Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Raviurheilun aloittaminen

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   14.9.25 14:54:01

Mielenkiinnosta kyselen, että miten tähän lajiin pääsee mukaan? Ratsupuolelta kokemusta päälle 10 vuotta. Sukulaisilla ravihevosia ja ravit kans aina kiinnostanut, mutten oikeen tiedä mistä aloittaa. Hyvän mielen hölkkäily ja ehkä tulevaisuudessa kilpaa ajaminen kiinnostaisi. Onko parikymppisenä liian myöhäistä aloittaa? Pitääkö ajaa kortti tai hankkia joku lupa? Saanko ajaa poneja?

  Re: Raviurheilun aloittaminen

Lähettäjä: Hassu 
Päivämäärä:   14.9.25 15:01:25

Korven Hannu tai Eepee Mäkinen neuvoo mielellään miten pääset alkuun.
Ja jos aiot pelata niin Haanniemi ja Ahjonlinna neuvoo siinä hommassa.

  Re: Raviurheilun aloittaminen

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.9.25 15:24:24

Jos ajankuluksi ajelet, et tarvitse korttia, valmentajaksi jos aiot, pitää hankkia lisenssi ja sitä varten ilmoittautua vastuu valmentaja koulutukseen.
A-poneilla et saa ajaa enää, B-poneilla saat. Niihin ja hevosiin pitää mennä kortti kurssille ja suorittaa hyväksytysti .

  Re: Raviurheilun aloittaminen

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   14.9.25 15:32:37

Täydellinen ikä aloittaa! Kysy pääsisitkö johonkin ravitallille (pienelle tai isolle) hommiin! Siellä pääsisit näkemään ravihevosten arkea sekä mahdollisesti ajamaan porukassa😊 Tervetuloa lajin saloihin! Tämä on mukava tapa köyhtyä😎

  Re: Raviurheilun aloittaminen

Lähettäjä: Tane 
Päivämäärä:   14.9.25 16:17:15

Jos olet oikein tosissasi,kysyppä sieltä sukulaisilta,ovat kuitenkin tuttuja.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.