Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hemo-15 käry Ranskassa muutama vuosi takaperin

Lähettäjä: tietotoimisto 
Päivämäärä:   23.8.26 23:06:12

Käännös jutusta (sisältää käännösvirheitä):

"Luc Gabeur ja Jean-Laurent Dubord sekä kolmas henkilö, jonka nimeä ei ole paljastettu, on asetettu syytteeseen Ranskan dopingtutkinnassa, joka käynnistyi ratsioilla tiistaiaamuna, kertoo Jour de Galop. Neljä muuta henkilöä saapui tutkintatuomarin eteen perjantaina, ja viidennen henkilön pidätysmääräys on annettu.

JDG raportoi myös, että ratsiassa takavarikoitujen tuotteiden joukossa olivat Hemo-15 ja DMSO. Hemo-15, jota myydään myös Yhdysvalloissa, markkinoi verenrakentajana sen valmistaja, Vetoquinol N.-A. Kanadassa, sellaisenaan: ”Tämä injektoitava yhdiste on ainutlaatuinen yhdistelmä aminohappoja, vitamiineja, rautaa, kuparia ja muita mineraaleja. Hemo-15 on verenrakentaja, joka käyttää sitä rutiininomaisesti nesteissä (”kannut”) palautumishoitona ja koulutuksen jälkeen. Injektoitava hematiini on nopein tapa parantaa hevosen verenlaatua. Tämä hoito on välttämätöntä, kun hallitaan raudan puutteita suorituskykyisissä hevosissa, mukaan lukien ravitsemus ja siihen liittyvä urheilu.”

Mutta JDG lainaa nimeämätöntä eläinlääkäriä sanoen, että yksi "muista mineraaleista" aineissa on Cobalt.

”Verrattuna vastaaviin tuotteisiin, jotka ovat sallittuja Ranskassa, Hemo 15 on erittäin hyvin annosteltu koboltissa. Koboltin antaminen tällaisina annoksina uskotaan stimuloivan erytropoieesia, ts. punasolujen muodostumista luuytimessä.”

  Re: Hemo-15 käry Ranskassa muutama vuosi takaperin

Lähettäjä: Jep 
Päivämäärä:   23.8.26 23:32:26

Joku ell tiesi tarkoin mitä tällä haetaan. Erikoisluvat haettu. Sitten yliannostus ja liian lähellä starttiaki luultavasti. Leinonen on tietämättömänä... tai jostaki vähän tujumpaa vastaavaa ainetta kaveriksi.

  Re: Hemo-15 käry Ranskassa muutama vuosi takaperin

Lähettäjä: Ripuli 
Päivämäärä:   23.8.26 23:55:42

Rahasta kun kilpaillaan, niin aina löytyy huijareita.

  Re: Hemo-15 käry Ranskassa muutama vuosi takaperin

Lähettäjä: asiantuntija 
Päivämäärä:   24.8.26 00:20:42

eli ihan lailllista käyttää kunhan noudattaa varoaikoja

  Re: Hemo-15 käry Ranskassa muutama vuosi takaperin

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   24.8.26 00:24:44

kestääköhä menetelmänäki päivänvalon jos lääkitää olematonta anemiaa

  Re: Hemo-15 käry Ranskassa muutama vuosi takaperin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.8.26 00:34:07

Hep: Oletko ihan itse käynyt tekemässä olemattoman diagnoosin?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.