Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Nivola

Lähettäjä: Rami 
Päivämäärä:   25.4.25 15:17:06

Korhonen taitaa ostaa kaikki parhaat kasvatit suoraan tamman alta? Kuopiossakin oli taas kaksi aloittelijaa startissa samalta kasvattajalta.

  Re: Nivola

Lähettäjä: Kake 
Päivämäärä:   25.4.25 15:49:49

Kasvattaja myy ja ne keillä on rahaa ne ostaa, niin yksinkertaista se kaupanteko on.

  Re: Nivola

Lähettäjä: money talks 
Päivämäärä:   25.4.25 15:59:30

Tietysti kasvattaja ymmärtää, että Kuopion tallissa saa varsa parhaan mahdollisen chanssin kehittyä huipulle ja sitä myötä myös tulee mahdolliset kasvattajarahat kasvattajalle.
Todennäköisesti huiopuvarsan hinta on siellä harrastelijalle korkeampi senkinvuoksi.

  Re: Nivola

Lähettäjä: jyskä 
Päivämäärä:   25.4.25 16:11:26

Rami, sinun pitää hankkiutua samanlaiseen asemaan Korhosen kanssa, niin voit kilpailla varsoista! Saattaa olla aika vaikeaa ja vie paljon aikaa! Kateus on sairautta, tämä oli myös sinulle!

  Re: Nivola

Lähettäjä: ampiaisen pisto 
Päivämäärä:   25.4.25 16:48:49

Kun ymmärtää hevosista, voi tehdä kaupat jo ennenkun tamma on tiineenä. Eiköhän Callela Ladybossin varsat ole tilaustyötä eli kaupat on tehty jo ennenkun on ori valittu. Jos tulee loistava, jää Korhoseen. Jos tulee tavallinen, myy pois. Huonojahan ei juurikaan tule kun on aika pitkä kokemus hyvien kasvattamisesta.

  Re: Nivola

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   25.4.25 19:26:35

Niinhän se oli ennen kempilläkin. Nieminen sai valita ensin ja vasta sen jälkeen pääsi muut ostoksille.

  Re: Nivola

Lähettäjä: Rami 
Päivämäärä:   25.4.25 19:41:37

En itse pystyisi niitä ostamaan, mutta jos olisi mahdollisuus,niin tietäisi ettei ainakaan parasta saisi,eikä huutokaupoissa olisi parhaat enää myytävinä

  Re: Nivola

Lähettäjä: Nisse 
Päivämäärä:   25.4.25 19:44:12

Rahaa mukaan ja ostoksille vaan. Nythän niitä varsoja syntyy ja parhaat menee heti.

  Re: Nivola

Lähettäjä: fakta 
Päivämäärä:   25.4.25 19:52:08

Kyllähän kaikki kasvatuksesta tietävät ymmärtävät, että suvuista huolimatta niitä heikkoja tulee enemmän kuin hyviä.
Jollakin Venicen emälläkin 13 varsaa, joista ei ole kuin tuo yksi varsa elättänyt itsensä. Huiput on aina todella harvassa, se on fakta jota ei voi kiistää!

  Re: Nivola

Lähettäjä: Juuri niin 
Päivämäärä:   25.4.25 21:05:16

Se on juuri noin!
Mascate Match on varmasti yksi lahjakkaimmist suomalaisravureista 700k voittosummallan.
Sen muut kilpailuikäiset sisarukset 6kpl eivät ole saneet yhteensä kokoon kuin noin 60k voittosumman.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.