Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Jutta 
Päivämäärä:   13.4.25 01:46:40

Miten kellään on varaa. Kahden hengen talous ja menee 600 euroa.. Ei tässä kyllä kohta keskivertoihmisellä ole minkäänlaista tulevaisuutta!!!

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: l 
Päivämäärä:   13.4.25 01:48:31

Niin mitä sieltä kaupasta on ostettu?

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Ällö 
Päivämäärä:   13.4.25 02:08:50

Meillä saattaa hyvinkin mennä tuo. Ei koskaan pihistellä ruoasta. Ei tuo ole paha hinta ja joo, on varaa.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   13.4.25 02:49:40

Ei tuo minusta ole kahdelle paljon, saisin käytettyä jo pelkästään omiin ruokiini tuon ja on varmasti monesti mennytkin. Normisti omat ruoat noin 400e/kk.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Jiih 
Päivämäärä:   13.4.25 02:56:56

Onko tuo 600e pelkkään ruokaan vai myös muuhun, mitä ruokakaupasta usein ostetaan (wc-paperi, pesuaineet, hygieniatarvikkeet jne)?

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Paskahomma 
Päivämäärä:   13.4.25 04:20:22

Höh, mun ex laittoi pelkästään kahviloihin yms 400 e/kk. Muut ruokailut siihen päälle.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Lady D 
Päivämäärä:   13.4.25 05:54:46

Meillä menee 1000 eurosta ylöspäin ja kahdestaan ollaan miehen kanssa. Ruoka on se, mistä me emme tingi. Puhdasta, laadukasta, suomalaiset raaka-aineet.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: riisi 
Päivämäärä:   13.4.25 07:12:45

Minustakaan tuo ei kuulosta mitenkään valtavalta summalta kahdelle hengelle

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.4.25 07:14:30

Meillä menee kahdelle + pieni koira n 800 €/ kk.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Nih 
Päivämäärä:   13.4.25 07:18:41

Ilman hygieniatarvikkeita, wc papereita, pesuaineita yms sekä kissanruoka, viikkotaso 25-30€. Yhden hengen ja kahden kissan talous

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: -.- 
Päivämäärä:   13.4.25 08:02:19

Mun miehellä menee yksinään joku 800e/kk ruokaan :D Itsellä taas n. 150e. On syystäkin omat ruoat :D mutta mikäs siinä jos rahat riittää, jos tyypillä jää monta tonnia rahaa pakollisten kulujen jälkeen käteen niin eipä tuollainen summa missään silloin tunnu.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.4.25 08:03:08

Meillä menee perheenä helposti toista tonnia, meitä on 4 ja lapset isoja eli syövät kuin aikuiset.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Vehnä 
Päivämäärä:   13.4.25 08:10:15

On tuo minusta aika paljon kahdelle kun itsellä menee 350e/kk 1 aikuinen ja 3 alakouluikäsitä lasta. Sisältää sen mitä ruokakaupoista ostetaan, harvakseltaan pieniä hygieniatuotteitakin mutta isommat wc-paperit ym ostan tokmannilta ja niitä ei tuohon ole laskettu.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   13.4.25 08:19:23

Silloin kun asuin vielä exän kanssa, meillä meni ihan vähintään 400€/kk ruokaostoksiin. Ja ostettiin vähän pihistellen enkä silloin vielä treenannut salilla. Pitänee jossain kohtaa tehdä laskelma, kuinka paljon nyt menee pelkästään ruokaan rahaa.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Miisa 
Päivämäärä:   13.4.25 08:37:59

Meillä 4 hölöä ja menee 600e/kk. Ei ole tarvetta nuukailla, enempää ei vain mene.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: (9) 
Päivämäärä:   13.4.25 08:59:23

Meillä menee myös aikalailla 600-800 euroa ruokiin, enemmänkin jos käydään ulkona syömässä tai käydään mökillä missä yleensä syödään vähän paremmin/hienompaa. Helposti heilahtaa tonnikin, sillä ruoasta ei karsita ja haluamme syödä mahdollisimman hyvin (ja toki järkevästi).

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: A 
Päivämäärä:   13.4.25 08:59:51

Saajan sitä menemään vaikka kuinka paljon, jos siihen on varaa. Meillä menee kolmen hengen perheelle max 300 e kuussa. Teemme ruoat itse ja syömme kasvisruokaa. Joskus kalaa.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Y 
Päivämäärä:   13.4.25 09:02:22

Meillä menee 2 aikuista, kissa ja pieni lapsi lapsi: max. 400e/kk. Sovelluksesta seuraan. Ostan alennuksella paljon. Kodintarvikkeita, pesuaineita ym. säästellään..

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   13.4.25 09:15:20

Helposti menee 800-1000 € kuukaudessa ruokaan.
Meitä on kaksi treenaavat aikuista ja yksi ikiliikkuja 11-v, sekä kaksi koiraa.

Lihat ja kananmunat Rekosta ja lähitiloilta. Kaupasta suomalaista ruokaa.

Toki paljon säästää, kun tekee ruoat alusta asti itse, poimii marjat ja sienet luonnosta ja omasta puutarhasta.
Ja riistaa saamme metsästysseuralta, mille olemme antaneet oikeuden metsästää meidän metsistä.

Eineksiä ei meillä kukaan syö, eivät koirat eivötkä ihmiset. Toki korille on paljon miltei ilmaista lihaa tutuilta metsästäjiltä, ja jos joku on joutunut lopettamaan hevosen, mikä ei kelpaa ihmisravinnoksi.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: taateli 
Päivämäärä:   13.4.25 09:18:17

Meillä ruokalasku on myös aika korkea, vaikka esim lihaa, kalaa, maitotuotteita, leipiä tai vaikkapa karkkeja ei meistä kumpikaan syö lainkaan. Kun tutkailin meidän kuukauden ruokakuluja, niin yllättävän ison summan kerryttää esim ihan jo tuoreet kasviksiset ja hedelmät, joita meillä kuluu paljon. Onneksi talous meillä on siinä pisteessä, että ei tarvitse ruokakuluissa säästellä, mutta ymmärrän kyllä miten ruokaostoksilla käyminen voi monelle pienituloiselle olla tosi ikävää puuhaa, hinnat on korkeita! :/

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: 1234 
Päivämäärä:   13.4.25 09:37:04

Järkyttävä summa kahdelta. Meitä on 4 ja noin 500e menee eikä edes nuukailla.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Nelli 
Päivämäärä:   13.4.25 09:38:30

Meillä menee n. 650€ ruokakauppaan ja päälle vielä ulkona syömiset yms useita satoja euroja kuukaudessa. Mutta en kyllä oikein tiedä miksi ei saisi mennä, ei todellakaan olla mitään hyvin tienaavia, mutta jos nyt kuvitellaan vaikka asumisen maksavan 1000€ ja ruuan 1000€ niin vasta yhdeltä on mennyt tonni.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   13.4.25 10:06:40

Jos kahden hengen keskivertotaloudella ei ole tuohon varaa niin rahaa menee ihan liikaa johonkin muuhun.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   13.4.25 10:12:43

Meillä menee neljällä n. tonni, tästä miehen osuus reilu puolet. Suunnittelemalla paremmin, tippuisi summa huomattavasti.

Kaveri tekee viikkokohtaisen suunnitelman ja kk-budjetin. Ruokakuluihin Max 500€/kk riittää aikuinen+3 lasta, iät 17, 16 ja 13.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   13.4.25 10:13:51

Tuo on 10 euroa päivässä yhdeltä. Aivan kohtuullinen raha, jos ei syö pelkkää kaurapuuroa. Ravintoloissa käymällä tuo menee heittämällä, ja jos liikkuu baareissa, on nykyään yhden juoman hinta.

Rahan arvo ei ole sama kuin takavuosina.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Talli 
Päivämäärä:   13.4.25 11:23:05

Taas voisivat nuo satasella per henkilö avata sitä tilannetta ihan realistisesti. Syökö puolet porukasta ilmaiseksi koulussa/töissä jne. ja mitä oikeasti syödään ja paljonko.

Minulla menee yksinään n. 300e/kk ja syön kasvispainotteisesti. Miehen kotona ollessa menee yli tuplasti tuon, hän syö paljon lihaa ja isoja annoksia.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   13.4.25 11:27:51

LähettäjäS 

Päivämäärä13.4.25 10:12:43

Meillä menee neljällä n. tonni, tästä miehen osuus reilu puolet. Suunnittelemalla paremmin, tippuisi summa huomattavasti.

Kaveri tekee viikkokohtaisen suunnitelman ja kk-budjetin. Ruokakuluihin Max 500€/kk riittää aikuinen+3 lasta, iät 17, 16 ja 13.

Tästä olisi kyllä kiva tietää, että ovatko lapset aliravittuja vai läskejä, pelkällä mössöllä eläviä sohvaperunoita.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   13.4.25 11:30:19

Käytiin miehen kanssa kaupassa ja maksettiin molemmat omat syömiset. Minulla 33e, miehellä 74e. Jos toinen käy niin kävijä maksaa tietysti kaikki ostokset.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Hmmm..... 
Päivämäärä:   13.4.25 11:32:11

Menee tonnin pintaan, puolitoistakin jos mukaan otetaan kaikki veskipaprut ja muut semmoiset. Mutta siellä on vähän tupakkaa, limua ja karkkia ja nehän maksaa ! Niistä vaan on pakko vähentää, koska ruoasta en halua tinkiä ja halutaan syödä niitä kasviksia ja muuta terveellistä, myös kotimaista ruoantuotantoa suosien (ihan alkaen ettei pirkkamaitoja tms.). Kallista on tuloihin nähden ja vaikka kaikki ylimääräiset saisin tuosta trimmattua pois niin en pysyisi hengissä millään muutaman kympin viikkobudjetilla !

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   13.4.25 11:35:00

Meillä menee kahden henkilön taloudessa ruokaan noin 200€ kuussa. Ei syödä juurikaan lihaa, hyödynnämme paljon tarjouksia ja punalaputettuja tuotteita ja suurin osa ostoksista on halpismerkkiä. Käytämme myös paljon itse poimittuja marjoja ja sieniä sekä vanhempiemme omenoita. Syömme vain kolmesti päivässä ja annoskoot ovat melko pieniä. Ravitsemussuositukset eivät toteudu, kasviksia on liian vähän ja hiilareita luultavasti liikaa. Valitettavasti meillä ei ole hirveästi varaa kuluttaa rahaa ruokaan.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: X 
Päivämäärä:   13.4.25 11:36:33

Meillä menee väkisin tuo 600 vaikka syödään ns perusruokia.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   13.4.25 11:37:10

Jos eläisi maalla ja lähikauppana olisi pieni kallis K-kauppa, siihen saisi laittaa heti parisataa euroa lisää, vaikka ostoskorin tuotevalikoima pysyisi samana.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   13.4.25 11:51:35

Kuulostaa paljolta. Meillä menee neljän hengen ruokiin vajaa 500e/kk eikä edes pihistellä. Kaksi aikuista ja 9v ja 12v lapset.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: N 
Päivämäärä:   13.4.25 12:12:38

Ei mahda riittää meidän ruokakuluihin. Elämä on valintoja. Toki hengissä pysyisi halvemmallakin, mutta miksi tinkiä juuri ruuasta, jota kuitenkin on pakko syödä, kun voi tinkiä jostain muusta vähemmän välttämättömästä.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Jooh 
Päivämäärä:   13.4.25 12:19:23

Mulla menee yksin noin 370€...

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Said 
Päivämäärä:   13.4.25 12:24:41

Kaveri tekee viikkokohtaisen suunnitelman ja kk-budjetin. Ruokakuluihin Max 500€/kk riittää aikuinen+3 lasta, iät 17, 16 ja 13.

Tämä on alle 5 €/pää päivässä.
Ei vaan voi olla täyttävä, saati terveellinen ruoka kasvaville lapsille.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: 1234 
Päivämäärä:   13.4.25 13:14:07

Nomadi, no mä asun maalla ja käyn ainoastaan K-kaupassa ja ruokalasku 500e. Ja meitä on 4.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: Tikku 
Päivämäärä:   13.4.25 13:35:15

Näihin "500€/kk nelihenkiselle perheelle" ei usein lasketa mukaan aikuisten työlounaita, noutokahveja ym. Lounas ihan työpaikkaruokalassa maksaa helposti 8-10 euroa, saati sitten ravintolassa.

Minä en tiedä yhtään, paljonko meillä kahden aikuisen taloudessa menee rahaa ruokaan. Onneksi ei ole ainakaan toistaiseksi ole ollut tarvetta pihistellä, mutta teen kyllä paljon edullisia kotiruokia, esimerkiksi kiusaus- ja laatikkoruokia ja keittoruokia.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.4.25 13:43:05

Aloittaja, jos toi 600 on teille liikaa, niin tehkää ruokabudjetti. Ite suosin viikkotasolle jotain summaa, niin on helppo hallita. Ja on helpompi myös laskea sitä budjettia askel kerrallaan. Ensin vaikka 550, sitten 500 jne. Oppii koko ajan tekemään halvempia valintoja, mutta ei tarvi kerralla rysäyttää kaikkia ruokaostoksia uuteen uskoon.

Mulla menee 150 € kuussa ruokaan ja 60 € ravintolaan ja herkkuihin. Syön kasvisruokaa ja pidän huolen sekä siitä, että tulee suositusten mukaan kasviksia kuin siitä, että on monipuolisesti erilaisia.
(Hygieniaan & kosmetiikkaan on budjetoitu 5 €/kk, mutta usein ei joka kuukausi mene yhtään ja sit toisina vähän enemmän. )

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: 1234 
Päivämäärä:   13.4.25 13:44:54

Tikku, meillä ei ole mitään noutokahvia tai työlounaita.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: downshift 
Päivämäärä:   13.4.25 14:19:07

"Meillä menee kahden henkilön taloudessa ruokaan noin 200€ kuussa. Ei syödä juurikaan lihaa, hyödynnämme paljon tarjouksia ja punalaputettuja tuotteita ja suurin osa ostoksista on halpismerkkiä. Käytämme myös paljon itse poimittuja marjoja ja sieniä sekä vanhempiemme omenoita. Syömme vain kolmesti päivässä ja annoskoot ovat melko pieniä. Ravitsemussuositukset eivät toteudu, kasviksia on liian vähän ja hiilareita luultavasti liikaa. Valitettavasti meillä ei ole hirveästi varaa kuluttaa rahaa ruokaan."

Aika samoissa kuin meillä, laskin tuossa taannoin kauppojen äppejä yms. apuna käyttäen että menee noin 250€/kk. Tiesin ettei menekään paljoa, mutta olin kyllä yllättynyt siitä kuinka vähän. Tuo 50€/kk ero selittyy luultavasti sillä että meillä tykätään kyllä silloin tällöin hakea noutopizzatkin, tai pysähtyä automatkalla syömään omien eväiden mukaan ottamisen sijasta.

Muitakin eroja on; meillä toinen on kasvissyöjä, toinen syö lihaa mutta yhä vähenevissä määrin. Esimerkiksi juuri tein ison hirvipaistin leivinuunissa, söin siitä 2 päivää ja 4 annosta meni vielä pakkaseenkin. Seuraavan teen ehkä ensi vuonna tähän aikaan, tai sitten syksyllä, riippuen siitä milloin hirveä saan. Oman maan tuotanto auttaa paljon, erityisesti satokaudella ei kaupasta osteta juuri mitään sitä osastoa, joten kasvisten suhteen olemme paljon paremmalla tolalla, samoin paikallinen puutarhamyymälä myy päivittäin II-laatua (II-laatu = liian käyrä kurkku tms.) erittäin edullisesti joten hyödynnämme sitä usein. Ravitsemussuositukset eivät varmaan meilläkään silti täysin toteudu, mutta eipä ne toteudu kellään muullakaan; kyllähän me kaikki tiedämme etteivät ne 1000€/kk tyypit kuluta niin paljoa siksi että ostavat niin helevetisti kasviksia ja syövät niiiin terveellisesti, vaan siksi että siellä kaupassa käydään joka päivä ja kärryyn mätetään surutta kaikki kalleimmat herkut. :D

Meillä ruokaympyrä koostuu: Oman puutarhan tuotanto - naapureiden tuotanto vaihtokaupalla - lähiruoka suoraan tiloilta, reko, paikalliset metsästäjät - jonkun verran "punalaputettua" bulkkia tukusta jossa tuttu on töissä - punalaputetut -60% tuotteet ja muut aletuotteet - ulkomailta tuodut ja saadut tuotteet - ja vasta ihan viimeisenä normihintaiset tuotteet tavallisesta kaupasta.

Mä en edes koe, että me mitenkään tingittäisiin ruuasta, päinvastoin mehän panostetaan siihen ihan eri tavalla kuin joku joka vaan ostaa kaikki ruuat marketista miettimättä sen kummemmin. :D Enkä koe minkäänlaista kieltäymystäkään, jos todella haluan jonkun spessuherkun niin menen ja ostan sen - olen vain totutellut siihen, että joka päivä ei ole spessuherkkupäivä. Eikä johdu edes siitä etteikö olisi varaa, voisimme kevyesti laittaa ruokaan sen 1000€/kk jos haluaisimme, mutta olemme tehneet sen valinnan että käytämme rahat mieluummin johonkin muuhun. Ja esim. omille kasvihuonetuotteille tai omenamehulle jos laskee työn hinnan mukaan niin eihän se mitään halpaa olekaan.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: ABC 
Päivämäärä:   13.4.25 22:46:24

Mellä menee ruoka ostosksiin + pesuaineet yms n 400-450€ / kk. Lihaa ja kalaa tulee pakastimesta samoin marjoja + sieniä (metsästyksen ja keräilyn tuloksena). Perunat ja juurekset kasvatetaan itse. Kahden hengen huusholli ja opiskelevat lapset pari kertaa kuukaudessa ruokapöydässä. Toki tapoja ja tyylejä hoitaa perheen ruokahuolto on monia ja ymmärrän että kaikilla ei ole mahdollisuus omaan kasvimaahan tai metsästykseen.

  Re: Ruokaan 600 euroa kuussa!!!!

Lähettäjä: … 
Päivämäärä:   13.4.25 22:53:00

Meillä on näköjään mennyt 700-800€/kk ruokaan. En katso hintoja ja ostan mitä mieli tekee. Punalapputuotteita en osta oikeastaan koskaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.