Lähettäjä: Faktahomma
Päivämäärä: 24.4.25 18:55:11
Viime vaalien alla oppositio kauhisteli Sanna Marinin hallituksen jättämää velkaperintöä ja tätä hallitus on kauhistellut jo kaksi vuotta. Nyt entinen oppositio, siis nykyinen hallitus tekee juuri saman.
Hallitus keventää verotusta kahdella miljardilla eurolla ja paikkaa syntyvää vajetta Valtion eläkerahastosta otettavalla miljardilainalla. Kun tämän pikavipin vaikutus loppuu, velkaantuminen jatkuu samaa tahtia.
Ekonomisti Vesa Vihriälä, kokenut talousammattilainen tuhisi keskiviikkoillan A-Studiossa, että hallitus tuntuu laskevan kummallisen paljon veronkevennysten niin sanottujen dynaamisten vaikutusten varaan, kun palkansaajien ja yritysten verotusta kevennetään liki parilla miljardilla eurolla.
”On olemassa merkittävä riski sille, että veronalennukset loppujen lopuksi kasvattavat julkista velkaa”, Helsingin yliopiston julkistalouden professori Roope Uusitalo sanoi.
”Riskinotostahan tässä on kyse. Toivotaan, että veronkevennykset rahoittaisivat itsensä, mutta mitään varmuutta siitä ei ole”, Tampereen yliopiston taloustieteen professori Kaisa Kotakorpi sanoi.
Halllitus ottaa Valtion eläkerahastosta noin miljardi euroa vuonna 2027. ”Vaikutus olisi ollut suurin piirtein sama, jos olisi otettu lisää velkaa”, Uusitalo sanoo.
Valtion eläkerahastoon rahastoitujen varojen pieneneminen näyttää vähemmän pahalta kuin lisävelan ottaminen, vaikka nettovelka säilyy samana.
Kaisa Kotakorpi on samoilla linjoilla. Se, että valtio lainaa omista eläkerahastoistaan, saa bruttovelan muutoksen näyttämään paremmalta.
”Tämä on enemmänkin numeroiden kaunistelua.”
(Lähde HS)
|