Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Yllättävät vatsavaivat/ mahahaava sh

Lähettäjä: Suomitamma 
Päivämäärä:   30.12.25 22:17:56

Meidän aikuisella sh tammalla on kipukäytöstä. Kiukkuunen ollut viimepv ja näykkii ihmistä, potkujakin jakelee. Mahaa aristellu harjatessa. Ell kävi pyynnöstä eilen, kun tamma käänsi hoitajalle peränsä eikä suostunut karsinassa kiinni. Oli apea. Haluton. Selkeää kipua. Kuunteli, että vatsa toimii ja antoi kipulääkettä. Siinä se. Silti tänään kipukäytös oli pahempi, kuin ennemmin. Nyrrytti ja ei juonu suosikkiaan mashiä. Puuskutti hengitys pikkasen. Ell kaukana ja sanoi vain, että kipulääkettä voi antaa toisen samana pv. No nyt vähän joi ja alkoi syömään. Juomisen aikana alkoi heti haukotella. Sitä ei ikinä tee. Mutta, uusi vuosi tulossa ja jos tämä jatkuu, niin miten me edettäisiin siihen saakka, kun päästääs tähystykseen? Ja onko se pakollista, sillä se voi pahentaa tilannetta, kuulemma? Miten olette itse samassa tilanteessa menetelleet? Onko jotain/jokin, mikä todettu hyväksi avuksi kivun lieventämiseksi? Paranemiseen? Vai oliko jotain muuta kuin vatsavaiva, vaikka sinne viittasikin.
Ihan nyt kaipaan oikeita tilanteita ja ratkaisuja niihin. Muut kommentoinnit voi jättää välistä ja siirtyä seuraavaan viestiin. ;)

  Re: Yllättävät vatsavaivat/ mahahaava sh

Lähettäjä: XXX 
Päivämäärä:   30.12.25 22:31:54

Käpymato eli mahasaivartaja?

Olin paikalla, kun eläinlääkäri näki hevosen haukottelevan. Hän tuijotti hetken ja diagnosoi haukottelukäytöksestä, että kyseisellä hevosella taitaa olla mahasaivartajia.

En tiedä saako mahahaava epäillylle hevoselle antaa matolääkettä.

  Re: Yllättävät vatsavaivat/ mahahaava sh

Lähettäjä: Suomitamma 
Päivämäärä:   30.12.25 22:41:17

Lantanäyte on hiljattain tutkittu, mutta siitä ainakin ihan normaali tulos. Ei matoja ei munia.

  Re: Yllättävät vatsavaivat/ mahahaava sh

Lähettäjä: Dorgan Jane 
Päivämäärä:   30.12.25 22:53:09

Hiekka/maa-aines kertymää voi hyvinkin olla.
Antaisin heti psyllium (jauheena) kuurin ilman mitään tutkimuksia.

  Re: Yllättävät vatsavaivat/ mahahaava sh

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.12.25 23:14:36

Mutta sen psylliumin kanssa sitten tarkkana, että juo hyvin! Jos ähkyä tekee, niin psylliumin syötössä myös ähkyriski, jos hevonen ei juo riittävästi.

  Re: Yllättävät vatsavaivat/ mahahaava sh

Lähettäjä: : 
Päivämäärä:   30.12.25 23:31:37

Mahahaavaa jos epäilet nii voi antaa Antepsinia. Omalla epäilin ja klinikalta oli ohje että kokeilla 2 viikon kuuri ja laskennallisesti mun hevoselle annostus oli 33 tablettia päivässä. Annoin ruuan mukana puolet aamulla ja puolet illalla.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.