Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: Äippä 
Päivämäärä:   5.5.25 20:37:57

Onko muita joiden lapset joutuvat heräämään aikaisin päiväkotiin? Kuinka olette selvinneet? Harmittaa jo etukäteen, mutta ei ole muita vaihtoehtoja.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: Mai 
Päivämäärä:   5.5.25 21:24:32

Hyvin, aikaisin vaan nukkumaan illalla.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: ninni 
Päivämäärä:   5.5.25 22:01:35

Ihan hyvin, kyllä se lapsenkin rytmi yleensä kääntyy.

Meillä 5v muksulla herätys arkisin 5.30 ja herää pääasiassa ihan hyvin. Päikkärit nukkuu tarhassa 1h, illalla nukahtaa vasta 22. Ei ole edes pienempänä nukkunut ikävuosien perusteella annettuja tuntimääriä.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.5.25 22:11:10

Viideltä herätys, ei ongelmaa.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: Pii 
Päivämäärä:   5.5.25 22:13:17

Sujuu ihan hyvin. Perheen oma rytmi.

Lapsi sai mukaansa pienen aamupalan, jonka söi sitten päikyssä. Päiväkodin aamiainen kun oli vasta 8.30

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: poiubnö 
Päivämäärä:   5.5.25 22:22:58

AINA on vaihtoehtoja.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: Tööt 
Päivämäärä:   5.5.25 22:26:47

Työkavereista muutama joutuu tätä tekemään, toinen kantaa muksun aikalailla yökkäreissä autoon ja hoitoon, toisella herää ennen herätyskelloa, ei tunnu muuta ongelmaa olevan kun muksut heräävät sitten vapaillakin ennen kukonlaulua. Kuulostaa että lapset pääsee rytmiin paremmin kuin aikuiset

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   5.5.25 22:27:04

Luin otsikon parikin kertaa, molemmilla kerroilla ”Lapsen vienti kuukaudeksi hoitoon”. Ajattelin, että perheessä on jokin kriisitilanne. Vasta aloituksen jälkeen tajusin lukea otsikon vielä kerran.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   5.5.25 22:46:34

Meillä ei olisi onnistunut ikinä ja olisin kyllä keksinyt jonkun muun vaihtoehdon. Molemmat lapset alusta alkaen myöhäisessä rytmissä ja paljon unta tarvitsevia. Päiväkotivuosina unet 21-7:30 + päiväunet oli liian vähän, vaikka oli vain 3-4 päivää viikossa. 21-9 tai 21-10 on aina ollut se paras + tuohon päiväunet päälle pienempänä. Vanhempi onneksi menee nyt kouluun 9, niin saa nukkua tarpeeksi (21:30-8), nuoremmalla 4 aamua alkaa 8:15 ja on tosi väsynyt loppuviikosta.

Jos olisi jouduttu kääntämään rytmi 19-05, jossa jo untakin ehdottomasti liian vähän, ei meistä toinen olisi nähnyt lapsia kuin Max
tunnin vuorokaudessa. Siinä toinen syy miksi olisi etsitty se muu vaihtoehto.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: Mira 
Päivämäärä:   6.5.25 00:06:50

Miksi ei ole muita vaihtoehtoja ?

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: Äippä 
Päivämäärä:   6.5.25 06:29:54

Hyvä, että joillain on onnistunut. Muuta vaihtoehtoa ei ole, sillä lapsen isä on menehtynyt ja työni nyt sattuu olemaan vain tätä vuoroa, eikä sitä työpaikkaa tai työaikaa niin vaan vaihdeta. Töissä on kuitenkin käytävä vaikka pahalta tuntuu. Elämä vaan ei aina mene niinkuin suunnittelee ja haluaisi. Oli meilläkin alkuperäinen suunnitelma, että isä vie lapsen myöhemmin hoitoon. Elämä on epäreilua.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: P 
Päivämäärä:   6.5.25 06:47:46

Hyvin pystyy lapsen kanssa elämän järjestämään niin, että pääsee kuudeksi hoitoon. Mulla työvuorot alkoivat puoli kuudelta, joten vein lapsen viideksi hoitoon. Ihan tuosta on normaali ihminen tullut. Aluksi yritin viedä nukkuvana, mutta aika pian asettui hyvä rytmi. Itselleni oli kyllä raskasta hakea pitkät päikkärit hoidossa nukkunut lapsi kotiin ja touhuta sen kanssa iltaan asti. Toki mentiin usein jo seitsemän jälkeen nukkumaan molemmat.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: jaksaavaa 
Päivämäärä:   6.5.25 07:53:54

Kyllä pystyy. Aamulla aikaisin pyjaman päälle voi heittää ulkovaatteet, kengät ym. voi pakata reppuun valmiiksi illalla, ja kantaa lapsen autoon aamulla. Lapsi voi vaikka nukkua vähän aikaa hoitopaikassa aamulla ennen muiden lasten saapumista.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: bc 
Päivämäärä:   6.5.25 08:03:49

Naapuri kääräisi lapsensa nukkuvana peittoon, kun piti viedä hyvin aikaisin päivähoitoon. Meillä ei ihan niin aikaisin tarvinnut mennä, mutta hyvin lapsi ennätti seitsemäksi töihin menevän isänsä mukana hoitoon.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

LähettäjäDark Jedi 
Päivämäärä:   6.5.25 08:12:26

Mun työt alkaa kuudelta joten lapset meni hoitoon viideksi aamulla. Ei mitään ongelmaa, jatkoivat unia päiväkodissa aamupalaan asti. Ei kannettu nukkavana yöpuvuissa autoon vaan normaalisti puettiin vaatteet päälle. Vapaapäivinä eivät heränneet ikinä puoli viideltä. Ihan hyvin toimi, tämä oli meidän perheen rutiinia.

  Re: Lapsen vienti kuudeksi hoitoon

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   6.5.25 10:48:12

Kun olin pieni, ei päiväkoti ollut auki niin aikaisin kun vanhemmat lähti töihin, joten vanhemmat tekivät diilin naapurin eläkeläismummon kanssa, joka tuli seinänaapuriin meille pariksi tunniksi aamuvirkkuna vanhuksena heräämiseeni saakka ja tyrkkäsi matkaan (päiväkoti oli parinsadan metrin päässä, että pystyi ikkunasta seuraamaan että taapersin suoraan oikeaan paikkaan yksinkin), ja jokunen vuosi sitten olinkin itse omalle seinänaapurille sitten aamumummona pari vuotta, kun hänen työaikansa alkoi aiemmin kuin mitä lapsen hoitopaikka aukesi.
Oli mukava ja sujuva järjestely kaikin puolin, että kannattaa miettiä sellaistakin vaihtoehtoa jos mahdollista, ja sattuu sopiva henkilö asumaan naapurissa tai lähipiirissä, jos lapsi vaikea herättää kukonlaulun aikaan kovin pienenä.
Pakkohan se on jokaisen kouluun aikanaan oppia aikaisin heräämään, mutta alle eskari-ikäinen voi minusta nukkua pidempään jos on paljon unta tarvitsevaa tyyppiä, ettei tosiaan tarvitse heti pikkukakkosen jälkeen yöunille laittaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.