Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: maniloutov 
Päivämäärä:   25.8.26 11:04:44

taaskos hippolas haisee?

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: Einar 
Päivämäärä:   25.8.26 11:30:19

No kyllä haisee! Tähän täytyy nyt oikeesti tulla joku tolkku. Nämä kaks heitettiin nyt junan alle ajatuksena et nää isommat tekijät unohdetaan. Ei oo kohta enää muilla valmentajilla/omistajilla intoa jatkaa. Tää Hippoksen suhmurointi on aivan uskomatonta! Nyt vaa iso pyörä pyörimään.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   25.8.26 11:35:11

Jospa se miljuunan nimetön lahjoitus liittyy asiaan?

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: Edunvalvonta 
Päivämäärä:   25.8.26 11:41:50

Maksullisten katospaikkojen toistuva likaisuus osoittaa, että kilpailunjärjestäjät laiminlyövät hygienian perustason. Valjastus- ja valmistautumisalue(pesupaikka) on herkkä kontaminaatiolle, koska hevonen viettää siinä aikaa ennen suoritusta.

Kun järjestäjä jättää edellisen käyttäjän jätökset siivoamatta ja desifioimatta, riski lääkeaine- tai muiden jäämien siirtymisestä on ilmeinen.

Tästä huolimatta vastuu positiivisesta näytteestä lankeaa yksin valmentajalle ankaralla vastuulla. Kilpailijalla ei ole käytännön keinoa varmistaa tilojen puhtautta eikä oikeudellista suojaa järjestäjän laiminlyöntiä vastaan.

Tilanne on erityisen ongelmallinen, koska Suomen Hippos sekä johtaa sääntöjä ja kurinpitoa ja että on tiiviisti sidoksissa järjestäviin raviratoihin. Valmentaja joutuu kantamaan seuraukset olosuhteista, joihin hänellä ei ole määräysvaltaa.

Koska raviurheilun keskeinen rahoitus koostuu merkittävästi julkisista varoista (palkinto- ja toimintatuki), kurinpitopäätösten ja niihin liittyvien arviointien tulee olla julkisia.
Vain avoimuus mahdollistaa sen, että vastuunjakoa, suhteellisuutta ja prosessien tasapuolisuutta voidaan arvioida ulkopuolelta.
Nykyinen malli, jossa järjestäjän hygienialaiminlyönti siirtyy automaattisesti valmentajan rangaistukseksi, on oikeusturvan ja reilun kilpailun kannalta kestämätön.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.8.26 11:47:41

Hyvin monella radalla puuttuu sinetöinti esim. vieraskarsinoista. Ja siellä missä sinetit on, niin se on ihan perus nippuside.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: : 
Päivämäärä:   25.8.26 12:04:16

Jos nuin epäilyttää nuo karsinat niin valjastakaa muualla.Aika selittelyltä vaikuttaa tuommoset epäilykset, koitetaan vaan peitellä omia tekemisiä.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: eepee 
Päivämäärä:   25.8.26 12:43:00

Mää valjastan jo kotona ja ajan sieltä suoraan esittelyyn

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: : 
Päivämäärä:   25.8.26 12:52:59

Eikö eepee kepparit ole sulla aina valjaissa?

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: Tingsryd 
Päivämäärä:   25.8.26 12:53:43

Näin kuuluu myös tääl ruotsi,et keskusjärjestö suomissa on rikolisjärjestö henkilöiden hallinas.toivotaa kaiki ettei näin ole asianlaita.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: joo 
Päivämäärä:   25.8.26 12:55:14

Ihmetyttää tuo hippoksen vitkuttelu joka vaan lisää kysymyksiä.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   25.8.26 13:59:30

Jos pitää vitkutella pitäisi edes kertoa vitkuttelun syy julkisuuteen. Esim jos tutkinnassa muitakin (poliisi, tulli tms?) mukana, b-näytteiden analysointi laboratorioissa viivästynyt, otettu runsaasti lisänäytteitä (toivottavasti myös karvanäytteitä joista näkis aiemmankin käytön laajuutta) jo kärähtäneiltä talleilta tms tms.

Olis kiva saada jotain selitystä miksi Puikkonen ja Leinonen tuomittiin aiemmin kuin heitä ennen kärähtäneitä. se olis vaan avointa tiedotusta vaarantamatta tutkintaa, mutta lopettais turhan hysterian ja epäilyt korruptiosta yms.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: Kale 
Päivämäärä:   25.8.26 14:01:13

AO, Rinsessa,SR...💉💉

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   25.8.26 14:47:56

Kale, Juuso,eepee, Mätinessi

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: ei taida 
Päivämäärä:   25.8.26 14:55:55

Tänään ei taida olla kobolttikanuunoita startissa.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: tässä ja nyt 
Päivämäärä:   25.8.26 15:25:48

-, lue Hippoksen tiedote asiasta, niin ehkä sinullekin selviää miksi tuomiot tuotiin julki!

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: Keppari 
Päivämäärä:   25.8.26 17:35:17

Hetkinen. Jos joku hepo saa valjastuskatoksesta jonkun kielletyn lääkkeen jäämiä ja jää kiinni, niin eikö silloin se josta nämä jäämät on katokseen jääneet ole myös rikkonut sääntöjä muttei oke jäänyt kiinni. Pitäisikö aljaa joka hepo testaan raveissa ja arvatkaa kuka tän testaamisen tulisi maksamaan. No hevosenomista tietty. Olisi jälleen kaikkien harmi muutaman sooloilijan vuoksi.

  Re: Edelleenkin suomidoupingin päämiehistä puhuta mi

Lähettäjä: Lääkeainerikkuri 
Päivämäärä:   25.8.26 17:38:14

Nyt ihan asiallisesti kuka tästä paskasta on oikeasti vuotanut? Tätä on jauhettu nyt koko kesä ja loppua ei näy?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.