Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Lihavalla hevosella ratsastus

Lähettäjä: Huh 
Päivämäärä:   15.10.26 17:00:07

Mitä muut ajattelee lihavien hevosten ratsastuksesta? Puhutaan siis tässä nyt todellakin lihavista hevosista. Meille tuli tallille iso suomenhevonen, jolla on sellanen 100kg ylipainoa, mietin että miten tätä uskaltais liikuttaa. Itselleni olis mieleisintä ratsastaen käydä pitkiä kävelylenkkejä maastossa, mutta kestääkö hevonen tälläistä kuormitusta onkin se asia mistä ei ole mitään hajua. Ollaan liikuttu kärrytellen nyt alkuun, jatketaanko kärryjen varassa vielä niin pitkään että ylipainoa huomattavasti vähemmän vai onko muilla kokemuksia siitä voisiko ratsastaminen tulla myös kyseeseen ja jos niin missä vaiheessa laihdutusta voisitte ajatella kiipeävänne selkään samaisessa tilanteessa?

  Re: Lihavalla hevosella ratsastus

Lähettäjä: — 
Päivämäärä:   15.10.26 17:54:12

Liikuta sitä kärryillä niin kauan kun on laihtunut.

Jos hevonen kantaa 100kg kropassaan ylipainoa, siihen ei tarvitse enää lisätä ratsastajan painoa.

  Re: Lihavalla hevosella ratsastus

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   15.10.26 18:14:53

No en kyllä noin lihavalle hevoselle laittaisi yhtään lisäpainoa selkään edes käyntilenkille. Sillä on ihan tarpeeksi kantamista jo niissä omissakin kiloissaan. Ensin useampi kymmenen kiloa painoa pois ajamalla ja vasta sitten (hevosen ihannepainoon nähden kevyt) ratsastaja selkään.

  Re: Lihavalla hevosella ratsastus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   15.10.26 20:14:53

Onko edellisestä omistajasta tehty elsu?

  Re: Lihavalla hevosella ratsastus

Lähettäjä: Jep 
Päivämäärä:   15.10.26 20:47:33

Itse kans jatkaisin ajamista. Jos toimii reen kanssa, niin se on myös hyvää jumppaa ajaa hangessa. Vauhti ei kasva, mutta joutuu työskentelemään enemmän. Nyt totuttaa liikuntaan kärryillä ja sitten jos tulee hankea, niin pienissä paloissa aloittaa ettei kipeydy.

  Re: Lihavalla hevosella ratsastus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   16.10.26 00:21:38

Riippuu minkä kokoinen itse olet. Jos painat satulan kanssa alle 70kg niin sinne vaan käynti lenkeille selästä käsin. Uskoisin että pääsee parempaan maastoon kuin kärryillä. Käyntilenkit vaihtelevassa maastossa juurikin ovat parhaita sen läskin sulattamiseen. Hevonen joka on kantanut ylipainoa pitkään ei siitä hajoa jos sinne kevyt ratsastaja kipeää kyytiin. Toki jos itse olet lähempänä 80kg niin silloin ei ole yli- eikä alipainoisenkaan hevosen selkään asiaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.