Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: Petteri 
Päivämäärä:   4.3.25 08:27:53

On kengitys pielessä?
Varsinkin näillä ns. vanhemmilla treenareilla, jotka ovat valmentaneet jo useamman vuosikymmenen.
Kannat supistuneet ja karanneet, kaviot epäsymmetriset, naulaus miten sattuu eikä se kengän alle sovituskaan ole ihan siellä päin.... Ylipäätään näkee että hevonen on todella todella vanhassa kengässä.
Kierrän paljon raveja varsinkin J-kylän yläpuolella seuraamassa kimppahevosten startteja ja samalla tulee vierailtua varikolla katselemassa touhua.
Varusteet ja loimet ovat hienoja, mutta kun katsoo katoksilla sinne alakertaan, ei voi kuin ihmetellä että tuolla kengityksellä ajetaan kilpaa.
Miksi näin? Onko se laiskuutta? Tuskin "osaamattomuutta"? Jos on parikymmentäkin hevosta treenissä niin onhan se raskas rasti pitää ne kengässä. Miksei käytetä ulkopuolista kengittäjää?
Omistajahan sen maksaa. Minä ainakin maksaisin oman osuuteni mukisematta, jos yhdelle kimppahevoselle saataisiin kaviot kuntoon.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   4.3.25 08:47:40

Samaa olen surullisena katsellut. Sitten ihmetellään kun hankositeitä ja jänteitä paukkuu "tarhassa" ja tulee yllättäviä murtumia.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: Joopa 
Päivämäärä:   4.3.25 08:52:34

Yksikin 'ammattivalmentaja' tuo hevoset starttiin vanhoissa puoli-irrallisissa lisuissa ja radalla sitten etsitään ravien kengitysseppä niitä vaihtamaan ja välillä unohdetaan myös maksaa

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: keng.... 
Päivämäärä:   4.3.25 08:53:16

aloittajalta täyttä asiaa, ja kokemusta myös itsellä. Ja sanon mitä vuosikymmeninä huomannut, niin LAISKUUS suurin syy ja se, kun toisen hevonen. En nyt viitsi tapauksia kertoa, mutta monia on.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: keng.... 
Päivämäärä:   4.3.25 08:56:08

... ja lisään vielä, kun hyvällä kengityksellä estettäisiin monta muuta vaivaa, mikä voi johtaa pitkiinkin kilpailutaukoihin.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: Torbjörn Carillo 
Päivämäärä:   4.3.25 09:14:11

Kekseliäs provo joutavalta vatipäältä..
Turha hapen kuluttaja!

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: Dorgan Jane 
Päivämäärä:   4.3.25 10:05:41

Onko ne ammattivalmentajien hevosia miltä raveissa kengät irtoaa jo ennen lähtöä ja aiheuttavat viivästyksiä.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: vanhat tavat 
Päivämäärä:   4.3.25 10:12:56

Tuohon on syynä omaan tekemiseen sokeutuminen, kiire hevosten reenaamisessa, laiskuus ja eikä ymmärretä että sitä osaamista pitäisi päivittää. Jos ei kukaan ole koskaan kertonut miltä näyttää alleajautuneet ja ahtautuneet kannat, etenkin kun lämminverisillä on usein luonnostaan matalakantaisuutta ja anturaisuutta, niin kyllä vaan voi mennä kymmeniä vuosia täydessä harhassa. Kun aina niitä kenkiä on vaan lätkitty sinne alle ja laitettu just eikä melkein koska polkee muuten.

Käsitys siitä miltä näyttää terve kavio ei ole kaikille selvää. Ei myöskään ole tietoa mitkä asiat pilaavat kavioita ja mitä seurauksia siitä on. Ravikenkä on joillekin myös se ainoa mitä voi laittaa, mikään muuhan ei ole edes vaihtoehto.

Ulkopuolisen kengittäjän käyttö olisi järkevää, mutta toisaalta vähänkään isommassa ravitallissa on oltava myös kengitystaitoinen koska kenkien vaihto yms on arkipäivää.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   4.3.25 10:21:21

Samaa olen ihmetellyt kuin aloittaja. Sitten vielä täysin päin peetä vuoltuun kavioon pitää saada se 50 grammaa kevyempi kenkä, ihan kuin sillä olisi yhtään mitään positiivista vaikutusta liikeeseen.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: Petteri 
Päivämäärä:   4.3.25 10:22:46

Saattaa ne Carillonkin pelit mennä metsään huonosta kengityksestä johtuen.

Terveys on nimenomaan vaarassa: jänteet ja hankositeet joutuu kohtuuttomalle rasitukselle kun kaviokulma on matala. Liian pitkä varvas edesauttaa kavioluun muutoksiin. Puhumattakaan balanssissa, jos hevonen hakkaa polvensa ja takakoipensa kappaleiksi, tässä tietysti on myös rakenteella suuri merkitys.
Mutta kyllä usein mietin, että mitenkähän hyvä tuokin hevonen olisi jos sen kaviot olisivat kuosissaan.

Yhdestä kimppahevosesta missä olen 1/12 osalla mukana, olen muutaman kerran kysynyt raveissa että onkos tämä vähän vanhassa kengässä / onko tää joku uusi balanssi että on noin loivassa kaviossa / huomasitko että toi kenkä on vaan 3 naulalla kiinni / onko joku tarkoitus että noi kärkihokit on tuollaiset tylpät (niin kuluneet ettei ole kuin hädintuskin kanta jäljellä)..... Valmentaja esittää aina hyvinkin yllättynyt tä ja mutisee että pitääpä laittaa....
Ja nämä samat kysymykset voisi esittää aika monelle samassa katosrivissä olevalle.

Jos hevosten suu-ongelmista nousi hirmuinen haloo, niin miksi ei seuraavaksi silmätikuksi voisi ottaa kavioita? Kilpailu eläinlääkäri kävisi tarkastamassa kengityksen, ottamatta kantaa balanssiin, mutta niin että kengitys olisi terveellinen sille hevoselle. Tarvittavat kirjaukset eläinlääkäriraporttiin omatalliin ja räikeimmissä tapauksissa määräys klinikalle kengitettäväksi.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: Niin 
Päivämäärä:   4.3.25 10:37:41

Ok. Itse taas olen katsellut täällä eteläisessä Suomessa että hevosilla on todella siististi ja hyvin kengitetyt kaviot. Olkoon valmentaja kuka tahansa. Kaviot ovat terveet kengät hyvin muotoiltu ei suksia eikä lisuja. Lisäksi monilla on pohjallisia, alumiinikenkiä, jotka heikentävät pitkässä juoksussa kavio laatua. Tulkaa tänne katselemaan hyvin kengitettyjä hevosia.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: Ei omalla 
Päivämäärä:   4.3.25 10:45:52

Erittäin hyvä huomio, kiitos aloittaja! Työskentelen toimihenkilöna raveissa ja tarkastan muun muassa kengittä juosseiden kavioita. Harvemmin näkee siinä kohtaa kunnollisia kavioita. Pääsääntöisesti pitkiä varpaita, alla olevia kantoja, jäätävän vinoja ja epäsymmetrisiä. Ihan taatusti juoksee paremmin kun siitä kauhistuksesta riipii perseelleen lyödyt kengät pois. Turhauttaa tutkia onko liikaa kulunut tai tuleeko verta, kun kaikki muu on päin seiniä. Kauheimmat kaviot ovat olleet ammattivalmentajien hevosilla, ihan kärkinimillä. On monta ammattivalmentajaa, joiden kaikilla hevosilla on tasan samannäköiset, täysin virheellisesti vuollut ja kengitetyt kaviot. Ja totta kai tulee katsottua myös niitä kengällisiä, ja ihan yhtä huonoja ovat. Onneksi seasta löytyy myös hyvin kengitettyjä, mutta ovat huomattavassa vähemmistössä ja ammattikengittäjää käyttävien amatöörien hevosia.

  Re: Miksi ammattivalmentajien hevosilla .....

Lähettäjä: Dorgan Jane 
Päivämäärä:   4.3.25 10:53:37

Eläinlääkärit valvovat kengättömien hevosten kavioiden kuntoa. Myös syystä tai toisesta epäpuhtaasti ravaavia (,kengitettyjä) hevosia.

Petterin ja kumppaneiden kannattaa ilmanmuuta tarjota tietotaitoaan valmentajille siellä missä ongelman havaitsee.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.