Lähettäjä: Ennustaja
Päivämäärä: 12.4.25 10:35:35
Juhannukseen mennessä ajetaan seitsemät ravit, eli noin yhdet per kuukausi. Nyt vihdoin on saatu kalenteriin puserrettua!!! kolmet harjoitusravit, alkuvuonna ei ole ole kerennyt? Seuraavia luvataan syksyllä, perinteisesti ajetaan parit, ennen puolen vuoden talvitaukoa. Talkoita on useammin kun näitä hevosille järjestettäviä.
KymiGP on hieno saavutus, mutta kansainvälisten vieraiden voitelu ei auta hevoskantaa yhtään. Jotain pitäisi keksiä, olla aktiivinen rata ja toimia hevoskannan eteen. Jokimaa, Kouvola ja Lappee on tosi lähellä toisiaan ja omaa henkeä pitäisi puollustaa. Ei siihen KymiGP riitä. Hevosmäärä laskee, harrastajia tippuu ja laji kovettuu ja kapenee kokoajan.
Rata-alue ja katsomot ovat tyhjillään kaiken aikaa. Mitä oikeasti johto ja toimihenkilöt tekee kaiken sen muun ajan kun tuo yhdet ravit/kk? Sponsorihankintaa?
Edes harjoitusraveja voisi ajaa säännöllisesti läpi vuoden, niin että ne päivät olisi tiedossa puolivuotta etukäteen. Tätäkin heikkoa konseptia voisi muuttaa! Parempi olisi poniähdöt omana taphtumana viikonlopulla, siihen yhteyteen harjoituslähtöjä/paikallisravilähtöjä alokassarjalaisille molemmille roduille, kylkeen kirpputoria, makkarakojua, talutusratsatusta/rekiajelua ja ilmainen perhetapahtuma.
Luennoita ravintolakatsomoon, koulutusta vierastalliin ja toimintaa, johon oman hevosen kanssa voisi osallistua (hevosenhoitoa/demoja ammattilaiselta, erikoiskengittäjää, kauneuskilpailuja, rakennearvosteluja siitosuraa ajatellen, vaikkapa kuiskausta), keskikenttä ehdottomasti käyttöön = kunnollinen ratsastuskenttä ja tapahtumia sinne.
Raviradan johdosta tällainen lähtee. Ennustaja näkee että hevonen ei ole keskiössä vaan pelit ja bisnes.
|