Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: Klemmari 
Päivämäärä:   24.2.26 12:05:17

Olen siirtynyt käyttämään pellettiä vuodenvaihteessa, eli n.2kk sitten.
Ostin kerralla 500kg säkin, joka nyt jo loppu!
Aluksi meni noin viikko, että karsinasta hävisi purut, ja kuivikkeena vain pelletti.
Karsinan siivous tapahtuu niin, että kerään lannat pois, ja haravoin pinnasta kuivat ja kerään kusilaatat pois. Sitten levittelen jäljelle jäävät tasaisesti koko karsinan alueelle, pl heinänurkka.
Tamman kanssa tämä onnistuu, ja lisään joka toinen päivä 2 sankollista eli n. 20litraa pellettiä. Kostutan pelletin, ja annan aueta kottareissa, ja sitten nakkelen tasaisesti pitkin karsinaa.
Oriin kanssa on ongelma: se pyörii ja kuopii karsinassa, paskat on missä sattuu ja kusikohtaa joutuu myös etsimään. Karsinaan ei oikein pääse muodostumaan patjaa, koska kusia joutuu hieman etsimään ja jätkä itse pehertää loput sekaisin. Oriille joutuukin lisäämään 2 sankollista joka päivä.

Teenkö jotain väärin, koska kulutus on noin kova?
Jos pelletti maksaa pihaan toimitettuna 200€ säkki, ja kestää ehkä todellisuudessa 5-6vkoa, on se aika kallista....
Tosin kun käytin purua, meni kuukaudessa n. 10-12paalia, mikä on rahassa n. 160€....

Molempien käytössä omat hankaluutensa: pelletissä turvotus ja purupaalissa hajotus (pölkyn lumi-paalit kestää ydinpommin eikä mene hajalle)

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   24.2.26 13:04:06

Oon huomannu saman

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.2.26 14:03:57

Siis eikö tuolla laskukaavalla ole kuitenkin halvempaa kuin puru?

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: Armi 
Päivämäärä:   24.2.26 14:31:21

Tee paksumpi patja

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: Kukkelikuu 
Päivämäärä:   24.2.26 14:55:49

Ei pellettiä tarvi lisätä noin usein. Kerran viikossa ja sillon vähä enenpi kerralla ja tosiaan paksumpi patja alkuunsa niin pysyy paikallaan ja patjottuu ja säästyy kuivike ja aika . Eikä pellettiö tarvitse kostuttaa niin paljoa että menee puruksi.

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: *** 
Päivämäärä:   22.3.26 09:50:44

Mulla ruuna touhuaa ja paskoo mihin sattuu, pellettiä menee enempi. Lisään keskimäärin joka toinen päivä ämpärillisen. Meneehän sitä, mutta mun mielestä on silti kustankustehokkaampaa kuin puru. Mulla käytössä olkipelletti. Tän talven oon ostanut läheisestä mastalouskaupasta jotain liettualaista? pellettiä ja en ole kastellut sitä. Parissa päivässä hajoaa karsinaan. Hankkijan pelletissä oli laatueroja ja oli pakko kastella.

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: Astex 
Päivämäärä:   22.3.26 11:18:58

Kuulostaa että joko liian rouvi karsinan siivous ja/tai liiaksi kasteltu pelletti. Hyvin pärjää Hankkijan puupelletillä kun ison ämpärin viikossa lisää. Toki pieniä eroja varmasti jos hevonen on kovin sottapytty.

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: ) ( 
Päivämäärä:   23.3.26 16:39:26

Olkipelletti käytössä, perustamisen jäkeen lisään keskimäärin 25kg viikossa. Yksi sotkuisempi tarvitsee enemmän ja yksi joka tekee karsinaan tasan yhdet pissit yön aikana ja jättää kakatkin siististi vähemmän. Perustaessa on tärkeää että sekä pellettiä että vettä on riittävästi. Veden lisään itse useassa osassa ettei kuitenkaan mene liian märäksi ja talikolla sekoittelen joka välissä että kostuu tasaisemmin ja lähtee paremmin hajoamaan.

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: Jj 
Päivämäärä:   26.3.26 14:20:24

Jestas mikä kulutus. Minulla kestää (perustamisen jälkeen) 6-8kk 500kg. Sottainen tamma ja kuivitan 15kg/vko. Yleensä laitan kuivana turvottamatta vesikupin alle.

  Re: Pelletti kuivikkeena, kulutus?

Lähettäjä: Jep 
Päivämäärä:   28.3.26 16:25:00

Menekki riippuu varmaan myös siitä kuinka paljon hevosen on sisällä kuseksimassa.
Paljon ulkoilua ja extrajuottamiset ulos.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.