Lähettäjä: Kepu
Päivämäärä: 3.6.25 20:55:22
Olen vähän samoilla linjoilla pisteen kanssa. Ja olen itsekin ennen ahkerasti kylmännyt. Etenkin tuo viimeinen "ohje" on minusta ihan järkevä. Vaikka ravihevosten kanssa monesti taiteillaankin vanhojen vammojen, pikkuvaivojen kanssa niin kyllä viivalle mennään oletuksella että neljällä jalalla tullaan maaliinkin. Sitten kylmää jos kävi niin huonosti että starttiin levisi.
Terve hevonen ei kylmäämistä tarvitse, en usko ainakaan ja eikös ole vähän nykyohjeistusta tullutkin siihen malliin että se on hyödytöntä. Toisaalta, jotkuthan pitävät sitä huippukylmää oikein toimivana.
En siis osaa sanoa että mikä on nyt paras ja hyödytöntä, rupesin vaan itse heti laiskaksi kylmääjäksi kun luin jostain että ei siitä oikein hyötyä ees ole :D
|