Lähettäjä: ekla
Päivämäärä: 15.4.25 08:20:47
Olen ollut Espanjassa, Kreikassa ja Jenkeissä. En ottaisi pakettimatkaa vaan buukkaisin lennot ja hotellin erikseen. Hotelleissa on joskus myös pienempiä huoneita tarjolla yksin matkustavalle.
Ei ole mitään isompia ongelmia ollut. Kreikassa olin Ateenassa ja siellä ainakin oli ihan mukavaa yksikseen liikkua, ei tullut kukaan häiritsemään tai muuta, eikä tuntunut turvattomalta missään, tosin olin varmaan viimeistään kymmeneltä takaisin hotellilla joka päivä.
Suosittelen kyllä yksin matkustamista. Ainakin itselleni oli aluksi jotenkin kauhean korkea kynnys lähteä yksin ja mietin ihan turhaan, että miten pärjään. Sitten kun lähtee ja huomaa, että selviää yksin ihan siinä missä kaksinkin, niin sitä tuntee itsensä taas vähän enemmän itsenäiseksi ja pärjääväksi.
|