Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  heikoille jäille ei saa mennä

Lähettäjä: g 
Päivämäärä:   1.4.25 13:39:54

Tämä opetettiin jo aikoinaan Pikkukakkosessa.
Miksi silti näitä tapahtuu:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011137166.html

Varmaan kauheat traumat jää lapsille eivätkä ikinä mene jäille. Ei olisi noiden vanhempienkaan pitänyt mennä. Nyt on huhtikuu! Ja ne jäät ei pysy ikuisesti panssarin paksuisena. Lapsena opetettiin, että keväällä ei jäille mennä. Eikä menty.

  Re: heikoille jäille ei saa mennä

Lähettäjä: g 
Päivämäärä:   1.4.25 13:43:03

Ja näitä on nyt ollut tiheästi uutisissa, että porukkaa vain valuu jäihin, ajetaan autolla sinne. Eikö ne uutisetkaan hetkauta ihmisiä? Ihmettelen kovasti. Et voi mitenkään tietää, etteikö juuri siinä kohdissa, mihin menet, käy joku virtaus alla ja jää tullut heikoksi siitä. Kevät on siksi petollista. Pitääkö vetää tilastot tappiin ja lisää porukka autoilla tai ilman jäihin?

  Re: heikoille jäille ei saa mennä

Lähettäjä: What 
Päivämäärä:   1.4.25 13:45:09

Onneksi Pikkukakkonen on pelotellut meidät ysärin lapset niin, ettei todellakaan mennä jäälle. About ikinä. Ja silloinkin pelottaa.

  Re: heikoille jäille ei saa mennä

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   1.4.25 14:12:03

Jää taisi kantaa juuri sen verran että saivat lapsen jäistä nostettua ylös ja lapsi pääsi jäitä pitkin turvaan eikä onneksi enää vajonnut.

Kamala juttu, mutta kuka idiootti edes vie kevätjäille lapsen?

Noh, asutaan länsi-rannikolla ja täällä tietty opittu jo lähes rintamaidosta että jäälle ei mennä, mutta eipä lapsi jäältä pois pysy jos vamhemmat sinne vie.

Kamala juttu kyllä, mitkähän lienee äidin mietteet olleet vedessä odotella apua kun mies uponnut ja itsekin menossa samaa rataa ja jotenkin täytyisi toivoa että lapsi ei jäädy kuoliaaksi ja pysyy rannalla kunnes apu saapuu.

  Re: heikoille jäille ei saa mennä

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   1.4.25 15:40:42

Onhan se jää pettänyt sitten isolt alueelta, jos sinne kaikki pudonneet. Eikö näissä pilkkitouhuissakin tulisi olla varmistuksena jotkin kelluntaliivit päällä tms? Ainakin lapsilla? Sieltä on todella vaikea päästä ylös jos sinne putoaa.

  Re: heikoille jäille ei saa mennä

Lähettäjä. 
Päivämäärä:   2.4.25 11:05:45


Ja tänä keväänä jäät sulavat poikkeuksellisen aikaisin. Eli auton kantavia kevätjäitä ei tänä keväänä ollut.
Kaupungissa asuvat porukat ovat vierautuneet luonnosta, eli eivät ymmärrä millainen jää on vaarallisen heikkoa. Eli jään lujuus pitäisi varmistaa ennen sille menoa.

Täällä Tampereen seudulla ajellessa muutama järvi näkyi lainehtivan ja lopuissa jää oli "mustaa" eli näytti tosi heikoille.

  Re: heikoille jäille ei saa mennä

Lähettäjä: Näin 
Päivämäärä:   2.4.25 11:31:26

Joo, se pikku kakkosen jäänalle oli kyllä pelottava!
Eikö sitä enää näytetä?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.