Lähettäjä: Juukelispuukelis
Päivämäärä: 6.7.25 13:14:18
Molemmissa lähdöissä olisi ollut tilaa kääntää hevonen ulos, eikä olisi tarvinnut jäädä laukkaamaan toisen eteen. Kuski ei tehnyt minkäänlaista elettä kääntääkseen ulos. Lämpösten lähdössä ottaa kiinni ja hyvä ettei törmää nro 4 kanssa. Ihan syystä sai sakot molemmissa lähdöissä ja kiellon.
Kylmäveristen montessa, kun lähti laukkaamaan ekan kurvin alussa, kyseinen kuski oli kärjessä ja vähän taempana oli toinen. Kyseinen kuski jopa kääntää hevosensa kurvissa nro 3 eteen, siirtyy takaisin sisälle ja kuikuilee vaan taakse. Eikä taaskaan tee mitään elettä, että kääntäisi hevosen pois vaan jää laukkaamaan ja ottaa kiinni. Jos hevonen on liian vahva ni treenaamaan vaan voimaa. Epäilen, koska hevonen näytti olevan kuitenkin hallinnassa. Kyseinen valjakko laukkasi kurvista takasuoran puoleenväliin asti ja kun sai raville, tää talitintti päättää jatkaa juoksemista etenemällä jopa kärkeen. Ajatteliko tää kuski tosiaan, että hänen laukkansa ei olisi ollut pitkä, kun lopussa selkeästi yrittää toto-sijasta myös ajaa. Häntä ei nimittäin mainittu lähdön aikana hylätyksi, niin kuski päätti ajaa. Ajatellen, ettei se mennyt pitkäksi vaikka kyllä se pitäis ite tajuta, kun tollasen matkan laukkaa..
Plus tän kuskin tyyli loppusuoralla levittää polvet on aivan naurettava. Entiedä mistä tällasen tyylin on löytänyt, mutta näyttää vaan helkutin tyhmältä ja ei siitä ole ollut edes mitään vaikutusta suoritukseen, kun pari starttia tehnyt tuolla tyylillä lopun. Ei missään Ranskassakaan levitetä jalkoja.
|