Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: AtRisk 
Päivämäärä:   11.8.25 21:42:29

Hippoksen ja ATG:n peliyhtiöön on tuoreehkon uutisen mukaan palkattu kaksi henkilöä lisää. Yhteensä siis 3 varmasti sangen hyväpalkkaista ihmistä ennen kuin yhtiö pääsee edes aloittamaan puolentoista vuoden päästä. Tämä kaikki on ainakin teoriassa pois raviurheilun ruohonjuuritason palkinnoista ja ratojen tuista.

En oikein ymmärrä edelleenkään miksi Hippoksen pitää koko asiaan sotkeutua. Halukkaat lunastakoon lisenssin ja maksakoon kymmenykset Hippokselle ja tehköön tarvittavan kehityksen ihan ilman Hippoksen panosta. Tosin sekin että maksavat juuri Hippokselle on toki poliittinen päätös joka voi muuttua.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: doing 
Päivämäärä:   11.8.25 22:00:24

se nyt on vaan nykyaikaa että ensin on palkattuja suunnittelijoita. Sitähän ei voi tietää kumman toimesta nuo on hankittu ja onko sillä väliäkään, jommankumman se pitää tietysti olla

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Ruuben 
Päivämäärä:   11.8.25 22:10:23

Pomo on ATG:n mies, kai se osaa?

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: luiro 
Päivämäärä:   11.8.25 22:17:50

Joo. Ei kuulu raviurheiluun tällainen että palkataan ihminen töihin vaikka ei ole varmaa saako siihen valtionapua. Mihin HiipposATG edes tarvii mitään suunnittelijoita ? Eikö ne vois vaan lukea hevostalli..netistä miten asiat on hoidettava.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Juu 
Päivämäärä:   11.8.25 22:27:45

Palkathan maksetaan valtion apustuksista.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Ruuben 
Päivämäärä:   11.8.25 23:23:48

Ei valtio ole tuossa mukana, on ihan yksityinen toimija. ATG-Hippos , ATG:n sivukonttori, kuten Tanskassa, paitsi ettei täällä ole vielä mitään laillista asemaa, kun ei ole lakiakaan. Mihin vedoten tuohon voisi hakea valtiontukea?

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Kyyj 
Päivämäärä:   12.8.25 00:29:42

Tuo Hoppoksen puuhastelu on haiskahtanut omituiselta jo pitkään, mutta ei kai sentään noita valtiontukirahoja käytä tuohon.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.8.25 01:24:56

"Ruuben
Päivämäärä: 11.8.25 23:23:48

Ei valtio ole tuossa mukana, on ihan yksityinen toimija. ATG-Hippos , ATG:n sivukonttori, kuten Tanskassa, paitsi ettei täällä ole vielä mitään laillista asemaa, kun ei ole lakiakaan. Mihin vedoten tuohon voisi hakea valtiontukea?"

Hippola on laittanut yhtiöön valtiolta saamiaan varoja. Ei tuohon yhtiöön yksityiset sijoittajat ole laittaneet rahoja.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Överilex 
Päivämäärä:   12.8.25 06:47:33

Meinaako AtRisk että tuollaisen firman viikossa laittaa pystyyn

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Ennustaja 
Päivämäärä:   12.8.25 09:13:39

Kalju oranki, lakupelle ja Veikkauksen ex kaksikko "Fränti ja Vahanen". Näistä min kaksi uuteen peliyhtiöön.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Halpa kopio 
Päivämäärä:   12.8.25 09:23:29

Ruuben, tiedätkö mistä Hippos saa rahansa?

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: hihhih 
Päivämäärä:   12.8.25 09:38:23

ihan on yksityinen toimija joo ...

Voipahan olla hyvinkin yksityistä touhua mutta meijän veronmaksajien rahoilla rellestää ja häätää niitä oikeasti yksityisiä toimijoita markkinoilta.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Kyyj 
Päivämäärä:   12.8.25 10:21:06

Hippoksen saama valtiontukijärjestelmän mukainen tuki ei todellakaan voi olla käytettävissä mihinkään muuhun kuin siihen mihin se on myönnetty.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Kyl Kyl 
Päivämäärä:   12.8.25 10:25:53

Hihhih oikeasti yksityinen taho?

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Kyyj 
Päivämäärä:   12.8.25 10:43:12

Niin, tulisiko rahaa Ruotsista, kun sitten joskus jos ja kun tuo sivukonttori jotain tuottaisi, niin 40% siitä tuotosta kuittaa ATG. Mutta vahvasti uskovat Hippoksen piirissä puuhasteluunsa, kai ?

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: tässä ja nyt 
Päivämäärä:   12.8.25 11:24:09

Älkää menettäkö yöunianne asian johdosta.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Kyyj 
Päivämäärä:   13.8.25 13:23:43

Rättyä kirjoittaa että odotettua, mutta ei syytä paniikkiin.
Eräille ei mikään tule yllätyksenä, sanovat sitä elämänhallinnaksi.

  Re: Uusi peliyhtiö aiheuttaa jo kuluja

Lähettäjä: Aivopierubisnes 
Päivämäärä:   13.8.25 13:54:36

Veikkaus aiheutti lähinnä turhia menojaeriä ja puutteita: Hevostaloudelle. Kiskoilla hrikosti esillä valmispelit. Meet sinne niin sanoo "ei meidän pelinurkas tilaa näille". Oon kierrelly ja kyselly Pk-seudulla, surullist. Ei oo ees valmist-Totoa esillä. Ruotsis on ihaerimekninki. Joka kiskalla totopelejä myynnis ihs luukullakin.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.