Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   26.4.25 09:49:43

Hallitus lupasi lopettaa velalla elämisen mutta mitä oikeasti on tapahtunut. Viime vuonna hallitus otti uutta velkaa 12,7 miljardia euroa. Tämä vuonna uutta velkaa otetaan 12,3 miljardia euroa. Vertailun vuoksi edellinen hallitus otti uutta velkaa 2022 kuusi miljardia euroa ja 2023 uutta velkaa otettiin 8,6 miljardia euroa.

Uutta velkaa hallitus joutuu ottamaan 2026 (7,0 miljardia) ja 2027 (9,6 miljardia) kehysriihen ennusteen mukaan eli vähemmän kun viime ja tänä vuonna mutta tämä johtuu siitä, että hallitus lainaa valtion työeläkevaroista eli käytännössä itseltään.
Valtion eläkerahaston varoista valtion budjettiin tuloutetaan miljardi euroa. Tämän peliliikkeen takia valtio häviää enemmän kun hyötyy.

Valtion eläkerahaston sijoitustoiminnan vuotuinen keskituotto on runsaan 20 viime vuoden kuluessa ollut 5,5 prosenttia. Valtion vajaan vuoden mittaisten velkasitoumuksen korko oli viimeksi tässä kuussa pidetyssä lainahuutokaupassa 2,1 prosenttia.
Miljardin euron ottamisesta seuraa Valtion eläkerahastolle runsaan 55 miljoonan euron vuotuinen tuottohävikki ja koska tätä miljardia ei oteta velkana valtiolle tulee 21 miljoonan euron korkokuluhelpotus.
Tässä valtio häviää vähän yli 34 miljoonaa euroa vuodessa.

Tämä ei tarkoita, että velkasuhde taittuisi vaan kyse on numeroiden kaunistelusta tavalla jossa valtio häviää rahaa 34 miljardia euroa. Hallitus siis maksaa 34 miljoonaa euroa siitä, että velkaantuminen näyttäisi pienemmältä kun se oikeasti on. Todellisuudessa hallitus ottaa velkaa myös kahtena seuraavana vuotena yhteensä enemmän kun edellinen hallitus otti kahtena viimeisenä vuotenaan.

Hallituksen alkukauden monenlaiset menoleikkaukset ja muut julkisen talouden ”tasapainotoimet” ovat heikentäneet kansantaloutta enemmän kuin vahvistaneet julkista taloutta. Loppukaudeksi julistetut mittavat tuloverojen ja yhteisöverojen kevennykset puolestaan vähentävät julkisen talouden verotuloja eli heikentävät julkisen talouden tasapainoa lisää.

Veronkevennysten perusteleminen niiden itse itsensä rahoittavilla dynaamisilla vaikutuksilla on hallituksen unelmointia.
Valtion verotulot vähenevät enemmän ja nopeammin kuin veronalennuksista edes pitkän ajan kuluessa tulee verotuloja.

Alkukauden vähäosaisten talousoloja heikentäneitä toimia oli pakko toteuttaa, koska rahaa ei ole ja velkaantuminen pitää saada kuriin ja nyt sitä rahaa onkin ja velkaa otetaan enemmän kun edellinen hallitus otti. Dynaamisilla vaikutuksilla perustellaan nyt veronkevennyksiä mutta aiempien menoleikkausten ja muiden sopeutustoimien vastaavat heijastusvaikutukset sivuutettiin vaikenemalla kuin niitä ei olisi. Arvonlisäveron korotukset, kotitalousvähennyksen leikkaaminen jne. saivat aikaan myös heijastusvaikutuksia (ostovoiman heikkeneminen, kotitalouksien kulutuksen väheneminen, työttömyyden kasvu jne.) ja nämä vaikuttavat yhä. Myöskään asiantuntijoiden suosittelemia listaamattomien yritysten osinkojen verotuksen uudistamista ja säilyttävien yritystukien leikkaamista ei hallitus tehnyt.

Seuraavalle hallitukselle jää sama velkaantumisongelma hoidettavaksi ja se saa hoidettavaksi vielä suuremman ongelman kun tämä hallitus kaksi vuotta sitten sai koska puolustusmenojen kasvu on pääasiassa seuraavan hallituksen ongelma.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   26.4.25 10:11:58

Yritysten maksaman yhteisöveron lasku ei ole tehokas tapa lisätä investointeja ja talouskasvia, sanoo asiaa tutkinut taloustieteen professori Jarkko Harju Tampereen yliopistosta.

– Tässä tullaan menettämään verotuloja lyhyellä aikavälillä todella paljon. Investointivaikutuksiin liittyy hyvin suurta epävarmuutta, Harju toteaa.

Sen myötä valtion tuloihin tulee iso lovi: verotulot pienenevät laskennallisesti noin 830 miljoonaa euroa.

Yhtenäinen yhteisöveron lasku on herättänyt arvostelua. Rahan pelätään menevän investointien sijaan omistajien taskuun.

Harjun mukaan tehokkaampi keino olisi kohdistetumpi tuki, esimerkiksi verovähennys investointeja tekeville yrityksille. Näin ei ainakaan menetettäisi verotuloja. (HS)

(Harjun kanssa samaan lopputulemaan päätyi myös niin sanottu Murron työryhmä, jonka kasvuraportti oli hallituksen riihipäätösten pohjana.

Eläkevakuutusyhtiö Varman toimitusjohtajan Risto Murron kokoamassa raportissa ei suositeltu kaikille yrityksille annettavaa yhteisöveron laskua, vaan investoiville yrityksille räätälöityä etua.)

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   26.4.25 10:37:38

Hallituksen olisi pitänyt kehysriihessä tehdä asiantuntijoiden suosittelemat, investointeja lisäävät uudistukset.
Esim. Listaamattomien yritysten osinkojen verotuksen uudistaminen toisi valtion kassaan 400 miljoonaa. Nykyinen tapa ei kannusta investoimaan koska nyt ne varakkaat yritykset hyötyvät eniten joilla on kassassa paljon rahaa.
Säilyttävien yritystukien leikkaaminen on myös asiantuntijoiden mielestä valtion taloutta vahvistava asia koska ei kannata maksaa tukia niille jotka tekisivät asian myös ilman tukia.

Hallituksen olisi pitänyt, koska nyt rahaa on ja velkaantumisen taittamisesta on luovuttu, perua ne taloutta heikentävät uudistukset joita se on tehnyt.
Esim. kotitalousvähennyksen leikkaus iskee pien- ja yksinyrittäjiin koska ihmiset ostavat leikkauksen jälkeen vähemmän juuri niitä palveluja joita he tarjoavat (remontti, siivous jne.). Tämä lisää työttömyyttä mikä kasvattaa valtion menoja.

Myös siltarumpu politiikasta pitäisi uskaltaa luopua. Yöpäivystyksiä säilytetään kielellisin perustein vaikka potilaita käy vähän. Sipsejä verotetaan kevyemmin koska Ahvenanmaalla asuu paljon Rkp:n äänestäjiä. Hallitus valmistelee lukukausimaksuja kolmansien maiden kansalaisille toisen asteen koulutukseen eli lukioihin ja ammattikouluihin vaikka nämä opiskelijat ovat tulevaisuudessa tarvittavaa työvoimaa, koska perussuomalaiset vastustavat ulkomaalaisia ideologian takia. Joululahjarahoja jaetaan oman puoleen kannattajille jne.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Tietoa 
Päivämäärä:   26.4.25 10:42:07

Aloittaja on varmaan joku....vihervasurien edustaja. Ne edes viitsi lukea tuota turhaa höpinää , tuskin tietää itsekään mitä tarkoittaa .

Voi sitten sanoa että sorry , en tiennyt.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   26.4.25 11:05:00

Tää on punikkiagitaattori, joka kopsaa tekstit netistä. Otti mun nimimerkin, kun ei osaa mitään omaa keksiä 🤣

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   26.4.25 11:18:13

Tuo kaikki perustuu siihen, mitä asiantuntijat ovat sanoneet. Tietoa ja Paskahomma ölisevät kykenemättä sanomaan itse asiaan yhtään mitään järkevää.

Kiinteistöveron nosto, ay-jäsenmaksun verovähennysoikeuden poistaminen, työhuonevähennyksen poistaminen, työsuhdepyörien verovapauden poistaminen jne. syö todellisuudessa paljon hallituksen mainostamasta palkkaveron alentamisesta.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Faktahomma 
Päivämäärä:   26.4.25 11:26:23

Ay-liikkeen ja säätiöiden sijoitustuottojen verovapaus olisi ollut myös asia mikä olisi pitänyt tehdä mutta Rkp vastusti sitä. Tämä olisi iskenyt ay-liikkeen varoihin eikä jäsenten käteen jäävään palkkaan.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.4.25 11:26:49

"Aloittaja on varmaan joku....vihervasurien edustaja. Ne edes viitsi lukea tuota turhaa höpinää , tuskin tietää itsekään mitä tarkoittaa ."

Sinä et kaiketi koe edustavasi vihervasureita, mutta et ilmeisesti silti jaksanut lukea koko tekstiä tai ainakaan ymmärtänyt siitä mitään, koska nimität sitä turhaksi höpinäksi. Väitteessäsi on ristiriita.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   26.4.25 12:15:11

Kyseisestä asiasta on esitetty hyvin erilaisia näkemyksiä. Olet poiminut vain omiin mielipiteisiisi sopivat tekstit., Feikkihomma.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: iivari 
Päivämäärä:   26.4.25 12:26:41

Faktahomman yksinpuhelu.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   26.4.25 13:21:04

Joka tietoa lisää, se (persujen) tuskaa lisää.

:))

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: -------- 
Päivämäärä:   26.4.25 14:24:39

Ei ole epäonnistunut. Kansa ei vain ymmärrä. Meillä on hyvä hallitus ja hyvä hallitusohjelma, piste. Ja nyt kaikki nenä kohti eduskuntataloa ja rukousasentoon kiittämään maailman parasta hallitusta.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Faktaa 
Päivämäärä:   26.4.25 14:31:06

Edellisen hallituksen jäljeltä jäi paljon maksuja yli uuden hallituksen kontolle. Onpa tuossa sotakin osaltaa kuluja lisäämässä.

"Faktahomma" pulisee sitä mitä varisverkoston ideologit suoltaa ulos.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   26.4.25 14:32:56

"Ei ole epäonnistunut. Kansa ei vain ymmärrä."

Onhan hallitus onnistunut täydellisesti - saamaan Suomen talouden hallitsemattomaan syöksyyn...

"hyvä hallitusohjelma"

Niin, onhan se suureksi osaksi EK:n laatima. ;)

:))

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: just näin 
Päivämäärä:   26.4.25 17:44:09

Nekin velkarahat taitaa mennä Suomen erityissuojelussa olevaan korruptoituneeseen loputtoman syvään kaivoon Ukrainaan 🥳🥳🥳🥳🥳🥳🥳

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   26.4.25 17:46:25

Törkeintä tässä oli tuo eläkerahastoista varastaminen. En ole yllättynyt, että Kokoomus on ensimmäinen puolue joka noin törkeään temppuun kykenee, mutta nyt on sekin hillotolppa sitten avattu ryöstölle.

Yhteiset eläkevarat kavereiden veroaleihin, mukava juttu :)

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: tässä ja nyt 
Päivämäärä:   26.4.25 19:10:14

Koittakaa kestää vielä pari vuotta, niin sitten aukeaa "paratiisi" Lindmanin johdolla?

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: pekka 
Päivämäärä:   26.4.25 19:12:45

"Koittakaa kestää vielä pari vuotta"

Kyllähän me kestämme - jos Purran "hallitus" kestää...

(P.S. Kuka se Lindman on?)

:))

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Niin no 
Päivämäärä:   26.4.25 19:34:17

Velkaantuminen alkaa taittumaan vasta, kun talouskasvu saadaan käyntiin. Suomi on lamassa. Talouskasvu tulee viennistä ja se riippuu taas siitä, mitä muualla maailmassa tapahtuu.

Turha yliarvioida suomen hallituksien vaikuttamisen mahdollisuuksia rajojemme ulkopuolella tapahtuviin asioihin. Ei Marinkaan mahtanut sille mitään, että tuli korona, joka suisti talouden raiteiltaan. Nykyhallitus ei voi mitään Ukrainassa käytävälle sodalle tai Trumpin tullisekoiluille. Nämä kuitenkin suurimmaksi osaksi vaikuttavat taloutemme.

Se, että talouden kasvua ei ole ollut, on syy työttömyyden yms. kasvuun. Nykyhallitus laski silloin alussa, että Ukrainan sota päättyy paljon aikaisemmin ja sitä kautta jälleenrakentamisen alkaessa Euroopan ja sitä kautta Suomen talous toipuu vauhdilla. On tämä vieläkin mahdollista, hallituskautta pari vuotta jäljellä. Jos ja jos... JOS Ukrainaan saadaan uskottava ja pysyvä rauha ja tullisekoilut loppuu, niin saatetaan nähdä merkittävä talouden elpyminen.

Sitä toki oppisitio tuskin toivoo, koska se taas korjaa kokoomuksen ja pesujen kannatusta seuraavissa eduskuntavaaleissa.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   29.4.25 05:28:22

"Lähettäjä: Paskahomma
Päivämäärä: 26.4.25 11:05:00

Tää on punikkiagitaattori, joka kopsaa tekstit netistä. Otti mun nimimerkin, kun ei osaa mitään omaa keksiä #"

Ai se on ottanut sun nimimerkinkin! Koetin kysellä, miksei kirjoita itse tekstejään vaan kopioi ne muualta, muttei koskaan vastannut.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   29.4.25 05:32:11

Joo, olin ennen Faktahomma.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: ööva 
Päivämäärä:   29.4.25 05:47:26

Kun kaksi koskaan oikeaa työtä tekemätöntä kolauttaa tyhjät päänsä yhteen, syntyy tällaista jälkeä. Tätä tuhoa ei korjaa enää kukaan.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   29.4.25 06:00:28

Paskahomma, ymmärrän hyvin, että ärsyttää, kun tekoälybotti vie nimimerkin. Ei tuo osaa muuta kuin suoltaa sanasta sanaan muiden tekstiä, jätä noteeraamatta, niin minäkin olen tehnyt.

Ööva, en tiedä, mitä sinusta on "oikea työ", mutta päivääkään en ole työttömänä ollut sen koommin, kun työelämäni aloitin. Tervetuloa vaan asiakkaaksi - 55 h töissä tälläkin viikolla. :)

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Viiru 
Päivämäärä:   29.4.25 06:20:51

Ällö: ööva ei tarkoittanut kommentillaan sinua, vaan pääministeriä ja valtiovarainministeriä. Voi hyvänen aika sentään!

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   29.4.25 06:25:41

Viiru, en välttämättä ole terävimmilläni tässä puolinukuksissa. Pahoittelen, Ööva, väärin ymmärrystä. Nyt menen nukkumaan.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   29.4.25 06:52:00

Faktahomma oli ennen . Kuinka omaperäistä. Itse valitsin aikoinaan Faktahomman, koska pidän kyseisestä tv-sarjasta. Paskahomma kuvaa fiiliksiä.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Huoh 
Päivämäärä:   29.4.25 07:21:52

Eli kun et pysty keskustelemaan itse asiasta, alkaa kirjoittajan herjaaminen ja keskustelun kaikenlainen häiriköinti..?

Tilanne on absurdi sillä hallituksen toiminta vaikuttaa jo valtionpetokselta. Se on sanoinkuvaamattoman röyhkeää ja törkeää. Valheilla valtaan ja kaikki paskaksi.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: niin no 
Päivämäärä:   29.4.25 07:23:19

Miten Vilppi-Riikka ja kumppanit valtaan pääsivätkään. ”Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista. Se ei meille käy.” Kokoomus ajaa nyt omaa politiikkaansa eikä menoa ole hillitsemässä kukaan. Milloin missään olisi äänestäjiä petetty näin pahasti?

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: niin no 
Päivämäärä:   29.4.25 07:35:10

Kaksi vuotta, ja ainut kasvu on tapahtunut kodittomien, työttömien ja leipäjonoon joutuvien määrissä. Maallikkona arvioisin, että hallituksen toimet ei oikein nyt onnistu. Hyvinvointiyhteiskuntaa "turvataan" nyt aika erikoisella tavalla.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.4.25 07:46:54

– Pidän yleisesti ottaen huolestuttavana sitä, missä määrin nykyinen hallitus, ja laajemminkin poliittiset päättäjät ympäri maailmaa, pyyhkivät lattiaa tieteellisillä näytöillä ja tutkimustuloksilla. Tämä tuntuu olevan huolestuttava trendi 2020-luvulla, Raunio sanoo.

https://yle.fi/a/74-20158419

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   29.4.25 07:48:46

Taloustieteilijät sanovat kuin yhdestä suusta, että hallituksen toimet lisäävät velkaantumista.

Sitä vastoin pääministeri esittää, että toimet vähentävät velkaantumista.

https://yle.fi/a/74-20158592

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Minä Vaan 
Päivämäärä:   29.4.25 07:57:19

Ei noin pitkiä aloituksia. Ei niitä jaksa lukea.
Vaikea tehtävä taitaa velkaantuminen ja tosiaan huonolta näyttää tämänkin hallituksen onnistuminen. Persuillakin vaan maanmuutto tärkeintä...

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   29.4.25 07:57:21

Yle on vasurien kanava ja valikoi uutisessa ideologiansa mukaan. Valitettavasti.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   29.4.25 07:58:57

Omalla alalla nää "investoinnit" on poikkeuksetta johtaneet keskittämiseen, toimipisteiden sulkemiseen ja kymmenien, jopa satojen ihmisten irtisanomisiin. Investoinnit hyödyttävät pääasiassa yrityksiä, eivät yhteisöjä. Työllisyys ei lisäänny investointien myötä, vaan vähentyy.

  Re: Hallitus epäonnistui (velkaantuminen)

Lähettäjä: onnenpensas 
Päivämäärä:   29.4.25 09:16:27

Äänestäjät on totaalisesti petetty tämän hallituksen toimesta.

Toivottavasti seuraavissa eduskuntavaaleissa ihmiset tajuavat, mitä pitää tehdä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.