Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   23.4.25 13:14:19

Jenna ja Aleksi ovat molemmat 25-vuotiaita helsinkiläisiä. He ovat mukavan näköisiä nuoria aikuisia. He viihtyvät kuntosalilla ja etsivät deittisovellus Tinderistä seuraa pidemmäksi aikaa, mutta ovat valmiita lyhyeenkin suhteeseen.

Lähtökohtaisesti heidän profiilinsa eivät juuri poikkea toisistaan. Tinderin maailma on kuitenkin aivan erilainen naiselle kuin miehelle. Tämä juttu näyttää “sinkkumarkkinoiden” raadollisuuden konkreettisesti.

Tilanne kuvaajana.

https://plus.yle.fi/2025-04-tinder/img/infograph_final_korjattu4.jpg

Koko juttu.

https://yle.fi/a/74-20156735

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: jossa 
Päivämäärä:   23.4.25 13:16:52

Ei oikein ole vertailukelpoisia, koska miehet tykkää jokaisesta vastaantulevasta profiilista ja naiset vain niistä, jotka oikeasti kiinnostaa. Siksi naiset saavat paljon matcheja ja miehet vähän.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: ,, 
Päivämäärä:   23.4.25 13:19:09

@!#$ lapsia kuolee ja tyhjäpäät välittävät vain siitä paljonko tykkäyksiä jossain sovelluksessa tulee. Koskettakaa ruohoa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Tignanello 
Päivämäärä:   23.4.25 13:19:46

"Jenna 25 v
kiinnostunut kuntosalista, somesta ja ihonhoidosta" kirjoitellaanko sinne oikeasti tuollaisia vai oliko naisen profiilia yritetty tehdä hieman ei-niin -haluttavaksi?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Sunika 
Päivämäärä:   23.4.25 13:22:58

Olisi pitänyt vielä testata vähemmän kauniilla naisilla ja tosiaan sitten niillä vanhemmilla naisilla.

Miehiä tosiaan enemmän ja varmasti osa tykkää edes lukematta tekstiä ja 25 v naisen profiilista tykkää 20-60 v miehet. 25 v miehen profiilista tykkää 20-30 v naiset ja tosiaan jos tekstissä on jotain epäkiinnostavaa tai kuva tai kuvan tausta ei miellytä niin ei tykätä. Taustalla tarkoitan esimerkiksi, että kuntosalityyppi voi olla epäkiinnostava. Ihan joku katseessakin voi aiheuttaa välttämistä.
Uskoakseni miehet eivät vedä kuvista niin suuria analyysejä.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Tignanello 
Päivämäärä:   23.4.25 13:23:29

,,: sulla on jännä tapa pelastaa lapsia. Montako pelastui tuon ulvo-oksennuksesi ansiosta?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Sunika 
Päivämäärä:   23.4.25 13:26:02

Mietin myös, että eikö ihmisellä saa olla elämässään mitään muuta sisältöä kuin "pelastaa lapsia"?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Papaya 
Päivämäärä:   23.4.25 13:31:33

Juteltiin tästä töissä miespuolisten kavereiden kanssa. Sen otannan perusteella miehet ja naiset ’pelaa’ tinderiä ihan eri tavalla! Miehet tykkää about kaikista naisista, oli kiinnostava tai ei ja valikoi sitten metsien joukosta sitten ne parhaat joihin ottaa yhteyttä. Naiset taas mätsää vain ne kiinnostavat yksilöt ja ohittaa kaikki jotka ei innosta.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   23.4.25 13:33:17

Miehet eivät kyllä valitse mitään. He saavat armopaloja ja niitäkin vain harvoin.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.4.25 13:34:07

Miehet on ihan hiton epätoivoisia. Joskus nuorempana (21-23v) huvikseen kokeilin Tinderiä, en edes omaa kuvaa kehdannut laittaa enkä mitään esittelyäkään kirjoittanut, ja silti sain mätsejä. Selailin ihmisiä vain huvikseen ja monesti kävi niin että vahingossa tykkäsin jostain ja sitten tuli mätsi.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.4.25 13:35:13

Eihän tuo tykkäysten määrä kerro mistään yhtään mitään. Miksei verrata matchien määrää ja niiden johtamisesta tapaamiseen ja suhteeseen?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.4.25 13:36:50

Se, että kukkakuviakin saa enemmän tykkäyksiä kuin miesten profiili kertoo vain siitä, ettei miehillä ole mitään filtteriä minkä perusteella tykkäyksiä jaetaan, vaan niitä laitetaan kaikille naisille, jotka vaan sopii ikähaarukkaan.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: ju 
Päivämäärä:   23.4.25 13:38:15

Jep, ero ns tykkäysten määrään tulee just tuosta, että miehet tykkää valikoimatta liki kaikista naisten profiileista, naiset vain niistä jotka oikeasti kiinnostaa

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   23.4.25 13:38:56

"Se, että kukkakuviakin saa enemmän tykkäyksiä kuin miesten profiili kertoo vain siitä, ettei miehillä ole mitään filtteriä minkä perusteella tykkäyksiä jaetaan, vaan niitä laitetaan kaikille naisille, jotka vaan sopii ikähaarukkaan."

Näin tehdään siksi, että muuten ei tule edes niitä yhtä tai kahta kontaktia. Jos miehillä olisi vara valita, totta kai he valitsisivat, mutta todellisuus on se, että jos haluaa yrittää saada edes muutaman kontaktin, täytyy hyväksyä kaikki.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   23.4.25 13:43:01

Mutta onko tavoitteena siis saada mahdollisimman paljon kontakteja vai löytää yksi sopiva? Tästäkin on varmaan tutkimuksia, että montako suhdetta sieltä tinderistä sitten löytyy kummallakin tekniikalla.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.4.25 13:44:30

Miehillä on varaa valita siinä missä naisillakin. Jos teille kelpaa kuka vaan, niin valinta sekin on.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ajatuskatko 
Päivämäärä:   23.4.25 13:44:43

Tuo "Aleksin" on kyllä niin selvä tekoälykuva, että ei ihme ettei saa tykkäyksiä. Naiset luultavasti katsovat profiilia sen verran tarkemmin, että olettavat feikiksi.

Tinderhän ei ilmeisesti tykkää yhtään tuosta miesten "kaikki oikealle, kaikille tykkäys" taktiikasta. Algoritmit piilottavat profiilia ja todennäköisyys matchin saantiin vain huononee.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   23.4.25 13:47:29

"Mutta onko tavoitteena siis saada mahdollisimman paljon kontakteja vai löytää yksi sopiva?"

Minä olen ollut deittipalveluissa valikoiva, mutta eipä sitten ole tullut kontaktejakaan. Se tuntuu tosi pahalta, joten ymmärrän hyvin, että ihmiset rakkautta kaivatessaan laskevat rimaa aina vain enemmän pitääkseen yllä toivoaan.

Enää en netistä enää varsinaisesti edes yritä. On minulla profiili, mutta en enää yritä löytää seuraa. Jos kumppani jostain löytyy, niin sitten oikeasta elämästä. Hankalaa vain on, että nykyään monet naiset kokevat miesten lähestymisen häirinnäksi, joten kynnys siihenkin on hyvin korkea.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.4.25 13:56:56

Tinderin algoritmi toimii niin että mitä enemmän tykkäyksiä, sitä enemmän profiili pompsahtaa muille selattavaksi. Tämmöinen huomio tuli kaveriporukalla tehtyä 2020-luvun alussa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.4.25 14:20:34

Kuvaa tykänneiden miesten totaalista feikkiyttä jos väittää olevan kiinnostunut naisesta jonka harrastukset on some ja ihonhoito. Ihme ettei hengittäminen. Idiooteinkin nuori ja normipainoinen muija kelpaa kertapanoksi

Sen kundin kuva oli tosi huono. Salilla sellainen luonnoton iso hymy.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   23.4.25 14:22:13

"Minä olen ollut deittipalveluissa valikoiva, mutta eipä sitten ole tullut kontaktejakaan."

Olisiko sitä haluamaasi suhdetta syntynyt jos olisit yrittänyt mätsätä sellaistenkin naisten kanssa, joista et ollut kiinnostunut?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   23.4.25 14:22:42

No ei ole juurikaan yllättävää, kun tinderin sukupuolijakauma lienee jo 80/20 luokkaa ellei 90/10. Naiset on lähteneet sieltä, valtaosa käyttää Hingeä tai Bumblea kun ovat "naisystävällisempiä".

Ja tosi moni sinkku ei käytä appseja ollenkaan, naissinkuista enemmistö ainakin.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   23.4.25 14:26:32

Niin no, eikös aika monilla eläinlajeilla ole niin, että urokset pariutuisivat kenen tahansa naaraan kanssa ja naaraiden harteilla on valita se potentiaalisin geenien jatkaja?

Sovelluksissa yksi ongelma on se, että siitä jää tosi moni tärkeä ensivaikutelman tekijä tai ylipäätään tekijä sen suhteen, mikä vetoaa, pois. Monelle naiselle esim. miehen tuoksu on tärkeä ja teemme alitajuisesti parinvalintaa myös sen perusteella - valitsemme osin tuoksun avulla biologisesti sopivat kumppanit. Mutta varsinkin naisena myös miehen eleet, pienet jutut ja sanat ovat tosi tärkeitä. Ihan jo sen takia, että nainen on usein altavastaajana fyysisen voiman puolesta, joten kaikki vähänkään epäilyttävät asiat saattavat vaikuttaa niin, että nainen perääntyy heti.

Itselläni on se, etten koskaan oikeastaan kiinnostu miehestä (pelkän) ulkomuodon perusteella, vaan lopulta se on aina joku kemiajuttu. Miehen eleet, tapa kommunikoida, se, miten sinut on itsensä ja ympäröivän maailman kanssa - ja se tuoksu - vaikuttavat ainakin minulla huomattavasti enemmän.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Anni 
Päivämäärä:   23.4.25 14:38:15

Tinderissä on 70 % miehiä, tämä vaikuttaa.

Itse olin siellä 2 kk, jonka seurauksena olen nyt seurustellut kaksi vuotta tämän machsin kanssa.
Poikakaveri oli siellä 9 kk, jonka jälkeen löydyin.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   23.4.25 14:56:04

Miehet tykkäilevät hirveän määrän, mutta eivät sitten kirjoita mitään. Eivätkä lue profiileja.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.4.25 15:10:05

Miehen itsevarmuus (en tarkoita machoilua tms, vaan rentoutta ja sellaista hyvän olon fiilistä, joka tarttuu ympärillä oleviinkin) ja just se, onko sinut itsensä ja ympäröivän maailman kanssa, vaikuttaa. Toki myös tuoksu ja silmien ilme on tärkeät. Jos miehen silmistä näkyy jotain aggressiota, se karkottaa pois.

Moni mies pilaa mahdollisuutensa myös sillä, että (tiedostamattaan tai tiedostaen) puhuu naisista alentavaan sävyyn. Se on aina kyllä lähtökäsky.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   23.4.25 15:30:27

"Näin tehdään siksi, että muuten ei tule edes niitä yhtä tai kahta kontaktia. Jos miehillä olisi vara valita, totta kai he valitsisivat, mutta todellisuus on se, että jos haluaa yrittää saada edes muutaman kontaktin, täytyy hyväksyä kaikki."

Haha. Te miehet kusette omaan nilkkaanne, kun teette näin. Tinderin algoritmithan rankaisevat siitä, että tykkää kaikkien kuvista - ja näyttää sinulle vähemmän "laatu"profiileja tämän takia.

Mätsien määrällä ei ole mitään merkitystä vaan sillä, löytyykö sieltä se yksi oikea tyyppi. Ja mitä nyt on aloittajan incel-purkautumisia tällä palstalla lukenut niin suoraan sanottuna en hirveästi ihmettele, jos naiset eivät jonota ovellesi.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.4.25 15:54:41

Miehet ja naiset näyttävät tosiaan pelaavan Tinderiä eri säännöillä. Monille miehille olisi ilmeisesti tärkeää saada mahdollisimman paljon kontakteja, joista voisi alkaa karsia. Naiset taas haluavat vissiin tehdä karsinnan jo ennen kontaktien syntymistä profiilien sisällön perusteella.

Syitä tälle olisikin mielenkiintoista perata. Naisena herää kysymys mm. omasta turvallisuudesta, mikä voisi laittaa tekemään karsintaa jo ennakkoon. Onneksi ei tarvitse näitä pelejä pelata... :P

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Mitähäh 
Päivämäärä:   23.4.25 16:51:21

Siis tuon yhden tekoälynaisen esittelytekstissä (vai mikä onkaan, en ole tinderissä enkä sinkku) on kiinnostuksenkohteena ihonhoito. Siis oikeastiko miehet kiinnostuu naisista, joiden kiinnostuksenkohteeksi on mainittu joku meikkaus tai kynsienlakkaus?????? Jos olisin mies, tuollainen kuulostaisi jotakuinkin yhtä älykkäältä kuin naisesta miehen kiinnostuksenkohteena auton vanteiden kiillotus tai parran vahaus. Paitsi että vanteiden kiillotus sentään kohdistuisi muuhunkin kuin omaan itseen.

Jos joutuisi tinderiin, pitäisikö ryhtyä joksikin tyhjänpuhuja-hihittelijä-bimboksi ja viskellä tukkaa varoen kynsiään treffeillä, joilla puhuisi lähinnä omasta naamastaan, uusista salivermeistä ja turhajulkkujen kuulumisista?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   23.4.25 16:53:48

99% miehistä Tinderissä on täysin turhia. Kuka niitä jaksaa siellä perata ja käydä kerta toisensa jälkeen samat keskustelut. Ja se prosentti, jonka voisi kelpuuttaa jatkoon , asuu jossain liian kaukana , on muidenkin suosiossa ja näin ollen saavuttamattomissa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Mä 
Päivämäärä:   23.4.25 17:47:40

Yhyy. Jos mul ois sydän, niin nyt se särkyis. Voi miesparat. Miten selviitte

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   23.4.25 17:49:44

"Siis tuon yhden tekoälynaisen esittelytekstissä (vai mikä onkaan, en ole tinderissä enkä sinkku) on kiinnostuksenkohteena ihonhoito. Siis oikeastiko miehet kiinnostuu naisista, joiden kiinnostuksenkohteeksi on mainittu joku meikkaus tai kynsienlakkaus?????? Jos olisin mies, tuollainen kuulostaisi jotakuinkin yhtä älykkäältä kuin naisesta miehen kiinnostuksenkohteena auton vanteiden kiillotus tai parran vahaus. Paitsi että vanteiden kiillotus sentään kohdistuisi muuhunkin kuin omaan itseen.

Jos joutuisi tinderiin, pitäisikö ryhtyä joksikin tyhjänpuhuja-hihittelijä-bimboksi ja viskellä tukkaa varoen kynsiään treffeillä, joilla puhuisi lähinnä omasta naamastaan, uusista salivermeistä ja turhajulkkujen kuulumisista?"

Nuorilla naisilla kauneus ja ihonhoito on ihan normaaleita kiinnostuksen kohteita, niin itsellänikin oli ihan suoranainen harrastus jos 15 vuotta sitten. Ei se toki mun ainoa harrastus ole, enkä sitä ilmoittaisi tuolla tavalla, mutta omien kokemusteni perusteella miehet suhtautuvat suopeammin tuollaisiin ns. piperrysharrastuksiin. Eli vastaus kysymykseesi on että jos haluat maksimoida miesten kiinnostuksen niin kannattaa esiintyä niin että sun elämässä on just tätä piperrystä ja aktiivisemmista harrastuksista tyyliin kuntosali on ok.

Sitten jos harrastaa ratsastusta, tai vielä pahempaa, on koiria ja harrastaa niiden kanssa jotain on monien miesten silmissä paarialuokkaa. Mulle on esim. sanottu moneen kertaan että mun hevosharrastuksen esiintuominen antaa huonon kuvan, koska hevosnaiset on outoja/hulluja jne. Ja harrastan myös moottorikelkkailua, oon kokenut (ja nopea) kuski ja mun kelkka on kisakampe saa monien miesten kivekset kutistumaan rusinoiksi :D

Mut oikeesti sellaisten miesten kanssa väistää vaan luodin kun karkottaa ne, mutta en ymmärrä miksi miehiä kauhistuttaa naiset joilla on aikaa vieviä harrastuksia. Ehkä ne ei ehdi siivota miehen jälkiä ja kokata tarpeeks? Tai sit jos nainen harrastaa jotain miehiseksi miellettyä lajia, niin kokevat miehisyytensä uhatuksi :D

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   23.4.25 17:51:02

"koska miehet tykkää jokaisesta vastaantulevasta profiilista ja naiset vain niistä, jotka oikeasti kiinnostaa."

Tuo nyt oli tyhmin kommentit pitkään aikaan.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   23.4.25 17:53:57

Yhdellä miespuolisella tutulla oli tapana tykätä kaikki profiilit. Kysyin, että miksi ihmeessä toimii noin, niin vastaus oli, että eipä jää mikään mahdollisuus hukkaamatta. :D kyllä varmasti jotkut muutkin toimii samalla logiikalla. Ja ilmeisen hyvin tuo toimi, on seurustellut jo vuosikaudet tinderistä löytämänsä naisen kanssa ilmeisen onnellisesti.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   23.4.25 17:57:06

"Yhdellä miespuolisella tutulla"...
Juuri tätä tarkoitin.
Aivan varmasti löytyy se yksi, jos toinenkin nainen, joka toimii samoin.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   23.4.25 17:59:46

Riku, naisilla on kyllä tarkka seula. En tunne ketään, joka olisi kaikista tykännyt systemaattisesti. Hyvin tarkoin kriteerein tykkäsin yhdestäkään, tietyt asiat oli aina ehdoton ei.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   23.4.25 18:00:29

” Jos kumppani jostain löytyy, niin sitten oikeasta elämästä. Hankalaa vain on, että nykyään monet naiset kokevat miesten lähestymisen häirinnäksi, joten kynnys siihenkin on hyvin korkea.”

Tätä nyt on muotia viljellä, mutta minusta sen sanojan kannattaa hetkeksi mennä itseensä. Jos osaa kommunikoida normaalilla tavalla, ei tarvitse miettiä tulkitseeko joku sen häirinnäksi ja heitellä tällaisia tyhmiä lauseita ilmoille. Jos taas sinun ”lähestysmisyrityksistä” on häiriinnytty ja/tai joudut miettimään asiaa, niin kannattaa suosiolla vielä harjoitella niitä sosiaalisia taitoja.

Kuinka moni tämän lauseen viljelijä on aidosti nähnyt, että joku ottaisi kohteliaasta lähestymisyrityksestä nokkiinsa? Ja jos joku ottaakin, mitä sitten? En väitä, etteikö maailmaan mahtuisi ihmistä, joka häiriintyy kun naapuri sanoo ”päivää”, mutta mitä siitä muka sen enempää seuraa sinulle? Ei mitään.

Ja toistan, jos sinulle tuottaa vaikeuksia miettiä, mikä voisi olla häiritsevä tai jopa laiton lähestymisyritys (ja mikä ei), niin kannattaa vielä opetella niitä sosiaalisia taitoja.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: *Remontti Riku * 
Päivämäärä:   23.4.25 18:06:12

Ällö, Rikulla on myös tarkka seula.
Ehkä oikeasti kyse onkin siitä onko epätoivoinen.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Amen 
Päivämäärä:   23.4.25 18:08:03

Lähettäjä: …
Päivämäärä: 23.4.25 18:00:29

” Jos kumppani jostain löytyy, niin sitten oikeasta elämästä. Hankalaa vain on, että nykyään monet naiset kokevat miesten lähestymisen häirinnäksi, joten kynnys siihenkin on hyvin korkea.”

Tätä nyt on muotia viljellä, mutta minusta sen sanojan kannattaa hetkeksi mennä itseensä. Jos osaa kommunikoida normaalilla tavalla, ei tarvitse miettiä tulkitseeko joku sen häirinnäksi ja heitellä tällaisia tyhmiä lauseita ilmoille. Jos taas sinun ”lähestysmisyrityksistä” on häiriinnytty ja/tai joudut miettimään asiaa, niin kannattaa suosiolla vielä harjoitella niitä sosiaalisia taitoja.

Kuinka moni tämän lauseen viljelijä on aidosti nähnyt, että joku ottaisi kohteliaasta lähestymisyrityksestä nokkiinsa? Ja jos joku ottaakin, mitä sitten? En väitä, etteikö maailmaan mahtuisi ihmistä, joka häiriintyy kun naapuri sanoo ”päivää”, mutta mitä siitä muka sen enempää seuraa sinulle? Ei mitään.

Ja toistan, jos sinulle tuottaa vaikeuksia miettiä, mikä voisi olla häiritsevä tai jopa laiton lähestymisyritys (ja mikä ei), niin kannattaa vielä opetella niitä sosiaalisia taitoja.

Komppi tälle!

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: No se 
Päivämäärä:   23.4.25 18:08:22

"jos haluat maksimoida miesten kiinnostuksen niin kannattaa esiintyä niin että sun elämässä on just tätä piperrystä"

Minun on kyllä naisena hankala kuvitella, että kiinnostuisin miehestä, jonka mielestä minun pitäisi harrastaa omaa naamaani. Sellainen mies olisi todennäköisesti joku vanhan bemarinrottelon rassaaja, joka voi olla ihan hyvä kumppani, ei sinänsä, mutta jotenkin on hankalaa kuvitella, että miestä jonka mielestä naisen pitää harrastaan oman naamansa nyppimistä ja kuvaamista, olisi kiinnostunut esim. kulttuurista tai edes lukemisesta, puhumattakaan yhtään vaativammasta opiskelusta. Että se olisi sitten sitä naaman ja bemarin ihailua, välillä mäkkäriin "ulos syömään" ja ei tiedettäisi kuka on pääministeri, mutta tiedettäisiin kulloisenkin persejulkkiksen kaikki asiat paremmin kuin omat.

Että en ehkä haluaisi maksimoida sellaisen miesten kiinnossta. En oikein usko, että ylemmällä korkeakoulututkinnolla varustetulle miehelle riittäisi naaman harrastaminen.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   23.4.25 18:08:29

... , juuri näin. Ja jos poikamiss on se sama kyselijä, joka ihmettelee, voiko kauppajonossa lähestyä kanssaeläjää ehdottamalla seksiä, niin sietääkin olla sinkku.

Olen joskus töissä nähnyt näitä tyyppejä, jotka änkeää muiden seuraan kyselemään, että saako liittyä seuraan ja järjestäen nämä ovat sellaisia, ettei heidän seuraansa kaivata, kun lähestyminen tulee puskista ja aloitetaan kysymyksellä "Anteeksi, en voinut olla kuulematta keskusteluanne, voinko liittyä seuraan?". Tuollaisesta tulee vain ja ainoastaan voimakkaat hyypiö- vibat. Sen sijaan välillä keskustelu voi alkaa ihan spontaanisti viereisen pöydän kanssa ja lopulta istutaankin isommalla porukalla juttelemassa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Antti 
Päivämäärä:   23.4.25 18:09:07

Tinder äppihän on erittäin hyvä. En olisi koskaan löytänyt vaimoani ilman sitä.
Seuraa myös maantieteellisesti, joka on todella hyvä ominaisuus.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   23.4.25 18:10:51

Ylen otsikko on harhaanjohtava. Naiset voivat saada enemmän tykkäyksiä, mutta jos Tinderissä syntyy heteropari, siinä on yksi nainen ja yksi mies. Kumpikin sukupuoli hyötyy tasan yhtä paljon.

Vaikka mies pääsisi vain 3 kertaa treffeille ja nainen 30, loppupelissä kumpikin valitsee vain yhden kumppanin.

Voi tuntua, että naisilla on ostajan markkinat, mutteivat miehet sieltäkään kelpuuta kumppaniksi ketä sattuu, koska kumppania voi etsiä muualtakin, jos Tinderin tarjonta on yksilön kannalta huonoa. Se että miehen pitää olla aktiivisempi, on jo lavatansseista tuttu perinne - mies sielläkin hakee tanssimaan.

Parinmuodostuksessa pätevät yhä entiset luonnonlait.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Talli 
Päivämäärä:   23.4.25 18:10:57

Etenkin tinderissä miehistä suurimman osan profiilit ovat täyttä kuraa. Tekstiä ei joko lainkaan tai sitten joku "vegaanit ja feministit vit*uun" tai muu vastaava älynväläys. Kuvat likaisen peilin kautta otettuja, alaviistosta ja hämärässä tai sitten jokainen kuva kaveriporukasta, eikä mitään hajua kuka miehistä se Pekka 35v. on. Jos profiili sattuu olemaan kiinnostava ja match tulee niin näistä taas moni kyselee seksiasentomieltymyksiä kahden viestin jälkeen.

Löysin tinderistä avopuolisoni pari vuotta sitten, mutta ylläkuvattu oli ainakin tuolloin sitä minkä joukosta sai helmiä etsiä.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   23.4.25 18:13:27

Talli, juuri tuosta syystä ne profiilit seulottiinkin. Löytyi sieltä normaaleja ja kivoja miehiäkin, kun piti tiettyjä kriteerejä yllä. Tuollaiset seksiehdottelijat ja -utelijat nakkasin samantien estoille, jos joku oli päässytkin srulasta vahingossa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.4.25 18:44:46

tinder on miehille raaka vain miesten omasta syystä. Ihan voivat itseään syyttää siitä että yrittävät jokaista naista ja pakottavat naiset suodattamaan kun eivät sitä itse tee.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: deittailija 
Päivämäärä:   23.4.25 18:46:48

Noin se just menee, miehet laittaa tykkäykset kaikkiin profiileihin, eivätkä useimmiten lue tekstejä ollenkaan.

Itse luen jokaisen profiilin tekstin ennen kuin teen valinnan. Ihan sama millainen hurmuri on ulkonäöltä, jos biosta löytyy jotain hälytysmerkkejä niin rastia vaan. En ikinä laita tykkäystä pelkän ulkonäön perusteella, saati sitten ekan kuvan perusteella.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.4.25 19:06:58

Pariutuminen on naisille huomattavasti suurempi riski kuin miehille. Siksi ei ole mikään ihme, että naiset ovat pääsääntöisesti varovaisempia ja valikoivampia pariutujia kuin miehet.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: 7l7 
Päivämäärä:   23.4.25 19:17:52

"nykyään monet naiset kokevat miesten lähestymisen häirinnäksi, joten kynnys siihenkin on hyvin korkea."

Minua on lähestyneet monet ja monenlaiset miehet viime vuosina, niin suomalaiset kuin ulkomaalaisetkin, nuoremmat ja vanhemmat. Ja kyllä siinä on selkeä ero, millaiset lähestymiset on häirintää ja mitkä eivät.

Eli jos jonkun mielestä kaikki naiset pitävät hänen lähestymisyrityksiään häiritsevinä, niin vika on miehessä, ei naisissa. Kannattaisi ehkä vähän muuttaa tapaansa, eikä vain syyttää muita.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Hehheh 
Päivämäärä:   23.4.25 19:18:47

Tinder on iha bellee..

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: deittailija 
Päivämäärä:   23.4.25 19:26:12

"Eli jos jonkun mielestä kaikki naiset pitävät hänen lähestymisyrityksiään häiritsevinä, niin vika on miehessä, ei naisissa. Kannattaisi ehkä vähän muuttaa tapaansa, eikä vain syyttää muita."

Täysin samaa mieltä. Omista tinder-kokemuksista valtaosa on ollut täysin asiallisia. Ehkä 2 tai 3 kertaa olen joutunut miehelle huomauttamaan että nyt ei ole käytös ihan kuosissa. Iästä riippumatta miehet osaavat pääsääntöisesti jutella kohteliaasti, kysyä suostumusta seksiin liittyvien viestien lähettämiseen ja jos whatsappiin siirtyy niin osaavat kysyä voiko lähettää intiimejä kuvia. Jos joku saa jatkuvasti huonoa palautetta käytöstavoistaan niin se on sitten peiliin katsomisen paikka. Ihan itse on silloin se ongelma, suurimmalla osalla miehistä ei vastaavaa probleemaa ole.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   23.4.25 19:36:49

"Eli jos jonkun mielestä kaikki naiset pitävät hänen lähestymisyrityksiään häiritsevinä, niin vika on miehessä, ei naisissa."

Ongelma on se, että yhtenäistä normistoa ei ole. Jokainen nainen tulkitsee lähestymisyritykset omalla tavallaan, joten mies ei voi etukäteen tietää, miten nainen reagoi.

Jos kysyn naiselta, haluaisiko hän lähteä joskus kanssani kahville, kysymys ei ole sisällöltään uhkaava. Nainen saattaa kuitenkin kokea tilanteen ahdistavaksi, koska olen hänen harrastustuttunsa. Pahimmillaan hän ei enää halua tulla harrastukseen.

Miehen lähestyminen voi olla hyvin varovainen, mutta silti nainen saattaa kokea sen uhkaavaksi ihan vain siksi, että naisesta on kiusallista tietää, että joku on hänestä romanttisesti kiinnostunut.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   23.4.25 19:52:12


tinder on miehille raaka vain miesten omasta syystä. Ihan voivat itseään syyttää siitä että yrittävät jokaista naista ja pakottavat naiset suodattamaan kun eivät sitä itse tee.
------------------
Tämä.

Ja kuten muutkin sanoivat, ne miesten kuvat on jotain täysin käsittämätöntä.

Näin ihosairautta sairastavana voisi tietysti mainostaa panostavansa ihonhoitoon, tuskin kukaan mies kysyisi sen tarkemmin :D

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.4.25 19:59:26

Miten ihmeessä se on raadollista että sinusta on tykännyt vain ne jotka oikeasti tykkäsivät profiilistasi? Sehän on paljon parempi tilanne ja helpompi seuloa sieltä oikeasti kiinnostavat, kuin jostain massasta jossa 99% on laittanut sydäntä vain reikä mielessä. Jos oma tosirakkauteni on jossain huoneessa niin mielummin etsin hänet huoneesta jossa on 3 ihmistä kuin huoneesta jossa on 300.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.4.25 21:20:09



"Miten ihmeessä se on raadollista että sinusta on tykännyt vain ne jotka oikeasti tykkäsivät profiilistasi? Sehän on paljon parempi tilanne ja helpompi seuloa sieltä oikeasti kiinnostavat, kuin jostain massasta jossa 99% on laittanut sydäntä vain reikä mielessä. Jos oma tosirakkauteni on jossain huoneessa niin mielummin etsin hänet huoneesta jossa on 3 ihmistä kuin huoneesta jossa on 300."

Hyvin oivallettu ja täysin totta!

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   23.4.25 21:25:35

Outoa voivottelua miesressuista. Onhan se yhtä raadollinen (jos se katsotaan tykkäysten määrässä) artikkelin mukaan myös naisille siitä lähtien kun he lähestyvät 40v päiväänsä.

"– Nuorista naisista kilpaillaan laajalla ikähaarukalla. Heistä ovat kiinnostuneet paitsi saman ikäiset miehet, myös vanhemmat miehet. Nuoriin naisiin kohdistuu paljon kovempi paine.

Tammisalon mukaan tilanne muuttuu siinä vaiheessa, kun naiset lähestyvät 40 vuotta. Harvempi mies on kiinnostunut keski-ikäisistä naisista, ja tykkäysten määrä tasaantuu sukupuolten välillä."

Eli voisi kiteyttää niin että Tinderissä nuoret naiset on suosittuja ja muut ei. Se sitten toki asia erikseen korvaako määrä laatua vai etsiikö neulaa heinäsuovasta.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Lärvi 
Päivämäärä:   23.4.25 21:31:59

Itse taas helposti lähden vastailemaan seksiuteluihin:D Ei haittaa yhtään, mutta sitten jos tällainen seksiutelija tai ns panomiehen elkeillä esiintyvä ei todellisuudessa vastaa puheitaan, ei pääse jatkoon tai edes pukille ylipäätään. Olen tällä hetkellä tukevasti varattu, mutta jos olisin vapaa niin tunnustelisin noita junttejakin. Kyllä niistä selvän saa nopeasti jos vaatii uteluiden välillä jotain muutakin antia. Rúnkkari häipyy kyllä vikkelään.

Tosin on sanottava että harvoin seksiuteliaat muuta on kuin runkkareita, mutta on niitä muitakin tullut vastaan. Runkkari on harmiton, mutta hyypiöt ja mielenvikaiset olisi hyvä osata kyllä seuloa. Sellaisen tavatessaan sen haistaa kyllä herkästi.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   23.4.25 22:02:41

Lätvi, minä taas en halua toimia jonkun randomin runkkumateriaalina. Eikä tämä tarkoita, että olisin estynyt, vaan sitä, että seksi kuuluu mielestäni enemmän sitten siihen aikaan, kun tapaillaan kunnolla ja silloinkin ehtii aiheesta jutella. Tinderin seksiutelijoista tulee aina sellainen teinin tasolle jääneen fiilis.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Lärvi 
Päivämäärä:   23.4.25 22:17:03

Mä ymmärrän täysin tuon näkökulman. Kuvia en laittaisi itsestäni kyllä ollenkaan, ja en myöskään ole mikään kikatteleva hupakko kun lähden seksiasioista puhelemaan. Se on kuitenkin hyvää hupia. Tai siis oli.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: mä 
Päivämäärä:   23.4.25 22:31:16

Miehillä kun on tosiaan asenne ”reikä se on rinkelilläkin” ja ”ronkelit run*kaa”. Eli kaikkiin tykkäis, jos vois kuvitella pulssin löytyvän.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 06:17:36

En oikein ymmärrä, miksi miesten on niin hirveän vaikea hyväksyä, että nuoret naiset eivät ole vanhoista ukoista kiinnostuneita.
Ihan älytöntä itkupotkukiukuttelua.
Mitä ne odotukset ovat? Se seksikö? Samaa nylkkyä silloin tällöin. Ja mitä se mahdollinen seurusteleminen on? Samaa arkista toimintaa, jonka aikana se toisen naama alkaa käymään liian tutuksi ja koko kuvio kyllästyttämään.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: leidi 
Päivämäärä:   24.4.25 07:23:10

Olen melkein 60 v., ja todella paljon tulee kiinnostusta nuoremmilta miehiltä, 30-45-vuotiailta. Oman ikäiset (joita etsin) taas ovat varattuja ja etsivät siis pelkkää seksiseuraa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: deittailija 
Päivämäärä:   24.4.25 07:45:00

leidi: sama kokemus, minua 10-15 vuotta nuoremmilta miehiltä tulee paljon huomiota. Nimenomaan niin että ovat kohteliaita, arvostavia ja kaikin puolin kunnioittavia. Ei niistä oikein elämänkumppaneiksi ole, mutta mukava tietää että muuten olisi vientiä. Oli tosi iso ylläri kun menin tinderiin eka kerran.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Veli-Matti 
Päivämäärä:   24.4.25 07:47:27

Oli miten oli, tällä palstalla kaikki väännetään miesten syyksi, jopa se että kauniit naiset saa enemmän mätsejä kuin normaalin näköiset. Vaikka kauneus on katsojan silmässä.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 09:08:05

"tinder on miehille raaka vain miesten omasta syystä. Ihan voivat itseään syyttää siitä että yrittävät jokaista naista ja pakottavat naiset suodattamaan kun eivät sitä itse tee."

Tämä. Itse näen tämän lähinnä miesten vastuun pakoiluna ja henkisenä velttoutena. On selvää että valintaa on PAKKO tehdä.

Jos naisetkin swaippaisivat kaikki oikealle, mätsejä tulisi tuhoton määrä molemmille. Sen jälkeen astuu kuvioon aika. Et yksinkertaisesti jo ajan vuoksi voi viestitellä tai tapailla kaikkia 900 mätsiäsi. Miten valitset, kenelle laitat viestiä? Kokemuksen mukaan mielekkäästi voi viestitellä vain 2-3 samaan aikaan. Tämän jälkeen pitää valita ketä tapaa. Ajan lisäksi tutustumista rajaa oman huomion jakaminen, keskittyminen ja sitoutuminen. Jos ekat treffit olivat mukavat, ei kaikki halua jatkaa tutustumista muiden kanssa samaan aikaan vaan keskittyä yhteen siksi aikaa kun se kestää. Itselläni oli periaate, etten tapaillut useaa samaan aikaan.

Tämän lisäksi se, että "kaikki kelpaa" mentaliteetti on erittäin julma psyykkisesti. Jokainen tunne-elämältään terve toivoo olevansa erityinen kumppanilleen. Se, että kumppani roikkuu sinussa tarjoamiesi hyötyjen vuoksi, ei siksi että rakastaisi sinua, on hajottava kokemus. Se, että rima on maassa ja kelpuuttaa kaikki ei siis ole mikään hyve vaan pikemminkin ihmisten hyväksikäyttöä.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 09:22:28

"Oli miten oli, tällä palstalla kaikki väännetään miesten syyksi, "

Se että naiset saavat miesten pyyhkäisemiä tykkäyksiä on aika selkeästi miesten aiheuttama asia. En tiedä miten tästä pitäisi tai voisi naisia syyttää? Vai onko idea siinä, että naisten pitäisi tykätä enemmän, myös heistä, joista eivät pidä ja vaikka eivät nää sellaiselle mitään tarvetta?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 09:23:14

"tällä palstalla kaikki väännetään miesten syyksi, jopa se että kauniit naiset saa enemmän mätsejä kuin normaalin näköiset"

Itse olen perus ulkonäöltä, ei mitään erikoista ja ylipainoakin vielä. Mutta kyllä silti tuli matcheja, oli kosiskelijoita enkä sano että miesten huonompaa porukkaa vaan hyvinkin komeita ja korkeastikoulutettuja miehiä tuli tavattua.

Ja kyllä se parisuhde aikanaan vahingossa osui kohdalle, juurikin tinderistä. Millainen mieskö? Tavallinen, kohtelias, reilu ja rehellinen perusduunari. Nyt meillä on lapsi ja viikonpäästä avioidutaan.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   24.4.25 09:26:40

Jokainen tunne-elämältään terve toivoo olevansa erityinen kumppanilleen.
--------------
Tämähän se olisi. Lisäksi olen itsekin niitä, jotka haluavat deittailla yhtä miestä kerrallaan. On masentava ajatus olla osa jotain mahdollista haaremia. Ja Tinderissä jopa sellaiset miehet, jotka nimenomaan haluavat monogamisen parisuhteen, saattavat olla lopulta lähinnä seksin perässä. Naisista joskus sanotaan, että he yrittävät saada miehen parisuhteeseen seksin avulla, mutta kyllä näitä miehistäkin löytyy.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.4.25 11:55:47

"Tuo "Aleksin" on kyllä niin selvä tekoälykuva, että ei ihme ettei saa tykkäyksiä. Naiset luultavasti katsovat profiilia sen verran tarkemmin, että olettavat feikiksi."

No tämä. Ei kyllä ainakaan itse tulisi langettua noin selvään tekoälykuvaan.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   24.4.25 12:03:46

Tuo Aleksi on todella huono tekoälykuva, ja äärimmäisen geneerinen. Ei ihme, ettei kiinnosta kerään. Lisäksi aloittaja itkee aina maailman kaikkia vääryyksiä, jotka ovat järjestään naisten vika. Tinderin käyttäjistä miehiä on varmasti ainakin kaksi kolmasosaa, todennäköisesti enemmän. Ja moni tuntemani mies tykkää siellä ihan kaikista, naiset paljon vähemmän.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Normal 
Päivämäärä:   24.4.25 12:17:05

Yksikään tuntemani tavallinen mies ei valita, että ”kaikki naisten lähestyminen on nykyisin häirintää”. Jos toistuvasti saa kuulla lähestyvänsä naisia häiritsevällä tavalla, tekee jotain kriittisellä tavalla väärin. Kuten vaikka ehdottelee seksiä kassajonossa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   24.4.25 12:30:16

"Jos toistuvasti saa kuulla lähestyvänsä naisia häiritsevällä tavalla, tekee jotain kriittisellä tavalla väärin."

Eihän kysymys ole siitä, että aina saa kuulla, vaan siitä, että mitään yhtenäistä normistoa ei ole, vaan kukin nainen tulkitsee tilannetta omasta näkökulmastaan käsin.

Jollekin naiselle on ihan luontevaa, että mies kysyy harrastuksessa kahville. Hän osaa halutessaan vastata kielteisesti eikä asia jää kaivelemaan häntä.

Toinen nainen sen sijaan saattaa ahdistua, koska hänen mielestään harrastuksissa, koulussa, työpaikalla tai arjen tilanteissa ei sovi lähestyä.

Tälläkin foorumilla on toistuvasti mielipiteitä, joissa kielletään lähestyminen arkisissa tilanteissa. Miten minä miehenä siis voisin etukäteen tietää, kuka nainen kokee kahville kysymisen ahdistavaksi ja kuka ei?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   24.4.25 12:37:11

Edelleen, älä lähesty esim työtään tekeviä kahvikutsuilla saati seksiehdotuksilla. Asiakaspalvelija ei hymyile sinulle siksi, että olisi kiinnostunut, vaan siksi, että tekee työtään.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 12:38:40

Kaikkihan tulkitsee tilanteita omasta näkökulmastaan. Sukupuolesta riippumatta.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   24.4.25 12:41:49

Minä en oo käyttäny tinderiä, mutta badoohon tein profiilin. Omalla kuvalla, oikealla iällä, vähän tietoa itsestäni. Ensimmäisen 30min aikana tuli 100 tykkäystä ja 35 viestiä. Yhdelle kiinnostavan oloiselle laitoin viestin ja siitä se sitte lähti, nyt yhteiseloa takana 2 vuotta.

Hän oli aukaissut profiilin samana päivänä katsotaan mitä löytyy mentaliteetilla.
Kävi vissiin hyvä tuuri kun heti kerralla löytyi sopiva ja samat arvot omaava ihminen

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   24.4.25 12:46:54

"Edelleen, älä lähesty esim työtään tekeviä kahvikutsuilla saati seksiehdotuksilla."

Seksiehdotukset ovat tunkeilevia, enkä ole koskaan harrastanut irtoseksiä, joten asia on minulle silläkin tavalla vieras. Tarvitsen seksiin tuttuutta ja tunteen.

Senkin ymmärrän, ettei asiakaspalvelijaa saa lähestyä, joskin maailma on täynnä suhteita, jotka ovat alkaneet siitä, että asiakaspalvelijaa on lähestytty. Ei sekään minusta mikään absoluuttinen raja ole.

Tarkastellaanpa nykytilannettani. Olen tavannut kaksi naista, jotka ovat ottaneet kontaktia myös minuun. Olen ollut heihin yhteydessä muutaman kerran Whatsappilla. He ovat vastanneet viesteihini hyvin innokkaasti ja myönteisesti.

Mutta tähän se sitten jää. En uskalla edetä asiassa mitenkään, koska minusta naisten kysyminen kahville tuntuisi tunkeilevalta. Naisten käytöksen perusteella oletan, että kumpikin heistä mahdollisesti tahtoisi tutustua minuun paremmin, koska he ovat itse hakeutuneet seuraani, mutta tällainen tulkintahan voi olla väärä.

Niinpä olen luovuttanut ja päättänyt, etten kahvikutsua kummallekaan esitä, jotta en olisi tunkeileva ja häiritsevä.

En sitten tiedä, olenko yksi niistä miehistä, joista naiset täälläkin kyselevät, että miksi mies ei ota yhteyttä.

On hyvin vaikea toimia miehenä, kun tahtoisi olla tahdikas ja kunnioittaa naisten rajoja, koska mitään yhtenäistä normistoa naisten lähestymiseen ei ole. Kukin nainen määrittää rajansa itse, joten aina jää mahdollisuus siihen, että nainen kokee kahville kysymisen tungettelevaksi.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: deittailija 
Päivämäärä:   24.4.25 12:55:18

Poikamiss: mitäs jos kahvikutsun sijaan ehdotat jotain muuta, vaikkapa videopuhelua? Ihan vaan että hei voidaanko soittaa videolla niin ei tarvitse kirjoittaa niin pitkästi. Saat sitten paremmin tuntumaa näihin naisiin että millä asenteella ovat liikenteessä.

Itse olen pitänyt sellaista linjaa että haluan 2-3 videopuhelua ennen livetapaamista. Turvallisuuskysymys.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   24.4.25 13:03:12

"Poikamiss: mitäs jos kahvikutsun sijaan ehdotat jotain muuta, vaikkapa videopuhelua?"

En näe tälle perustetta, kun kuitenkin olemme jutelleet jo kasvotusten vaikka kuinka.

Enkä ole mitenkään suinpäin ihastunut. Se ei ole minulle ominaista. Sen sijaan naiset vaikuttavat minusta fiksuilta ja kivoilta, joten tahtoisin tutustua heihin paremmin ja kokeilla, miltä pitempiaikainen jutustelu kahden kesken tuntuisi.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 13:05:14

"En uskalla edetä asiassa mitenkään, koska minusta naisten kysyminen kahville tuntuisi "

Kysy että haluaisitko tavata livenä joskus. Ei tarvitse suoraan ehdottaa aktiviteettia vaan siitä voitte lähteä suunnittelemaan, milloin, mitä ja missä, jos tulee myöntävä vastaus.

Itse en esimerkiksi tykännyt kahvilatreffeistä. Ne olivat aina vähän jäykkiä ja rauhattomia, kun ympärillä oli muitakin. Itse tarvitsin keskusteluun rauhallisen ja luonnollisen tilanteen. Siksi esimerkiksi lenkkeilytreffit oli mukavemmat.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: deittailija 
Päivämäärä:   24.4.25 13:24:44

Poikamiss: en käsitä mikä tuossa nyt mättää. Jos ne naiset on sulle entuudestaan tuttuja livenäkin ja viestittelet heidän kanssaan niin mikä siinä sitten on ongelmana?

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   24.4.25 14:00:46

Poikamiss: ovatko naiset siis jo ennestään tuttuja kun olet jutellut heidän kanssaan kasvotusten? deittailija ja minä oletime että olet löytänyt nämä esim tinderin kautta etkä ole tavannut livenä.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   24.4.25 14:05:57

Jos Poikamiss unohtaa deittailu-termin, niin miten pyytäisit tuttavia tai puolituttavia seuraksi johonkin? Käytä samaa tyyliä näihin mainitsemiisi naisiin, jos kerran jo muutenkin innokkaasti viestittelette ja kasvotustenkin keskustelette. Ei asiaa tarvitse sen vaikeammaksi tehdä.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 14:15:38

"Eihän kysymys ole siitä, että aina saa kuulla, vaan siitä, että mitään yhtenäistä normistoa ei ole, vaan kukin nainen tulkitsee tilannetta omasta näkökulmastaan käsin."

Yksilölliset erot eivät kumoa normistoa. Ja normisto on.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: // 
Päivämäärä:   24.4.25 14:37:50

"Eihän kysymys ole siitä, että aina saa kuulla, vaan siitä, että mitään yhtenäistä normistoa ei ole, vaan kukin nainen tulkitsee tilannetta omasta näkökulmastaan käsin."

Ymmärrätkö, että sinä tulkitset nyt ihan samalla tavalla tilannetta omasta näkökulmastasi käsin? Kaiken lisäksi yrität vielä tehdä tulkintoja muiden ihmisten (tässä tapauksessa naisten) puolesta.

Normisto tosiaan on ja se käsittää normaalit, kohteliaat käytöstavat.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   24.4.25 14:44:31

"Poikamiss: en käsitä mikä tuossa nyt mättää. Jos ne naiset on sulle entuudestaan tuttuja livenäkin ja viestittelet heidän kanssaan niin mikä siinä sitten on ongelmana?"

Se, että jotkut elleivät monet naiset kokevat, ettei harrastuksessa tavattua ihmistä saa kysyä treffeille. Täälläkin on ihan koko ajan mielipiteitä, joissa kerrotaan, ettei tapaamista saa ehdottaa harrastuksissa, koulussa, työpaikalla tai arjen tilanteissa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   24.4.25 15:05:14

”On hyvin vaikea toimia miehenä, kun tahtoisi olla tahdikas ja kunnioittaa naisten rajoja, koska mitään yhtenäistä normistoa naisten lähestymiseen ei ole. Kukin nainen määrittää rajansa itse, joten aina jää mahdollisuus siihen, että nainen kokee kahville kysymisen tungettelevaksi.”

Kohtelias kahville pyytäminen ei kyllä riko mitään rajoja ja jos ei halua lähteä, kieltäytyy vaan kohteliaasti ja kahville pyytäjä hyväksyy asian.

Totta kai jokainen kokee kaikki asiat omalla tavallaan sukupuolesta riippumatta. Samasta syystä on hyvä olla tilannetajua esim. vitsailun suhteen. Pekalle voi heittää mustaa huumoria, mutta Martti suuttuu sellaisesta, Marjukka heittää masennuksestaan vitsiä, mutta Ellaa sellainen loukkaa.

Kohtelias, normaali kahville pyytäminen harvoin rikkoo mitään rajoja, ellei sitä tee pimeällä kujalla selän takaa tai esimerkiksi hierojalle, jonka tapaa ensimmäistä kertaa asiakkaan roolissa. Jos taas pyytää kahville läähättäen ja tissejä samalla tuijottaen niin kyllä, sellainen on monen mielestä aika häiritsevää.

Mutta niin se kaikessa sosiaalisessa kanssakäymisessä on, että tilannetajua pitää vähän olla ja koskaan ei voi varmaksi tietää vieraammasta ihmisestä, miten toinen tilanteen kokee.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: deittailija 
Päivämäärä:   24.4.25 15:06:14

Poikamiss: jännä juttu kun minä taas olen nähnyt nimenomaan sellaisia vinkkejä naisille, että kannattaisi mennä yhteisiin harrastuksiin miesten kanssa niin löytää samoista asioista kiinnostuneita ihan livenä. Että se on just se eka vinkki, mikä sinkkunaisille annetaan, että hanki joku harrastus missä voisi olla sinkkumiehiä tavattavissa.

Yhteinen koulu tai opiskelupaikka on varmaan todennäköisin ympäristö missä ylipäätään tavataan livenä seurustelukumppaneita. Itsellä ei ole kokemusta, olen aina hoitanut netin kautta nämä jutut.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ei jestas 
Päivämäärä:   24.4.25 15:18:03

Onko nyt oikeasti mikään ihme, ettei tuollainen aivan ilmiselvä tekoälykuvalla varustettu ”Aleksin” feikkiprofiili saa tykkäyksiä, Cmon nyt YLE…

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: jokunainen 
Päivämäärä:   24.4.25 15:38:43

:D minä olen seurustellut / tapaillut / avioitunut miesten kanssa jotka on lähestyneet suluissa olevin tekosyin opinnoissa (tehdäänkö harkkatyö yhdessä, tarvitsetko apua asiassa x, auton kanssa, oletko lähdössä bileisiin, tarviitko haalarin lainaksi jne), kesätyöpaikalla lounastauolla (lähdetkö katolle kahville), harrastuksissa (tarviitko apua, osaatko neuvoa, ootko lähdössä leirille, tuutko syömään), sekä työpaikalla (näytän missä on kopiokone, kahvinkeitin, portaat, mistä saa lounasta jne) eli kaikki keskustelunavaukset olisi olleet ok vaikka ei olisi kipinöinyt yhtään. Ei tungettelevaa, vain ystävällistä. Ihania poikia / miehiä kaikki ja näistä viimeinen on aviomies ollut jo pitkän aikaa.

Ihan hyvin voi pyytää retkelle, kahville, tapahtumaan, näyttelyyn, lenkille, neuvomaan jossain jne jne jos on jo joskus jutellut tai tavannut. Vaikkapa kysyy jostain mistä toinen tietää, jos toinen tarttuu tähän niin sitten kysyy lisää jne ja kyllä se sitten selviää onko nainen kiinnostunut lähemmästäkin tutustumisesta. Jos tulee pakit niin mitä väliä?

Itselleni ei internet tuttavuudet sopisi, kun en yhtään tietäisi onko toinen yhtään olemukseltaan kiinnostava ja alkaisi ahdistaa. Just hyvä jos jossain vaan törmää

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Tavis 
Päivämäärä:   24.4.25 15:58:27

Poikamiss, sinulla ei ole sosiaalisia taitoja, siksi elämä tuntuu hankalalta. Kun pääsisit eroon tuosta fakkiutuneesta naisvihamielisestä asenteestssi, saattaisit niitä taitoja ehkä joskus oppiakin. Tai sitten et, ei toki kaikilta siihen kykyä löydy. Sosiaaliset taidot ovat kuin tunnetaidot. Pitää osata lukea ihmisiä, olla tilannetajua ja ymmärtää, että poikkeus vahvistaa säännön, ei kiellä sen olemassaoloa.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   24.4.25 16:08:14

Luulen kanssa että tilannetaju puuttuu poikamieheltä. Tulee mieleen mies, joka on samassa tilassa, mutta katselee kauempaa. Ei koskaan tule luontevasti juttusille niin kuin muut. Vähän sellaisen outolinnun vikaa. Kohde huomaa katseet, muttei vastaa niihin, koska pitää outona sellaista tuijottelijaa, joka ei saa suutaan kuitenkaan auki. Sitten joku kerta poikamies kerää rohkeutensa ja kysyy kahville. Nainen pelästyy, kun ymmärtää olleensa outolinnun kiinnostuksen kohde jo pitkään, outolintu ei vain kertaakaan ole tullut juttelemaan. Tulee creepy olo. Poikamies saa pakit.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   24.4.25 16:12:23

Joo, juuri tuo. Selostin tuolla aiemmin, että baarissa näkee noita seuraantuppautujia, jotka moni kokee oudoiksi hiippareiksi.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 16:23:22

Sosiaalisissa taidoissa on myös se, että ne kehittyvät vain vuorovaikutuksessa muiden ihmisten kanssa. Niitä ei voi opiskella kirjoista tai netistä, vaan oppimiseen tarvitsee muita ihmisiä, sillä heidän reaktionsa toimivat palautteena meille itse kullekin.

Poikamissin viestejä lukiessa syntyy väkisin ajatus, että onkohan hänen käsityksensä naisten lähestymisen vaikeudesta peräisin lähinnä nettikirjoitteluista. Ainakaan omassa otannassani reaalimaailma ja some eivät oikein kohtaa: Somessa enemmistönä tuntuvat ne, jotka kokevat, ettei mitään saisi enää sanoa ja naisiakaan lähestyä ilman ahdistelijaksi leimautumista. Reaalimaailmassa en ole näihin törmännyt - tai ainakin kerrat ovat laskettavissa yhden käden sormilla. Valtaosalle ihmisistä on siis ilmeisesti kuitenkin lopulta varsin selvää, että miten muiden kanssa kommunikoidaan ainakin kasvotusten.

En tiedä pääsevätkö somessa ääneen ne, jotka oikeassa elämässä jäävät syrjään sosiaalisen rajoittuneisuutensa vuoksi, menettävätkö kasvotusten järkevältä vaikuttavat ihmiset käytöstapansa netissä vai onko some vain täynnä erilaisia trolleja ja provoja.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Poikamiss 
Päivämäärä:   24.4.25 16:28:29

"Luulen kanssa että tilannetaju puuttuu poikamieheltä."

Kukaan ei voi koskaan tietää, miten vastapuoli suhtautuu romanttisiin eleisiin. Vaikka kumpikin nainen on hyvin suorasanaisesti osoittanut myötämielisyytensä minua kohtaan, niin eihän se tarkoita, että he tahtoisivat minulta ehdotuksen kahville lähtemisestä.

Heidän mielestään saatan olla vai mukava ihminen ja harrastuskaveri, eivätkä he tahdo minusta sen enempää.

Syytökset tilannetajun puutteesta ovat itsessään tilannetajun puutetta, koska naiset eivät ymmärrä, millainen on miehen asema parisuhdemarkkinoilla.

Mies ilahtuu melkein aina naisen lähestymisestä, koska ne ovat harvinaistakin harvinaisempia, mutta sen sijaan naiset saavat osakseen myös epäkohteliaita lähestymisiä, minkä vuoksi he saattavat torjua kohteliaatkin yritykset.

On todella epäreilua sysätä vastuu aina miehelle.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   24.4.25 16:36:48

Harrastuskaverinkin kanssa voi käydä kahvilla. Käyn jatkuvasti ihmisten kanssa jossain kahvilla, lasillisella, pizzalla, name it. Ei siihen mitään deittailua tarvita, että kaveria voi nähdä eri ympyröissä. Ja tiedätkö, nämä kaverit olen löytänyt ihan netistä, töistä, harrastuksista, opinnoista. Monesti olen tehnyt aloitteen, että nähtäisiinkö muuallakin, ihan ilman taka-ajstuksia ja hyvin olen tullut ymmärretyksi.

Sinulla on selvästi jotenkin outo ajatusmaailma.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 16:41:49

"Vaikka kumpikin nainen on hyvin suorasanaisesti osoittanut myötämielisyytensä minua kohtaan, niin eihän se tarkoita, että he tahtoisivat minulta ehdotuksen kahville lähtemisestä."

Etkä sinä tiedä, lähteekö kukaan sinun kanssasi kahville jos et koskaan kysy.

Alkaa kuulostamaan samalta pariutumis"ongelmalta" kuin tovi sitten yhdessä aloituksessa täällä, kun aloittajalla oli vaikeaa pariutua kun ei halua "tuhlata aikaa" tuntemattomiin.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.4.25 16:47:24

"Kukaan ei voi koskaan tietää, miten vastapuoli suhtautuu romanttisiin eleisiin. Vaikka kumpikin nainen on hyvin suorasanaisesti osoittanut myötämielisyytensä minua kohtaan, niin eihän se tarkoita, että he tahtoisivat minulta ehdotuksen kahville lähtemisestä."

Tämähän ei ole mitenkään sukupuolisidonnainen asia. Ei kiinnostuksen kohdettaan lähestyvä nainenkaan tiedä sen enempää toisen suhtautumisesta. Voi oletatko, että naisten tekemiin lähestymisyrityksiin vastataan miesten toimesta aina kyllä? Olen nainen eivätkä kaikki lähestymisyritykseni ole tuottaneet treffejä. :D Jos ei halua yllättää toista täysin puskista tulevalla kysymyksellä, niin ensin voi rakentaa ihan normaalia tuttavuussuhdetta ja kokeilla varovaisesti kepillä jäätä.

"Mies ilahtuu melkein aina naisen lähestymisestä, koska ne ovat harvinaistakin harvinaisempia, mutta sen sijaan naiset saavat osakseen myös epäkohteliaita lähestymisiä, minkä vuoksi he saattavat torjua kohteliaatkin yritykset."

Naisena en ymmärrä tätä logiikkaa: Jos nainen etsii deittiseuraa ja lähestyvä mies tuntuu miellyttävältä, niin miksi ihmeessä nainen kieltäytyisi kohteliaasta lähestymisestä siksi, että on kokenut aiemmin epämiellyttäviä lähestymisiä miesten suunnalta? Ennemminhän kohteliaasti lähestyvälle miehelle ropisee lisäpisteitä käytöstavoistaan tässä tilanteessa. :D

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   24.4.25 16:49:42

"Harrastuskaverinkin kanssa voi käydä kahvilla. Käyn jatkuvasti ihmisten kanssa jossain kahvilla, lasillisella, pizzalla, name it. Ei siihen mitään deittailua tarvita, että kaveria voi nähdä eri ympyröissä."

Niin juuri, mutta itse en lähde harrastus- yms kaverin kanssa kahville jos haistan inasenkin jotain muuta taustalta. Ja tämän luulen olevan poikamiehenkin ongelma, hänestä huokuu se taka-ajatus. Hän haluaa muutakin kuin kaveruutta.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   24.4.25 16:58:16

Joo, kyllä, en lähde minäkään. Sepä juuri, että ensin tutustutaan ja jos jostain tulee jotain niin tulee, oletusarvo ei ole se, että pyydänpä Ällöä kahville, jos alettaisiinkin seurustella. Kahville voi mennä ihan ilman taka-ajatuksiakin siksi, että ihminen on mukava, mutta jos seuraava siirto on lähestyä seksuaalisessa mielessä, niin ei.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: Tavis 
Päivämäärä:   24.4.25 17:03:01

"Kukaan ei voi koskaan tietää, miten vastapuoli suhtautuu romanttisiin eleisiin. "

Kyllä todellakin voi. Se on osa juuri sitä sosiaalista taitoa ja tilannetajua osata erottaa millaisen vastaanoton _todennäköisesti_ saa. Ja säätää sitten tekemistään sen mukaan. Jos jatkuvasti saa vahvasti kielteisen vastaanoton, ei oman tekemisen säätäminen ole onnistunut.

Ja toisaalta jos vain joskus neutraalissa tilanteessa joltain saakin suhteettoman kielteisen vastauksen, ei se tarkoita kaikkien vastaavan samalla tavalla.

Mitä enemmän kirjoitat, sitä enemmän sosiaalinen kyvyttömyytesi tulee esille.

  Re: Yle testasi, Tinder on miehille raaka

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   24.4.25 17:17:25

Minä taas olen sinkkunainen ja voisin hyvin lähteä harrastuskaverin kanssa kahville ja muuten tutustumaan, jos tyyppi olisi mukava ja kiinnostava. Yhteinen harrastushan olisi pelkkää plussaa.

   Ylös ⇑   


Ketju on saavuttanut 100 viestin määrän tai se on suljettu. Ketjuun ei pysty kirjoittamaan.
Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.