Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Piha 
Päivämäärä:   30.3.25 18:09:37

Varaston seinustalta raivattiin vattupuskat pois ja nyt olisi n. 1x3 m ala tyhjänä. On tosiaan talon eteläseinällä, tosi lämmin paikka. Haaveissa olisi jotain mikä tarvitsee mahdollisimman vähän hoitoa tarjoaa ruokaa pörriäisille keväästä syksyyn, mutta on myös ilo silmälle. Ei tarvitse olla mikään millilleen suunniteltu kukkapenkki vaan vähän sellainen villi kaaos kelpaa myös.

Yhdessä verkkokaupassa törmäsin tuotteeseen nimeltä niittykukkakangas, siis maatuva kangas jossa on niittykukkien siemeniä kiinni, pitäisi olla monivuotinen ja helppokäyttöinen. Levitetään vain kasvupaikalle ja kastellaan. Onko kenelläkään kokemusta, toimiiko?

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Niin 
Päivämäärä:   30.3.25 19:14:46

Katsoisin mitä kukkien siemeniä tuo kangas sisältää, sillä noissa niittykukkaseoksissa ei aina ole kotimaisia niittykukkia. Itse en haluaisi vierasperäisen lajin leviävän, jos on edes levitäkseen kasvuolosuhteiden vuoksi.

Kotimaisia niittykukkien siemeniä löytyy ihan yksittäisinä lajipusseina ja lajitelmina. Noissa vaan sitten kannattaa ottaa huomioon, että osa kukista on yksivuotisia ja kasvavat heti ja sitten monivuotisia jotka puhkeavat kukkaan vasta seuraavana vuonna.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Puutarhuri 
Päivämäärä:   30.3.25 19:34:02

>https://yle.fi/aihe/a/20-298198<
Tässä sulle hyvä lista.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Puutarhuri 
Päivämäärä:   30.3.25 19:34:31

Ja väärin meni linkittäminen taas. No, kopioi.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.3.25 19:35:57

Tämä ei auta sinua nyt, mutta itse tykkään loppukesästä/syksystä kulkea kävelyillä niityillä ja kerätä vähän luonnonkukkien siemeniä talteen. Sitten istutan niitä minne haluan.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Puutarhuri 
Päivämäärä:   30.3.25 20:22:18

Raivatulta alueelta nousee kaikkea sitä mitä siellä jemmassa on - myös vadelmaa, veikkaan...
Jos haluat ns puhtaan pöydän, kannattaa alue nyt peittää esim pressulla, jotta ei-toivotut mahd tukahtuu.
Sitten pitäisi valita sellaiset lajit, jotka viihtyy just siinä maaperässä ja valossa.
Tosiaan noissa matoissa voi olla vierasperäistä lajikirjoa - leviäminen voi olla yksi vaara, mutta myös se, etteivät ne viihdykään kuin yhden kesän.
Katsele ja tunnista luonnonkasveja, jotka näyttää viihtyvän samanlaisissa kasvupaikoissa. Siirto onnistuu huonosti, siemenistä voi yrittää.
Kandee uhrata muutama kopeekka asiantuntijan palvelukseen, niin säästyy monelta murheelta. Tilaa paikalle puutarha+alan asiantuntija.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   30.3.25 21:01:15

Paahteisella paikalla tuo kangas vaatinee sadettimen. Mä sitä joskus kokeilin kuivaan rinteeseen, eikä siitä itänyt mitään, kun pääsin kastelemaan vain kahdesti päivässä ja silloin oli rutikuivaa ja aurinkoista. Pääsi ilmeisesti välillä kuivahtamaan.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: -*- 
Päivämäärä:   30.3.25 21:15:20

Kangas on ihan huijausta. Laita apilaa, maa- ja niittyhumalaa ja anna myös voikukkien olla kun niitä tulee. Myös suikeroalpi on kiva. Sekaan voit laittaa esim kissankelloja, lemmikki ei valitettavasti pärjää.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.3.25 21:17:23

Suikeroalpi ei ole pölyttäjien mieleen.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.3.25 21:19:51

Mä laittaisin perennoja. Esim. ajuruohot, maksaruohot, mirrinminttu, kaunopunahattu, kurjenpolvet

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Piha 
Päivämäärä:   31.3.25 10:28:01

Kiitos kaikille vastauksista! Unohdetaan siis tuo kangas. Olisiko siementen sijaan parempi hankkia taimia (ei tietenkään vielä, vaan esim. toukokuussa?) ja istuttaa ne pläntille?

Hiukan katselin kasvivaihtoehtoja, krookukset voisivat olla kivoja alkukevään kukkijoita, syksyyn vaikkapa syysasteri? Sitten ajattelin, että mirrinminttu, mäkimeirami ja laventeli voisivat olla kivoja. Mitähän vielä? Saa laittaa ehdotuksia!

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Tavis 
Päivämäärä:   31.3.25 12:07:35

Maahumala on kyllä sellainen pirulainen, että sitä on pian joka paikka täynnä. Etkä eroon enää pääse vaikka kuinka yrittäisit.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Totean tämän 
Päivämäärä:   31.3.25 13:13:52

Ja mäkimeirami on rajattava kasvi!
Laventeli on lähinnä yhden kesän kasvi suuressa osassa maata.
Apila, suikeroalpi aivan hirveitä leviämään. Muuta ei sit tarvitakaan! Huippu on voikukka ehdotuksena. En ymmärrä eikö sitä jollain jo tarpeeksi ole.
Mikset lue puutarhalehtiä jos aihe kiinnostaa. Älä tee aloittelijan virheitä.
Viime kesänäkin oli yksi juttu tästä aiheesta Viherpiha- tai Kotipuutarha-lehdessä. Joka vuosi varmasti juttua löytyy. Täytyykö kopsata ne sulle?
Voin pääpiirteittäin jotain laittaa kunhan ehdin.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   31.3.25 13:19:38

Voikukka on aivan loistava, pörriäiset rakastaa , helppohoitoinen, ilmastoi maata juurillaan. Kauniskin vielä.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Piha 
Päivämäärä:   31.3.25 13:53:13

Voikukkia ja valkoapilaa minulla on pihanurmikko täynnä, niitä ei tarvitse erikseen mihinkään istuttaa. Yritän olla jyräämättä niitä ruohonleikkurilla.

Ja en siis ole varsinaisesti mikään viherpeukalo tai halua laittaa ihan hirveästi aikaa ja energiaa pihan suunnitteluun, mutta tavoite olisi että piha on sekä viihtyisä ja "siisti" ja kiva omaan silmään että pölyttäjäystävällinen. Ei siis pelkkää nurmikkoerämaata ja jalostettuja kukkia, joista ei pölyttäjille ole iloa.

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Iina 
Päivämäärä:   31.3.25 13:56:48

Meillä pörriäiset rakastaa ihan voikukkaa ja "luonnonkukkia" joita jätettiin tuonne pihan perälle omaan rauhaansa alkuperäisestä pläntistä, myös se istutettava varmaankin kätevä, paljon käytetty kyllä. Ollaan ostettu omenapuita, kirsikkapuu, luumupuu joiden kukkia rakastaa ja sitten lemmikit ihan ehdoton ykkönen istutetuista kukista :D

  Re: Mitä pölyttäjäystävällisiä kasv. aurinkopihalle

Lähettäjä: Tuikku 
Päivämäärä:   31.3.25 14:43:27

Minulla viihtyy omalla pihalla kuivalla aurinkoisella paikalla ainakin kissankellot, ketoneilikka, mäkitervakko, ajuruoho ja keltamaksaruoho. Nämä on kylvetty niittykukkasiemenistä, ja siinähän toki vierähtää muutama vuosi että kasvustot ovat jonkinlaiset. Valmiita taimiakin löytyy, mutta itse tykkään kylvää siemenistä. On aina kiva yllätys kun jotain uutta putkahtaa pinnalle, mitä ei edes muista kylväneensä :)

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.