Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: sydän 
Päivämäärä:   10.4.25 07:30:10

kyvytön normaaliin keskusteluun tai välittämään lapsistaan.

Onko kellään muulla tämmöistä tilannetta?

Lapset on jo isoja ja meillä on ollut yhteishuoltajuus pitkään. Mies on deittaillu ja ollu suhteissa monta kertaa, saanut lisääkin lapsia. Nyt asunut hetken itsekseen ja pienemmät lapset käyvät siellä joka toinen viikonloppu. Meidän yhteiset eivät kiinnosta enää muuten, kuin lapsenvahdeiksi.

Itsellä nyt ei mitään erityisiä menoja ole, että tarvisin omat pois kotoa isälleen välillä, mutta olisihan se reilua yhteishuoltajuutta? Ja suurimpana harmina lasten paha mieli, kun isäänsä ei kiinnosta.

  Re: Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.4.25 08:18:01

Mistä te löydätte noita helmiä ja miks te lisäännytte niiden kanssa

  Re: Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   10.4.25 08:19:15

Onhan noita tyyppejä, jotka menee parisuhteesta toiseen ja tekee lapsia kaikkien kanssa eikä välitä tuon taivaallista.

  Re: Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.4.25 09:40:03

Niin millä tavalla se on kunnollinen?

  Re: Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: nomadi 
Päivämäärä:   10.4.25 09:46:06

Pidät vain tapaamisista kiinni. Ei sen isän tarvitse olla joka kerta ihqu ja pop, kunhan lapset näkevät isäänsä.

Tuohan on hyvä merkki, että ex pystyy asumaan yksinäänkin. Varsinkin jos se ei johdu vain siitä, että kaikki naiset ovat vain jättäneet.

  Re: Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   10.4.25 11:54:26

"Niin millä tavalla se on kunnollinen?"

Avaan tähän aloittajan puolesta mitä hän varmasti tarkoittaa (koska mun mielestä ei ollut vaikea ymmärtää): Mies käy töissä, hoitaa talouden, ei juopottele... sitä millainen on lasten kanssa ei voi tietää ennen lasten syntymää ja kommunikaatio-ongelmat pahenevat ajan mittaa kun muut ongelmat lisääntyvät.

  Re: Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: Ei jatkoon 
Päivämäärä:   10.4.25 12:11:15

Mikä ihmeen kunnollinen mies tollainen on, jos lentää kukasta kukkaan ja tekee vielä lapsia useamman kanssa ?
Minun kriteerien mukaan, ei ole kunnollista nähnytkään.
Eikä edes pysty keskustelemaan.
Hohhoijaa, mistä näitä löytyy...

  Re: Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   10.4.25 12:13:01

"Avaan tähän aloittajan puolesta mitä hän varmasti tarkoittaa (koska mun mielestä ei ollut vaikea ymmärtää): Mies käy töissä, hoitaa talouden, ei juopottele... sitä millainen on lasten kanssa ei voi tietää ennen lasten syntymää ja kommunikaatio-ongelmat pahenevat ajan mittaa kun muut ongelmat lisääntyvät."

Ei jumaliste :'D

Seko on nykyään hyvän ja kunnollisen miehen merkki, että ihan käy töissä (gasp!) eikä ole alkoholisti?

Ei ihme jos elämässä tulee ongelmallisia suhteita vastaan, kun rima naisilla on noin helkkarin alhaalla.

  Re: Ex-mies oikein edustava ja kunnollinen, mutta

Lähettäjä: Pietu 
Päivämäärä:   11.4.25 07:59:21

Joo, on tuttua kyllä. Sanoi kerran suoraan, että hänellä menee elämässä nyt uusi parisuhde etusijalle. Kumppanin koiria kuskaa kyllä tunnin matkan päähän milloin hierontaan, milloin eläinlääkäriin tai uima-altaalle, mutta omaa lasta ei viitsinyt kuskata vartin päähän harrastukseen, ei osallistunut koulupalavereihin, lääkärikäynteihin jne. Erosta nyt 10v aikaa ja luojan kiitos kohta ei tarvitse enää tätäkään asiaa harmitella. Elareita maksoi vuosia liian vähän, kunnes jaksoin lakata olemasta kynnysmatto ja asia hoidettiin kuntoon lastenvalvojan pakeilla. Maksu miltei tuplaantui. Mutta joo, enpä olisi tuosta tällaista uskonut silloin kun lapsesta vasta keskusteltiin. Onneksi nyt on itselläni kumppani, josta on enemmän miehen mallia lapselle kuin isästään ikinä. Huomioi, antaa aikaansa, juttelee vaikeistakin asioista, antaa tilaa tunteille, auttaa kaikessa missä voi ja osallistuu lapsen arkeen.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.