Lähettäjä: Koko
Päivämäärä: 16.4.25 10:55:17
Voi kertoa yrityksen isosta koosta.
Omassa työpaikassani on n. 1000 työntekijää. Työpaikkoja on koko ajan auki. Työntekijöissä on melko paljon nuoria, tuotantopuolella ei juurikaan tarvita koulutusta, joten moni tulee töihin pitämään välivuoden tai pari, ennen kuin lähtee opiskelemaan tai armeijaan. Osa työntekijöistä jää äitiyslomalle.
Toimistopuolella (jossa itse olen) tehdään virastotyöaikaa, mutta tuotantopuolella on aamu- ja iltavuorot. Ne eivät sovi kaikille ja siksi irtisanoudutaan. Samoin tuotantopuoli on fyysistä työtä istuen, kaikilla ei selkä, hartiat tai kädet sitä kestä.
Lisäksi on sairauslomia, joko lyhyt flunssa tai pitempi käsi kipsissä poissaolo. Jonkun pitää tehdä heidänkin työnsä, siksi työntekijöitä on oltava varastossa.
Paikkakunnalla arvostettu työnantaja ja palkka sekä työsuhde-edut hyvät.
Avoimet paikat ovat yleensä tuotantopuolella. Toimistopuolella meitä on n. 20 hlöä eikä tänne (kesätyöntekijöitä lukuun ottamatta) edes vuosittain haeta uutta työntekijää.
|