Lähettäjä: Uuno-eno
Päivämäärä: 29.7.25 12:41:40
Kolme pointtia tähän järkyttävän avaukseen:
1. Kaikki itkevät sitä, etteivät raviradat hanki lisätuloja toimintaansa. Vuokraamalla aluetta maatalousnäyttelyihin, messuille, koiranäyttelyille ja urheilutapahtumille niitä tulee. Jos rata vielä saa mahdollisuuden omaan ravintolamyyntiin ko. tapahtumissa, yhä parempi. Ajatelkaa nyt, miten paljon parin tuhannen futisjuniorin viikonlopputurnauksessa menee ruokaa ja juomaa! Kiva niille, joilla on jalkapallokenttiä keskialueella. Ja maatalousnäyttelyn tai messujen maksama vikkovuokra alueesta ja tiloista voi olla kymmeniätuhansia.
2. Täytyy olla hevosestasn todella vähät välittävät ihminen, jos lähtee ajelemaan hevostaan radalle, jonka keskikentällä ja ympärillä pyörii 100-200 erikokoista koiraa. Tilannehan on hyvin vaarallinen, kun kummallakin osastolla on luontokappaleita.
3. Kaikilla tietämilläni maakuntaradoilla ratamaksun suorittaneille jaetaan eri tavoin tietoa siitä, milloin kavioura on harjoituskäytössä. Maksaja sitoutuu noudattamaan radan ohjeistusta ja käytön rajoituksia, jotka yleensä johtuvat kunnossapidosta, muista tapahtumista tai ilkivallan ja vahingonteon torjumisesta.
Eli jos aloittaja luuli paljastaneensa raviradan kavalan menettelyn, voimme rauhoitella häntä toteamalla, ettei tässä paljastunut kuin kirjoittajan oma tyhmyys.
|