|
Lähettäjä: zxc
Päivämäärä: 27.9.26 16:30:12
M: Ja myös se kuivurikuivattu heinä on jo aikaa sitten ollut pilalla huonolla säilytyksellä :)
Sillä ei ole väliä, onko se heinä pellolla kuivattu 85% vai kuivurissa käynyt 90%. Kumpikin vetää säilytyksessä itseensä kosteuden, jos sellaista jostain saa. Kaikki yli 83% ka ja jopa vähän sen alle, säilyy, jos on hyvät tilat. 83% kuitenkin se kriittinen ja myös paloturvallinen ja säilyvyyden kannalta.
1. Heinä ei saa saada kosteutta _mistään_ sen jälkeen kun se latoon laitetaan. Jo heinäkuussa on ilmankosteus kova ja alkavat imeä sen itseensä, jos mahdollista. Hiostavat ukkospäivät oikein pahoja. Kosteutta ei saa saada pohjasta, ei sivuilta, ei katosta. Ei ilmavia latoja, vanhanajan heinäladot saa unohtaa. Jos lato on valmiiksi tiivis, sitten ei ole väliä, onko siellä paalit miten.
2. Mulla on samaa heinää kahdentyyppisessä ladossa (tila loppuu kesällä kesken). Sama heinä säilyy näissä aivan eri tavalla. Toinen on perinteinen lautaseinäinen lato, jossa maapohja. Pohjalle pitää vetää kerros paksua pressua, sitten kuormalavat. Paalien päälle mansikkaharsoa ja sitten pressulla peittää sivuilla ja päältä. Säilyy muutaman kuukauden ja pohjakerroksessa olevien paalien alapuoli jo pilaantuu. Heinä menettää myös tuoksunsa nopeasti.
3. Pääasialliset heinäladot meillä on betonipohjaisia, seinät paksua hirttä, sisäpuoli levytetty tai laudoitettu, ulkopuolella lautaverhous. Alimpana kerroksena ylivuotisia betonia vasten, en koskaa pura tätä kerrosta. Ovien edessä vielä pressut. Näissä säilyy heinä vuositolkulla ilman suurempaa kikkailua. Seinää ja kattoa myöden täytetään tiiviisti. Seuraavana kesänäkin heinä tuoksuu vasta paalatulta. Ainoastaan 35 asteen pakkasia kun oli pitkä jakso, lumirajan yläpuolella alkoi jäätyä seinä sisältäkin jolloin seinää vasten olleiden paalien päädyt otti kosteutta. Tällainen jakso on ollut kerran elämäni aikana.
4. Karkeaa merisuolaa heitellä paaleja pinotessa kerrosten väliin. En tiedä, onko siitä hyötyä oikeasti vai ei, en ole uskaltanut olla laittamattakaan kun tällä reseptillä säilyy. En laita paljoa, kourallisen aina kun huiskii sinne tänne.
Oma asiansa on tosiaan liian kosteana tai liian tiukkaan paalattu heinä, ne ei säily vaikka tekisi mitä. Mutta tosiaan hyväkään heinä ei säily edes syksyyn, jos säilytystilat ei ole sopivat.
|