Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kissa haisee

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.4.25 13:32:01

Ei tunnu yltyvän nuolemaan peppuaan tarpeeksi hyvin, joten haisee ihan anaalirauhaselle kun tulee syliin ja kakkaa voi joskus olla hieman pehvassa myös päiviä muttei turkissa. Ei oo pitkäkarvainen mutta paksu ja lyhyt turkki löytyy joka varmasti vähän estää. Miten tämän hoitaisi? Ei tykkää yhtään että peppu pestään bideellä ammeessa mutta haisee kans niin hirveeltä välillä etten tiedä mitä muuta tekisi. Nuori kissa kyseessä (1v) ettei ole vanhuuden tuomaa jämäkkyyttä. Jotain pitäisi keksiä koska tuntuu pahalta kieltää olemasta sylissä hajun takia. Kerran istahti just vaihdetuille lakanoille istumaan pienen hetken ja lakana haisi heti sen jälkeen vahvalle anaalirauhaselle eli piti pistää lähes heti vaihtoon ja en tiedä kuinka monta kertaa tulee vuodessa pestyä päiväpeitot joissa nukkuu. Eli mistään pienestä hajuongelmasta ei oo kyse. Anaalirauhaset kyllä tyhjentyy itekseen eli patteja ei ole eikä raahaa peppua maassa. Ei vaan puhdista itseään tarpeeksi hyvin. Mitä tähän keksisi? Auttaisiko pepun trimmaus vaikkei pitkäturkkinen olekkaan?

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   5.4.25 13:33:20

Pyyhi kostealla pehmeällä talouspaperilla

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   5.4.25 13:55:24

Onko se liian lihava?

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: Pesutunti 
Päivämäärä:   5.4.25 14:21:52

Kissa on luonnostaan siisti
Jokin vikahan tuossa on ja krooninen stressi ( ei pysty rauhoittumaan ) tai virtsatulehdus on eka arvaus jos kissa ei keskity pesutuntiinsa

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: Hicks 
Päivämäärä:   5.4.25 14:26:48

Vauvan peppupyyhkeillä pyyhit pyllyn joka ulostamiskerran jälkeen. Ei varmaan olis haittaa käyttää eläinlääkärissäkin!

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: N 
Päivämäärä:   5.4.25 14:28:37

Joku vikahan siellä pepussa on. Monta kissaa mulla on ollu eikä yhdelläkään ole 4akapää haissut. Viimeisin kissa oli pullukka joka pyyhki peppua mattoon joskus mutta ei se haissut pahalle yhtään. Käytä kissa ell.

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.4.25 15:47:19

Vie eläinlääkäriin, ei ole normaalia.

Marketin eläintarvikeosastolla on koirille ja kissoille tatkoitettuja kosteita liinoja, on tosi näppäriä pyllyn pyyhkimiseen. Mutta ei sellaisia pitäisi terveen, hyvällä ruualla olevan eläimen kanssa tarvita, meillä erityisruokavaliokokeilujen takia on välillä kissan vatsa kuralla.

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   5.4.25 15:48:58

Lääkäriin. Vaikka patteja ei siellä anaalirauhasissa näy, voi silti olla että eivät tyhjene tai ovat tukossa tai osittain tukossa. Selviää lääkärissä. Kannattaa käydä hoitamassa, sillä kyseessä on ihan hoidettava vaiva ja haitta on kuitenkin suuri. Eikä sillä kissallakaan kivaa ole, ovat todella siistejä ja hajuttomia mikäli kaikki on hyvin.

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: Laa 
Päivämäärä:   5.4.25 16:37:51

Jotain kipua on varmasti jos nuori kissa ei yltä pesemään itseään. Lääkäri on oikea osoite!

  Re: Kissa haisee

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   5.4.25 16:42:13

Kissa kärsii kyllä itsekin tuosta sillä kissa on äärimmäisen siisti eläin joka pesee takapuoltaan välillä liiankin perusteellisesti. Lääkäriin.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.