Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Humma 
Päivämäärä:   27.9.26 15:13:13

Näitä ketjuja on paljon koiraroduista, niin kokeillaanpa huvin vuoksi hevosillakin kun ostoaikeet on alkaneet pyöriä mielessä. Eli minkä rodun myyjiä/kasvattajia alkaisit tutkia jos etsisit seuraavaa:

Perus toimiva hevonen ratsastukseen pienikokoiselle aikuiselle ja ehkä välillä sunnuntaiajeluunkin, ei mitään suuria kisatavotteita mutta vähän kaikkea voisi olla kiva harrastaa/valmentautua
Säkäkorkeus 140-155cm välillä
Luonne ennemmin tasainen kuin tulinen
Ei missään nimessä kesäihottumariskiä

Katsotaan tuleeko ehdotuksena juuri niitä mitä olen jo katsellut, vai keksiikö joku jotain uuttakin hyvin sopivaa :)

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.9.26 16:29:42

suokki!

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.9.26 22:16:09

Suokki, welshcob, haflinger

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   27.9.26 23:06:44

Connemara

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.9.26 00:08:57

Connemaraa ehdottaisin minäkin

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Hjr 
Päivämäärä:   28.9.26 00:09:54

Onko haflingereja miten paljon suomessa? On niin upea rotu mielestäni mutten montaa ole tavannut

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.9.26 00:49:34

Vuonohevonen

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   28.9.26 02:08:03

Suokeilla kyllä on kesäihottumaa, vatsaongelmia jne. Toki itsekin kannatan kotimaisia rotuja. Ehkä connemara, new forest tms isommat ratsuponit voisi olla hyvä vaihtoehto myös? Eestinhevoset myös ihan kivoja.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: poniponi 
Päivämäärä:   28.9.26 07:56:09

Isompi newforest tai connemara, sanoisin minäkin. Connemaroista ei itsellä kokemusta, mutta muutamia nf poneja on tullut elämän varrella tavattua ja ne ovat vaikuttaneet kivoilta ja isommat sopivat pienen aikuisen ratsuksi oikein hyvin :)

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Toinen täti 
Päivämäärä:   28.9.26 08:22:32

Jos et jo ole mieltynyt johonkin tiettyyn rotuun, rodulla ei ole merkitystä vaan etsit rakenteeltaan, luonteeltaan ja koulutukseltaan omaan käyttöösi sopivaa yksilöä. Rodun pitäisi olla sivuseikka, ja kaikista roduista löytyy eriluonteisia hevosia, helpompia ja vaativampia käsiteltäviä. Koulutuksella on isompi merkitys harrastehevosen käyttöominaisuuksien kannalta kuin rodulla.

Esimerkiksi kaikki suomenhevoset eivät ole erityisen rahallisia, pikemminkin nykyisin ehkä päin vastoin :) Niitä on noin sata vuotta jalostettu lähinnä ravaamaan lujaa.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: T 
Päivämäärä:   28.9.26 08:34:44

Eestinhevoselta löytyy ehkä varmimmin tssaisuutta.

Kesäihottumaa on melko paljon myös new foresteissa ja haflingereissa. Itävallassa haflingerit asuvat osin korkeilla alueilla, joissa ei ole polttiaisia eli jos haffuun päädyt niin ota ainakin jo Suomessa pari kesää viettänyt yksilö.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   28.9.26 09:08:01

Ihottumaton suokki tietysti!

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: pilkunviilaaja 
Päivämäärä:   28.9.26 09:38:34

Eestinhevosta ehdotan minäkin. Useimmat tasaisia, joitakin reaktiivisia yksilöitä seassa. Nöyryyttä ja pehmeyttä on enemmän kuin suokeilla. Terveystilanne on huomattavasti parempi kuin suomalaisversiolla, kantakirja suljettiin vasta paljon suokkeja myöhemmin. Näillä pääsee helppoa koulua ja pieniä esteitä. Plussana että monia on ajettu kärryillä, Virossa se on paljon yleisempää kuin täällä!

Connemarat on myös kivoja mutta niillä ei taideta perinteisesti ajella paljoa, jos haluat sunnuntaiajella niin pitäisi melkein ostaa varsa että saat sen ajoissa ajotreeniin.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   28.9.26 10:15:29

Norjankylmäverinen. Ihan huippuja ryyppejä.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Kk 
Päivämäärä:   28.9.26 10:21:58

Meillä oli varsasta asti irlannincob perhehevosena. Aivan mahtava monitoimi hevonen oli.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Humma 
Päivämäärä:   28.9.26 11:01:22

Hyviä ehdotuksia ja perusteluja!

Connemara, vuonohevonen ja eestiläinen olleet erityisesti oman mielen päällä. (Pien)suokissa pelottaa ihottuma, yhden rakkaan hevosen sille kauhealle taudille menettäneenä. Tuo tuli uutena, että siitä kärsivät myös nyffit ja haflingerit, joita olen myös vähän vilkuillut.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Tori? 
Päivämäärä:   28.9.26 12:09:18

Eestinhevosen ohella voisi mennä myös pienempikokoinen torihevonen. Niillä ajetaan Virossakin paljon valjakkoa ja luonne on vähän sellainen "yleishevonen". Toki myös niitä urheiluhevostyyppisiä löytyy.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: ! 
Päivämäärä:   28.9.26 12:20:19

Welsh Cob ehdottomasti.
Juuri tuohon sun koko luokkaan sopiva, näitä kun löytyy kaiken säkäisinä aina sinne 155cm asti.
Mitä tuohon kesäihottumaan tulee sitä löytyy lähes kaiken rotuisilta. Ihan yksilöstä ja suvusta kiini, ei niinkään rotuun liitoksissa oleva. Mutta tiedän itse useamman Welsh Cobin, myös kasvattajan, ja näillä kellään ei ole tiedossa olevaa kesäihottumaa.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   28.9.26 12:31:59

Quarter

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   28.9.26 13:18:01

Sopivan kokoinen ja ikäinen irlanninihme. Itse tykkään että ovat aika maastovarmoja ja selväpäisiä. Joskus turhan vihreitä, mutta jos on pony clubia mennyt niin perustoiminnot kunnossa.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Fjbdb 
Päivämäärä:   28.9.26 13:25:16

Vuonohevonen

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Riikkap 
Päivämäärä:   28.9.26 14:54:04

Connemara

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Että juupa juu 
Päivämäärä:   28.9.26 15:15:44

Suokki tai piekkari, mutta kiinnittäen huomiota sukulinjoihin (ja perinnölliset ominaisuudet). Kaikki suokit ei taivu kaikkeen valitettavasti, mutta voit löytää sen timantin!

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: Jahas 
Päivämäärä:   28.9.26 19:15:14

Siinä se on, connemara.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: < 
Päivämäärä:   30.9.26 13:19:34

Connemara tai ratsuponi, jossa connemaraa.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: suokki 
Päivämäärä:   30.9.26 13:34:02

Kesäihottumaa on suunnilleen kaikilla roduilla. Se, että jokainen tuntee useamman kesäihottumaisen suomenhevosen, johtuu vain siitä, että suomenhevosia on Suomessa niin paljon verrattuna muihin mainittuihin rotuihin!

Näillä spekseillä ihmettelen, miksi harkitsisi mitään muuta kuin suomenhevosta. Suomenhevosissa on runsaasti valinnanvaraa hankkia juuri se oikean kokoinen ja luonteinen yksilö. Toisin kuin tuontihevosilla, suomenhevosilla on yleensä koko sen historia tiedossa ja lisäksi vanhempien, sisarusten jne. historia. Näitä tutkimalla välttää hyvin todennäköisesti myös sen kesäihottuman.

Suomenhevosella on hauska harrastaa, kun on omia kisaluokkia, näyttelyitä jne. tapahtumia joihin voi osallistua.

Monet suomenhevoset opetetaan jo varsana ajolle. Kun olet kiinnostunut ajamisestakin, kannattaa harkita varsan/nuoren hevosen hankkimista. Varsoissa on valinnanvaraa, jos se ei ole jo ajo-opetettu, viet ensin ajo-opetukseen. Ratsutus osaavalla ammattilaisella tai sellaisen avustuksella.

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: :-) 
Päivämäärä:   30.9.26 16:44:10

Ehdottomasti suomenpienhevonen. Siinä on kaikki :-)

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: ;-; 
Päivämäärä:   30.9.26 17:12:45

Minä en kyllä suostuis suokkia ottamaan:D yök

  Re: Mikä rotu näillä kriteereillä?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   30.9.26 17:26:20

New forest

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.