Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: hommiinsa? 
Päivämäärä:   4.10.26 09:54:04

Meillä tallilla talkoita ehkä pari kertaa vuodessa, yleensä syksyllä ja keväällä. Itseäni ärsyttää se että tallilla pari ihmistä on niin että "en voi tehdä noita talkoo hommia kun pitää siirtää tää hiekkakasa pollen tarhaan". Hiekka minkä toki itse hankkinut, ja ollut siinä pari kk, mutta kummasti kun on talkoot niin se täytyy hoitaa just silloin ja mitään muuta ei voi tehdä. Sitten kuitenkin syödään talkooruokaa muidenkin edestä.

Hiekkakasa nyt vaan esimerkki, mutta tajuatte varmaan. Muualla tälläistä?

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: täti 
Päivämäärä:   4.10.26 10:16:49

Talkoot on vapaaehtoiset. Ei meillä kukaan laske ketkä on mukana ja ketkä ei. Mikään pakko ei ole osallistua.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   4.10.26 10:22:16

Ehkä siitä tulee motivaatio kun puuhastellaan yhdessä. Hyödyttäähän se varmaan muitakin, että se kasa häviää siitä muiden edestä. Tunnistan kyllä tuon ilmiön. Kotona kun on jokapäiväinen talkootyömaa (maatila) niin välillä saattaa harrastaa tekemään jonkun muun jutun mitä piti, mutta onpahan sekin jo eteenpäin kun saa yhden jutun pois alta. Sitten voi jatkaa seuraavaan..

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.10.26 10:22:51

Talkoot on vapaaehtoisia. Jos sua häiritsee talkooruokien syöminen muidenkin edestä, niin jäitkö ilman ruokaa? Mitä tallinpitäjä sanoi, kun otit asian esille?
Mitä hiekasta tarhaan oli sovittu tallinpitäjän kanssa?

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: hommiinsa? 
Päivämäärä:   4.10.26 11:14:42

Täti ja piste, ne on vapaaehtoiset, mutta ruoka mitoitetaan talkoolaisten mukaan. Siksi täytyy etukäteen kertoa osallistuuko vai ei. Jos ei et saa ruokaa ellei sitä sitten jää yli.
To sanoi että ruoka on vain talkoolaisille, jos et osallistu talkoo hommiin niin ruoka ei silloin sulle kuulu ellei sitä jää yli ja tällöin tp ilmoittaa kyllä.
Hiekasta tarhaan ei oltu sovittu tp:n kanssa muuta kuin että talkoohommiksi köy vain ne mitä tp ilmoittanut, henkilökohtaiset hiekkakadat yms ei niihin kuulu.

M, tietysti hyödyttää, mutta se ei jos joku talkoo lainen jää ilman ruokaa kun ei talkoo laiset vetää ne naamaansa.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: Bloppis 
Päivämäärä:   4.10.26 11:26:29

Nää pari kommentoijaa on takuulla itse niitä, jotka tekee talkoohommina omia hommiaan ja olettaa silti saavansa talkoolaisten "edut".

Talkoot on vapaaehtoiset mut onhan toi nyt törkeetä ja epäkohteliasta.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: täti 
Päivämäärä:   4.10.26 11:30:22

Sitten pitäisi tp:n tosiaan vahtia niitä ruokia ja sanoa suoraan tälle tyypille, että tuo ei ollut talkoolistalla. Ihan jo ens kerralla siinä vaiheessa kun tyyppi alkaa omiaan tekemään. Meillä ainakin on siis etukäteen tehty lista asioista, mitkä hoidetaan. Ja joillekin pitää vaan vääntää ratakiskosta.

Otselle on vaikea ymmärtää, miten jotkut vaan pokkana yrittää hyötyä kaikesta. Itse en kehtais. Työkaveri vaan joskus selitti, että ”tyhmä se on, joka ei käytä tilaisuutta hyväksi”. Sen jälkeen olen alkanut vaan suoraan sanoa asioista. Ns. kiltit ei tunge turhaan ruokapöytään, vaan heitä saa kutsua useamman kerran. Lokit on pöydässä varmasti ajallaan.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: Nazra 
Päivämäärä:   4.10.26 11:31:21

Meillä yksi vuokralainen tuo aina koko perheensä ja tuttavansa mukaan tallille talkoopäivänä….syövät ja juovat firman piikkiin mutta eivät tee mitään talkoiden eteen, istuvat ulkona ja nauttivat päivästä keskenään. Ihmettelen. Lapset juoksee pitkin pihaa ja leikkivät, samalla kun muu väki yrittää edes jotenkin varoa näitä sinkoilevia lapsia työn touhussa. Ja kun talkooväki pääsee pöytään niin ei ole mitään tarjolla kun väki on syönyt pöydän puhtaaksi.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: krri 
Päivämäärä:   4.10.26 15:05:36

"Talkoot on vapaaehtoiset. Ei meillä kukaan laske ketkä on mukana ja ketkä ei. Mikään pakko ei ole osallistua."

Tuolloin ei tarvitse osallistua myöskään talkooruokien syömiseen.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: dje 
Päivämäärä:   4.10.26 16:23:33

Tuollaiset kuuluvat varmaankin samaan kastiin kuin ne, jotka vastaavat "mitä teet nyt/tänään" että "en yhtään mitään", ja kysymykseen "voitko lähtee mun avuksi kantamaan pakkauksen huonekaluliikkeestä kotiini (kevyt mutta pitkä eli hankala kantaa yksin) "En mä ehdi, mulla on nyt/tänään kauhee kiire".

Tai kun ehdotan kaverille, että nähtäiskö joku päivä kun olen tulossa hänen lähistölleen lähipäivinä ja hän vastaa "Joo nähdään vaan, ei mulla oo koko viikolla mitään suunnitelmia". Kun sanon, että voisin tulla huomenna klo 13, niin hän vastaa "Oon silloin mummolassa". Ja tämä keskustelu käydään 1,5 minuutissa, eli äkkiäpä hän keksi, että pitää mennä sinne mummolaan.

Talkoisiin ei ole pakko osallistua, mutta silloin pitää hyväksyä se, että tallimaksut nousee ja ettei sitten myöskään osallistuta talkooruokien syömiseen.

Meillä tallinpitäjä kyseli joskus halukkuutta osallistua kentän ja maneesin kunnostukseen ja estekaluston maalaamiseen. Ketään ei kiinnostanut. Sitten hän ilmoitti, että viikon X maneesi ja kenttä on pois käytöstä ja estekalusto samoin, mitään ei tallivuokrassa hyvitetä. Lisäksi tallivuokra nousee 2 kk päästä 100 euroa jokaisella.

Jotkut vetivät tuosta aivan karseat kilarit, vaikka tallipaikkasopimuksessa luki, että toivotaan, että asioita saisi hoidettua talkoilla, ettei olisi tarvetta laittaa infraa säppiin ja korottaa tallivuokraa siksi, että kaikki pitää tehdä yksin tai ulkopuolisen avun varassa.

Jos hommat olisi tehty talkoilla koko porukan kesken, siihen olisi mennyt yksi päivä. No, asiakkaat saivat itse valita... :))

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.10.26 16:40:31

Olen osallistunut tallin talkoisiin useamman kerran, enkä ole jäänyt syömään talkooruokia.
Olen mennyt omien aikataulujeni takia aina tunti ennen talkoiden alkamista tekemään talkoohommia. En ole kytännyt ketä tallilaisista talkoissa on ollut ja mitä tehneet. Tehnyt omat hommat ja lähtenyt omaan tallin ulkopuoliseen elämääni,

Ei kiinnosta tuon taivaallista kuka teki ja mitä teki, söikö vai eikö. Onkohan joku meidän tallilla ärsyyntynyt, kun lähden aina tunnin ennen talkoiden päättymistä pois?

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: Toinen täti 
Päivämäärä:   6.10.26 08:40:48

Onhan näitä nähty. Ihmistyyppinä kuuluvat usein kategoriaan seuralliset laiskurit.

Esimerkiksi henkilö, jota saa koko talven muistutella, että hänen pitäisi siivota oman hevosensa tarhaa edes pari kertaa viikossa, ryhtyy siihen vihdoin talkoopäivänä. Tai saapuu paikalle, mutta siivoaa omaa kaappiaan tai puhdistaa omia varusteitaan - molemmat hommia, jotka olisi voinut tehdä minä hyvänsä muuna päivänä.

Ei siis laiteta tikkuakaan ristiin varsinaisten talkootöiden tai yhteisten asioiden vuoksi, mutta nautitaan seurasta ja tarjoilusta senkin edestä.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.10.26 08:47:13

En nyt tiedä kuinka nautinnollista on sellaisen seura, joka kirjoittaa kotiin mennessään tallilaisistaan nettiin mutta ihanaa, että itsearvostus on ainakin kohdillaan :D

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: Zippi 
Päivämäärä:   6.10.26 09:02:31

Millaiset gourmet-herkut aloittajalla on siellä talkoissa tarjolla jos noin käy riepomaan jonkun syömiset?

Yleensä on talkoissa ollut limpparia ja makkaraa ja nytkö sitten jotain harmittaa, kun joku on saanut jonkun käntyn perusteettomasti syötyä...? Jo on harmituksen aiheet teillä. Vähän on pikkuiset piirit ja ahtaat ajatuksen mallit, ei voi muuta sanoa.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.10.26 09:26:43

Ajat ovat kovat.
Nyt lasketaan jo euron jauhomakkaralle hintaa. Montako tallikaveri pisteli poskeensa ja vastasiko työpanos todella syötyä määrää, etenkin kun sitä verrataan muiden talkoolaisten tekemään työhön.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: kk 
Päivämäärä:   6.10.26 10:15:12

Tallinpitäjä voisi olla jämäkämpi ja tehdä selväksi ettei talkooväen eväisiin kosketa ilman oikeaa osallistumista.

Ja kyllä, laittaisin pihalle tallistani sellaiset jotka ajattelevat vain omaa etuaan!
Ilmapiirin vuoksi on erittäin tärkeää, että jokainen tekee osansa yhteisen hyvän eteen.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.10.26 10:21:37

Iso asia on se, että tämä henkilö myös on mielestään ollut talkoissa, tekemässä yhteistä hyvää, vaikka ei olekaan. Hän rakentaa itselleen ja antaa muille kuvaa kivasta, yhteisöllisestä identiteetistä, vaikka onkin todellisuudessa itsekäs pas ka tekemässä omia juttujaan.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: talkoolainen 
Päivämäärä:   6.10.26 10:33:24

Nuo ilmaiset ruokailija on helppo karsia, talkoolaiset ilmoittautuvat tallinpitäjälle, nimilista ruokailusta vastaavalle ja ruokailuun oikeuttava lappu tallinpitäjältä, karsii hyvin nämä seurustelijat , jotka pyörivät talkoota tekevien jaloissa.
Talkoohommat jaetaan porukalle ja porukka pitää huolen, että hommat tulee tehtyä yhdessä, talkoohenkeä parhaimmillaan.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: Toinen täti 
Päivämäärä:   6.10.26 12:56:13

Nämä:

Ilmapiirin vuoksi on erittäin tärkeää, että jokainen tekee osansa yhteisen hyvän eteen.

Iso asia on se, että tämä henkilö myös on mielestään ollut talkoissa, tekemässä yhteistä hyvää, vaikka ei olekaan. Hän rakentaa itselleen ja antaa muille kuvaa kivasta, yhteisöllisestä identiteetistä, vaikka onkin todellisuudessa itsekäs pas ka tekemässä omia juttujaan.

_
Ei kukaan varmasti niiden makkaroiden perään itke. Kyse on enemmän periaatteesta ja oikeudenmukaisuuden kokemuksesta.

Ei niinkään harmita, että joku ”rehellisesti” jää pois talkoista - varsinkin kun nämä usein tekevät oman osansa ja joskus enemmänkin kaikessa hiljaisuudessa jonain muuna aikana.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: Ruu 
Päivämäärä:   6.10.26 13:27:59

Mua ei meidän talkoissa haittaa muu kuin se, että teetetään sellaisia hommia, jotka minun mielestäni kuuluisivat tallipitäjän hoidettaviksi (homepesut ja maalaukset, uusien aitojen pystyttämiset) ja kuitenkaan tallinpitäjä ei tarjoa mitään syötävää. Ei oikeasti edes kahvia, vaan aina neuvotellaan, kenen vuokralaisen paketista milloinkin keitetään.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: haha 
Päivämäärä:   6.10.26 14:47:28

"Millaiset gourmet-herkut aloittajalla on siellä talkoissa tarjolla jos noin käy riepomaan jonkun syömiset?

Yleensä on talkoissa ollut limpparia ja makkaraa ja nytkö sitten jotain harmittaa, kun joku on saanut jonkun käntyn perusteettomasti syötyä...? Jo on harmituksen aiheet teillä. Vähän on pikkuiset piirit ja ahtaat ajatuksen mallit, ei voi muuta sanoa."

Jo on harmituksen aiheet... just. Lokkeilulla on kyllä monet kasvot :D " Syönpä talkooruokia pokkana tekemättä itse mitään talkoohommia koska olisihan se pikkusieluista mäkättää siitä - koska sellainenhan on ainoastaan ahdasta ajattelua ja pienten piirien mielenvikaisuutta ".

Teet talkoita- syöt talkoolaisille tehtyä muonaa.
Et tee talkoita - syöt ihan omat eväät. Moukka.

Eri asia jos tekemättömyydestäsi huolimatta sinulle tarjotaan ruokaa.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: talkoot 
Päivämäärä:   6.10.26 15:53:44

Talkoilla on pitkä perinne Suomessa:

Talkootavat varmistavat, että työt sujuvat yhteisymmärryksessä ja kaikilla on mukavaa.

Alta löydät kootusti tärkeimmät talkootavat ja etiketit niin järjestäjälle kuin osallistujallekin.

Järjestäjän talkootavat
Järjestäjän tehtävänä on luoda puitteet sille, että homma toimii ja osallistujat tuntevat itsensä tervetulleiksi.

• Selkeä kutsu ja aikataulu: Kerro kutsussa selvästi, mitä tehdään, milloin aloitetaan ja milloin arviolta lopetetaan. Ilmoita myös, tarvitseeko ottaa omia työkaluja (esim. harava tai hanskat) mukaan.

• Työnjako ja ohjeistus: Varaa kaikille sopivaa tekemistä. Selitä työvaiheet selkeästi ennen aloittamista, jotta kenenkään ei tarvitse seistä toimettomana.

• Turvallisuus: Varmista, että työkalut ja tarvikkeet ovat kunnossa. Pidä ensiapulaukku helposti saatavilla.

• Talkooeväät (tärkein perinne!): Talkoolaisille kuuluu aina tarjoilu. Tarjoa työn lomassa kahvia, mehua ja pientä purtavaa. Päivän päätteeksi on tapana tarjota tukevampi talkooruoka, kuten hernekeittoa, makkaraa tai keittoa, sekä sauna, jos mahdollista. Muista tiedustella allergiat etukäteen.

Osallistujan talkootavat
Osallistujalta odotetaan hyvää asennetta ja muiden huomioon ottamista.
• Ilmoittautuminen ja täsmällisyys: Ilmoita tulostasi tai esteestäsi ajoissa, jotta järjestäjä osaa varata oikean määrän eväitä. Saavu paikalle ajoissa.

• Omat varusteet: Ota mukaan säänmukaiset vaatteet, jotka saavat likaantua. Omat työhanskat ovat aina hyvä varuste.
• Aloitteellisuus ja ryhmähenki: Älä odota, että sinua käsketään joka käänteessä. Jos oma homma loppuu, kysy, missä voisit auttaa seuraavaksi.

Pidä yllä positiivista ilmapiiriä – talkoissa on kyse myös sosiaalisesta kanssakäymisestä.
• Omien rajojen tunteminen: Tee töitä oman jaksamisesi ja fysiikkasi mukaan. Ei ole häpeä pyytää apua painavien tavaroiden nostamiseen tai pitää taukoa.

  Re: Kun ihmiset käyttää tallin talkoopäivä omiin

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.10.26 17:56:45

Köyhäksi on hevosenomistajien elämä mennyt, jos jopa talkooruuasta pitää olla kateellinen. Perinteisesti talkoot on järjestetty edullisilla ruuilla, eikä ole katsottu pahasti vaikka pöytään istuisi joku ohi kulkenut tuttava. Näistä ruuan vahtijoista tulee mieleen ruoka-aggre koira, joka puolustaa resurssejaan.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.