Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Doping pelaajan kannalta

LähettäjäArktinenKurjuus 
Päivämäärä:   22.8.26 09:36:02

Heti alkuun sen verran, että viime vuosina Suomen raveihin pelaamiseni on vähentynyt koko ajan, ja omat pelini olen vetänyt enimmäkseen Ruotsiin ja jonkin verran Ranskaan. Joten tästä dopingsotkusta en tunne pelaajan kärsineeni isoja vahinkoja. Muutaman kimppahevosen omistajana asiaa puntaroidessani asia onkin sitten kokonaan eri, mutta en mene tässä siihen.

Pelaajan kannalta tasaisen hyvin menestyvä talli on itse asiassa pelaamista helpottava tekijä, kun taas sellainen, jossa tulokset ailahtelevat voimakkaasti, on hankala arvioitava.

Nyt kun kärynneiden nimet tulevat julki, niin itse ainakin mietin, että tallien doping on ollut pitkäkestoista ja kattavaa, eli sitä on tehty kauan ja se on kohdistunut tallin kaikkiin hevosiin. Kobolttikanuunoita joka ikinen.

Lisäksi mietin, että nyt kärynneet eivät ole olleet ainoita hevosia systemaattisesti doupanneita, vaan ainoita, jotka jäivät siitä kiinni. Tulee olemaan mielenkiintoista nähdä, että keiden muiden ammattivalmentajien menestyskulku laantuu, kun he säikähtävät ja vähentävät douppaamista. Ja toisaalta nousevatko jotkut keskinkertaiset valmentajat pörssissä ylöspäin. He ovatkin olleet niitä rehellisiä, ja kärsineet muiden vilpistä.

Lisäksi tulee mietittyä, että ketkä kaikki ovat tienneet douppaamisesta. Tallin henkilökunta lähes varmasti, mutta myös hoviohjastajat, jotka ovat ajaneet ko. tallin hevosia ja osallistuneet valmennukseen. Luultavasti hekin ovat tieneet, ja heti tulee pari nimeä mieleen.

Niin, mitä tämä sitten vaikuttaa pelaamiseeni? Kun sitä on harrastanut 50 vuotta, niin vaikea siitä on luopuakaan. Mutta Suomeen pelaaminen vähenee varmasti entisestään, ehkä loppuu jopa kokonaan.

Kimppaomistamisesta vielä kuitenkin lopuksi sen verran, että Suomen kimppoihin en lähde jatkossa mukaan. Se päätös johtuu muustakin, eli lajin yleisestä epävarmuudesta.

Puks-puks sanoisi joku.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: Kaisla 
Päivämäärä:   22.8.26 09:39:35

Suomeenn pelaaminen vähenee sinulta tämän takia? Ai meinaat että muissa maissa ei doupata? Vaikutat aika yksinkertaiselta rassukalta.

  Re: Doping pelaajan kannalta

LähettäjäArktinenKurjuus 
Päivämäärä:   22.8.26 09:55:05

Varmasti muissakin maissa doupataan, mutta ainakin toistaiseksi luotan siihen, että Ruotsissa valvonta on tiukempaa. Ranskasta en osaa sanoa, mutta sen verran isot palkintorahat siellä liikkuvat, että houkutus on varmasti suuri. Toisaalta valvontaresurssitkin ovat suuremmat.

Suomessa valvonta tuntuu olevan ihan retuperällä, jos ja kun näitä huijareita saadaan vasta nyt kiinni, vaikka ovat sitä tehneet osa jo systemaattisesti vuosikausia.
Sen verran tämä asia minuakin harmittaa, että kyllä se vaikuttaa pelaamiseen.

Kiitoksia muuten henkilöön menevästä mielipiteestäsi. Jokaisella on omansa, niin mielipide kuin peräreikäkin.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: heppa 
Päivämäärä:   22.8.26 10:07:46

gemini osasi kertoa, että tilastollisesti jos kiinni on jäänyt 6 kpl talleja kielletyistä aineista, todellisuudessa talleja on 30-60. (5-10 kertainen määrä)

Toki tekoälyyn ei voi luottaa, mutta antaa jotain suuntaa edes.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: Näin on 
Päivämäärä:   22.8.26 10:24:00

Kierroksen luonteen vuoksi voittajapeleihin kannattaa hakea kattavasti haastajia useampaan lähtöön.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: \m/ 
Päivämäärä:   22.8.26 10:24:10

Suunta varmaan oikea. Ei tällä kaikista hevosista arpomalla pystytä tuon parempaan tulokseen.Ensimmäinen muutos olisi tehtävä että testattavat rahoille tulevista tai jopa kolmesta parhaasta. Koko ravien hevosista.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: Hevosia 
Päivämäärä:   22.8.26 10:50:08

Jos koboltista on kysymys näissä tapauksissa, ei varmasti ole niin, että vain tallin yhdelle hevoselle olisi sitä annettu.

  Re: Doping pelaajan kannalta

LähettäjäCPU 
Päivämäärä:   22.8.26 10:57:02

Sehän tässä on se ihnottaviin puoli, että vaikka nyt olisi jääty kiinni ja tulisi rangaistukset niin tätä on aivan varmasti jatkunut jo vaikka kuinka kauan. Siinä on huijattu siis pelaajia ja toisia hevosenomistajia ja valmentajia oikein urakalla. Itsekin kun kuuluu sekä pelaajiin että hevosenomistajiin ja tuntee useamman valmentajan niin eihän tämä reilulta tunnu ketään kohtaan.

Koska on aivan turha väittää että nyt vain sillä kertaa on käytetty kun on testissä näkynyt. Tämä ei mene läpi sitten ei ollenkaan.

Eli kyse on sitten aivan varmasti pidempiaikaisesta käytöstä ja nyt vain satuttiin jäämään syystä tai toisesta kiinni. Ja tässä huomiona että jos yleensä haihtuu 4 vuorokaudessa pois niin raveissa testaaminenhan ei sinänsä auta.

Tässä olisi pitänyt tehdä niin että ensimmäisten tapausten tai epäilyjen jälkeen olisi pitänyt (en tiedä onko tehty) testit tehdä yllätystesteinä talleilla samalla viikolla ennen startteja eli esim. ennen lauantaikierrosta. Näitähän ei yleisesti varmaan ole paljon tehty.

Sitä en tiedä näkeekö noita pitoisuuksia jostain jälkikäteen tarkemmin eli karvajouhista tai maksa-arvoista tai kilpirauhasarvoista tms. Ehkä näkee, mutta näistäkin testit olisi pitänyt ottaa heti noiden ensimmäisten tapausten jälkeen laajasti ja koko talleista.

Tästä syystä näistä pitäisi antaa erittäin kunnolliset rangaistukset sekä itse kärystä että sitten suurenmoisesta mainehaitasta koko lajille. Sekä haitasta muille lajia puhtaasti harrastaville. Jos on niin laajaa kuin on huhuiltu niin siinä on siirretty palkinto- ja pelieuroja (toki myös ohjastajien palkkioeuroja) toisiin taskuihin ihan huomattava määrä. Ja ne eivät palaudu mitenkään näiden yksittäisten käryjen perusteella jälkikäteen vaan jäävät hyödyksi niille jotka ovat vilppiä tehneet.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: helmi 
Päivämäärä:   22.8.26 11:00:28

Kuka on doupannut systemaattisesti vuosikausia?
Kurjuus voi vastata jos tietää.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.8.26 11:06:23

Kukapa muu kuin helmi tulee sönköttämään asiallisesti alkaneeseen keskusteluun:)

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: helmi 
Päivämäärä:   22.8.26 11:16:09

Yksinkertainen kysymys jopa pisteen kaltaiselle apinalle.
Lähden kouvolaan raveihin. Jääkää te vatvomaan tätä ikuisuusaihetta.
Ja kyllä te vatvottekin!

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   22.8.26 11:18:03

Tehdäänkö doupattujen lähtöihin totopelien voitonjako uudestaan niin kuin oikeudenmukaista olisi?

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: ö 
Päivämäärä:   22.8.26 11:43:51

Tuskin siellä.mitään doupattuja nyt juoksee, eikös ne ole kilpailukiellossa?
Matkalla jo Kouvolaan, kuten helmikin

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: My name is 
Päivämäärä:   22.8.26 11:48:27

Tavallaan teet kuitenkin tyhmästi kun et pelaa Suomeen. On niitä rehtejä tavallisia valmentajia hevosineen vielä jäljellä

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: pinna 
Päivämäärä:   22.8.26 12:24:02

Lähettäjä: Kaisla
Päivämäärä: 22.8.26 09:39:35

Suomeenn pelaaminen vähenee sinulta tämän takia? Ai meinaat että muissa maissa ei doupata? Vaikutat aika yksinkertaiselta rassukalta.

Lähettäjä: helmi
Päivämäärä: 22.8.26 11:00:28

Kuka on doupannut systemaattisesti vuosikausia?
Kurjuus voi vastata jos tietää.

Lähettäjä: helmi
Päivämäärä: 22.8.26 11:16:09

Yksinkertainen kysymys jopa pisteen kaltaiselle apinalle.
Lähden kouvolaan raveihin. Jääkää te vatvomaan tätä ikuisuusaihetta.
Ja kyllä te vatvottekin!

Kun kerran joku meni henkilökohtaisuuksiin niin menen myös minä.
Kun vaihtaa nimimerkkiä se näkyy myös kirjoituksissa kuten Kaisla ja helmi,yksi ja sama v ittuilija.
Kun on kelan rahat loppu ja mieli tekee raveihin,alkaa päästä ottaa ja pinna kiristyä kuten tuolla henkilöllä.
Kuulostaa aika resupekalta,osuinko oikeaan helmi?palstan v ittuilija joka ei perustele kirjoituksiaan.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: helmi 
Päivämäärä:   22.8.26 23:05:15

Pinna. Paloiko pinna?
Onko vittuilua kysyä yksinkertainen kysymys?
Nimimerkkiä en ole vaihtanut koskaan, enkä vaihda.
Pinnakaan ei pystynyt vastaamaan yksinkertaiseen kysymykseen,
niin kuin ei kukaan muukaan.
Miten voi mennä hekilökohtaisuuksiin kun " keskustellaan" nimimerkeillä?
Pinna voi vastata edes tähän, jos ei muuhun pysty.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: pinna 
Päivämäärä:   22.8.26 23:18:09

Lähettäjä: helmi
Päivämäärä: 22.8.26 11:16:09

Yksinkertainen kysymys jopa pisteen kaltaiselle apinalle.

-Sinun mielestä tuo sinun vastauksesi ei ole henkilökohtaista vaan se on vastine aloitukseen?

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: helmi 
Päivämäärä:   22.8.26 23:33:54

Pinna. Juuri näin.
Enemmän henkilökohtaista on syyttää jotakin pitkään jatkuneesta
douppaamisesta. Siksi tuo kysymys johon ei uskallettu vastata.

  Re: Doping pelaajan kannalta

Lähettäjä: pahvi 
Päivämäärä:   22.8.26 23:49:12

Puks,puks,puks,,,vaan ArktinenKurjuus ja CPU asiallisista ja perustelluista aloituksesta ja kommentista.
Noinhan ne asiat ovat kauttarantain olleet raviurheilussa ja muissakin urheilutapahtumissa.
Kuten olen sanonut että missä raha-siellä petos.Pitää myös tänäaikana paikkansa ja tämä nettimaailma ruokkii tuota tosiasiaa vielä enemmän.

Toivon että kun tästä nyt käsittelyssä olevasta asiasta tulee asia päätökseen,rangaistukset ovat sitä luokkaa että mätäpaiseet poistetaan raviurheilukartalta pitkäksi aikaa,kaikki.

Toivon että myös ellit saavat kovaa kyytiä jos todetaan että ovat millään lailla sotkeutuneet asiaan.Ja miksi eivät olisi?

Negatiiviset asiat jotka ovat olleet ja jotka ovat tapetilla,pistää miettimään että kuinka kauan tätä on jatkunut,vuosikymmeniä varmaankin.

Suomen raviurheilu voi pahoin tällä hetkellä ja toivon että se ei korisesi kuolemanunta mutta pahalta näyttää.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.