Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kalkki ja kivennäinen

Lähettäjä: Puh 
Päivämäärä:   17.6.25 12:58:17

Syöttääkö joku näitä teollisen väkirehun lisäksi vai ainoastaan kauran kanssa

  Re: Kalkki ja kivennäinen

Lähettäjä: Nooni 
Päivämäärä:   17.6.25 13:31:49

Se ihan riippuu heinä analyysistä ja siitä minkä verran väkkäreissä on kivennäisiä. Kalsium ja fosfori oikeaan suhteeseen ja katso myös että sinkkiä ja magnesiumia tulee tarpeeksi. Rautaa ja kaliumia heinä sisältää jo riittävästi niin niitä nyt turha lisää antaa.

  Re: Kalkki ja kivennäinen

Lähettäjä: Katta 
Päivämäärä:   17.6.25 16:51:47

Aivan äärimmäisen harvoin tarvii kivennäisen lisäksi kalkkia, mutta ilman heinäanalyysiä ja sen perusteella tehtyä ruokintalaskelmaa ei voi sanoa varmaksi.

  Re: Kalkki ja kivennäinen

Lähettäjä: Joo 
Päivämäärä:   19.6.25 21:18:42

Mieluummin antaa kun on antamatta jos ei tiedä heinän sisältöä koska hevonen sietää korkeita muttei matalia ca p suhteita. Etenkin kasvaville ja imettäville lähes aina kalkki ilman tietoa heinästä.

Etenkin jos syö jotain fosfori pitoista kuten kaura vehnä rypsi..sillon vaarana et ca p suhde laskee vaarallisen matalaksi ja luusto haurastuu.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.