Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.6.25 09:02:30

Asetus hevosten hyvinvoinnista astuu voimaan tammikuussa 2026
Valtioneuvoston asetus hevosten hyvinvoinnista on tänään hyväksytty valtioneuvoston yleisistunnossa. Asetus tulee voimaan 1 päivänä tammikuuta 2026.
Ratsastajainliitto on ollut mukana aktiivisessa valmistelutyössä vuodesta 2024 lähtien, ja kokee lopputuloksen olevan hevosalan kannalta laiha kompromissi.
Ratsastajainliiton hallituksen puheenjohtaja Marjukka Manninen korostaa, että hevosen hyvinvointi on tärkeintä.
”Olemme kiitollisia mukana olosta ja hyvästä yhteistyöstä asetuksen valmistelun loppuvaiheessa. On kuitenkin tärkeää, että tulevaisuudessa alan avaintoimijat, kuten Ratsastajainliitto ja Suomen Hippos, ovat mukana valmistelussa alusta alkaen.”
”Mielestämme laki olisi ollut riittävä ohjaamaan alan toimintaa. Näin tarkkaa asetusta ei olisi tarvittu, eikä sellaista yleensä vastaavissa tapauksissa ole ollutkaan. Asetusten tulkinnat voivat johtaa arjessa ja meille tyypillisesti hyvin erilaisissa olosuhteissa huonoihin käytännön ratkaisuihin. Tämän vuoksi tarkkaa säätelyä sisältävä lopputulos on meidän kannaltamme ainoastaan tyydyttävä”, sanoo Marjukka Manninen.
Asetuksessa otetaan kantaa hevosen käsittelyyn, varusteisiin, hoitoon, sosiaalisiin suhteisiin, ruokintaan ja juottoon, hevosen hyvinvoinnista huolehtimiseen, tarhaukseen ja laiduntamiseen sekä pihattojen, tarhojen ja karsinoiden kokoon.
”On hyvä, että lopullinen asetus ei säätele varsinaisia hevosen varusteita. Tämä säädäntö tulee erittäin hyvin ja kattavasti kansainvälisen ratsastajainliiton, FEI:n ja Ratsastajainliiton sääntöjen kautta. Niissäkin hevosen hyvinvointi on ehdoton ykkösprioriteetti. Lisäksi asetus olisi helposti johtanut tilanteisiin, joissa olisi jouduttu ratkaisemaan kilpailusääntöjen ja asetusten ristiriitatapauksia ja ensisijaisuuskysymyksiä eri tilanteissa.”
”Asetus ottaa voimakkaasti kantaa hevosiin liittyvään infrastruktuuriin. On tietenkin selvää, että rakennettuun ympäristöön kohdistuvat vaatimukset aiheuttavat aina kuluja, jotka kasvavat sitä mukaan, kun yksikkökoot kasvavat. Jo pitkään jatkuneet taloudellisesti haastavat ajat ovat koetelleet ja heikentäneet yrittäjiä. Asetuksen aiheuttama investointipaine ei taloudellista ahdinkoa helpota,” toteaa tallitoiminta- ja vastuullisuuspäällikkö Minna Peltonen.
”Moni talliyrittäjä joutuu miettimään ratkaisuja ruokintajärjestelyihin karkearehun osalta. Tarhojen pohjien remontit ja karsinaremontit tulevat nyt eteen, kun edelliset asetusten aiheuttamat karsinoiden suurentamiseen liittyvät investoinnit on juuri saatu maksettua.”
Asetus astuu voimaan ensivuoden alussa. Viiden vuoden siirtymäaikaa toteutetaan varsan vieroitusiän, veden saannin ja karkearehuruokinnan paastoajan minimituntimäärissä.
Varsaa ei saa vieroittaa emästään ennen kuin vähintään kuuden kuukauden ikäisenä vuoden 2031 tammikuusta alkaen. Silloin viimeistään hevosilla on oltavat juomavettä tarjolla vähintään kuuden tunnin välein. Juoma-automaattien virtausnopeuden on oltava vähintään kuusi litraa minuutissa. Karkearehun saanti on järjestettävä siten, ettei hevosen tarvitse olla ilman karkearehua yhtäjaksoisesti yli kuutta tuntia.
Uuden rakennettavan talli- ja pihattorakennuksen yhteydessä olevan tarhan pinta-alan on oltava vähintään 300 neliömetriä. Ennen tämän asetuksen voimaantuloa rakennetun talli- ja pihattorakennuksen yhteydessä olevaan tarhaan ei sovelleta 300 neliömetrin vaatimusta, paitsi jos rakennuksessa ei ole pidetty hevosia viimeisen 10 vuoden aikana.
Toiminnassa olevaan tai talliin, jonka rakennuslupa on asetuksen tullessa voimaan vireillä, sovelletaan yli 170 cm kokoisen hevosen vähimmäispinta-alavaatimuksessa 10 vuoden siirtymäaikaa. Säkäkorkeudeltaan yli 170 cm hevosen karsinan minimikokovaatimus on jatkossa 10 ja yli 180 cm hevosen 11 neliömetriä.
”Yksityiskohdista mainittakoon positiivisena se, että olemassa olevien tallien tarhakokoihin ei tarvitse lähteä tekemään muutoksia. On täysin välttämätöntä, että esimerkiksi kaupunkialueilla olevien tallien toimintaedellytykset säilyvät. Se on tasa-arvokysymys monestakin näkökulmasta”, huomauttaa Peltonen.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.6.25 09:03:15

eli nytkö ei kandee enää alkaa tekee uusia talleja vaan remontoida vanhoja vaan? hyvät markkinat tulee heinäautomaattien myyjille kyllä.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   14.6.25 09:05:56

Ei tarvita heinä automaatteja. Hevoset sisälle klo 21 ja heinää niin paljon että aamu 6 ollut max 6 tuntia heinättä. Meillä annetaan niin paljon että on aamullakin jäljellä.
Sama aamulla, reilusti heinää että riittää useaksi tunniksi.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: juu 
Päivämäärä:   14.6.25 11:42:26

luin jostakin että esim. olki ei lasketa karkearehuksi, jota monet antavat lisäpurtavaksi ja esim. aasien ja muulien kasvattajat ruokkivat pääosin oljilla ja risuilla. näille se vahva heinä voi olla kohtalokas.

ja itselläni on ahnaita suomenhevosia. tyytyväisiä ovat tähän asti olleet. pitääkö alkaa kiusaamaan tiheäsilmäisillä heinäpusseilla josta ei saa kuin 2 kortta kerrallaan.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: g 
Päivämäärä:   14.6.25 12:26:52

Miten niin heinäautomaattien myyjille? Onko jollekin ongelma laittaa illalla karsinaan niin paljon heinää, että riittää syötävää puoleen yöhön ja mennä antamaan aamuruuat kuudelta?

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Minä 
Päivämäärä:   14.6.25 22:51:02

No millä tarkastajalle vakuutat että hevonen saa iltaisin tarpeeksi heinää muulla kuin ajastetulla automaatilla? Koska tarkastuksia tukee varmasti .

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Inkeri 
Päivämäärä:   14.6.25 23:15:47

Helposti, menkööt aamuruokinnan aikaan katsomaan kuinka niillä on heinää vielä jäljellä :)

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   15.6.25 05:38:58

Ei niille tarvitse mitään vakuuttaa. Näyttötaakka on aina viranomaisella.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: pohdintaa 
Päivämäärä:   15.6.25 06:56:17

Oikein hyviä asioita asetuksessa.
Nää on ihan hevosen perustarpeita ja suurin osa pitäisi olla kaikilla kunnossa jo nyt.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   15.6.25 07:44:20

En mäkään aio todistella mitään. Viranomaiset tulee tarkastamaan yöllä heinät ja jos ei tule, ei voi mitään. Sama vesien kanssa.
Ketään ei voi vaatia ostamaan kalliita sähkölaitteita.
Meillä toimii lämmin vesikin puilla, ja heinät käsipelillä ja jatkossa sama juttu.

Tuo hammasjuttu on ihan hyvä. Paljon on esim siitostammoja ja joutilaita joiden hampaita ei hoideta, tai sit joku kengittäjä kiilan ja raspin kanssa huitasee vähän.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: make 
Päivämäärä:   15.6.25 09:06:02

Virtausnopeus oltava 6 litraa minutissa ?? Onko tämä yhteiskunta mennyt aivan sekaisin, täällä Suomessa ei kohta ole muita kuin valvojia ja Kelalaisia.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Noku 
Päivämäärä:   15.6.25 10:23:37

Kun hevosia pidetään,niin heinää pitää olla ja vettä,se on vähimmäinen vaatimus.
Näistä turpahommista en kyllä tiedä,oriit tulee sekopäiseksi jos tamman kanssa turpaillaan. On hyvä jos edes yksi kaveri on hevosella. Tarpeeksi tilaa,että tarhassa pääsee edes kääntymään. Joo,kyllähän näitä on nähty,ei heinää,vettä,eikä ulos pääse kuin joskus.

Jokaiselle elävälle olennolle pitää olla asialliset hoidot,jos kerran niitä pitää ottaa.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.6.25 12:09:32

toi tarhojen koko lopettaa kyllä monta tallia jos tarkastajat alkaa mittatikun kanssa mitata ja toki alkaa.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Grassman 
Päivämäärä:   15.6.25 12:17:03

Kyllä on töitä valtion virkahenkilöille, kun aletaan yöheiniä, veden virtauksia ja komposteja ym tarkistaa.

Samalla Hippos laskee hyvä talli -projektissaan talleja läpi ja ym asioita jos nimi on ok heille

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   16.6.25 11:27:06

jep. kaikkeen turhaan on varaa mutta lääkäriin ei kansalainen enää tahdo päästä et terveydenhoito ajetaan alas. Se ei toki tähän liity mutta kuvastaa nykymenon vääristymää.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Heh 
Päivämäärä:   16.6.25 11:53:31

Kurjinta minun mielestäni tässä on se, että ne "aamuheinien vakuuttelijat", jotka ruokkii hevoset vikan kerran neljältä-viideltä päivällä ja ovat ehkä aamu seiskalta seuraavan kerran tallissa, on useimmat seisottaneet hevosia karsinassa ilman heinää jopa yli 12 tuntia, tämä koskee ainakin suomenhevosia, harvinaisia poikkeuksia lukuun ottamatta. Myös vieroitettuja varsoja on hoidettu näin "ammattitalleilla", jossa arvostellaan joka ikistä harrastajan tekemää (poikkeavaa) ratkaisua.

En kokisi lainkaan ongelmaa maksaa lisää kuukausittain siitä, että hevosten mahat pysyy paremmassa kunnossa eivätkä ne joudu stressaamaan korsirehun puutetta.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Sohvapöytä 
Päivämäärä:   16.6.25 15:34:44

Orejahan tuo turpakosketusvaatimus ei koske.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   16.6.25 17:31:07

Lukekaa se säädös kokonaan!
Oreja ei turpakosketus koske.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: pahvi 
Päivämäärä:   16.6.25 18:21:33

Puks,puks,puks,,, noin se ravijuna vaan puksuttaa,moni vaan vielä liputtaa suomen raviurheilun puolesta,näissä säännöissä annetaan yksi kuolemansuudelma raviurheilulle.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Miina 
Päivämäärä:   16.6.25 18:29:37

" Onko jollekin ongelma laittaa illalla karsinaan niin paljon heinää, että riittää syötävää puoleen yöhön ja mennä antamaan aamuruuat kuudelta?"
On ongelma ponien ja valmiiksi lihavien hevosten omistajille.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Joo'o 
Päivämäärä:   16.6.25 19:02:08

milläs tarkistetaan ns. ammattitallien ruokinta, kun aamulla ovet aukee joskus, ja iltapäivällä kiinni 17-18 mais

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Kuulo 
Päivämäärä:   16.6.25 22:15:35

Joo'o ,v ittun tyhmä olet,tarkastaja meneen yöksi talliin.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Blup 
Päivämäärä:   17.6.25 09:19:51

Eiköhän hevonen syö sitä illalla annettua heinää pitkälle aamuyöhön. Ei siinä kerkiä yön aikana yli 6 tunnin korsirehupaastoa tulemaan. Ei hevonen edes pysty kerrasta vetämään heinäkasaa nassuunsa. Harvassa on ne hevoset joiden karsinasta Ei yhtään kortta löydy. Eli olkaa rauhassa, ei tarvita laitteita lisää. Heinäverkko on halpa, jos pakko jotain keksiä.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   17.6.25 09:46:36

Heinät karsinaan illalla ja aamulla hevonen pihalle. Päiväksi tarhassa vapaa heinä. Ja sitä illalla annettua heinää tuppaa aamulla olemaan jäljellä, joten mitään paastoa ei pääse syntymään missään vaiheessa. Ei ei vaadi minkäänlaisia toimenpiteitä uuden asetuksen johdosta.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Pösö 
Päivämäärä:   17.6.25 10:10:00

Kannattaa tutustua tarkasti asiaan lopujen lopuksi tuskin paljon asiat muuttuvat esimerkkinä vedensaanti ohjeistus...vettä oltava siellä tarjolla jatkuvasti missä hevonen viettää suurimman osan vuorokaudesta taatusti näissä uusissakin pykälissä kohtia mitä ei kerrota vaan annetaan kansan ymmärtää että tulossa isoja investointeja.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 07:49:06

"No millä tarkastajalle vakuutat että hevonen saa iltaisin tarpeeksi heinää muulla kuin ajastetulla automaatilla? Koska tarkastuksia tukee varmasti ."

Tarkastajan on oltava paikalla koko yön. Pitää silmällä iltaruokintaa ja menee aamulla tarkistamaan karsinat ennen aamuruokintaa. Helppo juttuhan tuo on, mutta en kerro kaikille, miten.

Juoma-automaatin virtausnopeus 6 litraa minuutissa on todella vähän. Yli 30 vuotta sitten rakennettu talli täyttä kaikki vaatimukset. On vaan tarkistettava, että pienempään karsinaan ei laiteta liian isoa hevosta, vaikka se mielellään asuisi juuri siinä.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: // 
Päivämäärä:   18.6.25 09:19:53

Mikä tasa-arvokysymys se on että kaupunkien postimerkkitarhoissa pitää saada pitää hevosia, vaikka se sotii tätä lakia vastaan?

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

LähettäjäPäivi 
Päivämäärä:   18.6.25 09:36:52

Hih,, hevoset pihatossa vapaalla heinällä..

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Minä 
Päivämäärä:   18.6.25 10:12:40

Kun talvella katsoi latelan hurjaa remonttia ja millasen paddock paradisen ne hevosille rakensi niin taidanpa minäkin alkaa muuttaa tallia tommoseen pihattomuotoon. vapauttaa resursseja aika paljon.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Luru 
Päivämäärä:   18.6.25 10:17:23

Meillä tp ilmoitti, että tarhausaika on pakkasella jatkossa max 3 h 59 min, niin ei tarvitse raahata vesiä ulos. Kuivikkeisiin sekoitetaan kudosten heinät, niin aina löytyy korsi-pari karsinasta aamulla. Enempää ei tarvitse löytyä.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Sara 
Päivämäärä:   18.6.25 12:04:41

Meillä aamulla viedään verkoissa tarhoihin heinät sekä yöksi. Ei lopu heinä ja ahneet liho. Eikä ahneita oikeastaan enää ole, kun maltilla nykyään syövät, kiitos verkkojen.
Vettä on ja kovilla pakkasilla lisäjuottaa. Tarhat on isot ja kavereita piisaa, ovat paljon ulkona eikä treenin jälkeen jää sisään seisomaan.
Tulkoot katsomaan vaan tarkastajat :D

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Oui 
Päivämäärä:   18.6.25 12:56:32

Grassman
Kattooko oikeesti läpi?

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   18.6.25 13:03:57

Meillä pihassa ja tallissa kamerat. Niistä voi todistaa heinä- ja vesiasiat.
Tarkastajat todistakoon sitten sitä vastaan oikeudessa .
En ala selitteleen mitään.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.25 14:59:51

Ihan rauhassa tulkoon tarkastajat viettää aikaa tontille, kunhan eivät ole tiellä ja häiritse päivä rutiineja eivätkä työnnä itseään hevosten alle. Talvisin vapaalla heinällä ulkona, kesällä päivät laitumessa. Yöksi saavat semmoiset läjät heinää, että järjestään kaikilla se 1/4 aamusta jäljellä. Vettä joka paikassa koko jana saatavilla.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.6.25 17:46:04

Eli vanhojen tallien tarhojen kokoon ei tarvi tehdä mitään muutoksia? Nämä parannukset on siis vain tulevaisuuden hevosille? Muutaman sukupolven saa vielä hevoset kärsiä.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Hohhoijjaa 
Päivämäärä:   25.6.25 17:59:13

Aika surullisia osa kommenteista. Kaukana on todellisuus Hippoksen kaunopuheista. Toivoisi näiden muutoskyvyttömien pystyvän ymmärtämään, ettei se hevosen suorituskyky sillä huonone, että sitä hoidetaan paremmin.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Elli 
Päivämäärä:   26.6.25 00:48:55

Ei ole hätää, vanha talli ja tilukset. Karsinat EU-sallittuja, tarhat isoja 100x200m, tarhataan 2-3 porukassa. Ulkona vapaa heinä, yöksi läjät, joita osa ei ole edes syönyt puoliksi aamuun mennessä. Vesi saatavilla aina. Ainoa, että tallissa vain näköyhteys, kaltereitten välistä pääsevät hiastelemaan. Paitsi orit. Oli asetuksia tai ei, niin mikään ei muutu.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.6.25 21:46:52

tämä on niin perseestä koko touhu hyvä olisi tehdä monttu valmiiksi ei tienkään hevosille vaan tarkastajille

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Make 
Päivämäärä:   26.6.25 23:16:19

No nyt pitää huolehtia että ulkovesikuppi ei jäädy, vaikka onkin lämmitettävä.

  Re: uusi asetus 2026 hevosenpidosta

Lähettäjä: Ruuben 
Päivämäärä:   27.6.25 00:57:26

Lukuvalot ? Muistatteko ? Kaatui käräjillä.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.