Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Eritahtiset halut

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.4.25 14:57:44

Vertaiskokemuksia?
Mies haluaa jatkuvasti seksiä. Ei nyt mitenkään epänormaalin paljon, mutta minun haluihini nähden jatkuvasti. Itselle olisi optimaalinen n 2 kertaa viikossa, joskus useammin ja joskus harvemmin. Mies taas haluaisi viidesti viikossa, tai jopa joka päivä. Emme ole enää nuoria, joten mistään uutuuden viehätyksestä tai hormoneista ei ole kyse. Tai itsellä ehkä hormoneista sen verran, ettei halut ole enää yhtä korkeat kuin nuorena. Olen tässä melkein jo toivonut, että miehen halut jotenkin vähenisivät ikääntyessä mutta ei niin taida käydä.

Mies ei varsinaisesti kiristä tai ”vonkaa”. Uskoo kyllä jos sanon, että en jaksaisi. Huomaan kyllä käytöksestä että on paljon etäisempi tai kireämpi, kun ei saa seksiä pariin päivään mutta en tiedä tekeekö sitä tahallaan tai huomaako itse asiaa. Ei myönnä ainakaan asiaa. Tunnelma taas paranee, kun saa seksiä.

Olemme keskustelleet asiasta ihan kyllästymiseen asti. Mies sanoo, että hänelle seksi ja rakkaus kulkevat käsi kädessä. Näyttää rakkautta muutenkin, mutta seksi on isoin osa. Sanoo, että olin ennen aktiivisempi ja innokkaampi joten ajattelee, etten rakasta enää samalla tavalla tai halu häntä. Eikä se pidä paikkaansa. Rakastan kyllä, ja mies on komea mutta en voi sille mitään että päivät ovat täysiä ja työ imee aika paljon mehuja. Miehen työstä tuntuu paljon enemmän jäävän energiaa jäljelle. Ei ymmärrä työni raskautta ja tarvetta hyville yöunille vaikka toista väittää. Miehessä ei ole vikaa, en vain aina jaksa.

Seksi on niinä kertoina tosi hyvää, kun itse olen motivoitunut ja haluan. Muina kertoina sitten lähinnä pakotan itseni hommiin. Mies ei pidä tästäkään, ja sanoo huomaavansa jos en halua. Jossakin kohtaa jaksoin ”näytellä” haluavani, mutta enää en jaksa tehdä sitä.
Nämä hyvät kerran harvenevat harvenemistaan.. mies on jotenkin ”lukossa” haluttomuuteni kanssa, eikä enää oikein osallistu seksiin koska pelkää etten haluakaan oikeasti. Minun tehtäväksi jäisi siis hoidella mies tavalla tai toisella miehen maatessa selällään. Toki sitten jossakin kohtaa enemmän lähtee mukaan mutta sanoo että haluaa ensin nähdä, että oikeasti haluan. Minä taas en saa mitään lahnana hiljaa makaavan miehen hinkkaamisesta mutta teen sen välillä silti. Koska en kostu tästä yhtään niin päädyn usein hoitelemaan käsin tai suulla.

Tästä on tullut älytön kierre: mies ei tee varsinaisia aloitteita ja yritä innostaa minua enkä minä innostu passiiviseksi muuttuneen miehen virittelystä kovinkaan kauaa. Mutta ilmassa on kokoajan se paine, että jos en tee mitään niin mies kärsii.
En tietenkään halua olla vaatimassa jatkuvasti itseni pitkiä lämmittelyjä tai muuta sellaista, koska tuskin mieskään jaksaa aina olla suorittajan roolissa.
Toisinaan käy onneksi vielä niin että spontaanisti ollaan mukana ja homma sujuu kuin tanssi, ja molemmat saavat. Mutta valtaosa kerroista on lähinnä kiusallisia.

Halusin vain oikeastaan purkautua. En tiedä mitään ratkaisua tähän. Mihinkään ammattilaiselle mies ei suostu eikä erokaan ole vaihtoehto. Ei meistä kumpikaan halua erota. Eikä mitään sivusuhteita.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: huoh 
Päivämäärä:   27.4.25 15:11:12

"Nämä hyvät kerran harvenevat harvenemistaan.. mies on jotenkin ”lukossa” haluttomuuteni kanssa, eikä enää oikein osallistu seksiin koska pelkää etten haluakaan oikeasti. Minun tehtäväksi jäisi siis hoidella mies tavalla tai toisella miehen maatessa selällään. Toki sitten jossakin kohtaa enemmän lähtee mukaan mutta sanoo että haluaa ensin nähdä, että oikeasti haluan. Minä taas en saa mitään lahnana hiljaa makaavan miehen hinkkaamisesta mutta teen sen välillä silti. Koska en kostu tästä yhtään niin päädyn usein hoitelemaan käsin tai suulla."

No ei ihme, että olet haluton. Naisia syytetään usein lahnoiksi, mutta löytyy niitä näköjään miehistäkin. Mitä hän tekee sinun tyydytyksesi hyväksi?

Lue tämä lainaamani teksti miehelle ja kysy ymmärtääkö yhtään haluttomuuttasi. Jos ei niin lonkat lukkoon muutamaksi kuukaudeksi, josko alkaisi ymmärrystä löytymään...

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Merepik 
Päivämäärä:   27.4.25 15:11:35

Lopeta velvollisuudentunnosta suoritettavat yksipuoliset toisen hoitelut.
Pyri oikeasti vähentämään työstressiä ja muuta päivien täytettä. Onko osa sellaisia hommia, joita mies voisi ottaa kontolleen?
Seksiä vain kun molemmat ovat sillä fiiliksellä. Ja molemmat osallistuvat aktiivisesti. Ajattelisi, että lopulta mieskin ennemmin harrastaisi tällaista seksiä vähemmän kuin muunlaista enemmän?

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.4.25 15:16:35

Tee päätös, että harrastat seksiä vain jos olet 100prosenttisesti mukana. Kaikki velvollisuudentuntoiset suoritukset tekevät vain hallaa suhteelle. Panosta laatuun, älä määrään.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   27.4.25 15:24:50

Siis hyi hitto että sun pitää jotenkin todistella miehellesi että haluat oikeasti.
Tai että hän makaa tyydytettävänä eikä osallistu ollenkaan.
Onko hän aina noin manipuloiva ja "rankaisee" jos ei mene oman mielen mukaan vaiko vaan seksissä?

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   27.4.25 16:29:56

Tuo on hyvin tavallista, että halut eivät suhteessa kohtaa. Näin on omassakin suhteessa. Itse haluaisin useita kertoja viikossa, mies vain kerran. Hän kyllä on ehdottanut, että voisi tyydyttää minut useammin, mutta en jotenkin tykkää. Haluan, että molemmat osapuolet haluavat ja ovat mukana touhussa.
Näin ollen siis mennään kerta viikkoon tahdilla ja olen tämän hyväksynyt.

En osaa auttaa aloittajaa, mutta tsemppiä. Nämä ongelmat ovat yleisiä. Toivottavasti löydätte ratkaisun.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: ' 
Päivämäärä:   27.4.25 17:04:30

Tässä on nyt tehty taas se perusvirhe, että aletaan miellyttämään oman pään kustannuksella. En usko hetkeäkään tuohon että mies ei halua sekstailla, jos aloittaja ei ole 100 % mukana. Nimittäin ei silloin makaisi lahnana ja odottaisi hoitelua. Vai laskeeko mies pelkän yhdynnän seksiksi? Lisäksi tuo ilmapiirin muutos on taatusti tietoista. Kaikkiaan hankala tilanne, kuten itsekin huomaat. Kaikkein pahinta tuossa on se, että uhraudutaan toisen vuoksi. Lopputulos nimittäin lähes poikkeuksetta on se, että se, joka uhrautuu, menettäää ne viimeisimmätkin halunsa.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   27.4.25 17:09:38

Kommentoijat näyttävät nyt tarttuvan tuohon miehen käytökseen.
Kyllä mullekin olis naisena iso asia, jos huomaisin, että seksiin vaan "suostutaan" eikä oikeasti ole haluja. Siinä alkaisi todella varovaiseksi omien toimiensa kautta ja epäillä toisen jokaista liikettä.

Teillä on nyt selkeästi pattitilanne asiassa. Nyt pitäisi molempien ottaa askel taaksepäin ja tehdä selkeät pelisäännöt. Luulisi miehelle olevan myös kivempaa vaikka se 2x viikossa, jos toinen on oikeasti silloin mukana. Nyt vaan suu auki ja sanot joka kerta, että tänään ei huvita ja seksiä voidaan harrastaa mutta mitään ilotulitusta ei irtoa, kestätkö sen?
Voin melko varmasti sanoa, että vastaus on ei.
Jos ei miehelle näissä hetkissä riitä oma käsi niin sitten joko ero tai avoin suhde, jos ei kerran puhe enää tepsi

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   27.4.25 17:14:58

Lopeta välittömästi se makaavan miehen tyydyttäminen tavalla tai toisella, nöyryyttävää ja halventavaahan tuo on. Sinä suostut seksiin sillon kun sinä jaksat ja haluat ja sillonki mies saa tehdä jotain romanttista sinulle jotta halut heräävät. Sinun ei tarvi todistaa miehelle mitään haluja tekemällä nöyryyttäviä tekoja, hyi kamalaa eihä tuossa kenenkään halut voi herätä. Ja aina nainen tyydytetään ensin, ei mies.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Heh 
Päivämäärä:   27.4.25 17:21:29

Siis ukko ei ole pätkääkään kiinnostunut sun nautinnosta, ja sitten se ihmettelee, miksi et halua? Ja ukolle on ok, että sä et saa orgasmia tai yhtään mitään? Miksi???

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.4.25 17:31:56

No tähän käy lääkkeeksi se, että jatkossa harrastat seksiä vain ja ainoastaan silloin kun sitä itse haluat. Kerro tämä myös miehelle. Ei tarvi sitten miehenkään heittäytyä lahnaksi sillä tekosyyllä, että pelkää ettet muka oikeasti halua (mutta ilmeisesti se yksipuolinen munan lutkutus, josta itse et saa yhtään mitään, ei ole hänen mielestään huolenaihe eikä mikään).

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   27.4.25 18:02:29

Tästä aloituksesta unohtui se fakta että seksi ei tarkoita että siinä olisi kaksi ihmistä.

Seksi on myös seksiä itsensä kanssa.

Mies voi itsetyydyttää, seksi itsen kanssa on seksiä.

Kun valitaan harrastaako seksiä itsen kanssa vai painostaako toinen ihminen seksiin, siinä ei ole kahta sanaa miten kuuluu toimia. Toinen vaihtoehdoista on myös nykylaissa rikos.

Ei ole tässä vaiheessa aloittaja enää sinun asiasi jatkaa miehelle vakuuttelua. Olette keskustelleet aiheesta, olet sanoittanut miehelle asiasi, hän tietää että rakastat häntä ja hän tietää että halusi ovat pienemmät. MIES TIETÄÄ. Sinä olet hoitanut osasi. On nyt MIEHEN syy ja vastuu että hän ei hyväksy ja usko sanomaasi. Vastuu on nyt miehellä. Ei ole enää mitään mikä olisi sinun tehtävänäsi. Sinä olet jo suorittanut osasi keskustelusta.

Toiseksi älä suostu pakkoseksiin.
Kenenkään vapaan ihmisen ei kuulu eikä tarvitse suostua pakkoseksiin. Pakkoseksiä suorittavat rikoksen uhrit. Sinä et ole rikoksen uhri, sinä olet vapaa suomalainen ihminen jolla on 100% oman kehonsa hallintaoikeus.

Mies voi lähteä parisuhteesta jos hän ei ole siihen tyytyväinen. Hän voi myös harrastaa seksiä itsensä kanssa jos hän haluaa seksiä. Hän voi hoitaa osansa keskustelusta ja sisäistää sanomasi.

Sinun tehtäväsi ei ole tilanteessa tehdä enää yhtään mitään. Sinä olet jo tehnyt kaiken oikein (paitsi pakkoseksin johon olet itsesi pakottanut.)

Ala suojelemaan itseäsi paremmin.
Haluaisitko että sama tehtäisiin tyttärellesi, sisaruksellesi, äidillesi? Älä suostu pakkoseksiin. Pidä paremmin puolesi. Sinulla on vastuu suojella itseäsi. Lopeta se että asetat miehen arvokkaammaksi kuin itsesi.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Arvosta itseäsi 
Päivämäärä:   27.4.25 20:24:04

Hyviä neuvoja, varsinkin tämä viimeinen viivan lähettämä.
Voin lohduttaa että yleensä miehen ikääntyessä, myös halut vähenevät.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: .m 
Päivämäärä:   27.4.25 20:24:24

'Ei ymmärrä työni raskautta ja tarvetta hyville yöunille vaikka toista väittää. Miehessä ei ole vikaa.'

Nämä lauseet on ristiriidassa. Ei ole vikaa vai ei ymmärrä sun työtä?

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Leija 
Päivämäärä:   27.4.25 20:47:23

"mies on jotenkin ”lukossa” haluttomuuteni kanssa, eikä enää oikein osallistu seksiin koska pelkää etten haluakaan oikeasti. Minun tehtäväksi jäisi siis hoidella mies tavalla tai toisella miehen maatessa selällään. Toki sitten jossakin kohtaa enemmän lähtee mukaan mutta sanoo että haluaa ensin nähdä, että oikeasti haluan. Minä taas en saa mitään lahnana hiljaa makaavan miehen hinkkaamisesta mutta teen sen välillä silti. Koska en kostu tästä yhtään niin päädyn usein hoitelemaan käsin tai suulla."

Vai lukossa! Nyt sinä selittelet asioita parhain päin.

Yksi ongelma on se, että yleensä miehille seksi tuntuu tarkoittavan yhdyntää. Jos nainen vatkaa munaa, ottaa suihin, mies ei pidä sitä seksinä, koska hän ei saanut pimperoa. Mies ei ymmärrä, että seksiä se on suikkarikin. Miehet luulee usein virheellisesti, että kun nainen kieltäytyy seksistä, että se on oikeastaan vaan kieltäytymistä yhdynnästä. Sitten he ehdottavat, että runkkaa mua sitte tai ota suihin. Naiselle kaikki tuo on seksiä. Silloin jos ei huvita, ei huvita myöskään nuo runkkailut tai suikkarit.

Sun miehesi painostaa ovelasti eikä sillä perinteisellä vonkaamisella/murjottamisella. Ilmapiiri vain huononee. Sekin on painostamista.

Aloittaja kärsii tilanteesta ja miettii asiaa päänsä puhki, miten tämän nyt ratkaisisi. En usko, että mies uhraa hetkeäkään ajatuksistaan tämän ongelman ratkomiseen. Hänen mielestä ongelma on yksinomaan aloittaja eikä hän, joten miksi vaivautua. Siksi toisekseen aloittaja on tehnyt jo perustavanlaatuisen virheensä suostuessaan tyydyttämään kädet niskan takana selällään makaavaa miestä. Muka todistaakseen halukkuutensa. Voi luoja!

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   27.4.25 21:17:06

Meillä oli aika samalla lailla tilanne. Just tuota että miestä ärsytti kun ei saanut tarpeeksi ja minua ärsytti kun mikään ei tuntunut koskaan olevan riittävästi. Kumpikaan ei kokenut saavansa tarpeitaan tyydytettyä eikä kumpikaan kokenut että toinen ymmärtää. Mentiin jo melkein eroon asti. Sitten päätettiin yrittää vielä kerran ihan tosissaan.

Monta keskustelua käytiin ja meni siinä aikaa mutta nykyään on sopu löytynyt. Meillä auttoi se että aloitettiin avoin suhde. Ei mies loppujen lopuksi kauhean usein seksiä muualta saa (kun vaikeaahan se on löytää) mutta miehelle se osittain edusti myös sitä että hänenkin tarpeet otetaan huomioon suhteessa. Minä en hänelle voi seksiä useammin tarjota ja hän on positiivinen asiasta, tämä on sitten se kompromissi.

Lisäksi lopulta kävi ilmi että esimerkiksi tuo rakastetuksi tuntemisen osalta riittää esimerkiksi suutelu, yleinen koskettelu, flirtttailu jne varsinkin jos se on vähän seksuaalissävytteistä. Ihan samalla tavalla kuin monet naiset kaipaa rakkaudentunnustuksia ja halimista, samalla tavalla minullakin mies kaipasi fyysisyyttä minkä ei loppujen lopuksi tarvitse olla varsinaisesti seksiä.

Seksin ei nykyään tarvitse johtaa aina tulemiseen vaan usein vähän leikitellään ja sitten saatetaan jättää kesken (ja mies esim sitten hoitelee itsensä loppuun jos haluaa). Tämä helpotti etenkin omaa halukkuuttani, on pienempi kynnys lähteä mukaan kun tietää että jos alkaa väsyttämään, voi homman keskeyttää ilman että kellekään tulee paha mieli. Mies myös opetteli olemaan välillä nopeampi, minä tykkään seksistä eniten kun se ei kestä ikuisuuksia kun taas mies oli kuvitellut että tuntien sessiot on nimenomaan se mitä naiset haluaa.

Ja kotitöitä jaettiin tasaisemmin, nykyään meillä on siivouspäivä jolloin siivotaan yhdessä jolloin etenkin minä koen että mies osallistuu enemmän ja sitä kautta oma vastuu talouden pidosta on vähentynyt ja energia lisääntynyt

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   27.4.25 23:44:42

Pop, minkä verran mies siis hakee seksiä muualta, ja miten paljon puhutte näistä?

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   28.4.25 02:07:16

Nomadi: miehellä oli yksi pidempi tuttavuus, joka kesti kuukauden, silloin kävi kerta viikossa tapaamassa. En tiedä oliko seksiä joka kerralla kun olivat alunperin tuttuja muutenkin. Naiselle tuli kuitenkin tunteita mukaan joten pistivät homman katki. Sen lisäksi on ollut yksi yksittäinen nyt parin vuoden aikana että ei todellakaan mikään vilkas tahti. Luulen että tärkeintä oli se että mieskin koki hänen tarpeidensa tulevan huomioiduksi ja että häntäkin kuunnellaan. Seksin määrä on kuitenkin tavallaan niin yksipuolinen asia kun se on kokonaan sen vähenmän haluavan päätettävissä, toiselle tulee helposti hyvin väheksytty ja mitätön olo, samoin kuin missä tahansa isossa päätöksessä. Eihännse kivaa ole jos toinen täysin jyrää omalla mielipiteellään mutta seksin osalta kun ei oikein ole vaihtoehtoa.

Ei jutella juurikaan. Lähinnä sen verran että tiedän että on ollut seksiä (eikä mieskään sitä suoraan täräytä mutta kyllä se tulee keskustelussa aina jotenkin ilmi) ja silloin tällöin puhutaan aiheesta (molempien tunteista ja ajatuksista, turvallisuudesta jne) ihan yleisellä tasolla

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   28.4.25 05:40:24

Pop, jos mies noin harvoin saa lisää tuohon seksimäärään niin eihän se määrällisesti tyydytä tarpeita juurikaan yhtään enempää eli kuulostaa siltä että mies tartti vaan luvan käydä vieraissa koska.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Hyi 
Päivämäärä:   28.4.25 06:00:47

Kyllä tuo määrä menee jo epänormaalin puolelle. Harva haluaa pidemmässä parisuhteessa noin paljon seksiä. 2 kertaa viikossa on riittävästi ja jos se ei miehelle riitä niin se on voi voi. Itse en jaksaisi katsoa miestä jonka elämä ei pyöri muun kuin seksi ympärillä. Tuollainen mies hyppii vieraissa vaimon raskausaikana ja pikkulapsi vaiheessa yms.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   28.4.25 06:21:10

Kyllä tuollainen pornopetteri olisi aika raskas arjessa. 99 prosenttia miehistä (ja naisista) osaa kuitenkin vetää käteen, jos on ylimääräistä panetusta, ja siinä voi halutessaan katsoa tai fantasioida pornoakin.

Kokeilkaa huviksenne, että laitatte miehen aina hoitelemaan ensin itsenne, ja sitten vasta irtoaa muuta. Kun mies joutuu joka kierroksen oikeasti ahkeroimaan, eikä seksi enää pyöri munan ympärillä, kummasti tahti siitä rauhoittuu.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Henna 
Päivämäärä:   28.4.25 11:04:31

Meillä myös ihan sama ongelma, mies haluaisi jatkuvasti, itse en enää juuri muuten kuin ovulaation aikaan. Luulen että minulla on testosteronitasot laskeneet ja vaihdevuodet häämöttää (ikää 50), ja siihen liittyen halut hiipuneet. En tee edes itsetyydytystä enää juuri koskaan eikä tunto ole enää entisellään alapäässä. Juuri luin tuosta naisten testovajauksesta, ja sen hoidoista. Ei ole virallista hoitoa, mutta pari gyneä Suomessa noita hoitaa. En vaan tiedä haluanko edes hoitaa tätä, koska kaikissa hoidoissa on haittavaikutuksia (akne, hiustenlähtö, naama karvoituksen lisääntyminen) ja en itse oikeastaan kärsi ollenkaan tästä seksittömyydestä tai haluttomuudesta. Mies saa vapaasti lähteä tai etsiä muuta seuraa, jos haluaa.

Mutta kuten tiedettyä, ei vanhempien (+50) miesten jotka eivät ole niitä niin komeita ja hyväkroppaisia (lue: kaljuuntuva ja vatsakas, reilusti ylipainoinen) ole kovin helppoa löytää seksiseuraa sinkkunakaan, joten ainakaan vielä mies ei ole tehnyt mitään liikettä sen suhteen.

Yritän itse pitää rajoistani kiinni, enkä suostu seksiin ellen tunne edes jotenkin kiinnostusta asiaan tai jos se tuntuu pahalta. Usein esimerkiksi hieronta herättää haluni, joten mies mielellään aina tarjoutuu hieromaan niskoja ja selkääni, ja siitä sitten mahdollisesti jatketaan seksiin. En todellakaan hoitelisi mitään selällään makaavaa miestä, vaan meillä mies saa tehdä töitä seksin eteen, koska hän on se joka sitä seksiä haluaakin. Toki olen aktiivinen itsekin, enkä lahnaile.

Sellaista tekovaginaa olen harkinnut miehelle lahjaksi, kun ei kuulemma oikein se käteen vetäminen kiinnosta.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   28.4.25 11:11:08

Pop, jos mies noin harvoin saa lisää tuohon seksimäärään niin eihän se määrällisesti tyydytä tarpeita juurikaan yhtään enempää eli kuulostaa siltä että mies tartti vaan luvan käydä vieraissa koska.

-- samaa mieltä!!

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   28.4.25 16:53:19

"Kokeilkaa huviksenne, että laitatte miehen aina hoitelemaan ensin itsenne, ja sitten vasta irtoaa muuta. Kun mies joutuu joka kierroksen oikeasti ahkeroimaan, eikä seksi enää pyöri munan ympärillä, kummasti tahti siitä rauhoittuu."
Se on just näin!
Mies oli varsinainen kiimapetteri, aikaisemmissa suhteissa naiset ei saanu orkkuja eivätkä oikein edes tykänneet seksistä jne.
Sinkkuna ollessaan tumputteli jatkuvasti.
Sitten me tavattiin, seksiä meillä oli todella paljon siellä täällä jne ja tässä nainen joka halusi myös oman orkkunsa eli ei vaan tyyliä pisto ja arvostus noh.
Mies väsähti.
Loppujen lopuksi minä tein useammin aloitteita.
Välillä hän jopa torjui.
Alkoi kummasti riittämään vähempikin srksi. Vaan ei mulle.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   28.4.25 17:16:25

” Pop, jos mies noin harvoin saa lisää tuohon seksimäärään niin eihän se määrällisesti tyydytä tarpeita juurikaan yhtään enempää eli kuulostaa siltä että mies tartti vaan luvan käydä vieraissa koska.”

No niinhän mä sanoin tuossa viestissä jo että todennäköisesti enemmän oli kiinni siitä että mies nyt koki että hänenkin tunteet otetaan huomioon. Että hänellä on vaihtoehtoja. Ihan yhtälailla missä tahansa päätöksessä, jos vain toinen osapuoli päättää, jää se helposti kismittämään kun taas heti kun itsellä on mahdollisuus vaikuttaa asioihin, homma on paljon mielekkäämpää. Minusta tämä meillä toimi tosi hyvin kun ei minua haittaa pätkän vertaa jos mies saa seksiä muualta. En ymmärrä, miksi se on teille joku ihmeellinen asia että ”mies tarvitsi luvan käydä vieraissa”

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   28.4.25 17:20:40

Tuo tarkoittaa, että on oikeasti henkisesti kypsä avoimeen suhteeseen, kun ei yhtään haittaa, että toinen käy vieraissa. On hyvin monia ihmisiä, joita haittaisi. Ja paljon haittaisikin.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   28.4.25 17:50:04

"En ymmärrä, miksi se on teille joku ihmeellinen asia että ”mies tarvitsi luvan käydä vieraissa”
Ehkä siksi että se naamioitiin siksi, että kun sinä haluat niin harvoin ja mies noin usein?
Niin tolla määrällä ei miehen halut tasotu.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: Pop 
Päivämäärä:   28.4.25 18:20:07

”"En ymmärrä, miksi se on teille joku ihmeellinen asia että ”mies tarvitsi luvan käydä vieraissa”
Ehkä siksi että se naamioitiin siksi, että kun sinä haluat niin harvoin ja mies noin usein?
Niin tolla määrällä ei miehen halut tasotu.”

Kai jokainen etenkin nainen tietää että seksi on monimutkaisempi asia kuin pelkkä yhdyntä? Sitähän tässäkin keskustelussa on monet toitottaneet. Yhtälailla miehen seksin tarpeeseen liittyy muutkin jutut kuin pelkkä yhdyntä. Alkuperäisessä tekstissäni kerroinkin että suhteen avoimuus ei ollut ainut asia mikä tehtiin vaan meillä oli muitakin muutoksia asian ympärillä. Mutta siis perus lähtökohta se että mies ei saa tarpeeksi seksiä minulta niin en minä näe sitä minään naamioimisena.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   28.4.25 18:23:58

Ainahan mies voisi käydä maksullisissa (jos teillä on pinkka kunnossa). On totta, että sinkkunaiset eivät baareissa innostu ukkomiehistä, jotka ovat 'rehellisesti' sen perässä, vaikka vaimokin olisikin antanut siihen luvan.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   28.4.25 18:32:04

Meillä suhde kuoli kun mies muuttui katkeraksi haluttomuuttani ja lopetti kaiken romantiikan mm halaukset ja suudelmat. Jos yritin niin torjui ne. En saanut mistään apua halujen korjaamiseen, siis niistä vähäisistä huonoista mitä nyt saatavilla oli. Stressi ja ahdistus varmaan suurin seksintappaja itsellä, eikä stressiä pystynyt poistamaan. Gynet ei löytäneet mitään vikaa.

  Re: Eritahtiset halut

Lähettäjä: L 
Päivämäärä:   28.4.25 19:05:48

Jos mä en saisi kotona tarpeeksi seksiä niin ei se kerta viikkoon tai kerta puoleen vuoteen naapurin Pekan kanssa tuntuisi kokonaiskuvassa miltään. Ihan yhtä vähän tarpeisiini nähden saisin enkä olisi tyytyväinen .
Sitten vaan saisin käydä lykkimässä muitakin huvikseno.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.