä, just hyvä että tehdään erilaista, se toinen tarina on jo kerrottu)

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   7.5.25 20:02:42

-//Ja siitä huolimatta tämä kausi on nyt ollut pettymys eikä ole tapahtunut yhtään sitä mitä on hehkutettu. Tätä nyt tässä ketjussa puolustellaan sillä että etenee pelin tyylillä ja nyt sitten ei kuitenkaan etene joten yrittäkää nyt päättää puolustelijat eteneekö vai eikö ja voiko sillä selittää, miksi kausi on ollut heikko ja yksi päähenkilöistä joka kannatellut sarjaa tapettu.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   8.5.25 09:45:20

Katsoin tokasta kaudesta pari jaksoa ja tosiaan, tylsää teinidraamaa. En tiedä, jaksaako katsoa pidemmälle.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.5.25 10:30:27

Ap, mutta kun se perustuu peliin niin ne sarjan luojat ei voi liiaksi lähteä sooloilemaan, muuten suuttuvat ne jotka pelistä pitävät. Witcher on hyvä esimerkki siitä kun sarjan luojat heittää sarjan alkuperälähteet roskakoriin ja lähtee tekemään mitä huvittaa.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   8.5.25 17:37:57

-//No pelaajien pitäisi tajuta, että nyt on kaksi eri loista asiaa kuitenkin kyseessä. Peli jota pelataan ja peli etenee omia polkujaan ihan sen pelaajankin mukaan ja sitten tv-sarja.

--//No sepäs se, kun meni nyt tuommoisen teini draaman puolelle sen sijaan, että on oikeasti taistele, pakene ja pysy hengissä meininki.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.5.25 18:26:11

Ap, saisko saman kunnolla kirjoitettuna? Sun pitäis tajuta että se sarja pohjautuu peliin ja ilman peliä ei olisi sarjaakaan.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   8.5.25 18:31:27

-//Edelleen vaikka kuinka pohjautuisi peliin niin mikään ei pakota tekemään pelin kopiota ja kuoleman tylsää sarjaa vaan ihan katsottavuuden kannalta asioita voi muuttaa. Nyt kuitenkin menty 2 kaudessa jo yli puolen välin eikä edelleenkään näy infektoituneita jotka päästävät sieni pilviä yms. Vaan keskitytään vain teini draamaan.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   8.5.25 18:34:41

Ja ketjun ideana ei ollut nyt puida kuinka paljon sarja pohjautuu peliin vaan mitä mieltä sarjan katsojat ovat olleet kakkoskaudesta joten pelaajat voisi kerto myös sen oman mielipiteen sen sijaan, että nyt vaan länkyttävät kuinka sarja pohjautuu peliin. Edelleen peliin pohjautuminen ei tarkoita sitä, että sarjasta pitää tehdä tylsä joten turha vedota peliin.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.5.25 23:23:30

Ap, no yleensä pelien ja kirjojen pohjalta olevat sarjat ja elokuvat myötäilee peliä. Uliset nyt ihan turhaan, ei tartte kattoa.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   8.5.25 23:36:44

No jos tarkoitus on tehdä pelistä sarja niin ei sitä nyt voi mennä sooloilemaan ja muokkailemaan ihan erilaiseksi. Eihän siinä olis mitään järkeä. Sit pitäis nimetä sarja uudelleen ja mainita vaan, että perustuu löyhästi johonkin peliin. Enkä tykkää yhtään siitä, että Ellien näyttelijän ulkonäköä haukutaan ihan hirveästi. Miksi se on ok kun muuten kiusaaminen on sitten väärin? Hirveän kaksinaismoralistista toimintaa ja kertoo paljon ihmisten ilkeydestä.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Ap 
Päivämäärä:   9.5.25 05:09:42

-//Yllätys, että pelaajat ovat puolustelemassa sarjaa. Ei se ole mitään turhaa ulinaa, jos kausi on ollut pettymys eikä hehkutettuja asioita ole tapahtunut edes kauden puolessa välissä. Sitten olisi kannattanut tehdä pidempi kausi, jos halutaan edetä hitaasti eikä niin että kauden lopussa vasta sitten lävähtää ne kaikki hehkutettu asiat.

tyhjä//Kautta aikain on tehty sarjoja, elokuvia yms. Jotka pohjautuu johonkin toiseen teokseen. Se että jokin sarja tai elokuva pohjautuu kirjaa tarkoita edelleen, että sen pitää olla sen kirjan identtinen kopio tai tässä tapauksessa pelin kopio. Se mikä toimii pelissä ei välttämättä toimi sarjassa ja sama toisin päin joten totta kai sarjaa tulee muokata katsottavaksi sen sijaan, että katsottaisiin jotai peliä.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   9.5.25 07:18:15

Kovasti odotettiin puolison kanssa toista kautta, koska tykättiin kovasti ensimmäisestä. Mutta ollaan oltu kummatkin samaa mieltä siitä, että toinen kausi on ollut pettymys. Juurikin pelkkää ihmissuhdedraamaa. Toivottavasti toinen kausi paranisi kuitenkin.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Lilja 
Päivämäärä:   9.5.25 08:27:00

Tykkään sarjan hitaasta etenemisestä, mutta jos jaksoja todella on vain 7 tällä kaudella, niin toivottavasti 3. kausi jatkaa sitten siitä mihin 2. kausi jää, koska nyt ollaan jo yli kauden puolivälissä ja tapahtunut on ehkä 20% siitä mitä pelissä.

Ihmissuhdedraamalla ja tähän mennessä tapahtuneella on tarkoituksensa pelissä, joten luultavasti sarjassakin. Siksi toistaiseksi on noudatettu peliä melko yksityiskohtaisesti, koska koko tarina muuttuisi merkittävästi jos jo alkuvaiheessa lähdettäisiin sooloilemaan.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   9.5.25 08:28:47

Lepakkoja ne tytöt, ovatko pelissäkin?

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Öööö 
Päivämäärä:   9.5.25 09:20:14

Siis tässä kakkos kaudessa on nimenomaan muutettu pelin tapahtumia, ja todella tyhmillä tavoilla…

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Tyui 
Päivämäärä:   10.5.25 06:28:00

Ai noin moni ei ole tykännyt yhtään. Mun mielestä tää toinen kausi on ollut kamalan surullinen, Ellie itkemässä Joelin komerossa ja yksin jääneenä oli aivan sydäntäsärkevää. En tiedä miten loppukausi onnistuu kun kahden päähenkilön välinen kemia oli sarjan kantava voima. Väittäisin että molemmat päänäyttelijät tekevät sarjassa elämänsä roolit

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: Tavis 
Päivämäärä:   10.5.25 08:49:25

Jos vain 7 jaksoa on kaudessa, niin puolet tapahtumista voi hyvinkin jäädä kolmoskauteen. Jos siis pelin kakkososaan vertaa.

  Re: Last of us 2 (spoilaus varoitus)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.5.25 21:24:24

Mikä on aloittajan mielipide nyt?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.