Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   22.9.26 14:45:11

Olen pistänyt merkille että monessa koulusatulassa on semmoiset isot palikat reisien kohtalla, eli ei taida olla perus polvituet?

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.9.26 14:48:26

Ettei jalka nouse

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.9.26 16:58:47

ne on reisituet

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: Noo 
Päivämäärä:   22.9.26 17:07:00

Niistä otetaan tukea että voidaan vetää hevonen nippuun

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: eeue 
Päivämäärä:   23.9.26 07:34:28

En tiedä. Ne on monille tiellä ja estää myötäämästä liikkeisiin ja toisilla 15 cm päässä reisistä, joten näyttää typerältä.

Omalla hevosellani on koulusatulassa myös kauheet reisituet, mutta satula on hevoselle passeli ja minullekin todella hyvä, joten reisituista ei ole haittaakaan.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.9.26 08:39:18

Ne työntää reiden väkisin taakse että voi istua sinulle epäergonomisessa asennossa koska joku vuosia sittenpäätti että ainoa oikea tapa istua hevosen selässä on a) miehen anatomialle sopivalla tavalla b) miehelle tehdyllä satulalla jne.

Niin sitten nyt niissä on isot polvi tuet jotka työntää jalan väkisin "oikeaan" asentoon.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: Metris 
Päivämäärä:   23.9.26 08:56:54

Yritätkö - väittää, että nimenomaan naisille olisi ominaista tuoli-istunta ja kireät lonkankoukistajat?

Höpöhöpö.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.9.26 09:01:24

Jos reisituki vääntää väkisin väärään asentoon, on satula silloin ratsastajalle epäsopiva. Markkinoilla on tuhansittain erilaisia satuloita, jotka eroavat pääasiassa vain ratsastajan anatomian osalta, joten jokaiselle ratsastajalle Löytyy kyllä sopivakin satula.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 09:20:39

Miehillä on useammin tikkujalat, monilla naisilla taas reittä riittää. Eli sama reisitukiteoria ei päde molempiin samalla tavalla.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   23.9.26 09:43:05

"Ne työntää reiden väkisin taakse että voi istua sinulle epäergonomisessa asennossa koska joku vuosia sittenpäätti että ainoa oikea tapa istua hevosen selässä on a) miehen anatomialle sopivalla tavalla b) miehelle tehdyllä satulalla jne.

Niin sitten nyt niissä on isot polvi tuet jotka työntää jalan väkisin "oikeaan" asentoon."

Miten sukupuolielimet liittyy sopivaan ja oikeaan asentoon? Jos sä et osaa istua, älä syytä siitä miehiä.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 09:51:56

Elimet ei liity mutta naisella ja miehellä on erilainen lantio.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: sjs 
Päivämäärä:   23.9.26 10:19:28

Aika monilla naisratsastajilla nuo reisituet on ihan liian edessä ja jotta niihin voisi nojata, pitää istua ihan tuoli-istunnassa pukaten jalkoja eteen. Eli ei ne todellakaan aina väännä jalkoja liian suoriksi...

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: No niin no 
Päivämäärä:   23.9.26 10:36:26

"Elimet ei liity mutta naisella ja miehellä on erilainen lantio"

Lantion leveys voi olla erilainen, se ei kuitenkaan pakota istumaan eri tavalla. Ihan höpöä nyt. Samassa paikassa ne jalat on sukupuolesta riippumatta.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: yy 
Päivämäärä:   23.9.26 10:36:56

Hyvin sovitettuna ne voi olla isoliikkeisdellä hevosella erittäin hyvä tuki istunnalle. Mulla todella pitkä reisi ja lähes joka koulusatula työnsi just mun jalan luonnottoman taakse tai jäi jalka polvituen päälle. Mut sitku löyty koulusatula jossa riittävästi eteenviettävä siipi (erreplus impulse mono) niin ai jehna on hyvä istua ja jalka lepää rennosti tukea vasten

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: Jewel 
Päivämäärä:   23.9.26 10:54:01

Jep. Kyse ei ole sukupuolesta, lantiosta tai reiden leveydestä, vaan reiden pituudesta ja istuimen koosta. Koulusatulassa on tosi tärkeää, että reisi sopii pituudeltaan oikealle paikalle tuen taakse.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   23.9.26 20:09:21

Koska kouluratsastajat eivät osaa ratsastaa

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: Napsu 
Päivämäärä:   23.9.26 21:34:47

” Ne työntää reiden väkisin taakse että voi istua sinulle epäergonomisessa asennossa koska joku vuosia sittenpäätti että ainoa oikea tapa istua hevosen selässä on a) miehen anatomialle sopivalla tavalla b) miehelle tehdyllä satulalla jne.”

Onneksi elämme vuotta 2026 eikä tarvitse enää tukeutua siihen, että ”joku joskus päätti”, vaan voimme lukea, että miksi istunta on tärkeä, miten se vaikuttaa ja miten siellä kannattaa istua. Ihan sukupuolesta riippumatta.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   24.9.26 06:43:36

Isoliikkeisellä hevosella helpompi istua. Mulla ei ainakaan jalka edes osu siihen tukeen ellen halua, vaan istun täysin vapaasti. Kun lähden lisäyksiin siirrän jalkoja hieman eteen. Devouxoux Makila Harmonie satula. Esteratsastaja ei edes istu siellä harjoitusravissa ja itsekin kyllä työskentelen tosi paljon kevyessä ravissa. Mut tuet on hyvät silloin kun niitä tarvitsee.

  Re: Miksi koulusatuloissa on semmoiset palikat?

Lähettäjä: pilkunviilaaja 
Päivämäärä:   24.9.26 14:59:13

Palikat on reisituet. Niiden on tarkoitus sijoittua niin, että ne eivät estä polven taipumista vaan sijoittuvat polvinivelen yläpuolelle. Reisitukien pitää istua ratsastajalle hyvin, muuten tuntuu että satulaan ei mahdu tai että ne vääntää istuntaa. Reisituet voi monesti vaihtaa eri kokoisiin ja muotoisiin, jotta ne sopivat ratsastajalle. Reisitukien kanssa käytetään pitkää jalustinhihnaa, niiden kanssa ei yleensä pysty säätämään jalustinhihnoja lyhyeksi eikä hyppäämään esteitä.

Itse tutustuin reisitukiin yhden satulan kanssa muutama vuosi takaperin. Ne tuntui aluksi oudolta kun esim satulasta pois liukuessa ne on tiellä. Nyt pidän niistä paljon. Omat reisituet on sovitettu niin, että ne eivät millään tavalla pakota reittäni mihinkään (paitsi pitämään pitkiä koulujalkkareita). Reisituellisessa satulassa säädän jalustinhihnan 2 reikää pidemmäksi kuin toisen hevosen reisituettomassa satulassa. Reisituet auttaa pysymään satulassa siinä kohtaa kun hevosen askel on isompi, tai hevonen säikkyy ja liikkuu isosti. Ne tukee ratsastajaa enemmän kuin pelkät polvituet.

Nykyisillä koulupuokeilla ihan kiva apuväline :).
Viimeksi eilen reisituet piti minut satulassa, kun heppa innostui liikaa laukassa. Kukaan meistä ei ole virheetön. Ja ihan kiva siinä kohtaa että varusteet auttaa.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.