Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Joose# 
Päivämäärä:   8.7.26 19:05:51

Mihin hävisi TalkRavissa Janne Bährendin hyvä kirjoitus?

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: MM 
Päivämäärä:   8.7.26 19:08:14

Kts palstan perustaja ja ylläpitäjä

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Ei yllätys 
Päivämäärä:   8.7.26 19:08:56

Heiskala poisti,tietenkin

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Joose# 
Päivämäärä:   8.7.26 19:13:31

Jannella oli hyvä kirjoitus!

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: MM 
Päivämäärä:   8.7.26 19:15:45

Oli hyvä kirjoitus. Ehdin lukemaan :D

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Ehdotus 
Päivämäärä:   8.7.26 19:16:13

No niin taas kävi niim, että Heiskala sensuroi kirjoituksia, jotka eivät häntä miellytä.
Pistäkää joku pystyyn "TalkRavi 2.0", erotaan kaikki Heiskalan talkravista ja siirrytään uuteen TalkRaviin. Näim ei Heiskala pääse enää poistamaan tekstejä.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Heiska 
Päivämäärä:   8.7.26 19:19:27

Joku muu varmaan taas nimimerkilläni kirjoittanut? Samoin kuin tälläkin palstalla joku kuukausi sitten. Siitä oma selvitykseni yhä kesken.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Ehdotus 
Päivämäärä:   8.7.26 19:22:38

Oletko Heiskala itse nimimerkki Heiskan takana?

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Heiska 
Päivämäärä:   8.7.26 19:23:40

En :-)

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Reino 
Päivämäärä:   8.7.26 19:37:50

Voiko joku referoida mitä JB kirjoitti?

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Ehdotus 
Päivämäärä:   8.7.26 19:44:22

JB kirjoitti Teivon tilanteesta ja tämän päivän HU:n kirjoituksesta jossa kaupungin vastine Teivon uutta sopimusta koskevaan kritiikkiin. Janne kirjoitti, että asiat eivät ole ihan niin miten Teivon johto antaa ymmärtää, että kuinka olivat neuvotelleet etuajassa ihan tajuttoman hyvän sopimuksen. Jotain tähän malliim...

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Paskala 
Päivämäärä:   8.7.26 19:49:05

Ihan ok kameramies, mutta paska jätkä

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Orpon juna 
Päivämäärä:   8.7.26 20:04:37

Teivo matkalla konkurssiin?!

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: JV 
Päivämäärä:   8.7.26 20:13:25

Juuri näin.Hevosmiehiä vietiin kuus-nolla kun taas ajateltiin että kyllä " joku" hoitaa hyvän sopimuksen heidän puolesta.Nolointa että tähän päivään mennessä ei näköjään ole auennut vielä tuon sopimuksen sisältö Heiskalalle ja kumppaneille.Tai ehkä onkin,kun muistaa miten alan harrastajia on kohdeltu..ehkä tarkoituskaan ei ollut pitää rataa pystyssä kunkkareita kauempaa?

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Taika 
Päivämäärä:   8.7.26 20:22:47

Kylläpäs sattuikin, että maiden luovutus -sopimuksen allekirjoituksen aikaan Teivon hallituksessa istui muuan A.K.
"Erityisen mielenkiintoisen Koskisen roolista teki se, että hän johti samaan aikaan sekä Teivon hallitusta että Tampereen Raitiotie Oy:tä. Teivon raviradan tulevaisuus ja alueen maankäyttö liittyvät vahvasti suunniteltuun raitiotielinjaan, joka on piirretty kulkemaan aivan raviradan läheisyyteen".
Olisko tuossa syy miksi tuli tarve antaa maat pois 9 vuotta etuajassa?

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Criitikko 
Päivämäärä:   8.7.26 20:33:16

"Toiminta Kuninkuusraveihin asti turvattiin ottamalla Pohjois-Hämeen Hippoksen Säätiöltä 250 000 euron laina, joka on tarkoitus maksaa pois Kuninkuusravien tuotolla." Lainaus aikanaan HU:sta.

Tuon lainan päälle, kun puretaan ja todennäköisesti löytyy asbestia vanhoista rakennuksista sekä ennallistetaan niin taitaa kassa lyödä tyhjää ja ravitoiminta hiipua.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Taika 
Päivämäärä:   8.7.26 20:48:23

Joo, tallien purkamisen lisäksi pitäisi sitten vielä rakentaa uudet katokset, koska yläkatokset puretaan pois.
Samoin on ilmoitettu, että ravikoululle rakennetaan uusi talli. Ja sit tietty jossain vaiheessa se radan alitus tai ylitys keskialueelle.
Ja kaikki tämäkö kuninkuusravituotolla?
Hoh hoijaa....

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Rr 
Päivämäärä:   8.7.26 21:13:39

Janne Bährendin teksti löytyy hänen omalta sivulta josta voi käydä lukeen.
Kirjoitus on ihan nappiin.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Hohhoijaa 
Päivämäärä:   8.7.26 21:22:07

Heiskala on sinnekkin Bährendin sivulle puolustellut asiaa että näin raviurheilu jatkuu pirkanmaalla vuoteen 2055 kun ei pysty ymmärtämään että itse on sitoutunut hoitamaan nuo uusien kiinteistöjen rakemtamiset,ennallistamiset ym rahalla jota ei ole.Se kuinka ovat hoitaneet suhteensa vielä ravialalla toimiviin vie viimeisenkin mielenkiinnon rahoittajilta lajin sisältä.Ja mitä tapahtumia nämä siellä myyvät,keskikenttä ja parkkipaikka annetaan pois? Miksi hotelliin tulisi kukaan katselemaan tuhjää ravirstaa? Eihän tuossa ole järjen häivää.Heiskala ei vain kejtaa myöntää ettei ole tainnut lukea sitä " pienellä kirjoitettua" että mihin tässä lupauduttiin? Jo tuo kommentin poisto Talkravilta kertoo,jälleen,paljon miehestä

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Criitikko 
Päivämäärä:   8.7.26 21:29:24

Artisti maksaa teemalla mennään näemmä. Ravirata yhtiön tilinpäätös tappiollinen. Ry:ltä otettu laina mikä pitäisi kunkkareilla kuitata. Sitten maksellaan ennallistus vielä. Kaiken päälle uutta katosta, yli-alikulkua koululaisille ja mitä vielä. Kyllä uskoa tuntuu löytyvän ylioptimistisesti. Ei kunkkarit taida enää olla raviratojen pelastusrengas saati sydäniskurikaan taloudelle enää.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   8.7.26 21:35:54

Enemmän kunkkareista hyötyy lähialueen majoitus ja ravintolapalvelut kuin järjestävä rata yleensä

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   8.7.26 21:50:15

Mäntässä ajetaan sitten kun Teivo menee kiinni.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Ysl 
Päivämäärä:   8.7.26 22:01:47

@!#$äkö nää juuri ennen kunkkareita mustamaalaa Teivoo. Palatkaa asiaan kunkkarriden jälkeen.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Ullo 
Päivämäärä:   8.7.26 22:45:58

Ups

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Ja näin 
Päivämäärä:   8.7.26 23:52:34

Heiskala ei tunnetusti kestä kritiikkiä ja siksi tietenkin poistettu. Heiskala on paljon parempi valmentajana kuin ravipäättäjänä. Se kertoo jotain..

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: jaa 
Päivämäärä:   9.7.26 07:34:37

"Lähettäjä: Ehdotus
Päivämäärä: 8.7.26 19:16:13

No niin taas kävi niim, että Heiskala sensuroi kirjoituksia, jotka eivät häntä miellytä.
Pistäkää joku pystyyn "TalkRavi 2.0", erotaan kaikki Heiskalan talkravista ja siirrytään uuteen TalkRaviin. "

Miksi aina on se joku, jonka pitäisi tehdä sitä ja tätä? Miksi et itse perusta uutta ryhmää?

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Hitsaaja-Pentti 
Päivämäärä:   9.7.26 08:52:54

Oli liikaa kijroituvihrehtä. Äidin kieli ei hjuva.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Näköjään 
Päivämäärä:   9.7.26 09:43:24

Oli se hevosurheilunkin juttu näköjään poistettu kun joku oli sen linkannut talkraviin.Melko sensuuria

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   9.7.26 12:27:35

Ehdotuksella hyvä ehdotus. Niin erikoista on tuon ryhmän moderointi.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: hilla 
Päivämäärä:   9.7.26 13:31:03

Miksi mielipide pitää poistaa? Jos se on täysin väärä ja naurettava, sehän on helppo vain vasta-argumentoida suohon ja tehdä lausujastaan naurettava.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Bärre 
Päivämäärä:   9.7.26 13:39:09

Teivon raviradan tulevaisuudesta solmittua kompromissisopimusta on julkisuudessa maalailtu helpotuksen huokauksena ja pelastuksena. Kun sopimuspaperit lukee tarkasti läpi, kaunis kiiltokuva murenee käsiin. Totuus on se, että Tampereen Ravirata Oy on allekirjoittanut sopimuksen, joka ei suinkaan pelasta pirkanmaalaista raviurheilua, vaan ajaa sen taloudelliseen ja toiminnalliseen ahdinkoon.
Suurin käsittämättömyys on se, miksi Teivo luopui vapaaehtoisesti vanhasta vuokrasopimuksestaan kymmenen vuotta etuajassa. Vanha sopimus olisi taannut rauhallisen ja täysipainoisen toiminnan nykyisellä laajalla alueella aina vuoteen 2035 asti. Mitä saatiin tilalle? Sopimus, joka velvoittaa, että uuden tapahtumakeskuksen on oltava käytännössä valmis vuoteen 2035 mennessä.
Kysynpähän vain, millä rahoituksella? Teivon liikevaihto pyörii alle miljoonassa eurossa ja tilikausi on raskaasti tappiolla. Tällä talouspohjalla raviratayhtiöllä ei ole mitään reaalisia mahdollisuuksia toteuttaa omasta taseestaan miljoonaluokan tapahtumakeskusinvestointia. Silti velvoite on otettu niskaan ilman varmuutta ulkopuolisista sijoittajista.
Vieläkin synkempi ja välittömämpi kriisi odottaa meitä jo aivan nurkan takana. Kun käännymme vuoteen 2027, nykyinen pohjoispuolen tallialue ja etelän pysäköintialueet siirtyvät Ylöjärven kaupungille asuntorakentamista varten. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että Teivon valjastuspaikat tulevat putoamaan liki puoleen nykyisestä.
"Miten ihmeessä nämä korvataan? Miten Teivossa aiotaan järjestää täysipainoisia ravitapahtumia, jos hevosautot ja kilpailijat eivät kerta kaikkiaan mahdu alueelle? Supistetun varikkoalueen rakentaminen ja vanhan alueen ennallistaminen on sälytetty sopimuksessa Teivon maksettavaksi. Ravitapahtumien järjestäminen muuttuu teknisesti ja logistisesti mahdottomaksi tilanteessa, jossa yhtiön pitäisi samaan aikaan repiä jostain rahat uuden infran rakentamiseen.
Ylöjärven kaupunki on pessyt kätensä ilmoittamalla vain ”luottavansa”, että raviratayhtiö selviää velvoitteistaan. Tämä luotto tuntuu lähinnä kylmältä kyydiltä. On vaikea välttyä ajatukselta, että uusi vuokrasopimus laadittiin puhtaasti Ylöjärven kaupungin asuntorungon ja verotulojen ehdoilla – ei pirkanmaalaisen raviurheilun edun mukaisesti.
Jos taustajoukkojen silmät eivät aukea heti, vuonna 2027 Teivossa ei ole enää toimivaa kilpa-ajoarkea, ja vuoteen 2035 mennessä koko radalta putoaa pohja pois. Tästä sopimuksesta on juhla kaukana.
Janne Bährend"

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Turtle 
Päivämäärä:   9.7.26 14:07:50

Piti käydä katsomassa mutta todentotta. Heiskala siivoaa kyllä omalta Talkravi- ryhmästään kirjoituksen pois mutta sitten rientää kommentoimaan samaa kirjoitusta Bährendin omalle FB- tilille, jonne se oli myös julkaistu. Johan on!

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: hilla 
Päivämäärä:   9.7.26 18:06:59

Talkravi ei siis ole keskustelupalsta. Mikä se on? Mainospalsta- kenen?

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Halpa kopio 
Päivämäärä:   9.7.26 18:34:38

Epäilen, et sen ainoa tarkoitus on saada bugi tuntemaan olonsa kovaksi.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Omistaja×10 
Päivämäärä:   9.7.26 20:57:00

Jep.Bugi ei voi myöntää ettei ole lukenut sopimuksia kunnolla ja yrittää taas epätoivoisesti paikkoa asioita inttämällä musran valkoiseksi.Kyllä miehen pitäisi tietää mihin radan on sitouttanut kun kauan on hallitusta istunut.Siti ei tunne radan jistoriaa tai ihmisiä ketkä on itse karkoittanut rahoittamasta lajia.Mitenhän tuollainen nukkuu yönsä kun puhuu puuta heinää?

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Rr 
Päivämäärä:   10.7.26 11:58:23

Tampereen Ravirata Oy:n (Teivon ravirata) hallituksen kokoonpanoon vuonna 2024 kuuluivat puheenjohtaja Asko Koskinen sekä varsinaiset jäsenet Harri Airaksinen, Jukka Heiskala, Ari Kuronen, Kristian Lella, Riina Rekilä ja Unto Vesa. Kilpailuvaliokunnan edustajana toimi Marko Lähteenmäki ja nuorisoedustajana Anni Järvinen.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Tietoa vai ei 
Päivämäärä:   10.7.26 13:22:20

Mistä bähred voi tietää asioita mitä heiskakaan ei tunnu tietävän. Onkohan itse keksinyt koko hommat

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Fakta 
Päivämäärä:   10.7.26 13:41:35

Nuo Ylöjärven kaupungin sopimukset on julkisia asiakirjoja ja kaikkien saatavissa..jostain syystä sopimuksen sisällöstä tai lähinnä sen velvoitteista ei ole vain puhuttu julkisesti.Ehkä Heiskala ei ole jaksanut lukea pitkiä sopimuspapereita,eihän tuo näytä tuntevan edes radan historiaa

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Jep 
Päivämäärä:   10.7.26 15:56:22

Koskinen istui molemmissa hallituksissa sopimuksen neuvotteluhetkellä.

  Re: Mihin hävisi Bährendin kirjoitus?

Lähettäjä: Jep 
Päivämäärä:   11.7.26 02:19:24

Mitä vanhoja Teivon pappoja tunnen, niin Heiskala tunnetaan herkkähipiäisenä ja osaamattomana. Suurin osa naureskelee miehelle, mutta onhan jonkinlainen tragedia, että on päätynyt raviradan hallitukseen, eikä ikävä kyllä ole ainoa osaamaton tuossa porukassa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.