Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Saipalainen 
Päivämäärä:   16.2.26 19:47:58

Kuulin Lappeen hallitusta lähellä olevalta taholta hätkähdyttävän väitteen: potkitun toimari Teemun tilalle on tulossa Kari Tiainen Mikkelistä. Perusteluna on, että Tiaisella on runsaasti kokemusta kunkkareiden ja micheleiden vetämisestä Mikkelissä. Tiainenhan syrjäytti Tuula Pihkalan Mikkelin kunkkareiden myötä 2012, jatkoi molempien ratojen puikoissa, kunnes 2018 Mikkelin suuren rataremontin myötä jätti Lappeen sikseen.

Mikkelissä ei tiettävästi ole mitään eläkeikää lähestyvän Tiaisen lähtöä vastaan. Seuraajakin olisi luontevasti tarjolla: Mikkelin ex-kilpailusihteeri, Ruotsissakin ravijohtamists tehnyt ja MT Hevosille kirjoittava Kaj Närhinen tuntee yhtiön ja ympäristön kuin omat taskunsa. Äitinsä Maria johtaa Mikkelin Ravirata Oy:n hallitusta vielä tämän vuoden, sitten puikkoihin tuupataan kohuttu kepulaisen ylioppilas, jonka taustat ovat sitä luokkaa, että yhtiön tj:n on oikeasti osattava työnsä.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: ........ 
Päivämäärä:   16.2.26 19:53:39

Sellaistahan se on; piiri pieni pyörii.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: titityy 
Päivämäärä:   16.2.26 20:03:12

Tiainen varmaan mielellään tulisi hakemaan vielä pienen kunkkaribonuksen ennen eläkkeelle jäämistä. 2009 ainakin herra rohmusi melkoiset bonukset itselleen kuninkuusravien järjestämisestä.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Saimaa 
Päivämäärä:   16.2.26 20:18:34

Ei ikinä! Se on Lappeelle viimeinen niitti,taidot on nähty ja siellä kaivataan nyt haalari hommiin henkilöä ja tällä ei ole kuin virttyneitä puvuntakkeja kaapissa.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Hahhaa 
Päivämäärä:   16.2.26 20:36:28

Paskapuhetta

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: joan 
Päivämäärä:   16.2.26 20:41:44

Ei missään tapauksessa!!!

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: !!! 
Päivämäärä:   16.2.26 20:56:01

Jos, näin. Tiainen niin kettu, että tuo kyllä onnistuisi. Teemu hevosihminen, joita tuo Tintti on aina "inhonnut" ja yrittänyt karistaa tieltä pois. Melkein voisi sanoa, että Karilla on ollut tässä sormensa pelissä.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: !!! 
Päivämäärä:   16.2.26 21:02:41

Tää olisi niin hyvä uutinen mikkelille,mutta sääli lappeen hevosihmisille.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Jukkis 
Päivämäärä:   16.2.26 21:36:12

Jää Lappeen Kunkkarit välistä, jos on Tiainen tj.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: elukka 
Päivämäärä:   16.2.26 21:52:23

Titityy palaa Lappeeseen, karmea kohtalo Lappeelle

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   16.2.26 22:38:08

Ei saa..na, se jos tulee lappeeseen, en astu enää jalallanikaan radalle!

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: !!! 
Päivämäärä:   17.2.26 07:59:03

Ei tainnut onnistua taustalla käyty suhmurointi jos toisessa viestiketjussa oleva on totta. Hyvä, että joskus pystytään laittamaan kapuloita rattaisiin näille, omasta mielestään, kaikkivoipiin, tietyn ominaisuuden omaaviin henkilöihin.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: mahtavaa 
Päivämäärä:   17.2.26 09:06:44

Todennäköisesti hömötieinen tulee Lappeeseen, mutta saa kaveriksi keripukin, jolla on vahvaa kotoa perittyä näyttöä talousosaamisesta. Bonarit kunkkareista jaetaan heidän kesken tasan, eli hömötiainen saa 25% ja keripukki loput mitä jää jäljelle. Tämä on sitä keripukin kotoa opittua talousmatematiikkaa ja hömötiainen on tyytyväinen, kun ei ymmärrä prosenteista mitään.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Hoopo 
Päivämäärä:   17.2.26 09:27:16

Muistaakos kukaan miksi joutui lähtemään aikoinaan Lahdesta? ;)

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: maisa 
Päivämäärä:   17.2.26 13:10:01

Valitettavaa, mutta miekin kuulin tästä. Kari oli hyvä isojen kemujen järjestäjä. Muuhun en ota kantaa.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: apuva 
Päivämäärä:   17.2.26 14:17:14

Onko todella totta?

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Jukkis 
Päivämäärä:   17.2.26 15:32:05

Muistaako kukaan miten tuuletettiin, kun lähti Lappeenrannasta?

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.2.26 15:37:52

apuva: ei ole

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Leo Tolstoi 
Päivämäärä:   17.2.26 16:21:03

Maisalle- tuli Mikkeliin kun vetosi st michelin kehittämiseen. Mitään kehitystä ei ole näkynyt. Pääsponsorikin viime vuosina hausessa 1 kk ennen kisaa,kertoo jostain.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Leijona emo SR 
Päivämäärä:   17.2.26 16:44:33

Maisalle. Juu tuli Mikkeliin kehittämään St. Micheliä. Mitään kehitystä ei ole tapahtunut, päinvastoin.St. Michel on niin hyvä brändi, että se pitää asemansa melkein tekemättä mitään. Karkoittanut sponsoreita,suututtanut yhteistyökumppaneita, alueen toimijat eivät tee talkoita eikä mitään mistä Tintti voisi ottaa voisi ottaa itsellensä "pisteitä".

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: Hep 
Päivämäärä:   17.2.26 18:23:19

Ja viime kesän kilpailu oli tasoltaan huonompi kuin pitkään aikaan.

  Re: Tiainen Lappeeseen?

Lähettäjä: tieto 
Päivämäärä:   17.2.26 18:41:02

Ja nyt tulossa Lappeeseen uudestaan. Siinä suut loksahtaa

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.