Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Paras kengitys etusiin nivelvaivaiselle.

Lähettäjä: Mika 
Päivämäärä:   12.3.26 19:05:22

Hevonen on arka kavionivelistään ja vuohisnivelistä. Mikä olisi kesällä paras ja nivelille ystävällisin kengitys. Tarkoitus ajaa myös kilpaa samalla balansilla.

  Re: Paras kengitys etusiin nivelvaivaiselle.

Lähettäjä: Dorgan Jane 
Päivämäärä:   12.3.26 19:52:58

Kokeile Shock Tamer tai Pro Pad välipohja.
Raveissa varustemyymälöiden kauppiaat ovat hyvin perillä asiakaspalautteesta myymistään tarvikkeista ja sieltä voi saada hyvää apua.
Hankkivat myyntiin tuotteita joilla on hyvä kysyntä ja jatkuva suosio.

  Re: Paras kengitys etusiin nivelvaivaiselle.

Lähettäjä: ajatuksenvirtaa 
Päivämäärä:   12.3.26 19:59:42

Onko ne taivutettu pelkästään? Itse kuvauttaisin myös koska jos on nivelrikkoa niin voi olla turhaa. Onko arkuus tullut esille talvella - hokit kipeyttävät? Onko todettu niveltulehdusta? Onko kengityksestä ollut puhetta, ohjeistusta?

Kesällä paras ja nivelille ystävällisin kengitys on hyvä peruskengitys hevosen rakenteen mukaan ja sopivat pohjat, sopiva treeni. Kengitys ei ole pelkästään se asia vaikka sieltä moni seikka lähteekin.
Jos kavio on terve eli kannat ovat vahvat, seinämät vahvat ja edes vähän holvikkuutta eikä iso hevonen, niin 18x6mm ravikengällä pärjää usein ihan hyvin, pohjallinen tarpeen mukaan. Tällainen kavio on usein kulmiltaan aika hyvällä mallilla. Sen sijaan liiaksi taakse taittunut varvasakseli kipeyttää juurikin kavioniveliä helposti ja sen mukaan kengitysratkaisu.

Isompien hevosten kohdalla 18x6mm, saati 15x6mm on minun mielestäni ihan luokaton mitoiltaan, se käy ainoastaan kilvanajoon. On niin pirun kapea, pitää miettiä miten valkoviiva asettuu ja naulaus toteutuu noin kapeassa raudassa. Alumiinisissa ratsukengissä löytyy tukevuutta ja keveyttä samassa paketissa.

Tässä nyt jotain. Joku viisaampi oikaiskoot ja kertokoot parempia keinoja. Joka tapauksessa ensin pitää lähteä liikkeelle siitä onko kengityksessä korjattavaa, onko kavio mahdollista saada parempaan kuntoon jos siinä on havaittavissa jotain mikä ei näytä hyvältä, esim ahtautuneet kannat. Onko jokin sille hevoselle normaali tilanne jota ei kannata väkisin käydä muuttelemaan. Esim matalia kantoja ei suinkaan kannata lähteä nostelemaan vain siksi että näyttää paremmalta.

Itse jos saan päättää, niin hevosella on aina alla tukevaa kenkää kun ajetaan hiljempaa, starttiin vaihdetaan kilpakengät. Eli siinä mielessä ei mennä samalla balanssilla koko aikaa.

Pelkkä hokitus voi kipeyttää hevosen noin ja tilanne helpottaa kun siirrytään kesäkenkään ja parempaan pyörähdykseen. Tarvittavaa pitoa toki unohtamatta.

  Re: Paras kengitys etusiin nivelvaivaiselle.

Lähettäjä: Dorgan Jane 
Päivämäärä:   12.3.26 20:04:25

ajatuksenvirtaa kirjoittaa pelkkää faktaa ja kengityksen perusteet jotka ensisijaisesti kannattaa huomioida.

  Re: Paras kengitys etusiin nivelvaivaiselle.

Lähettäjä: Peppi 
Päivämäärä:   12.3.26 20:21:51

Onko Dubloista ollut apua tämmöisissä tapauksissa? Entäpä auttaako ne jos arkominen johtuu kavioruston luutumista?

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.