Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: kalapuikkomies 
Päivämäärä:   18.9.26 16:47:08

Onhan se ikävä tilanne kun yöunet menee ja joutuu unenvahviketta ottamaan

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Hym 
Päivämäärä:   18.9.26 16:52:36

Tainnut aloittajalla mennä yöunet, kun kiimassa odottanut tuomioita. Ja sitten suurena päivänä maailma romahti liian pieneen tuomioon. Voimia sinullekin.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   18.9.26 16:54:59

Elämä opettaa, niin se vaan menee.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: kalapuikkomies 
Päivämäärä:   18.9.26 16:55:47

"Katri Levonen
·
Sympatiat minulta Santulle. Olenkin ihmetellyt, kuinka jaksaa. Ei sitten jaksanut. Mutta pyytänyt anteeksi ja nyt eteenpäin."

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Suomalainen 
Päivämäärä:   18.9.26 18:00:09

Kun pää alkaa pehmeä....on ikävä homma .

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: eepee 
Päivämäärä:   18.9.26 18:02:17

Kerrotko Suomalainen lisää kyseisestä sairaudestasi.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Jää 
Päivämäärä:   18.9.26 18:12:44

Kuinkahan paljon on tehty sellaista mistä ei ole jääty kiinni.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Häpeäisi 
Päivämäärä:   18.9.26 19:18:56

Aikuisia ihmisiä että kehtaavat! Mitä olen haastatteluja kuunnellut niin en ole tätä Lepistöä penaalin terävimpänä kynänä pitänytkään mutta tämä on jo keski-ikäiseltä naiselta mautonta. Samoin hänen mikälie poikakaverinsakin mukana.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Sil viisii 
Päivämäärä:   18.9.26 19:38:55

Ne ketkä ajattavat jatkossa Santulla, hyväksyvät kiusaamisen. Niin yksinkertaista. Tuo kuukauden kilpailukielto on yhtä tyhjän kanssa. Voi lähteä pidemmälle vuosilomalle.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: hui kauhiaa 
Päivämäärä:   18.9.26 19:40:49

eihän tuo tuohon vielä välttämättä lopu.

Tapauksen taustasta on tehty myös kaksi rikosilmoitusta poliisille.

Saattaapa tulla vielä sakkojakin.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: kipa 
Päivämäärä:   18.9.26 19:44:07

Ennen ministeriöt hallitsivat tietoa. Nyt kuka tahansa kansalainen voi pyytää tekoälyä tiivistämään MMM:n rahanjaon epäkohdat viimeisen 20 vuoden ajalta. Virkamiehet eivät voi enää piiloutua monimutkaisen kapulakielen tai vaikeasti löydettävien dokumenttien taakse. Hippos ry, yhdistyksestä samalla tavalla haut ovat kenelle kansalaiselle tahansa mahdollista tekoälyllä vuorokauden ympäri.
Vaikka heidän omat työnimikeet saattaisivat paperilla olla turvassa uudessa virassa, maine ja teot seuraavat perässä sekunneissa. Virkakoneisto on heräämässä siihen todellisuuteen, että tekoälyn aikakaudella kukaan ei pääse menneisyyttään pakoon.

Lajin ylivoimainen kärkinimi Santtu Raitala määrättiin yhden kuukauden kilpailukieltoon (alkaa 24. syyskuuta). Toiselle skandaaliin sotkeutuneelle lisenssinhaltijalle, Elina Miettuselle, määrättiin kolmen kuukauden kilpailukielto. Neljä muuta toimijaa (Hanna Lepistö, Valtteri Lintula, Tuukka Varis ja Ilona Rekilä) selvisivät varoituksella, koska he olivat mukana ryhmässä mutta kiistävät esiintyneensä itse toisina henkilöinä.

Luullaan, että omat säännöt pätevät ja että suljetun piirin hölmöilyt eivät koskaan tulisi julki. He eivät ymmärtäneet, että digitaalisessa maailmassa ja tekoälyn aikakaudella jokainen teko jää talteen hamaan tulevaisuuteen saakka.

Mainemittarit ja sijoittajariskit toimivat nykyään armottomasti:ESG-kriteerit ja bränditurvallisuus (Brand Safety): Yksikään vakavasti otettava moderni yritys – oli se pankki, kauppaketju tai energiayhtiö – ei voi ottaa sitä riskiä, että sen logo komeilee raviradalla tai loimessa, joka liitetään seuraavana päivänä julkisuudessa doping-skandaaliin, identiteettivarkauksiin tai eläinrääkkäyskeskusteluun. Yritysten markkinointiosastot tekevät taustaselvityksensä tekoälypohjaisilla maineanalyysityökaluilla. Jos algoritmi näyttää kohteelle punaista valoa eettisten riskien vuoksi, budjetti lukitaan välittömästi.
Kyse ei ole pelkästään raviurheilusta vaan kaikesta yritysmaailmassa.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Madness 
Päivämäärä:   18.9.26 20:26:09

Mielestäni puhelinsoitot pientä siihen verrattuna että jotkut ovat ajaneet ja ajavat vankilassa olleen pedofiilin hevosia. Heille teillä riittää ymmärrystä eli hyväksytte sen?

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: vanha akka 
Päivämäärä:   18.9.26 21:26:49

Niin Madness tohon on pakko todeta jos olisit omistanut siitä hevosesta puolet olisiko sinusta ollut reilua että se heppa ei saisi kilpailla? Ei se hevonen tai rikoksen tehnyt perhe ole yleensä syyllisiä. Sitäpaitsi kun olet tuomiosi kärsinyt olet oikeutettu jatkamaan elämääsi.

Tässäkään Santun keississä käytännössä iso osa pääsi kuin koira veräjästä. Vaikka en ko toimintaa ymmärrä ja hyväksy en kyllä sitäkään että yksi porukasta on maalitaulu ja kantaa kaiken vastuun ja toiset jatkaa päänsilityksellä soo soo. Ja en ole mikään Santtu fani ollut tätä ennenkään. Kannattaisi poitsun ottaa mallia muutamasta vanhemmasta kuskista jotka ovat uransa aikana ajaneet muitakin kuin huippuhevosia ja ajavat niitä edelleen sillä he ovat asiakaspalvelijoita. Aina et vaan voi olla se kuski joka on ykkönen ja ajaa vain hyviä.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: eepee 
Päivämäärä:   18.9.26 21:32:20

Vanha akka antaa varmaan mielellään vanhojen asiakaspalvelijoiden hakata hevostaan surutta, kun he muuten käyttäytyvät niin ihkun hyvin. Et paljon eläimistäsi tunnu välittävän. Olisi varmaan elsun paikka.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Katajainen kansa 
Päivämäärä:   18.9.26 21:37:23

Hui kauhiaa ei tule. Lueppa vähän lakikirjaa. Ei mene edes syyttäjälle saakka.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: vanha akka 
Päivämäärä:   18.9.26 21:47:16

Heh ikävä kyllä he keihin viittasin eivät kauhean usein kärsi nykyiselläkään systeemillä. Löytyy näissä ihannoiduissa nuorissakin ajotapa rikkeitä tililtä. Se on kokonaan toinen juttu rangaistaanko heitä siitä.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: u 
Päivämäärä:   18.9.26 22:55:55

Mietin vain että jos tilanne olisi toisinpäin. Eli että Hannu olisi tehnyt noin Santulle. Luulen että ei löytyisi tuollaista laumaa puolustelijoita ja tsemppareita...

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Kyrvänhannu 
Päivämäärä:   18.9.26 22:59:12

Pitäisikö puhelinpilailusta jopa karkoittaa maasta? On se sen verran härski rikos.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.9.26 23:01:35

minäkin soittelen kaikenöaisia puheluita päivittäin ja esiinnyn eri niemllä joka puheimessa ja on mielestäni aivan oikein

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Mrs X 
Päivämäärä:   18.9.26 23:02:08

En hyväksy mitä tekivät, mutta uskon että todella katuvat tekojaan, jotka tuskin tulee toistumaan. Jatkossa saavat siten ajaa meidän hevosia.
Pitää osata antaa anteeksi...

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Ilman muuta 
Päivämäärä:   18.9.26 23:03:32

Yksisuuntainen junalippu perseessä Siperiaan. Siellä koulutetaan kuulemma räkänokista miehiä.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Juudas 
Päivämäärä:   18.9.26 23:03:56

Joo'o niin varmaan katuvat. Mutta vain sitä että jäivät kiinni.
Eivöt muuta.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Kyrvänhannu 
Päivämäärä:   18.9.26 23:06:22

Kohta viisikymmentä vuotta tullut kannatettua Suomen raviurheilua. Mutta ei enää, jatkossa AINOASTAAN Ruotsiin ja teen kyllä kaikkeni että tutut seuraavat perässä. Ja luvata voin että useamman kymmenen päät saan ainakin käännettyä sinne. Tack och adjö.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.9.26 23:07:28

Ei missään tapauksessa siinä tulee olemaan vuosikymmeniksi kävelevä esimerkki miten nuorille ohjastajan aluille . Miten päset omatoimisesti pinnalta pohjaan.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: En jää kaipaamaan 
Päivämäärä:   18.9.26 23:08:49

^
Fiksu päätös. Annetaan tämän mätäpaiseen nimeltään kotimainen raviurheilu kuolla sisäsiittoisuuteensa.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: u 
Päivämäärä:   18.9.26 23:09:21

Eivät nämä tekojaan kadu. Harmittaa vaan kun joutuu kantamaan seuraamuksia

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Aateegee 
Päivämäärä:   18.9.26 23:46:28

Sinne me siirrytään joukolla. Pitäkööt puhelinmyyjät ja opamoksit tunkkinsa.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Porokka 
Päivämäärä:   19.9.26 00:45:12

Boikottiin Suomen kaakit, kannatan.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   19.9.26 00:55:42

Siis mitä hakivat puheluilla? Mitä ne puhelut pitivät sisällään?

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: Bon 
Päivämäärä:   19.9.26 01:09:25

Mika Myllylän "testamentti-kirjeessä" ja Santun vastineessa sama kaiku. Syvällä ollaan. Ehkä hiukan drama-queen efektiä?

Mennään me nyt vaan eteenpäin, johan Santtua on kunnolla
mäiskitty molemmille poskille. Toivotaan, että kun häpeä hiipuu niin tolkku pysyy päässä. Ei kai tämä koskaan kokonaan ravikansalta unohdu, mutta elämä jatkuu eikä voida jäädä rypemään omaan lietekaivoon.

  Re: puhelinsankareilla riittää ymmärtäjiä

Lähettäjä: ehdottomasti 
Päivämäärä:   19.9.26 01:13:43

Kaveri heitti bussin alle.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.