Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Doping valmentaja

Lähettäjä: Eläkkeelle 
Päivämäärä:   30.8.26 20:24:27

Miten kyseisellä valmentajalla on vieläkin 10 heppaa listoilla?

Ihmetyttää tämä touhu. Kaveri jää kiinni douppauksesta, ja silti treenilistalta löytyy edelleen kymmenkunta hevosta. Luulisi, että tässä kohtaa omistajat älyäisivät siirtää hevosensa muualle tai toimintaan puututtaisiin napakammin.
Meno on muutenkin melkoista seinään kiistämistä. Kirjanpitoa lääkkeistä ei ole pidetty ja mies selittää pokkana, ettei koko lääkettä ole tallissa koskaan ollutkaan. Törkeää toimintaa.
Mikä tätä kuviota oikein kannattelee? Onko tietoa, onko toimintaa jo ajamassa alas vai aikooko jatkaa niin kauan kuin suinkin pystyy? Luulisi eläköitymisen olevan jo ajankohtaista tällaisen sotkun ja mainehaitan jälkeen tuossa iässä.

  Re: Doping valmentaja

Lähettäjä: Keppari 
Päivämäärä:   30.8.26 20:32:46

Jos on valittanut tuomiosta niin kyllä silloin voi pitää hevoset listoilla kunnes valituksesta tulee päätös. Ja siltikin hevoset voi jatkaa tallissa jos ei tule eläintenpitokiletoa. Joku muu ”bulvaani” ottaa nimiinsä ja homma jatkuu. Onhan tätä nähty pirkkalassakin tapahtuvan ja aikoinaan myös Niemisellä kun oli pannassa.

  Re: Doping valmentaja

Lähettäjä: Trot 
Päivämäärä:   30.8.26 20:46:12

Kyllähän se kilpailukielto on koko ajan voimassa, vaikka olisi listoilla mitä. Uudelle valmentajalle ja tallille siirtäminen ei käy ihan hetkessä, jos niitä 10 kpl on.

  Re: Doping valmentaja

Lähettäjä: @!#$ 
Päivämäärä:   30.8.26 20:53:23

3 on jo siirretty ja startissa huomenna Mikkelissä (1 kokeessa, 2 startissa)

  Re: Doping valmentaja

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.8.26 21:10:42

Dopingrikosta ei voi verrata Niemisen lääkeainerikkomukseen.

"59.2.3.2.1 – Yhteistyö dopingrikkomuksesta kilpailukieltoon määrätyn henkilön kanssa on se varsinainen “bulvaanipykälä”. Sen mukaan Hippoksen lisenssinhaltija EI SAA tehdä yhteistyötä tahallisesta dopingrikkomuksesta kilpailukieltoon määrätyn henkilön kanssa. Yhteistyöksi luetaan raviurheiluun liittyvä työ, palvelut ja neuvonta, kuten hevosten hoito, valmennus, ruokinta, käsittely ja kengitys. Kielto koskee toimintaa riippumatta siitä, maksetaanko siitä vai ei. Jos lisenssinhaltija rikkoo tätä, Hippoksen hallitus voi määrätä hänelle kilpailukiellon tai viedä lisenssin kokonaan."

  Re: Doping valmentaja

Lähettäjä: Tuomari 
Päivämäärä:   30.8.26 21:22:15

Hienoa nähdä, että joku on lopulta tehnyt aloituksen tästä aiheesta.

  Re: Doping valmentaja

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.8.26 22:18:17

Tämän heppoja ei taida olla Mikkelissä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.