Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  KK-26 pisteet

Lähettäjä: Mukaan yrittävä 
Päivämäärä:   19.4.26 13:58:27

Mitenkä pisteet jakaantuvat, jos kaksi ensimmäistä näissä lähdöissä ovat ruunia tai kylmäverisiä? Pisteitähän saa sijoituksen mukaan 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1
Saavatko tammat avoimissa lähdöissä myös pisteitä sijoitustensa mukaan? Tammalähtöihinhän eivät oriit ja ruunat pääse sekoittamaan järjestystä, eikä taida kylmäveritammojakaan juuri Suomessa kilpailla.
En löytänyt pienellä etsinnälläkään näihin selvitystä, joten "katso säännöistä" ei nyt paljon auta, mutta jospa joku avulias säännöt tunteva tietämätöntä auttasi.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   19.4.26 14:44:39

Kyllä se säännöistä löytyy. Pisteitä saa SIJOITUKSEN MUKAAN!

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Mukaan yrittävä 
Päivämäärä:   19.4.26 14:58:43

Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Tuon minäkin löysin, ja aloitukseeni kirjoitinkin, mutta kun Hippos itsekin tulkitsee sääntöjään vähän miten sattuu, niin haluaisin asiaan varmistuksen.
Oma tulkintani ja myös mielestäni oikeudenmukaista olisi, että pisteitä ei olisi sekoittamassa ruunia ja kylmäverisiä, joilla ei ole edes oikeutta osallistua Kunkkareihin. Ruunien ja kylmäveristen osallistumisen salliminen näihin lähtöihin on ymmärrettävää, että saadaan yleensäkin näitä sarjoja nykyään pystyyn, mutta pisteet pitäisi jakaa vain Kunkkareihin osallistumaan oikeutetuille keskinäisten sijoitusten mukaan.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   19.4.26 15:16:54

Ei tässä tarvita mitään omia tulkintoja. Kuten edellisinäkin vuosina, niitä pisteitä saa oman sijoituksen mukaan. Ei ole merkitystä, vaikka kaikki edellä olevat olisivat kylmäverisiä.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Dorgan Jane 
Päivämäärä:   19.4.26 17:11:11

Olisihan se väärin jos saisi voittajan pisteet olemalla vaikkapa 6. Edellä 2 kylmäveristä ja 3 ruunaa.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Mukaan yrittävä 
Päivämäärä:   19.4.26 17:42:47

Olen pahoillani esittämistäni mielipiteistä, mutta pidän kuitenkin vähän erikoisena, että lähdöissä saa kilpailla hevosia, joilla ei ole edes oikeutta/mahdollisuutta päästä kilpailemaan kuninkuudesta.
Vaikka olisikin ollut Dorgan Janen esimerkin mukaisesti vasta kuudes, niin se olisi ollut kuitnkin paras kunkkareihin oikeutetuista. Oriiden puolella on ollut tähän mennessä aika vähän yrittäjiä, olisiko siis aiheellista jo kilpailunkin kannalta ottaa Kunkkareihin mukaan myös ruunia ja Suomessa valmentautuvia kylmäverisiä?
Vielä kerran anteeksi, että otin asian edes puheeksi.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   19.4.26 17:56:45

Turhaa valitusta. Kaikki mahdolliset menestyjät on joka tapauksessa mukana. Ketkä pääsevät viimeisille sijoille täytehevosiksi on isossa kuvassa ihan se ja sama.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Vietkseli 
Päivämäärä:   19.4.26 18:18:13

Säännöt ovat hyvissä ajoin tiedossa ja joka vuosi siellä ovat olleet suurinpiirtein ne jotka sinne kuuluvatkin.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Halpa kopio 
Päivämäärä:   19.4.26 18:59:12

Taas tää itku alkaa. :D Etsitään jotain helpoimpia KK-sarjoja ja sitten ihmetellään, kun ei pisteet putoakaan itsekseen. Miksi haluatte ajaa kunkkareissa, jos hevonen ei kovimpia vastaan samalta viivalta riitä?

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Mukaan yrittävä 
Päivämäärä:   19.4.26 20:44:58

1) En valita. Jos kaikki ajattelisivat samoin kuin Hep, niin miksi näitä karsintoja edes ajetaan, valintaraati päättäköön osallistujat ja Hep raadin puheenjohtajaksi.
2) En itke. Jos kaikki ajattelisivat kuten Halpa Kopio, niin mistä saadaan 12 osallistujaa kilpailemaan Kuninkuudesta tulevina vuosina, kun nytkin näyttää jo huonolta?
3) En myöskään kuulu niihin, jotka eivät hyväksy kylmäveristen kilpailemista Suomessa, sillä tiedostan sarjojen pystyynnousemisen vaikeuden varsinkin oriiden ollessa kyseessä, ja siksi haluankin osallistua, vaikka hevoseni kuuluukin ehkä juuri näihin riittämättömiin täytehevosiin, joista Hep ja Halpa Kopio vankalla asiantuntemuksellaan puhuivat.
4) En häiritse teitä enää enempää tällä asialla, kiitos kuitenkin, kun taas jälleen kerran osoititte mitä "keskustelu" tällä palstalla on.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Oriit 
Päivämäärä:   19.4.26 20:51:08

Varmaan se suurin haaste on, ettei noita ykkössarjan lähtöjä oikein enää saada kasaan ilman ruunia ja kylmäverisiä? Eli siksi tuo ehdottomasi malli ei ole vaihtoehto ollenkaan.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Halpa kopio 
Päivämäärä:   19.4.26 20:54:02

Mielummin 8 hyvää osallistujaa kuin näitä mitkä jää puoli kierrosta. Hyvin tyypillistä toki syyttää muita omasta kyvyttömyydestä lukea sääntöjä.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: tässä ja nyt 
Päivämäärä:   19.4.26 21:55:12

Mukaan yrittävä, KK26 lähdöissä on etusija suomenhevosilla. Kun ilmoitetaan suomenhevosia lähtö täyteen, niin ei ole tupsujalkoja.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: nyt ja tässä 
Päivämäärä:   19.4.26 23:15:35

Miksei kaikki kk26-lähdöt voisi olla rajattuja pelkästään Suomenhevosille, kuten monet tammalähdöistä näkyy olevan? Samoin ruunat voisi näistä kk26-lähdöistä rajata pois. Ai niin niitä avoimia tai oriiden lähtöjä ei paljon ajettaisi, kun niihin ei ilmoiteta tarpeeksi hevosia.
Huomenna Kuopiossa ajetaan kaksikin kk26-lähtöä tammoille, saako jaetun sarjan molempien lähtöjen voittajat 25 pistettä?
Mukaan yrittävä aloitti ihan asiallisen keskustelun ajankohtaisesta aiheesta, mutta sai osakseen lähinnä vi.tuilua, se täällä kyllä osataan.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Dorgan Jane 
Päivämäärä:   20.4.26 07:49:10

Nykyinen systeemi on hyvä. Kärki parhaimmistossa on kapea. Avoimiin lähtöihin pääsee kaikki hevoset pisteiden mukaan, etusijalla sh. Eli vaikka parhaat pisteet olisi kylmäverisellä se tulisi karsituksi koska etusijalla sh.
Missä lähdöissä kilpailisi esim Morison ja Elan jos karsinnat (suurkilpailut,avoimet lähdöt) olisi rajattu vain sh oriille.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: nyt ja tässä 
Päivämäärä:   20.4.26 08:58:42

On sarjamääritykset sitten mitä tahansa, niin aina löytyy niitä, jotka jonkun mielestä joutuvat kärsijän rooliin. Ja vaikka noita kk26-lähtöjä onkin aika paljon, niin eiköhän viikottain löydy kaikille mahdollisuuksia kilpailla.
Vaikka ruunia, kylmäverisiä ja jopa tammojakin kilpailisi samoissa kk26-lähdöissä, niin miksei pisteitä voisi jakaa pelkästään kuninkuusraveihin osallistumaan oikeutettujen kesken niiden sijoitusten mukaisessa järjestyksessä?
Terävin kärki SH-oriiden kohdalla on todella kapea ja se karsii monien intoa ilmoittaa vähän tavallisempia oriitaan kilpailemaan niitä vastaan. Se taas on aiheuttanut sarjojen perumisia, jota korjaamaan on tuotu kylmäverisiä, joten jos kylmäveriset ovat joillekin ongelma, niin se on kyllä SH-väen ihan itse aiheuttama.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: lähdöt kokoon 
Päivämäärä:   20.4.26 09:05:43

Systeemi on hyvä nyt, juuri ne ovat seuloutuneet Kunkkareihin, jotka sinne ovat kuuluneetkin.

Todella yksisilmäistä olisi edellyttää, että vain suomenhevosten tammat ja oriit saisivat kilpailla KK-lähdöissä.
Eli kun muut kylmäveriset ja ruunat olisivat poissa niin vaikka miten moni lähtö olisi mennyt peruutukseen ja palkintorahat olisi jääneet jakamattta!
Todellakin älyvapaa mielipide sulkea muita KK-lähdöistä pois!

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: heh 
Päivämäärä:   20.4.26 09:14:02

Kyllä tuo on juuri oikea systeemi että pisteet saa sijoituksen mukaan. Olisihan se huutava vääryys niitä kohtaan jotka voittaa lähtönsä, jos joku muu saa samat pisteet ollen maalissa vaikka kuudes.

Turha märistä ruunista ja kylmistä. Ilmottaa vaan lähdöt täyteen sh:ta niin ei kylmät pääse mukaan ja sitten ajelee ruunista ohi.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: data 
Päivämäärä:   20.4.26 09:27:02

Kuninkuusraveihin saa osallistua vain jalostusarvostellut tammat ja oriit, niin pitäisikö KK-lähdöistä rajata arvostelemattomatkin ulos, kun niillä ei kuitenkaan ole asiaa pääkilpailuihin. Oriidenkin arvostelutilaisuus meni jo tältä keväältä

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Dorgan Jane 
Päivämäärä:   20.4.26 11:06:59

Ei tarvi rajata kantakirjaamattomia pois sen enempää kuin muitakaan.
Kaikki halukkaat tarvitaan täydentämään lähdöt ja pisteet sijoituksen mukaan niille ketkä täyttää KK-26 osallistumisoikeuden.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Yes 
Päivämäärä:   20.4.26 12:07:14

Vanhoista pinttyneistä tavoista pitäisi päästää viimeinkin irti ja hyväksyä kunkkareihin mukaan myös ruunat ja etenkin kylmäveriset. Urheilu edellä ravien laskussa oleva mielenkiinto voisi lisääntyä vielä hetkeksi.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: nyt ja tässä 
Päivämäärä:   20.4.26 12:09:32

Kaikki halukkaat tarvitaan TÄYDENTÄMÄÄN lähdöt. Dorgan Jane kiteytti loistavasti nykytilanteen. Jos kunkkareihin osallistumaan oikeutetuista ei saada lähtöjä kasaan, niin sama kai sitten on lopettaa koko kunkkarit oriiden osalta.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   20.4.26 15:27:32

8 osallistujaa pääkilpailuissa on hyvä idea. Jotenkin irvokasta että esitellään täytehevosia ikään kuin tasaveroisina ennen jokaista lähtöä, vaikka ovat siellä lähinnä hidasteena vaikeuttamassa kärkihevosten juoksuja.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: mahtavaa 
Päivämäärä:   20.4.26 16:38:08

Heppi, oikein hyvä idea. Ensin yksi jää pois ennen alkua, pari hylätään laukoista ja ainakin yksi jää pois viimeiseltä matkalta uupumuksen tai muun takia, niin saadaan upeat Kunkkarit.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Kari vain 
Päivämäärä:   20.4.26 16:51:49

Juuri näin. Puhumattakaan siitä että neljä hylätään laukoista ja kolme jää pois kokonaan niin on siinä jännäämistä yhden hevosen puolesta että meneekö ravia lähdössä ja voittaako seppeleen sen ansiosta.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Jooh 
Päivämäärä:   20.4.26 16:56:17

Kyllä tämmöiset kunkkarit kaipaisivat uudistusta jo.

Liian kauan on menty samalla sapluunalla. Tosiaan ei tammoissa kuin 4-5 ihan hyvää tammaa, muut aikalailla ynnä muita.

Oriiden puolella taso on parempi, varmasti 7-8 ainakin hyvää...

Rahastus on viety jo yleisön puolella maksimiin, eli saisi näille hevosmiehillekin olla edes muodollinen 5000 euron maksu per hevonen pääkilpailuihin, niin sekin voisi pari turistia jättää pois.

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: Juuh 
Päivämäärä:   20.4.26 17:05:16

Pyöräkin pitäisi keksiä uudelleen, miksi pyörän pitäisi olla pyöreä? Eikö sitä voisi parannella jotenkin?

  Re: KK-26 pisteet

Lähettäjä: nyt ja tässä 
Päivämäärä:   20.4.26 17:10:48

Miten niin kauan menty samalla? Uusittiinhan sääntöjä heti kun Suhina voitti kuninkuudenkin, sillä täytyyhän valtakuntaan saada munallinen hevoskuningaskin.
Nyt löytyy taas niitä huippuoriiden omistajia/valmentajia, jotka kruunun kuva silmissä päästelevät joka mahdollisen kisan missä pisteitä voi saada ja pääsevätkin kunkkareihin, mutta ovat jo aivan loppu.
4-5 kisaa eri puolilla Suomea joissa voi pisteitä saada, niin tulee jotain järkeäkin karsintaan ja parhaidenkin on kierrettävä muutama kisa tositarkoituksella. Näin saataisiin tasoa jo karsintoihin ja parhaat kisaamaan kruunusta.

  Re: KK-26 pisteet

LähettäjäCPU 
Päivämäärä:   20.4.26 19:07:21

Täydet lähdöt aina paremmat ja yllätyksiä voi aina välillä sattua. Ja toki ne hevosettomat tai sellaiset joilla ei ole sitä suomenhevosta joilla voisi tuonne osallistua eivät ymmärrä sitä että pelkkä osallistuminenkin (tietysti myös samalla mahdollinen yllättäminen) on näihin kisoihin hieno asia.

Se, että pitääkö noista antaa pisteitä sijoituksen mukaan tai ei niin on vähän siinä ja siinä. Voisi tietysti antaa vain kuudelle parhaalle ja/tai lasketaan mukaan vain joku tietty määrä näitä pistelähtöjä.

Hyvä toki että säännöt ovat kaikkien tiedossa niin niillä sitten mennään.

Varahevossysteemiä ei ole kai mitenkään muutettu vaikka sille voisi olla aihetta. Kun etenkin tammojen puolella mahdollisia osallistujia voisi poisjääntien sattuessa olla.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.