Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.9.26 19:08:27

Jotenkin outoa että kun hevosen karva kastuu niin sen kaulan karva kihartuu ja sitten kuivuessa se sitten jääkin laineille. Ei suoristu takaisin. Ja alkaa näkymää vasta pidemmässä karvassa, ei tietenkään kesäkarvassa näy.

Olen epäillyt cushingia (ikä 22v) että sen vuoksi olisi laineikas karva. Mutta kolme kertaa otettu testit vähän eri vuodenaikoina ja niiden perusteella ei näytä että olisi. Ja muutenkin tätä on ollut jo vuosia joten luulisi sen taudin etenevän jos ei ole lääkitystä.

Nyt tosiaan oli pitkään poutaa ja karva oli suoraa. Ja nyt sitten pari päivää sadetta niin laineille se kaulan karva jäi vaikka kuivui. Ja vähän myös pyllyn päällä oleva karva laineikas. Mitä enemmän karva kuivuu ja kastuu niin sitä pahemmin se jää kiharalle/laineille.

Mistä tällainen voisi johtua? Kellään muulla ollut samaa?

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.9.26 19:26:00

Talvikarva saattaa yhdellä selän päällä jäädä kastumisen jälkeen hetkeksi laineille, ei ole oireillut muutoin niin en ole asiaa stressannut.

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: Peppi 
Päivämäärä:   10.9.26 22:20:15

Ihan normaalia. Myös harja ja otsatukka voi kihartua hieman märkänä.

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   10.9.26 22:51:50

Niin mutta se että se karva myös jää sellaiseksi kiharaksi kun kuivuu. Ei palaudu suoraksi enää.

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   11.9.26 19:00:53

Up

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: J 
Päivämäärä:   11.9.26 19:04:55

Suoristuuko harjaamalla?

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: Hmm 
Päivämäärä:   11.9.26 22:02:28

Muistan että omallani oli joskus kaulalla lainehtivaa karvaa. Seuraavassa talvikarvassa ei enää ollut. Saattoi ajoittua siihen että tarkensin ruokavaliota, lisäravinteita ja vatsaystävällisempää, mutta en ole edes varma oliko tuo ajankohta.

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   12.9.26 00:07:57

Ei suoristu vaan tosiaan jää sellaiseksi lainekkaaksi.

Ei nyt heti ekasta sateesta mutta sitten kun tosiaan alkaa syksyllä enemmän satamaan ja karva hieman pidempään ja kun kastuu useammin niin ei enää palaudu suoraksi. Viime syksynä kokeilin pitää loimea sateella mutta ihan yhtä lailla sitten kun hevonen hikosi niin karva meni laineille ja jäikin niin.

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: Napsu 
Päivämäärä:   12.9.26 09:59:45

Minusta tuo on ihan normaalia talvikarvan käytöstä.

  Re: Hevosen karva kihartuu sateessa?

Lähettäjä: Hiitti 
Päivämäärä:   12.9.26 11:48:30

Jotkut hevoset on kiharampia kuin toiset, mun hevonen ei kasvata pitkää talvikarvaa eli se ei voikaan kihartua, mutta harja on sateella ihan tosi kihara. Ja jos vuohoskarvojen antaa kasvaa, niissä on korkkiruuvikiharat d

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.