Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Matin kaveri 
Päivämäärä:   13.9.26 17:06:03

Eikös se ollut just Mahlamäki joka aloitti neuvottelut ylöjärven kaupungin kanssa.
Kävi vaan valitettavasti ikäviä ja osaaja jatkoi toimintaansa uusissa sfääreissä ja jätti muiden vastuulle allekirjoittaa diili.

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Eikun 
Päivämäärä:   13.9.26 17:28:09

Koskinen oli se joka radan tulevaisuuden torppasi.Aiemmin Ylöjärveen oli hyvät yhteydet ja vanha sopimus olisi ollut kuitenkin voimassa vuoteen 2035 niin kiirettä ei olisi ollut.Olisi edes neuvoteltu rata-alue sellaiseksi että kilpailut oikeasti olisi voitu turvata.Ja nykyiset päättäjät hymistelevät ja nyt vasta alkoivat neuvotella hevosurheilun mukaan kun valkeni että vuodenvaihde lähenee

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Eikun 
Päivämäärä:   13.9.26 17:29:32

Ja Heiskala on istunut koko ajan hallitusta,hänellä olis pitänyt olla tietoa asioista....

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: fakta 
Päivämäärä:   13.9.26 17:37:35

Koskisen asiaa ajaa radalla nyt Heiskalan lisäksi kansanedustaja Jouni Ovaska joka istuu myös raitiotien hallituksessa kuten Koskinenkin...

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: kalapuikkomies 
Päivämäärä:   13.9.26 18:44:57

Mistä asioista Heiskala nyt on tiennyt koskaan? Kameran käyttäjänä ihan kelpo mies varmasti...

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Ulla 
Päivämäärä:   13.9.26 18:47:27

Pääasia että ravikoulu

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   13.9.26 22:04:04

Joku kysyikin jo, että missä asustaa American Zakke???

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   13.9.26 22:43:23

Ei ole Zakke enää yli vuoteen asunut ravikoululla.

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   13.9.26 22:47:07

Kiitos tiedosta, mutta aika kauan siellä asui eikä tainnut asiakaskäytössä olla koskaan.

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Heiska 
Päivämäärä:   13.9.26 22:50:23

Meillä on kaikki hallinnassa. Kassa kunkkareiden jäljiltä kunnossa ja rata sekä faciliteetit huippua. Älkää mustamaalatko.

Vielä kun tutkinta edistyy kuka rekisteröidyllä ninimerkilläni kirjoitteli keväällä, kaikki asiat paremmin kuin hyvin.

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Jooh 
Päivämäärä:   13.9.26 23:03:16

Tämä Heis_Kala on umpihullu. Tämä on kuultu monesta suusta, eli ei kovin paljon voi tietenkään odottaa, että tämmöiset nostaisivat Teivon uuteen kukoistukseen.

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Totta 
Päivämäärä:   13.9.26 23:33:23

Luulisi pitkäaikaistyöttömällä olevan aikaa lukea sopimuksia ja suunnitella uusia käytänteitä ettei viimetippaan jää

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Jukka Heiskala 
Päivämäärä:   14.9.26 00:26:31

Nyt kun pitkästä aikaa kaverin vinkistä kävin lukaisemassa täälläkin postauksia niin ei voi muuta sanoa kuin et kuinka pihalla ollaan. Aikoinaan neuvottelut aloitettiin juurikin Matin vetämän hallituksen kanssa( jossa olin vpj) Ylöjärven kanssa kun korvaavaa paikkaa uudelle raviradalle ei löytynyt. Tai olisi löytynyt nimenomaan ylöjärven osoittamaan paikkaan, mutta kun rahaa ei löytynyt niin se piti unohtaa. Ainoaksi vaihtoehdoksi jäi nykyinen sijainti ja millä ehdoilla. Maanomistajalla oli tahtotila saada maksimaalinen hyöty lunastamastaan maa-aluestaan, eikä siihen kuulunut ravirata koska sen maankäyttöhyöty oli todellakin minimaalinen. Lopullisessa neuvottelussa paras mahdollinen neuvottelun tulos oli nykyinen malli mikä kelpasi molemmille osapuolille. Vaihtoehtona oli kyllä että mennään nykyisellä sopimuksella vuoteen 2035 ja se on sitten siinä. Tähän Tampereen Ravirata Oy ei halunnut tyytyä vaan tahtotila oli että Teivossa halutaa ajaa edelleen raveja myös jatkossa vuoden 2035 jälkeenkin, joten hallitus oli yksimielinen nykyisen sopimuksen kannattajana jolla turvataan Teivon ravit vähintään sopimuksen mukaan aina vuoteen 2055 saakka. Tämä vaatii tottakai sopeutumista erilaisina tomintavan muutoksiin ja uudelleen järjestelyihin sekä myös ravirata alueen monimuotoiseen käyttötarkoitukseen erilaisin muiden tapahtumien ja toimintojen toteuttamismahdollisuuksin. Ravit tulee oleen vain yksi käyttötapahtuma alueella. Jos tähän ei olisi suostuttu olisi ravit pirkanmaalla loppunut vuonna 2035. Tallialueen ahtauden haasteisiin ollaan varauduttu ja eri käyttäjäkuntien kanssa mietitty ja mietitään miten se saadaan toteutettua mahdollisimman tehokkaasti ja turvallisesti. Tässä on mukana myös Ylöjärven kaupunki. Itse en näe etteikö ensi vuoden alusta kyetä turvallisesti toteuttamaan ravitapahtumia, vaikkakin elämme tallialueen suhteen rajatummassa olotilassa. Yhdessä tehden asiat kyllä järjestyy. Pääasia on että saamme jatkaa lajin parissa edelleen myös Pirkanmaalla.

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: ?? 
Päivämäärä:   14.9.26 00:31:23

Jonninjoutavaa selittelyä. Näillä velvoitteilla mitä radalle sopimuksessa kirjattiin ravit tulee loppumaan teivossa paljon aiemmin kuin 2035. Se on ihan selvä. Rahat ei vaan mitenkään riitä.

  Re: Teivossa ei enään ravata 2.0

Lähettäjä: Ravit 
Päivämäärä:   14.9.26 00:40:25

Raviratoja tulisi lakkauttaa , niin Teivo joutaisi mennä säppiin. Lähialueilla on tarpeeksi ratoja

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.