Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.9.26 15:05:35

Muistaako kukaan vielä, että pääjehuilla ei ollut vielä mitään tietoa valtion avustusten hakematta jättämisestä...kun alkoivat lynkkaamaan koko vanhaa hallitusta.

Onneksi pahat saavat aina palkkansa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.9.26 17:58:17

Tämä ajatus on vähän kuin väittäisi palohälytyksen tehneiden toimineen väärin, koska yleisö ei vielä tiennyt, että kellarikin oli tulessa.

Prosessin käynnistäneellä oli tieto sekä tieto lukuisista muista liiton ongelmista.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.9.26 18:19:34

Ongelmista oli tietoa, varoituksia ja havaintoja jo paljon aikaisemmin, mutta jäsenistölle ne olivat liian hajanaisia, hallinnollisia tai abstrakteja. Vasta kun vahinko muuttui konkreettiseksi ja euromääräiseksi, riittävän moni havahtui.

Ja sen jälkeen hallitus olisi vielä voinut pelastaa edes osan luottamuksestaan suhtautumalla tarkastukseen avoimesti ja asiallisesti: kaikki aineisto esiin, vastuut selviksi ja virheet korjattaviksi. Sen sijaan tarkastuksen estäminen, hidastaminen, käsittämätön viestintä, liittokokouksen päätöksen vastainen toiminta, muiden syyttäminen ja rahan tuhlaus omien jälkien peittelemiseksi teki näkyväksi paljon enemmän kuin yksittäinen taloudellinen vahinko. Se osoitti vallitsevan hallituksen toimintakulttuurin jäsenistölle.

Siinä mielessä hallitus tosiaan ratkaisi viimeisenkin epäselvyyden itse :D Jäsenistölle ei jäänyt enää arvioitavaksi vain se, oliko virheitä tapahtunut, vaan myös se, oliko hallitus valmis selvittämään niitä rehellisesti. Vastaus tuli harvinaisen selväksi.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   21.9.26 18:42:28

Kyllä vaan. Pienemmistä ongelmista oli tietoa. Kuten jo nyt uudellakin hallituksella on jo ennätyslyhyessä ajassa yllättävän paljon salailu ym. "pieniä ongelmia" Sinänsä sattumaa ja hyvä tuuri, että Koiviston tilanne selvisi ja edelleen todella outoa, että Håkkus ei ollut hakemus asiaa vuosittain tarkistanut.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Lalalalk 
Päivämäärä:   21.9.26 19:02:29

Ei kuulunut hänen vastuulleen vaan tarkastusvastuu oli jaettu tilintarkastajan kanssa, joka vastasi avustusasian tarkastamisesta.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Valvonta ja korvau 
Päivämäärä:   21.9.26 19:05:12

Erotettava hallitus on vastuussa asiasta, henkilökohtaisesti. Sen takia ei saanut vastuuvapautta.
Tilintarkasta totesi hallituksen toimineen lainvastaisesti.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   21.9.26 19:14:11

+ entinen hallitus törsännyt tänä(kin) vuonna liiton eli jäsenistön varoja siihen tahtiin että takkiin tulee ja paljon.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Oolpp 
Päivämäärä:   21.9.26 19:24:28

Liittokokous ei ole hyväksynyt alikäämäistä talousarviota! Alijäämä on ok, jos se on liittokokouksen päättämä.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: SL 
Päivämäärä:   22.9.26 09:47:20

MT-jutussa väitettiin, että Lesch ei ole keskustellut lainkaan esim. Valtterin kanssa. Itse ajattelen, että siltoja pitäisi alkaa rakentaa välittömästi, ja on niin sanotun voittajan tehtävä on aloittaa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.9.26 10:11:47

Siltojen rakentaminen on hyvä tavoite, mutta kyse ei ole voittajien ja häviäjien välisestä ottelusta. Uusi hallitus on liittokokouksen valitsema ja sen ensisijainen tehtävä on ottaa liiton talous, hallinto ja toiminta hallintaan.

Jos Valtterilla on liiton kannalta olennaista tietoa, sen asianmukainen ja dokumentoitu luovuttaminen kuuluu hallinnonvaihdokseen. Vastuu keskusteluyhteydestä ja tiedonsiirrosta on molemminpuolinen. Se, etteivät kaksi henkilöä ole vajaan kuukauden aikana vielä keskustelleet, ei yksin osoita kenenkään polttaneen siltoja.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: vilkku 
Päivämäärä:   22.9.26 11:13:45

Miksi ihmeessä Leschin ois pitänyt keskustella just Valtterin kanssa??? Joka kyllä kertoi kiinnostuksestaan liiton toimintaan sillä, ettei vaivautunut paikan päälle edes liittokokouksiin.
Hän on varmistanut HIHSin avustukset moneksi vuodeksi, se oli hänen ainut syynsä olla hallituksessa, muu ei kiinnostanut.

Eiköhän uudella hallituksella ole valtava työsarka edessä, siihen ei kuulu kaveeraaminen vanhan hallituksen kanssa.
Lesch on kyllä niin taitava ja diplomaattinen, ettei varmasti katkaise välejä yhtään mihinkään suuntaan. Miksi ihmeessä tekisikään niin.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: SL 
Päivämäärä:   22.9.26 13:00:02

Hän on katkaissut välejä.

Valtteri ja HIHS ovat alalla isoimpia vaikuttajia. Lempääläläiset ovat kenttäratsastuksen isoja vaikuttajia. Meukka on kansainvälinen paratuomari.

Roskiin kaikki.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   22.9.26 13:25:34

Kyllä ei uusi puheenjohtaja ole entistä parempi. Ikävä kyllä, liiton tulevaisuus näyttää nyt todella huonolta.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Poop 
Päivämäärä:   22.9.26 14:18:23

Viimeiset kaksi kirjoittelijaa elää toisessa todellisuudessa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   22.9.26 14:51:44

eikös hallitus julistanut matkustuskiellon?
Nyt kuitenkin Horsemail kertoo haastattelussa puheenjohtajan matkustaneen Irlantiin omalla kustannuksellaan

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: a 
Päivämäärä:   22.9.26 15:07:25

;D;D;D niin, omalla kustannuksellaan. Eiköhän matkustuskielto tarkoita nimenomaan sitä, että kukaan ei matkusta SRL:n kustannuksella. Kyllä teillä lillukanvarsia ja oljenkorsia riittää.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: johan pomppas 
Päivämäärä:   22.9.26 15:23:43

Nimimerkki SL, oletko koskaan kuullut entisen hallituksen ja Mannisen hännystelijöiden toimintatavasta käytettävän termiä "pelon ilmapiiri"? Noilla vihjailuillasi ylläpidät juuri sitä. Miten kansainvälinen paratuomarius vaikuttaa yhtään mihinkään yhtään millään lailla.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   22.9.26 15:25:06

Missä luki, että omalla kustannuksella?
Margit myös kertoo, että nykyinen hallitus on luopunut päivärahoista, onko niitä maksettu aiemminkaan...

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: SL 
Päivämäärä:   22.9.26 20:31:35

johan pomppas, nyt ei oikein avaudu sun ajatuspolku. Miten pelon ilmapiiriä lisää se, että toivoo uuden hallituksen lunastavan lupauksensa ja rakentavansa kaikkien yhteisen liton?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: johan pomppas 
Päivämäärä:   22.9.26 21:12:23

Puhut SL "isoista vaikuttajista" ja välien katkaisemisesta sellaisiin. Mitä tuo muuta on kuin piiloteltua uhkailua.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Ratsastaja 
Päivämäärä:   22.9.26 21:18:54

Siellä se uusi puheenjohtaja jo reissaa maailmalle ja kuluttaa liiton rahoja. Sama meno jatkuu siis?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: mii 
Päivämäärä:   22.9.26 23:24:04

Uusi pj todellakin lensi Irlantiin omilla rahoillaan. eestaas Dubliniin ei paljoa maksa, erityisesti kun Leschin mies on lentäjä ja hän saa liput "perhehintaan."
EFF on erittäin tärkeä järjestä, koska sen muodostavat Euroopan maiden ratsastainliitot. Ja Euroopassahan huippuratsastus pääosin tapahtuu.
On äärest tärkeää että Lesch verkostoituu henkilökohtaisesti Euroopan liittojen johjtajien kanssa. Ja mikä on verkostoituessa, kun on avoin, ulospäinsuuntautunut, erittäin kielitaitoinen ja edustava.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Öö 
Päivämäärä:   22.9.26 23:33:47

Kun Manninen kävi samoissa kokouksissa se oli täysin turhaa, nyt on tärkeää verkostoitumista.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   23.9.26 00:08:12

Meukka vs Sonja kumpi uskottavampi isoissa piireissä osaaminen vs selittely? ...

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Öö 
Päivämäärä:   23.9.26 00:19:20

Toisella on ollut paikka FEI Solidarity Commiteessa ja saanut kiitosta FEI:ltä toiminnastaan. Toivottavasti toinenkin pääsee vastaavaan ajallaan.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Eppu 
Päivämäärä:   23.9.26 00:40:56

”On äärest tärkeää että Lesch verkostoituu henkilökohtaisesti Euroopan liittojen johjtajien kanssa. Ja mikä on verkostoituessa, kun on avoin, ulospäinsuuntautunut, erittäin kielitaitoinen ja edustava.”

Johan on taas! Ja kun Meukka menestyksellä teki samaa, täällä herjattiin aamusta iltaan. Aika erikoista. Helppo nähdä kuka sitä propagandaa ja ”pöyristymisiä” täällä pyöritti.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.9.26 01:36:38

FEI Solidarity Commitee paikka periytyi J-P Leskiseltä. Toivottavasti myös Manninen on turvannut Suomen paikan komiteassa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   23.9.26 02:38:47

Jaahas taas mennään. Uusi hallitus toiminut vajaan kuukauden ja nyt jo odotellaan maailmaa mullistavia tuloksia. Jotkut odottivat varmaan, että tässä ajassa olisivat ratkaisseet jo Ukrainan Sodan, Hormuzin salmen kriisin ja Suomen talouden alijäämän.
Antakaa nyt hiukan enemmän aikaa, ei isot kaivataan käänny hetkessä

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: :) 
Päivämäärä:   23.9.26 02:41:15

Jaahas taas mennään. Uusi hallitus toiminut vajaan kuukauden ja nyt jo odotellaan maailmaa mullistavia tuloksia. Jotkut odottivat varmaan, että tässä ajassa olisivat ratkaisseet jo Ukrainan Sodan, Hormuzin salmen kriisin ja Suomen talouden alijäämän.
Antakaa nyt hiukan enemmän aikaa, ei isot kaivataan käänny hetkessä

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: öhö 
Päivämäärä:   23.9.26 04:58:10

Mitä eikö ne vielä ole selvittäneet edes Kenedyn ja Palmen murhia. Joutaisivat eroamaan.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 07:33:48

Eppu-nimimerkille ei näytä vieläkään menneen jakeluun, että tälle anonyymille foorumille kirjoittaa useita eri ihmisiä. Et tiedä, kuka minkäkin viestin on kirjoittanut, joten et voi päätellä kommenttien perusteella, että sama henkilö olisi täällä ”herjannut aamusta iltaan” tai pyörittänyt propagandaa.

Sinulla näyttää olevan vahva tarve esittää vuosikymmeniä liitossa vaikuttanut ja liittokokouksen myöhemmin erotettavaksi päätetty hallituksen puheenjohtajana toiminut henkilö jonkinlaisena henkilökohtaisen vainon kohteena ja uhrina.

Tässä ei kuitenkaan ollut kyse yhdestä henkilöstä, henkilökemioista tai siitä, saiko puheenjohtaja matkustaa ja verkostoitua. Kyse oli luottamustehtävän hoitamisesta, hallituksen vastuusta ja jäsenistön aiheellisesta syvästä epäluottamuksesta.

SRL äänivaltaiset jäsenet päättivät kutsua ylimääräisen liittokokouksen koolle silloisen hallituksen erottamiseksi. Ensimmäisessä erottamista käsitelleessä ylimääräisessä liittokokouksessa hallitusta ei vielä erotettu, ja se juhli näkyvästi jäsenistöltä saamaansa luottamusta. Epäluottamus ei kuitenkaan poistunut eikä hallitus korjannut toimintaansa. Suurelle osalle jäsenistöstä toiminnan taso, toimintakulttuuri ja ongelmien laajuus tulivat näkyviksi vasta myöhemmin. Kaikkea vuoden 2026 aikana tapahtunutta ei ole vieläkään käsitelty julkisuudessa, toivottavasti ei tarvitsekaan.

Tätä tapahtumaketjua ei aiheuttanut yksi foorumikirjoittaja eikä se syntynyt kansainvälisestä verkostoitumisesta ”pöyristymisestä”. Hallituksen erottaminen oli seurausta hallituksen omasta toiminnasta ja sen menettämästä luottamuksesta.

Kansainvälinen verkostoituminen ei ole ongelma. Toimintaa arvioidaan sen tarkoituksen, kustannusten, tulosten ja liiton kokonaistilanteen perusteella. Tässä tapauksessa uusi puheenjohtaja osallistui kokoukseen omalla kustannuksellaan. Jos väität tilanteita keskenään samanlaisiksi, pitäisi pystyä kertomaan, miltä olennaisilta osin ne todella ovat samoja.

Liitolla olisi hyvä olla selkeät periaatteet siitä, mihin ja miksi puheenjohtaja matkustaa, kuka matkan hyväksyy, millä perusteella kulut korvataan ja miten matkan tuloksista kerrotaan jäsenistölle. Matkasta voisi tehdä esimerkiksi lyhyen matkaraportin, kuten monissa hyvin toimivissa järjestöissä tehdään.

Minun henkilökohtainen mielipiteeni on, että liiton olisi tullut maksaa ja tulisi jatkossakin maksaa puheenjohtajan tehtävän hoitamiseen liittyvät, asianmukaisesti päätetyt matkat. Puheenjohtaja ei saa itse työstään palkkaa tai palkkiota, joten hänen ei pitäisi joutua maksamaan tehtävän hoitamisesta aiheutuvia perusteltuja matkakuluja omasta taskustaan.

Ja kyllä: sama periaate koskee ketä tahansa puheenjohtajaa, myös tätä täällä muka vainottua entistä puheenjohtajaa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 08:08:27

Kokoukset ovat osa tehtävän hoitoa.

Kun kokoukset ovat osana hyväksyttyä toimintasuunnitelmaa, hyväksyttyä talousarviota (jossa pysytään), toiminta on asianmukaisesti hoidettu ja tulopuoli kunnossa niin kyllä sinne mahtuu matkustamista, toki osaan varmasti voi osallistua myös etänä.

Onko jäsenistö todella sitä mieltä ettei Suomen Ratsastajainliiton pidä olla kansainvälisessä toiminnassa mukana? En usko.
Ja jos pitää olla, niin jonkun luottamustoimea hoitavan on maksettava tästä syntyneet kulut omasta pussista? Ei kuulosta ihan asianmukaiselta.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: M 
Päivämäärä:   23.9.26 09:50:58

On maksettu. Ja peritty sellaisiltakin päiviltä, joilta on maksettu ateriat. Taas yksi väärinkäytön muiden päälle pinottavaksi.

Lähettäjä: ,
Päivämäärä: 22.9.26 15:25:06

Missä luki, että omalla kustannuksella?
Margit myös kertoo, että nykyinen hallitus on luopunut päivärahoista, onko niitä maksettu aiemminkaan...

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Öö 
Päivämäärä:   23.9.26 10:58:28

Olen ehdottomasti sitä mieltä, että SRL:n johtohenkilöiden tulee osallistua FEI:n kokouksiin paikanpäällä ja liiton kustantamana! Mutta kun edellinen pj osallistui se oli väärin tehty öyhöttäjien mielestä ja nyt se on muuttunut hetkessä fantastiseksi verkostoitumiseksi.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 11:07:13

Oisko se väärin, että suureen ääneen kerrottu miten olla edes kokouspalkkioita nostettu. Mutta rahat niistetty ulos muilla tavoin.

Esimerkiksi on matkustettu, syöty ja juotu ja päälle laskutettu päivärahat, joita ei olisi kuulunut maksaa, kun on kerran "firman piikkiin" syöty?

Näitä ei edes lain mukaan saa maksaa verottomina päivärahoina silloin, kun on saatu ruoat.

Mielestäni tällä toimintatavalla on toimittu väärin, eikä sillä ole mitään tekemistä verkostoitumisen ja sen kanssa, onko ok maksaa matkat vai ei. Siinä sulle öyhöttämistä kerrassaan. Ketään kiinnosta ketä se nimenomainen matkustaja kulloinkin on vaan se että asiat tehdään oikein ja että ne kestävät tarkastelun. Öyhöti öyhöti vaan sinne, kannattaa ihan itse miettiä mistä öö öyhöttää.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Öö 
Päivämäärä:   23.9.26 11:15:06

Perustuuko ylläoleva läsnäolleiden faktaan vai kuulopuheisiin? Niimpä..

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: , 
Päivämäärä:   23.9.26 11:20:14

Näitä ei edes lain mukaan saa maksaa verottomina päivärahoina silloin, kun on saatu ruoat.

Eikös päivärahojen määrän muuttuminen riipu siitä, onko saatu 1 vai 2 ateriaa. Jos 1, niin päivärahan määrä vaan pienenee.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 11:21:23

Mihin sun näkemys tästä asiasta perustuu? Jos ihan ensimmäiseksi itse keräät näkemyksesi perusteeksi faktat meidän muiden arvioitavaksi, siitä että öyhöttäjät on esittänyt entisen pj:n osallistumisen olleen väärin ja jatketaan sitten juttua.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Öö 
Päivämäärä:   23.9.26 11:25:27

Eli perusteeton öyhötys jatkuu.. :)

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 11:28:00

Näköjään.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Nu 
Päivämäärä:   23.9.26 11:52:37

Sama meno jatkuu

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 12:35:35

"Eikös päivärahojen määrän muuttuminen riipu siitä, onko saatu 1 vai 2 ateriaa. Jos 1, niin päivärahan määrä vaan pienenee.“

Riippuu, osapäiväraha puolitetaan, jos saa yhden lämpimän aterian firman piikkiin, päiväraha puolitetaan, jos saat kaksi lämmintä ateriaa. Mahdollista majoitukseen kuuluvaa aamiaista ei huomioida.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 12:53:05

Niin päivärahoja ei tarvitse maksaa.
Niihin liittyvä käytäntö ja maksut määräytyvät työnantajan ja mahdollisesti työehtosopimusten matkustussäännön mukaan.

Verottajan ohjeet koskevat verovapautta.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: mii 
Päivämäärä:   23.9.26 12:55:28

Koettasitte nyt mannisen kaverit rauhoittua ja tulla ulos sieltä kaunan ja katkeruuden komerosta. Nyt on uusi aika ja uusi hallitus tarvitsee meidän kaikkien tuen että päästään ulos siitä talouden kurjimuksesta joss liitto nyt on. Kauna ja pahansuopuus ei auta ratsastusta eteenpäin.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Ööö 
Päivämäärä:   23.9.26 13:12:40

Manninen oli erinomainen monessa asiassa. En ole kannattaja. Työrauha uudelle yritykselle.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Å 
Päivämäärä:   23.9.26 13:27:08

MM ei kyllä onnistunut SRL:n johtamisessa. Persiilleen meni ja nyt saadaan monta vuotta korjata hurlumhei menoa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: kajo 
Päivämäärä:   23.9.26 13:32:06

Ihan hullua, ettei pj saa palkkioita, tuossa on vaikka kuinka paljon työtä ja valtava henkinen paine. Tai ainakin uskoisin jälkimmäisen, on tosi törkeätäkin porukkaa harrastajissa..

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.9.26 14:47:34

”Matkasta voisi tehdä esimerkiksi lyhyen matkaraportin, kuten monissa hyvin toimivissa järjestöissä tehdään.”
Näyttäisi olevan raportti luettavissa liiton sivujen ajankohtaisissa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 15:03:40

Missä edellisen hallituksen tehtyjen matkojen raportit on luettavissa?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 16:48:10

“Niin päivärahoja ei tarvitse maksaa.“

Ei tietenkään, ei se mikään laki ole. Tiedä sitten, kuka viitsisi jotain palkattamasti tehdä, kun ei kuluja voisi vähentää edes verotuksessa? Itse ainakin edellyttäisin sitten vähintään riittävän kestityksen ja eiköhän se tulisi kalliimmaksi, kuin maksaa päivärahat.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   23.9.26 17:16:33

Kestitykset tulee järjestäjien puolesta kisoissa ja kokouksissa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   23.9.26 19:21:20

Sonjakin on ilkeä seläntakana puhuja, vaikka lehdistö muuta väittääkin. Ja avoimuus on pelkkää sananhelinää...se todennettu nyt jo muutamissa viikoissa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: muikku 
Päivämäärä:   23.9.26 19:28:52

Sinä piste levität täällä monessa topassa kaunaasi ja ilkeyttäsi. Millin mistäkin asiasta ja erityisesti ihmisistä.
Olet surullinen tapaus.

Olen tuntenut Sonja toistakymmentä vuotta, ja ei ole mitään muuta kuin hyvää sanottavaa hänestä. Samaa mieltä kaikki hänet tuntevat. Jos joku "vika" pitää etsiä niin hän on liian ahkera ja liian kova tekemään työtä.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.9.26 15:21:59

Toivottavasti näin. Itselleni tullut "tutuksi" vasta reilun vuoden aikana. Ja ikävästi puhuu toisten ihmisten asioita eteenpäin. Itselleen hyvinkin tuntemattomille ihmisille.Samaa tekee toki moni muukin.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.9.26 17:01:19

"Sinä piste levität täällä monessa topassa kaunaasi ja ilkeyttäsi. Millin mistäkin asiasta ja erityisesti ihmisistä.
Olet surullinen tapaus."
Mikä ongelmana? Tällaista käytöstähän foorumilla on koko vuosi kaivattu. Nytkö se on ongelma, kun osuu sinusta vääriin ihmisiin?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.9.26 17:29:03

Muutama pararatsastaja valkkuineen ne täällä vain avautuu.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: muusa 
Päivämäärä:   24.9.26 19:14:34

Nimenomaan. Valkulla on suuri huoli siitä maksaako sRL tulevauduudessa hänen valkkupalkkiot ja ulkomaanmatkat, siksi käyttää hyväkseen tyhmää ö-luokan pararatsastajaa.
Älkää olko niin sinisilmäisiä. RAHASTA, siis omista rahoista tässä on takana koko ajan kyse. Jos on kuvitellut että vaikka valkkupesti ja palkkiot on ikuisia ja rakentanut elämänsä sen mukaan...

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.9.26 19:41:28

Todellakin on ollut väärin henkilöön menevä arvostelu, koski se sitten ketä tahansa ihmistä.

Sen sijaan valtaosa entisen hallituksen vastaisista kirjoituksista on koskenut syystä asiatonta, sopimatonta, törkeää ja lainvastaista, sääntöjen vastaista ja HHT:n vastaista luottamushenkilöiden toimintaa SRL:n tehtävissä. Tämä entinen hallitus käveli säännönmukaisesti liittokokousten päätösten yli eikä joko ymmärtänyt tai välittänyt tuon taivaallista laista, liiton omista säännöistä tai kirjatuista tavoista.

Koittakaa nyt oikeasti päästä jo tosta katkeruudesta, teitä ei ihan hirveän monta ole. Erotettavaksi liittokokouksen päättämä hallitus joutui lähtemään erittäin painavista syistä ja jätti savuavat rauniot seuraaville.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.9.26 19:42:58

Onko siellä parakisoissa edes ollut suomesta kuin tämä yksi edustaja ja toinen joka asuu ulkomailla, eikä käytä liiton valmentajaa? Mihin tällainen joukko tarvitsee kapteenin ja valmentajan? Eikö muissakin lajeissa paikalle mene henk.koht,valmentajat ratsastajien maksamana jos ei ole joukkuetta? Miksi jäsenten pitäisi tämä maksaa?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Ööö 
Päivämäärä:   24.9.26 19:44:23

Kyllä se vain on niin että työmäärään ja panokseen nähden kaikki mj toimijat tekevät rakkaudesta lajiin. Tuntevat kentän, suomen alueet ja vaikeudet. Yrityävät parhaansa. Pienellä korvauksella ja jos kulut maksetaan ja siitä liian iso summa. Voidaan koko mj toimita lopettaa. Mitä sitten koko paletti hajoaa. Nämä valmentajat kapteenit jatkavat omia duunejaan joista parempi palkka. Törkeää aliarvioimista heisän kokemuksestaan ja osaamisestaan lajin eteen. Hävetkää.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: - 
Päivämäärä:   24.9.26 20:05:51

Jaahas. Onhan se eri asia väittää, että kaikki maajoukkueen toimijat tekevät työtään „rakkaudesta lajiin” pienellä korvauksella ja valtavalla henkilökohtaisella panoksella, kuin todistaa, mitä työstä tosiasiassa maksetaan, mitä kuluja korvataan ja millaisia etuja toimijoilla on.

Väite siitä, että maajoukkuetoiminta romahtaisi, jos nykyisiä korvauksia ja etuja katsotaan kriittisesti, on kyllä melkoinen olkiukko. Toiminnan jatkuminen ja nykyisten järjestelyjen säilyttäminen eivät ole sama asia.
Niitä voidaan myös tehdä paremmin?
Kukaan ei kiistä valmentajien, kapteenien tai muiden toimijoiden kokemusta. Mutta kokemus ja osaaminen eivät tee kenestäkään automaattisesti oikeutettua mihin tahansa korvaukseen tai etuun. Eikä niiden kyseenalaistaminen ole lajin tai tekijöiden halveksuntaa.

Jos väitetään, että kyse on pienistä korvauksista, suurista omista uhrauksista ja välttämättömistä kuluista, silloin haluaisin nähdä luvut ja faktat. Ei vedota tunteisiin, syyllistää, tai kysellä, kuka ”saa hävetä”.
Eli mitä tästä työstä todellisuudessa maksetaan, kenelle, mihin perustuen ja mitä liitto saa vastineeksi?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: jep 
Päivämäärä:   24.9.26 20:29:18

On tämä homma surkuhupaisaa, kun yksi täällä monin verroin haukuttu ”huono” pj viimein saatiin pois ja uusi tilalle, niin sama räksytys uudesta pj:sta alkaa ennen kun kissaa kerkiää sanoa… kyllä hevosnaiset on oivallista sakkia ei voi muuta sanoa. Lesch on kyllä kova nainen kun tuohon hommaan uskaltautui hyeenalaumaa johtamaan. Tsempit hänelle!!

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: ratsastaja 
Päivämäärä:   24.9.26 20:35:16

Leschillä on kyllä vankka kannatus. Vaikka täällä jotkut vanhat Mannisen koirat räksyttää, he ovat todella pieni vähemmistö.

Ja kyllä, valkuille maksetaan ihan kiitettävästi, muistaakseni mj valkuille joku 30.000 vuodessa. Ihan kelpo palkka. Että ihan rakkaudesta lajiin eivät sitä hommaa tee.
Ja siitähän on kyse, ei haluta luopua "saavutetusta edusta", ts palkasta ja hyökätään uutta hallitusta vastaan joka aikoo vaatia valkuilta myös näyttöä.

Muissa lajeissa valmentajien työsuhde on tulos tai ulos, en ymmärrä miksi sitä ei voida ottaa käyttöön myös ratsastuksessa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: .... 
Päivämäärä:   24.9.26 20:43:22

Minusta vaikuttaa päinvastoin siltä että Leschin ja kymmenen muunkin henkilön vastaista likakampanjaa ajaa yksi henkilö joka oli Mannisen vastaisen likakampanjan ykköstykki. Ei ole mitään väliä ketä vastaan hyökätään kun hyökätään kaikkia vastaan.

Huomatkaa että samaan hengenvetoon kuin missä hyökätään Leschiä vastaan hyökätään myös edellisten Mannisen aikaisten ja jopa sitä edellisten vuosien henkilöitä vastaan.

Ehkä on noussut pätemisen tarve päähän kun onnistui yhdessä tapauksessa ja nyt pitää samaa voiman tunnetta levittää lisää.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.9.26 20:43:52

Romahtaa vaan valkun tulotaso. Mitä jos paranisikin myös ratsastajan tulostaso?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   24.9.26 20:50:55

Nimimerkki väittää, että kaikki maajoukkuetoimijat tekevät työtään “rakkaudesta lajiin”, pienellä korvauksella ja että koko maajoukkuetoiminta voisi romahtaa, jos korvauksia tai kuluja kyseenalaistetaan. Aika vahva väite ilman yhtään lukua.

Ensin pitäisi nähdä, mitä työstä tosiasiassa maksetaan, mitä kuluja korvataan, kenelle ja millä perusteella. Vasta sen jälkeen voidaan arvioida, ovatko korvaukset pieniä, kohtuullisia ja ennen kaikkea tarpeellisia.

Ketjussa esitettiin myös väite noin 30 000 euron vuosikorvauksesta maajoukkuevalmentajalle. En pitäisi sitä faktana ilman sopimusta, budjettia tai muuta dokumenttia. Mutta jos summa olisi edes suunnilleen oikea, keskustelu muuttuu olennaisesti. Silloin ei enää puhuta mistään symbolisesta “rakkaudesta lajiin” -korvauksesta, vaan kymmenientuhansien eurojen hankinnasta, jonka vaikuttavuutta pitää aivan normaalisti arvioida.

Paljonko rahaa käytetään → mihin palveluun → kuinka moni urheilija sitä käyttää → kokevatko urheilijat siitä saavansa hyötyä → mitä tuloksia tai muuta mitattavaa vaikutusta sillä saadaan → olisiko samalla rahalla mahdollista auttaa urheilijoita enemmän jollain toisella tavalla?

Hyvästä työstä kuuluu maksaa. Mutta hyväkin työ pitää olla tarpeellista juuri siinä muodossa, jossa liitto sitä ostaa.

Ja aivan ensimmäiseksi, liitto ei voi ostaa sellaista, mihin sillä ei ole rahaa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Lisähappi 
Päivämäärä:   24.9.26 22:13:07

Nyt pitäisi saada jäsenkato loppumaan ja hommat pyörimään. Strategia olisi hyvä selkeyttää ja tehdä niitä valintoja, mitä tehdään ja mitä ei tehdä - koska ei ole resursseja kaikkeen. Puheenjohtaja saa ja voi matkustaa, vain edellisen puheenjohtajan matkustus oli joillekin tuhlausta ja keekoilua, ja vaikka ja mitä, mutta ehkä matkustus on ok, tai ei ole liiton tehtävissä henkilöstä riippuen. Eletään nyt tämän hallituksen aikaa ja odotellaan mitä tapahtuu. Syyskokous on aika pian, onkohan siihen sitten materiaalit ajoissa valmiina? Kiva jos olisi.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Hih 
Päivämäärä:   25.9.26 00:20:05

Voin vaan kuvitella, mikä metakka ja raivo syntyy, kun uusi tj on valittu. Säälittää jo nyt. Sekä odotettavissa oleva räksytys että se hirvittävä sekasotku, mikä toimistolla vallitsee. Ihan kirjanpitojärjestelmistä alkaen henkilöstön toimenkuviin. Kaikki uusiksi.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 11:17:04

”Kyllä se vain on niin että työmäärään ja panokseen nähden kaikki mj toimijat tekevät rakkaudesta lajiin. Tuntevat kentän, suomen alueet ja vaikeudet. Yrityävät parhaansa. Pienellä korvauksella ja jos kulut maksetaan ja siitä liian iso summa. Voidaan koko mj toimita lopettaa. Mitä sitten koko paletti hajoaa. Nämä valmentajat kapteenit jatkavat omia duunejaan joista parempi palkka”.

Mahtaa sitä tallityöntekijääkin hymyilyttää. Painetaan kovaa duunia viis päivää viikossa ja tienataan vuodessa vähemmän kuin toinen tästä ”huonosti palkatusta sivubisneksestä”. Samalla mj status tuo näkyvyyttä ja asiakkaita omalle tekemiselle. Jos tää on niin huono diili, niin miksei vaan siirry tekemään sitä parempipalkkaista omaa työtä? Maailmalla riittää töitä, joissa saa tehdä rakkaudesta lajiin, niin se tallityöntekijäkin taitaa tehdä.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: jep 
Päivämäärä:   25.9.26 11:47:53

Eikös liiton kirjanpito ole ulkoistettu johonkin tilitoimistoon? Se tilitoimisto on järjestelmänsä valinnut ja tilitoimiston kirjanpitäjät hoitaa käytännössä kirjanpidot ja osaa järjestelmät, ei niitä liiton porukan tarvitse osata? Yritä nyt Hih jollain lailla pysyä asiassa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 11:52:54

Jotta voimme päätellä onko se maajoukkueen valmentaminen rakkaudesta lajiin hyväntekeväisyystyötä vai kannattavaa ammatinharjoittamista, ja saako siitä asiallisen korvauksen, niin meidän täytyisi kyllä tietää mitä siitä maksetaan.

Tällä foorumilla on esitetty mielipiteitä asiasta ja lisäksi heitetty jotain lukuja, joiden todenperäisyyttä me emme voi tietää. Vai mistä nämä tiedot on peräisin, aikaisemmat kirjoittajat, olisitte ystävällisiä ja laittaisitte lähteen näille tiedoille?

Henkilökohtaisesti uskon, että näistä töistä on maksettu ihan asiallinen korvaus valmentajalle mutta tähän syntyneeseen mielikuvaan minulla ei kuitenkaan ole faktatietoa.

Mikäli valmentajalla ei olisi intressiä olla valmentajana tässä, niin mikä estää täyttämästä kalenteria niillä paremmin maksavilla oppilailla? Se ettei niitä ole?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   25.9.26 12:21:10

"Henkilökohtaisesti uskon, että näistä töistä on maksettu ihan asiallinen korvaus valmentajalle mutta tähän syntyneeseen mielikuvaan minulla ei kuitenkaan ole faktatietoa."

En minäkään mitään mistään tiedä mutta SS kertoi lehtiin, että myi hevosen jolla tähtäsi isoille kisakentille, kun SRL valmennusdiili loppui.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 14:16:10

Liitto on tiedottanut, että vuoden 2026 tuloksen ennakoidaan jäävän satoja tuhansia euroja alijäämäiseksi muun muassa alkuvuoden merkittävien budjettiylitysten vuoksi. Lisäksi valtionavustuksia jäi laiminlyöntien takia saamatta 330 342 euroa. Nämä ovat todellisia menetyksiä ja ongelmia, joiden vaikutukset eivät katoa hallitusta vaihtamalla.

Säästöjen kohdentamisesta voidaan olla eri mieltä, ja valitut ratkaisut pitää perustella. Javanaisen Facebook-julkaisun kommenteissa on kyseenalaistettu myös uuden hallituksen halu tukea urheilua. Talouden tasapainottamisen tarvetta ei kuitenkaan voi selittää uuden hallituksen haluttomuudella. Se joutuu nyt ratkaisemaan ennen sen toimikautta syntyneitä talousongelmia. Uusi hallitus on ollut tehtävässään alle kuukauden.

Ensin pitäisi nähdä, mitä HUJO esittää käytettävissä olevalla rahalla järjestettäväksi ja mitä vaikutuksia sillä oikeasti on. Energiaa tarvitaan nyt myös siihen, että liitto ja urheilijat etsivät yhdessä keinoja hankkia huippu-urheiluun lisää rahaa. Nyt muutama ratsastaja ja valmentaja mouhuaa netissä kourat ojossa vinkumassa rahaa ja esittämässä miten jonkun jossain pitäisi tehdä jotain.

Saamieni tietojen mukaan HUJOn budjetti tälle vuodelle on 750 000 euroa ja se on ylitetty. Jo 750 000 euroa vastaa noin viidennestä liiton vuoden 2026 budjetoiduista tuotoista. Kyse on merkittävästä panostuksesta, jonka kustannuksia ja hyötyjä pitää voida arvioida. Mitä tällä oikeasti saatiin aikaan? Mitä nämä kolme vuotta työskennelleet ovat saaneet aikaan? Kuinka paljon ratsukot ovat kehittyneet ja edistyneet urallaan tänä aikana? Mikä on tuloskehitys tällä systeemillä?

Kuinka paljon näiden valmentajien ja ratsastajien mielestä liiton rahoista pitää ohjata Huippu-urheilun tukemiseen 2027. Talousarvio tuskin on kokonaan valmis vuodelle 2027, olisi mielenkiintoista nähdä miltä se tulopuoli näyttää ja tarkistella mikä osuus tästä prosentteina ohjattu huippu-urheilulle.
2025 aikana budjettti oli muuten 700 000 € ja noin 20% liiton tuotoista.

Hallituksella lienee jotain muutakin pöydällään kuin muutama somessa kiukutteleva ratsastaja ja niiden ympärillä pörräävät vanhan vallan raunioissa nimensä mustanneet taivaanrannan maalarit. Onko ratsastajien ja valmentajien tarpeista sekä toiminnan jatkumisesta keskusteltu HUJOn kanssa? Jos on, mitä vastauksia on saatu ja mitkä asiat ovat jääneet avoimiksi? Nämä tiedot olisi olennaista tuoda myös julkiseen keskusteluun näissä somepostauksissa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 14:34:34

Oletteko jo unohtaneet, että Hevosopiston irtisanomissotku tuli maksamaan satoja tuhansia euroja? Samoja henkilöitä, jotka olivat osallisina siinä kokonaisuudessa, on ollut mukana "hoitamassa" myös SRL tällä hetkellä kesken olevaa irtisanomissotkua.

Uuden hallituksen on tässä tilanteessa aivan pakko varautua talousarviossa siihen, että myös tästä asiasta voi aiheutua liitolle merkittäviä kustannuksia. Riskiä ei voi jättää budjetoinnissa huomiotta.

Jos edellisen hallituksen toimista aiheutuneet taloudelliset vahingot saadaan asianmukaisesti perittyä vastuullisilta, liiton varoja jää vastaavasti enemmän varsinaiseen toimintaan, myös huippu-urheilun tukemiseen.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 15:44:12

Olisikin varmaan hyvä ratkaisu, että pararatsastajat perustaisivat oman alajaostonsa ja vastaisivat mahdollisimman itsenäisesti oman toimintansa suunnittelusta, rahoituksen hakemisesta ja rahojen käytöstä, kun ovat kerran niin omanlaisensa ryhmä. Samalla he voisivat itse päättää myös valmennuksen järjestämisestä ja valmentajavalinnoista.

Heillähän olisi nyt suorastaan timanttinen tilaisuus tähän. MM on vapaa puheenjohtajatehtävistä, valmentajat näyttävät olevan valmiina ja näkemykset siitäkin ovat varsin selvät, miten toimintaa pitäisi järjestää. Koska kyse on FEI alaisesta lajista, omaa erillistä lajiliittoa ei käytännössä noin vain perusteta SRL rinnalle, vaikka tahtoa siihen somen perusteella näyttäisi olevankin. Oma vahvasti itsenäinen jaosto liiton sisällä olisi siis varsin luonteva ratkaisu.

Ja jos nimenomaan itsenäisyyttä kaivataan, siihen kuuluu tietysti myös itsenäinen taloudellinen vastuu. SRL yleisistä varoista ei silloin lähtökohtaisesti tarvitsisi jakaa rahaa toimintaan, vaan jaosto voisi itse hankkia tarvitsemansa rahoituksen, hakea avustuksia ja päättää niiden käyttämisestä.

Pararatsastukseenhan on jo saatu esimerkiksi 60 000 euron erityisavustus. Sen kaltaista rahoitusta voisi hakea jatkossakin, ja liitossa näyttäisi lisäksi olevan joukko erittäin innokkaita vapaaehtoisia, jotka voisivat tehdä juuri tämän ryhmän hyväksi varainhankintaa ja muuta käytännön työtä.

Siinä olisi sekä päätösvalta että vastuu samoissa käsissä.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 16:13:51

Pararatsastus viimeiset kolme vuotta

Vuosi 2024

SRL panos / tavoite:
Budjetti 81 800 €. Pariisin paralympialaiset olivat vuoden keskeinen huippu-urheilutavoite.

Mitattava kansainvälinen tulos:
Suomi sai historian ensimmäisen kolmen ratsukon paralympiajoukkueensa. Joukkue sijoittui 16. Henkilökohtaisessa kilpailussa yksikään suomalaisratsukko ei edennyt kahdeksan parhaan finaaliin.

Arvio:
Joukkuepaikan saavuttaminen oli itsessään merkittävä askel, mutta kansainvälisen huipputason tulos jäi vielä melko kapeaksi. Vuodelle oli budjetoitu pararatsastukseen 81 800 euroa, mutta toteutuneen rahankäytön määrää emme tiedä. Tai mihin se käytettiin.

Vuosi 2025

SRL panos / tavoite:
Budjetti 77 800 €. Vuoden päätapahtuma oli EM-kilpailu.

Pararatsastuksen toteutuneet lajikohtaiset kulut olivat 62 953 euroa. Niistä:

urheilija- ja valmentajatukia 28 637 €
ulkopuolisia palveluja 24 840 €
SRL matkakuluja 7 821 €

Mitattava kansainvälinen tulos:
EM-kisoihin osallistui kaksi suomalaisratsukkoa, eikä Suomella ollut joukkuetta. Paras sijoitus oli 8., ja yksi ratsukko eteni finaaliin sijoittuen siellä 7.

NBECH/PM-tasolla saavutettiin henkilökohtaisia voittoja.

Arvio:
Kansainvälinen kärkitulos parani selvästi vuodesta 2024, mutta menestys keskittyi harvoille ratsukoille ja arvokisatasolla toiminnan leveys jäi ohueksi. Vuoden 2025 osalta käytetty rahamäärä tunnetaan, mutta julkisista taloustiedoista ei pystytä riittävän tarkasti erottamaan, miten rahat jakautuivat urheilijoiden, valmennuksen, asiantuntijapalvelujen ja muun toiminnan kesken.

Vuosi 2026

SRL panos / tavoite:
Käytetyn rahan määrä ei ole tiedossa.

SRL omat kirjalliset tulostavoitteet olivat:

3-4 ratsukon MM-joukkue
joukkuepaikka Los Angelesin 2028 paralympialaisiin
kaksi ratsastajaa MM-finaaliin
NBECH/PM-kilpailuissa joukkuemitali
kuusi henkilökohtaista mitalia

Mitattava kansainvälinen tulos:
MM-kisoihin Aacheniin pääsi kaksi yksilöratsukkoa. Paras sijoitus oli 7., ja yksi ratsukko eteni finaaliin sijoittuen siellä 5.

NBECH-kilpailuihin osallistui kuusi ratsukkoa. Suomen joukkue sijoittui 4. Tavoitelluista kuudesta henkilökohtaisesta mitalista saavutettiin yksi.

Arvio:
Vuoden 2026 tavoitteet oli kirjattu niin täsmällisesti, että niitä voidaan verrata suoraan toteumaan. Tässä vertailussa tulos jäi selvästi tavoitetasosta. SRL omat pararatsastuksen tulostavoitteet toteutuivat vain osittain ja useimmat keskeiset joukkue- ja mitalitavoitteet jäivät saavuttamatta. Käytetyn rahan määrää emme tiedä.

Kokonaisarvio 2024-2026

SRL pararatsastukseen kohdistetun panostuksen aikana yksi ratsukko on noussut erittäin selvästi kohti maailman kärkeä, mutta vastaavaa kehitystä ei näy ryhmän leveydessä.

Kolmen vuoden aikana:

saavutettiin historiallinen paralympiajoukkuepaikka
paras henkilökohtainen arvokisasijoitus nousi 11. sijasta 7. sijaan ja edelleen MM-finaalin 5. sijaan
arvokisajoukkueen leveys ei kuitenkaan kasvanut, vaan vuosina 2025 ja 2026 arvokisoihin pääsi vain kaksi yksilöratsukkoa
vuoden 2026 omista joukkue- ja mitalitavoitteista suurin osa jäi saavuttamatta

Julkisen talousaineiston perusteella ei myöskään pystytä osoittamaan, mikä osa saavutetuista tuloksista on nimenomaan SRL ostamien valmennus-, kapteeni- ja asiantuntijapalvelujen tuottamaa lisäarvoa.

Siksi vaikuttavuuden arvioinnissa keskeinen kysymys ei ole vain se, onko yksittäinen ratsukko menestynyt, vaan mitä SRL rahoittamalla järjestelmällä on saatu aikaan koko maajoukkueryhmän tasolla suhteessa siihen käytettyihin resursseihin.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 16:27:00

Jos järjestelmään käytetään vuosittain kymmeniä tuhansia euroja, mutta kolmen vuoden aikana kansainvälisen huipputason tuloskehitys keskittyy käytännössä yhteen ratsukkoon eikä joukkueen leveys kehity asetettujen tavoitteiden mukaisesti, pitää pystyä osoittamaan, mitä lisäarvoa keskitetty valmentaja-kapteeni-asiantuntijarakenne tuottaa verrattuna vaikka siihen, että sama raha kohdennettaisiin suoremmin urheilijoiden henkilökohtaiseen valmennukseen ja kansainväliseen kilpailemiseen.

Noin 10 000-15 000 euroa urheilijaa kohden vuodessa ei itsessään kuulosta valtavalta summalta. Kun samaa asiaa katsoo toisesta suunnasta, noin 80 000 euroa vuodessa muutaman ratsastajan ympärille rakennetun järjestelmän ylläpitämiseen, summa alkaa näyttää jo huomattavalta. Silloin on perusteltua kysyä, onko nykyinen rakenne tehokkain tapa käyttää rahat.

Kysymyksen pitäisi olla ennen kaikkea: mitä nämä urheilijat tarvitsevat päästäkseen kansainväliselle tasolle ja menestyäkseen siellä, ja mikä on tehokkain tapa käyttää tähän tarkoitukseen varatut rahat?

Yksi vaihtoehto olisi nykyistä urheilijalähtöisempi malli:

ratsastaja valitsee itse henkilökohtaisen valmentajansa
SRL tuki kohdistetaan ensisijaisesti kansainväliseen kilpailemiseen ja siihen valmistautumiseen
tuen määrä määräytyy etukäteen julkaistujen, läpinäkyvien urheilullisten kriteerien perusteella
arvokisoihin tarvittava joukkuejohto hankitaan erikseen silloin, kun sille on todellinen tarve

Jatkuvaa ympärivuotista keskitettyä rakennetta ei välttämättä tarvita kaikille. Eri urheilijoiden tarpeet ovat erilaisia, ja osa voi hyötyä arvokisoissakin enemmän oman henkilökohtaisen valmentajansa läsnäolosta kuin ulkopuolisesta maajoukkuevalmentajasta.

Tällaisessa mallissa SRL tehtävä olisi ennen kaikkea mahdollistaa urheilijoiden kansainvälinen kilpaileminen ja kehittyminen sekä kohdentaa rajalliset resurssit sinne, missä niillä saadaan eniten urheilullista hyötyä.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: joo joo 
Päivämäärä:   25.9.26 18:16:47

Pararatsastajat Javanainen ja Aaltonne voivat lopettaa vinkumisen ja mennä töihin ja kustantaa kilparatsastusharrastuksensa ihan itse, kuten muutkin ihmiset tekevät vammoilla tai ilman. Eivät ole Henri tai Emma jatkuvasti vinkumassa lehtien palstoilla ja tulokset ovat aivan eri luokkaa.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 18:20:24

No nyt tuli HUJO tietoa. Hyviä askelia ottaa hallitus oikeaan suuntaan. Hieno uutinen.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: ååå 
Päivämäärä:   25.9.26 19:26:18

Isot tsempit Nooralle! Ihan ylivoimaisesti paras valinta tohon postiin!

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Seurailija 
Päivämäärä:   25.9.26 20:45:08

V***U kun tää ulina ei lopu ikinä. Oli puikoissa kuka tahansa. En suosittele kenellekään mitään paikkaa missään ratsastukseen liittyvässä yhdistyksessä tai seurassa. Aina joku tökkii hangolla persieen. Ilman ulinaa joillain ei selvästi ole elämää.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: ** 
Päivämäärä:   25.9.26 20:51:40

Hienoa, että nämä tietyt ovat saaneet pilattua niidenkin pararatsastajien maineen, jotka oikeasti panostavat ja tekevät töitä oman urheilun eteen.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   25.9.26 21:34:25

Miten ulkomaille pysyvästi muuttavaa Penttiä jaksaa joku Suomen kilparatsastus oikeasti kiinnostaa...Hoitaisi vaan sitä puutarhaa ja groomailisi ranskalaistuvia lapsiaan.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: heh 
Päivämäärä:   25.9.26 21:45:54

No juu samansuuntaisia mietin kun Q tuossa….

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 22:00:02

Kyllä pararatsastajien maineen pilasi jo K. Karjalainen ja "tiiminsä"

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 22:05:08

Kannattaisiko kysyä häneltä, jos mietityttää. Tuskin tulee tänne foorumille kertomaan motiiveistaan. Tarkoitus lienee teillä vaan kirjoittaa paskaa ja esittää asiassa olevan ongelma tai jotain sus.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   25.9.26 22:11:17

Ehkä Noora saa paratiimille hoidettua mätsäävät pintelit...

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: --- 
Päivämäärä:   25.9.26 22:22:39

Kumma kun Kyra Kyrklundia ei pätkän vertaa kiinnostanut suomalainen vammais- ja pararatsastus, kun A-P Heino oli mj-valmentajana.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: ville 
Päivämäärä:   25.9.26 22:39:51

"Miten ulkomaille pysyvästi muuttavaa Penttiä jaksaa joku Suomen kilparatsastus oikeasti kiinnostaa...Hoitaisi vaan sitä puutarhaa ja groomailisi ranskalaistuvia lapsiaan."

Vaan kun kiinnostaa. Hän on henbkeen ja vereen urheiluihminen ja ratsastus on hänen rakas lajinsa. Ja kun on varaa tehdä just sitä mikä kiinnostaa niin sitten tekee.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: paljon nähnyt 
Päivämäärä:   25.9.26 22:41:12

Kyraa alkoi pararatsastus kiinnostaa kun valkuksi tuli hänen vanha erityinen ystävänsä...

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 22:44:52

A-P Heinon valmennuskaudella (käytännössä) 2008–2012 tuli yhteensä 4 seniorien arvokisamitaleita.
Janne Bergh, valmennuskaudella 2013–2026 tuli 0.

Toki tämän päivän kansainvälinen kärki on määrällisesti paljon laajempi ja ammattimaisempi kuin Heinon aikana mutta jos lopetetaan selittelyt ja kysymys kuitenkin rajataan siihen, mitä maajoukkuevalmentajan kaudella on saatu aikaan arvokisoissa, eikä siihen mistä tulokset johtuvat, tilasto on yksiselitteinen.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: cilla 
Päivämäärä:   25.9.26 22:57:03

"no mutku Janne on Kyran frendi! Ja Kyra haluaa että se on mj valkku (ja saa sen valkun palkan) ihan niinkuin Kyra halus että MM valintakriteerejä muutetaan että hänen oppilas Anu Sironen pääsee kisoihin.
Ja Manninen ja Koivulahan totteli Kyraa. Saas nähdä totteleeko nykyinen hallitus.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: Q 
Päivämäärä:   25.9.26 23:04:49

Kun ei asu Suomessa, miten voi uskottavasti hoitaa asioita? Miten voi ilman perstuntumaa tuntea aitoa kiinnostusta suomalaisia kohtaan?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 23:13:39

Berghin ensimmäisenä valmentajavuotena 2013, joka alkoi loppuvuonna muuten SRL hallituksessa oli tuttuja nimiä niin hevosopiston sotkusta kuin SRL:n viime aikaisista sotkuista:

Jukka-Pekka Leskinen
Osmo Metsälä
Marjukka Manninen
Laura Airaksinen

Ja HUJOssa vastasi kouluratsastuksesta ja muista lajeista, jo muissa yhteyksissä vahvasti esiin nousseet nimet
Kyra Kyrklund – kouluratsastus
Simonsén (muut lajit = myös para tämän rakenteen perusteella?)

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: QRS 
Päivämäärä:   25.9.26 23:15:09

Eiköhän Nooralla ole aika hyvä hyvä perstuntuma suomalaisuuteen, mutta myös kansainvälisyyteen. Takkulako se siellä kitisee nimimerkillä Q?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 23:16:35

Lähettäjä: Q
Päivämäärä: 25.9.26 23:04:49

Kun ei asu Suomessa, miten voi uskottavasti hoitaa asioita? Miten voi ilman perstuntumaa tuntea aitoa kiinnostusta suomalaisia kohtaan?

Missä vuodessa sä oikein elät?

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   25.9.26 23:18:50

HUJO ei ole mikään paikallinen seurajaosto, jonka puheenjohtajan pitäisi käydä joka tiistai Valimotiellä avaamassa ovea.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: olli 
Päivämäärä:   26.9.26 01:00:59

"Kun ei asu Suomessa, miten voi uskottavasti hoitaa asioita? Miten voi ilman perstuntumaa tuntea aitoa kiinnostusta suomalaisia kohtaan?"

Ei näin tyhmiä ihmisiä voi olla...

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.9.26 06:55:02

SRL keskeinen ongelma vanhojen rakenteiden ja vuosien aikana rakentuneiden hallintohimmelien vuoksi on ollut osaavien uusien ihmisten saaminen mukaan, ja ennen kaikkea heidän pitämisensä mukana roolissa kuin roolissa. Nyt vaikuttaa siltä, että tämä aikakausi on vihdoin tullut päätökseen.

Jäsenistön täytyy kuitenkin olla hereillä ja osallistua tulevaan syyskokoukseen. On pidettävä huoli siitä, että laji pysyy kehityksen tiellä ja liitto saadaan nostettua tämän vaikean vaiheen yli.

Vuosien varrelta löytyy liian monta esimerkkiä luottamushenkilöiden toiminnasta ja tapahtumista, joista on syytä ottaa opiksi. Nyt hallituksessa on uudenlaista osaamista, ja vaikuttaa siltä, että myös asiantuntijoiksi, verkostoijiksi ja kehittäjiksi voidaan jälleen saada osaavia ihmisiä ilman, että heidän kapasiteettinsa kuluu organisaation sisäiseen vääntöön.

Pitkäaikaiset henkilösidonnaiset rakenteet, epäselvä toimivallanjako sekä luottamusjohdon ja operatiivisen johdon väliset ristiriidat eivät ole mitään jälkikäteen keksittyjä selityksiä. Niistä löytyy vuosien varrelta runsaasti konkreettista aineistoa.

Nyt yksi keskeisistä kysymyksistä onkin, pystyykö toimisto mukautumaan muuttuneeseen tilanteeseen: toimimaan selkeän toimivallanjaon mukaisesti, toteuttamaan hallituksen ja luottamuselinten päätöksiä, viestimään avoimesti ja hoitamaan oman roolinsa ammattimaisesti.

Jos pystyy, liitolla on ensimmäistä kertaa pitkään aikaan mahdollisuus rakentaa aidosti toimivaa kokonaisuutta.

Jos ei pysty, ongelmaa ei enää voida selittää epäselvillä rakenteilla tai vanhan hallinnon tuella. Silloin on arvioitava, ovatko nykyiset tehtävät, toimintatavat ja henkilöt oikeita toteuttamaan sitä muutosta, jonka jäsenistö on liitolta edellyttänyt.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.9.26 09:57:08

Kylläpä on kummasti Hevosurheilulehden juttujen tyyli muuttunut liittyen liiton asioihin. Vuosia kestänyt mustamaalaaminen ja ja negatiivisten asioiden esiintuominen vaihtunut kummalliseen lässytykseen. No, liiton kannalta varmaan hyvä että ko. lehden toimittaja kaveeraa uuden pj:n kanssa, mutta mielenkiintoista seurata kauanko tätä ihanuutta kestää. Ja paljonko sellaista asiaa vuodetaan lehteen, joka ei julkisuuteen kuulu.

  Re: Uusi hallitus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   26.9.26 10:21:11

Lehti tulee aivan varmasti kirjoittamaan asioista asioina. Toimittajaa sitovat Journalistin ohjeet ja journalistinen etiikka.

Kun kyse on liiton toiminnasta, jota rahoitetaan jäsenistön varoilla ja merkittäviltä osin myös julkisella rahalla, ei kovin suuren osan sen toiminnasta pitäisi lähtökohtaisesti olla sellaista, joka ei kestä jäsenistön tai julkisuuden tarkastelua. Tietenkään esimerkiksi henkilöstön yksityisyyden piiriin kuuluvat asiat eivät kuulu julkisuuteen.

Itse ihmettelen enemmän sitä, miksi uusi hallitus ei ole käynyt läpi liittokokousmateriaaleihin jätettyä edellisen hallituksen tilaamaa selvitystä. Siinä näyttää olevan sellaista sisältöä, jonka osalta olisi perusteltua arvioida, kuuluuko sen todella olla liiton verkkosivuilla kenen tahansa luettavissa. Avoimuus ei tarkoita sitä, että kaikki mahdollinen henkilötieto tai yksityisyyden piiriin kuuluva aineisto julkaistaan.

Toki uudella hallituksella on tällä hetkellä pöydät täynnä töitä ja oven takana odottaa jatkuvasti lisää. Selvityksen tilaaminen ja sen julkaiseminen liittokokousmateriaalin yhteydessä ovat kuitenkin edellisen hallituksen aikaisia ratkaisuja.

Mutta sitä päätöstä, mitkä liiton toimintaan liittyvät asiat ovat journalistisesti merkityksellisiä ja kuuluvat julkiseen keskusteluun, et tee sinä enkä minä tällä foorumilla. Sen arvioi toimitus oman journalistisen harkintansa perusteella.

Ja ehkä se on ihan hyväkin näin, kun me täällä anonyymilla foorumilla vain vaihdamme mielipiteitämme.

Milläköhän me voisimme itsekin auttaa liittoa ja jo mukaan ilmoittautuneita vapaaehtoisia tässä tilanteessa?

Ehkä jäsenistön kannattaisi seuraavaksi miettiä myös, mitä me itse voimme tehdä. Uudella hallituksella on valtava työmäärä, mutta jäsenistössä on samalla valtavasti talouden, juridiikan, viestinnän, varainhankinnan, urheilun, tapahtumien ja järjestötoiminnan osaamista. Kaikkea ei tarvitse tehdä liiton palkatun henkilöstön tai seitsemän hallituksen jäsenen voimin.
Jos vapaaehtoistyö organisoidaan hyvin, ihmisille annetaan selkeät tehtävät ja heidän osaamistaan myös oikeasti käytetään, tästä kriisistä voisi syntyä jotain paljon parempaa kuin vain vanhan järjestelmän korjaaminen.

   Ylös ⇑   


Ketju on saavuttanut 100 viestin määrän tai se on suljettu. Ketjuun ei pysty kirjoittamaan.
Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.