Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Vakio

Lähettäjä: Huhuh 
Päivämäärä:   12.4.25 15:35:23

Hienosti panostaa veikkaus suomalaiseen raviurheiluun näyttämällä vakiovihjeitä tototv:ssä

  Re: Vakio

Lähettäjä: Huhuh 
Päivämäärä:   12.4.25 15:36:25

Koskakohan ravivihjeitä aletaan näyttää lottoarvonnassa.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Repe 
Päivämäärä:   12.4.25 15:40:07

No mutta kun ei totoa saa mainostaa.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Huhuh 
Päivämäärä:   12.4.25 15:42:52

Missäs toton mainostaminen kielletty on?

  Re: Vakio

Lähettäjä: Repe 
Päivämäärä:   12.4.25 17:41:28

No esim. kioskeilla, kaupoissa ja televisiossa. Eurojaskaa, Viikkaria ja Lottoa mainostetaan pää märkänä telkassa mutta oletko nähnyt totomainoksia telkassa?
Toto on uhkapeliä eikä sitä saa mainostaa.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Jukkis 
Päivämäärä:   12.4.25 17:56:47

Toto on ns. punainen peli kuten Pitkäveto ei niitä mainostaa saa.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Huhuh 
Päivämäärä:   12.4.25 18:45:55

Eli oliko se 26 kanavalta aikoinaan tullut lähetys laiton? En oikein jaksa uskoa nyt teidän tarinoita. Kyse on vaan saamattomuudesta ja tahtotilasta veikkauksen taholta.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Repe 
Päivämäärä:   12.4.25 19:03:26

Siulle on sitten turha mitään selittää kun olet niin tynnyrissä kasvanut ettet tuota markkinointikieltoa tiedä.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Huhuh 
Päivämäärä:   12.4.25 19:16:02

No yritä nyt selittää, kun en ymmärrä! Miten 26 kanavalla sai näyttää vihjerivejä ja porukkapelien numeroita yms. jos se kerran on laitonta?

  Re: Vakio

Lähettäjä: Repe 
Päivämäärä:   12.4.25 19:43:21

Poliisihallituksen määräykset.
Ravoradalla saa mainostaa.

Sellaisia yhdistelmäpelejä, joihin on pelisääntöjen antamisen yhteydessä todettu liittyvän
erityinen rahapelihaittojen vaara, ei saa markkinoida muualla kuin sellaisissa erityisissä
pelisaleissa, pelikasinoissa ja sellaisilla raviradoilla, joihin tai joille pelit tai niiden myynti-
piste on sijoitettu.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Huhuh 
Päivämäärä:   12.4.25 20:07:24

Et Repe nyt edelleenkään vastannut kysymykseeni, että miten on mahdollista ollut näyttää televisiossa vihjerivejä ja porukkalappuja valtakunnan antenniverkossa? Edelleen tälläisenä tynnyrissä kasvaneena en tajua asiaa.
Ymmärrän toki, jos et osaa vastata kysymykseeni, mutta myönnä se sitten reilusti.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Repe 
Päivämäärä:   12.4.25 21:56:25

Sitähän voi tehdä mitä vaan säännöistä välittämättä.
Ei ole vuosiin ollut mahdollisuutta katsoa MTV-raveja niin en tiedä niistä mitään.

Mutta ravipelien mainostaminen ei lain mukaan ole sallittua.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Huhuh 
Päivämäärä:   12.4.25 22:14:30

Repe, eli sinun mielestäsi maaseudun tulevaisuus rikkoi lakia näyttäessään ravivihjeitä ja porukkapelejä valtakunnanverkossa? Onko myös pitkä- ja tulosvedon kertoimet mitkä näkyy lähetyksissä lakia rikkovia?

Olen nyt ollut kiinnostunut siitä, että onko mahdollista näyttää ravivihjeitä lähetyksissä vaikka loton lomassa laitonta. Haukuit minut jo tynnyrissä kasvaneeksi, mutta et osaa vastata yksinkertaisiin kysymyksiin.

Repe kerro nyt vaan ne vastauksesi kysymyksiini ja tee minusta idiootti, tai jätä edelleen vastaamatta ja tee itsestäsi idiootti!!

  Re: Vakio

Lähettäjä: Repe 
Päivämäärä:   12.4.25 23:48:34

Kysy viranomaisilta miten asianlaita on jos niin kiinnostaa äläkä täällä länkytä.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Huhuh 
Päivämäärä:   13.4.25 07:05:02

Eli ei löydy sinulta Repe sitten kuitenkaan vastausta tähän, vaikka niin kovasti esitit tietävää?
Ei minulla ole mitään tarvetta viranomaisia tällä vaivata. Elän edelleen siinä uskossa, että televisiossa saa ravivihjeitä näyttää, koska näin on tehty. En jaksa uskoa, että 26 kanavalla näkynyt lähetys oli laiton koska sitä niin pitkään esitettiin.

  Re: Vakio

Lähettäjä: Totojake 
Päivämäärä:   13.4.25 07:27:15

No nyt kyllä, totoa on mainostettu msiniskabavilla,paitsi MTV3 kanavalla. Viime vuonnakin tuli Toto mainoksia esim TV5 kanavalla. Sitä miksi Maikkari ei saa/hakua mainostaa. Ja tuossakin on että yhdeksän jälkeen illalla sai ne mainokset tulla. YLE kanavilta kiellettiin nämä ravilähetykset kokonaan lopulta,nehän meni siihen ettei saa näyttää arvoa jne. Kuten Ylen kunkkarilähetykset ,ei saa olla totoa.

Mitä kanava 26 tulee,se oli erikoisohjelma ja sai sisältää. Mutta nythän ei enää totostudiokaan näytä vihjerivejään jostain syystä.

  Re: Vakio

Lähettäjä: eepee 
Päivämäärä:   13.4.25 07:42:39

Hyvä vihje WBA.Kerroin pitkässä 1.75

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.