Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 16:08:43

Tässä vaan ihmettelen, ostat hevosen joka on ollut treenissä ja muka ammattilaiset mukana päätöksessä. Missä on menty 1kk omistajuuden aikana vikaan että yht äkkiä löydetäänkin vikaa vian perään ja puhutaan kuoppaamisesta? Ketä nämä ”ammattilaiset” ovat sitten olleet, jos vikaa löytyy vian perään niin ihanko tosissaan ollaan sitten säästetty ostotarkissa jos siitä on läpi päästy.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Vai 
Päivämäärä:   6.9.26 16:30:52

onko myyjä jättänyt jotain kertomatta tai selvinnyt jotain sellaista mistä edes myyjä ei tiennyt?

Ensimmäinen vaihtoehto on valitettavasti aika yleinen. Toinenkin on mahdollinen

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 16:36:10

Eniten ihmetyttää miten huono ostotarkastus on tehty. En tiedä missä menty vikaan mutta jossain jos ensimmäinen klinikka käynti tarvitsee tehdä 2vk jälkeen jo, varsinkin kun hevosta on kokeiltu useamman kerran ennen ostoa.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 18:59:53

No esim stressi voi laukaista vatsahaavan viikoissa. Siihen päälle ruokinnan muutos yms, niin saa ruuansulatuskanavaan ongelmia helposti. Hevosella voi olla suussa ongelmia, jotka ei ole tullut koeratsastuksessa tai ostotarkissa ilmi. Hevonen on voinut liukastua laitumella tai kompastua ja se on ollut ns viimeinen korsi jänteelle tai hankkarilla. Ylipäätään rasituksen muutos, pohjien muutos yms voi tuoda esiin vaivoja, jotka ei aiemmin näkynyt ja toisaalta sitten kun pikkuvaivat alkaa ilmoitella ja hevosta jätetään kevyelle, ne vaivat alkaa helposti kasaantua.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   6.9.26 19:10:29

Hyvä ratsastus pitää hevosen terveenä.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: ? 
Päivämäärä:   6.9.26 19:16:01

^^ Näin on. Esim. Kyralla Matador, mitä nyt muutaman kerran ähkyleikattiin.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Hmm... 
Päivämäärä:   6.9.26 19:17:27

Juuri tänään mietin samaa, että mitä on hevosesta löytynyt, kun on kaksi diagnoosia jo ja kolmas ilmeisesti tulossa ja ratsastaa ei voi. Kuulostaa siltä, että on tehty vain päälle päin tarkastus taivutusten kera, joka ei kerro hevosesta yhtään mitään.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: bb 
Päivämäärä:   6.9.26 19:49:33

Jos ei oo tehny ostotarkkia tai tehnyt vaan pintapuolisen niin aika oma syy. Ja huolellisesta tarkista huolimatta jotain voi silti, ilmetä, ei tarkissa löydetä kaikkea.
Koska ne on ELÄIMIÄ!

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 19:54:02

Tottakai ne on eläimiä mutta kun annetaan ymmärtää että vika olisi jossain muussa kuin itsessä. Myyjänä tälle hevoselle on kuitenkin hyvämaineinen kilpailija ja valmentaja, en ole koskaan pitkään suomen hevospiireissä pyörineenä kuullut pahaa sanaa edes täällä hötölässä. Jos asioista sometetaan, silloin pitäisi osata myös ottaa itseään niskasta kiinni. Vannoudutaan että on käytetty ammattilaisia apuna prosessissa, miksi kukaan ammattilainen suosittelisi vain pintapuolista ostotarkkia.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: lskdndf 
Päivämäärä:   6.9.26 20:02:20

Mun kaveri myi kisoissa hyvin menestyneen kouluhevosen äiti-tytär yhdistelmälle. Sanoi että tämä on kilpahevonen ja PITÄÄ valmentautua säännöllisesti. Juujuu he valmentautuu jne.
Kahden kk jälkeen ostaja soitti "hevonen on hullu, se on joka paikasta rikki, hae pois, rahat takas!" Ostajat eivät olleet käyneet kertaakaan valkussa, seisottaneet hevosta sisällä päivät pitkät jne.
Myyjä sääli lähinnä hevosta, otti sen takas, maksoi osan rahoista takas. Antoi hevosen tutulle kilparatsastajalle joka 2 vkon päästä voitti siellä VaA luokan.

Että kyllä on mahdollista mokata hyvin ja asiallisen hevosen kanssa tosi nopeasti.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 20:14:17

Kuka?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Hä 
Päivämäärä:   6.9.26 20:14:50

Kenestä puhutaan?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 20:20:58

No missä on kuoppaan laitosta puhuttu?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   6.9.26 20:21:21

En tiedä tapausta, mutta onhan näitä, millä on jotain pientä outoutta ja sitten lopulta löytyy paha kissing spine tai murtuma lantiossa tai jotain, mikä ilmiselvästi aiheuttaa kipua hevoselle.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Niin 
Päivämäärä:   6.9.26 20:30:48

Tämä somettaja kirjoitti postauksen lopussa ”ainakin nää kuvat jää mulle jos hevonen ei”, en tiedä tarkoitetaanko tässä kaupan purkua vai mitä. Kyseessä siis tämä jumppaava somettaja

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Nin 
Päivämäärä:   6.9.26 20:32:19

Ei kai se kuoppaan laittoa tarkoita vaan kaupan purkua?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   6.9.26 20:37:46

Kiinnostais kyllä kuulla, onko haaste minkä tyyppistä (vatsa, jänteet tms).
Samaa mieltä, että treeni auttaa myös hevosen kunnon ja stressitason ylläpitämisessä varsinkin kun on muutoksia. Hevonen stressaantuu, jos liikunnan määrä ei riitä ja rutiinit muuttuu. Aina joku mahaongelma on mahdollinen, mutta silloin kyllä hoidetaan eikä diagnosoida moneen kertaan.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 20:42:04

Jos ostotarkastus on tehty ostajan haluamassa laajuudessa niin ei se mitään kaupanpurkua saa enää aikaiseksi. Oma moka jos ei ole laittanut muutamia satasia extraa jalkojen, selän ja kaulan kuvauksiin ja/tai ultrauksiin. Hevosta on turha alkaa tutkia oston jälkeen pilkkua viilaamalla ja sitten vaatia myyjältä kaupan purkua jos osto prosessi on tehty hutiloiden.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   6.9.26 20:57:14

"Jos ostotarkastus on tehty ostajan haluamassa laajuudessa niin ei se mitään kaupanpurkua saa enää aikaiseksi. Oma moka jos ei ole laittanut muutamia satasia extraa jalkojen, selän ja kaulan kuvauksiin ja/tai ultrauksiin. "

Ei muuten ole aina näin ihanan yksinkertaista, että syy olisi ostajan satasissa. Esimerkiksi vatsaa ja suolistoa on vaikea tutkia, jos myyjä ei anna paastottaa :/

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: 12345 
Päivämäärä:   6.9.26 21:11:35

Tää hevonenhan oli välittämällä ja välittäjä tietää vain sen mitä hänelle kerrotaan.
Kovasti täällä yritetään nyt vierittää vastuuta vain ostajalle vaikka edellisellä omistajallakin on vastuu kertoa kaikesta. Eikös jossain aiemmassa ketjussa tästä samasta kerrottu, että edellinen omistaja muun muassa keskeytti jotkut kisat? Totta vai tarua?

Kuinka monta hevoskauppaa täälläkin on puitu missä myyjä/välittäjä on jättänyt tietoja kertomatta ja on myyty jotain eri asiaa kuin mitä on sitten käytännössä saatu

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 21:13:55

Suoliston tutkimiseen ei paastoa tarvita.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 21:42:17

Mahan tutkiminen on se mihin paasto tarvitaan ja siinäkin on riskinsä joten ymmärrän täysin miksi myyjät eivät halua että ostotarkastusta varten hevonen paastotetaan. Jos se on ostajan pakko saada, sitten etsitään sellainen myyjä joka siihen on valmis tai maksetaan hevosen vuorokauden olo klinikalla jolloin klinikka hoitaa paastotuksen.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 21:48:13

En tiedä mistä casesta kyse, mutta ei se ostotarkastus ole välttämätön fiksua toki kyllä. Pitäähän myyjän puhua kuitenkin totta ja jos ei kerro tiedossa olevia asioita, onhan se hänen eikä ostajan vastuulla.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Hmm... 
Päivämäärä:   6.9.26 22:07:24

Välittäjä tuskin on jättänyt kertomatta mitään ja hevonen ei siellä tainnut edes kauaa olla? Kiireellä tosin ei koskaan saisi hevosta ostaa vaikka siihen painostettaisiin..

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   6.9.26 22:16:09

Eihän missään ole painostettu. On ihan normaalia ja reilua kertoa jos hevoselle on tulossa muitakin katsojia jotka ovat kiinnostuneet. Hevosten myynti on bisnestä siinä missä kaikki muukin, jos on kysyntää ei siinä jäädä odottelemaan haluaako henkilö X sen varmasti jos on Y tulossa katsomaan vaan se myydään sille joka ehtii ensimmäiseksi.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: glmläkf 
Päivämäärä:   6.9.26 22:38:53

Kyllä yhä enemmän varmistuu se mielipide, että älä ikinä myy amatööreille tai vielä pahempi, somettajille.
Koska nykyostajat on ihan sekoboltseja.
Ennen vanhaan, kun ostajilla oli hevosmiestaitoa, ymmärrettiin että hevoskauppa on aina riski, ja välillä se menee pieleen.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: xo 
Päivämäärä:   6.9.26 23:27:34

Mulla kokemusta hevosen terveyshistorian pimittämisestä omistajan sekä välittäjän tahoilta. Osa kerrottiin, mutta kaikkea ei. Kaivoin itse sen jälkeen epämääräisten oireiden alettua kun hevonen oli mun nimissä, kaikilta klinikoilta kaiken infon mitä sille hevoselle on tehty ja tutkittu ja sieltähän paljastui vaikka ja mitä mistä mulle ei olla sanottu sanaakaan. Oli oikeus kaupan purkuun. Tein ostotarkastuksen ja olin valmis laittamaan siihen satasia ja useammankin päälle, mutta tarkastava eläinlääkäri oli rutiinitarkastuksen jälkeen sitä mieltä ettei enempää tarvitse tutkia.

En lähtisi nyt siis millään tavalla syyttelemään hevosen uutta omistajaa siitä että hevonen on ei ole pelikunnossa. Hevosmyyjät on häijyjä vaikkei niistä hötölässä keskusteltaisikaan..

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   7.9.26 00:52:45

xo:

joo syyttely ei auta suuntaan tai toiseen tai spekulointikaan, jos tiedot ovat näin vähäisiä. Toisaalta jos julkisuuteen kertoo niin olisi järkevä asiaa valottaa, nyt postaus vaikuttaa huomion hakuiselta...

Vaikkei halua kertoa tarkasti niin voisi viitata esim. "tuli esiin terveysvaivoja, jotka olivat oireilleet jo aiemmin" tai "ostotarkin jälkeen on ilmennyt äkillisesti ilmenneitä oireita hevosen jaloissa/mahassa/suussa tmstms...

Itseä aina kiinnostaa, mikä mahdollisesti on mennyt ostotarkissa vikaan tai mitä ei ole huomattu niin tajuaa ehkä itse joskus kiinnittää huomiota.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: hhee 
Päivämäärä:   7.9.26 01:06:01

Mahan tutkiminen ja paasto on aika turhaa, koska lähes poikkeuksetta jotain löytyy kun etsitään, kun jonkinasteinen mahahaava on lähes jokaisella hevosella. Ja mahan saa kyllä oireilemaan viikossa ihan sillä että hevonen muuttaa tallista toiseen tai vaihtaa vaikka tarhaa, karsinaa, tarha- tai karsinanaapuria tai hevosen käsittelijät ja rutiinit muuttuu ja niin edelleen. Eli itse en ainakaan myyjänä hevosta suostu paastottamaan enkä ostajanakaan sitä vaadi.

En myöskään osta hevosta joka on koko ikänsä ollut vain tietyssä tallissa tiettyjen heppakavereiden ja ihmisten kanssa eikä sen kanssa olla ikinä reissattu tallin ulkopuolella. Nämä ei välttämättä sopeudu uusiin koteihin. Esim. kaverillani oli puoli vuotta eräs poni eikä ollut ensimmäinen omistamansa. Muut hevosensa olivat kyllä aina viihtyneet eikä tämänkään kanssa mikään piränyt olla huonosti. Mutta kun 10 v poni ei vain sopeutunut uuteen kotiin niin ei auttanut muuta kuin palauttaa se. Siellä se eli kasvattajallaan elämänsä loppuun asti...

En sano että vika oli ostajassa ja myyjäkin teki kaikkensa auttaakseen ponia sopeutumaan, pitivät paljon yhteyttä jne. Mutta kun ei niin ei.

Haluan siis tietää, että hevosen kanssa on tehty, se ei ole kovin autisti ja sen kanssa voi vaikka reissatakin. Muuten en sellaista osta kun sehän kuolee stressiin heti kun sen kotiini tuon. Ostan ennemmin isommilta talleilta joilla hevosia vaihtuu ja hevosten kanssa käydään edes joissakin pikkukisoissa mielellään yönkin yli. Myyjä myös osaa sanoa miten se käyttäytyy vieraissa paikoissa.

Vaikken kisaakaan, niin saatan silti lähteä välillä äitini luo 1-5 viikoksi kerrallaan traikku vetokoukussa. Tallipaikan saan vuokrattua eräältä tallilta joka niitä tarjoaa. En voisi noin tehdä jos hevonen ei kestäisi rutiinien muutosta ja uusia ihmisiä ja hevosia.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Hmm... 
Päivämäärä:   7.9.26 01:32:52

Lähettäjä.

Päivämäärä6.9.26 22:16:09

Eihän missään ole painostettu. On ihan normaalia ja reilua kertoa jos hevoselle on tulossa muitakin katsojia jotka ovat kiinnostuneet. Hevosten myynti on bisnestä siinä missä kaikki muukin, jos on kysyntää ei siinä jäädä odottelemaan haluaako henkilö X sen varmasti jos on Y tulossa katsomaan vaan se myydään sille joka ehtii ensimmäiseksi.

..

No, kyllähän tuossa painostetaan päättämään asiasta nopeasti. Oletko hevosen entinen omistaja kenties?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.9.26 01:44:25

En ole XD en ole suomenhevos piireissä millään tavalla. Mutta useamman hevosen olen myynyt sekä välittäjille antanut myytäväksi. Tottakai hevonen halutaan myydä nopeasti = maksimoida voitto ja se tulee jokaisen hevosta ostavan, varsinkin välittäjän kautta, ymmärtää. Se että kerrotaan ”Hei meille tulee 2päivän päästä toiset katsojat, tarvitaan siihen menessä sun päätös” ei ole painostamista vaan realiteettien kertomista. Varsinkin jos ja ilmeisesti kun tässä tapauksessa hevosta ollaan kokeiltu useampi kerta, ei siinä aleta odottelemaan jos yksi tarvitsee monta päivää aikaa miettiä viekö ell. Tarkistukseen jos toinen tulee rahat kourassa. Uskoisin että tässä on käynyt virhe numero 1. Kun ollaan kuunneltu näitä omia mukana olleita ”ammattilaisia” ja virhe numero 2. Kun ei olla, varsinkin kun ostetaan ensimmäistä hevosta oikeasti aika tietämättömälle ihmiselle, tehty ostotarkastusta joka sisältää kuvat että ultran. Esimerkiksi jo kerrottuna ollut SI-nivelen piikitys olisi tullut heti silloin ilmi tietäen klinikan jota käyttivät, sieltä en usko vilunki peliin myyjän hyväksi.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Vastaanvaan 
Päivämäärä:   7.9.26 02:38:35

Pelkästä otsikosta arvas heti kenestä kyse. En tiä itkiskö vai nauraisko...

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Vastaanvaan 
Päivämäärä:   7.9.26 02:44:19

Ja kyllä mullekin tän jutuista on tullu semmone fiilis että pohtii kuoppaa eikä kaupan purkua. Toki draamaileva ärsyttävä tyyli saa sen ehkä kuulostamaan lopetukselta vaikka uskon kyllä että kaupan purusta puhutaankin.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Hmm... 
Päivämäärä:   7.9.26 09:58:08

Lähettäjä.

Päivämäärä7.9.26 01:44:25

En ole XD en ole suomenhevos piireissä millään tavalla. Mutta useamman hevosen olen myynyt sekä välittäjille antanut myytäväksi. Tottakai hevonen halutaan myydä nopeasti = maksimoida voitto ja se tulee jokaisen hevosta ostavan, varsinkin välittäjän kautta, ymmärtää. Se että kerrotaan ”Hei meille tulee 2päivän päästä toiset katsojat, tarvitaan siihen menessä sun päätös” ei ole painostamista vaan realiteettien kertomista. Varsinkin jos ja ilmeisesti kun tässä tapauksessa hevosta ollaan kokeiltu useampi kerta, ei siinä aleta odottelemaan jos yksi tarvitsee monta päivää aikaa miettiä viekö ell. Tarkistukseen jos toinen tulee rahat kourassa. Uskoisin että tässä on käynyt virhe numero 1. Kun ollaan kuunneltu näitä omia mukana olleita ”ammattilaisia” ja virhe numero 2. Kun ei olla, varsinkin kun ostetaan ensimmäistä hevosta oikeasti aika tietämättömälle ihmiselle, tehty ostotarkastusta joka sisältää kuvat että ultran. Esimerkiksi jo kerrottuna ollut SI-nivelen piikitys olisi tullut heti silloin ilmi tietäen klinikan jota käyttivät, sieltä en usko vilunki peliin myyjän hyväksi.

..

Et ilmeisesti nähnyt tarinoita, joissa asiaa kävi läpi ennen ostoa..

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   7.9.26 10:07:33

Tää hevonen on aiemmin kisaradoilla käyttäytynyt haastavasti, eikä entinen ratsastaja ole ollut huono. Onko someomistaja tiennyt, tuskin. En olisi ajatellut noin kokemattoman hevosena.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Vastaanvaan 
Päivämäärä:   7.9.26 12:23:41

Näin kyllä tarinat ostoon liittyen mutta jos tämä alkaa vielä väittää että häntä on "painostettu" ostoon liittyen niin voi hyvää päivää. Ei tämän hevosen välittäjän tasoisilla ammattilaisilla ole aikaa odotella mitä rouva somettaja päivätolkulla pohtii, päätöksiä on tehtävä jos haluaa varmistaa että seuraavana päivänä tuleva toinen ostaja ei vie hevosta nenän edestä. Ihan normaalia toimintaa hevoskaupoilla. Toki saa pohtia pitkään mutta silloin hyväksyy sen että joku muu ehtii ensin.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   7.9.26 14:01:26

Klinikkavideo ostotarkista on ihan julkisesti nähtävillä, sen perusteella aika perustasoinen yleistsekki taivutuksineen ym juoksutuksineen tehty. Onko kuvattu jatai ultrattu jotain, ei käy videosta ilmi. Hevonen käsittääkseni ei turun seudulta eli tuskin historiaa juuri tällä kyseisellä klinikalla, mutta en tiedä, tämä vaan omaa mutuilua.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: K 
Päivämäärä:   7.9.26 17:20:48

Ei ehkä ole ihan valmis hevosenomistajaksi, talli ei myöskään näytä kovin haappoiselta,, ratsastustaitoa tarvitaan aika tavalla että pystyt pitämään kunnossa jos jotain sanomista on, tuskin ollut kallis hevonen ja ilm vaan perustarkastus. Heti ensimmäisessä kommenttia ettei ole sopivaa satulaa eli ajokki laitettu laitumeem ehkä liikuttamarra ja sitten alettu etsimään ongelmia klinikalla ... Tuntuu että tää on nykyinen hevosenomiatajan kehityskaari. Sometetaan ihanaa heppaelamaa, sitten etsitään satulaa x kk/vuotta ja sitten aletaan ramppaamaan klinikoilla. Sitten joko heppa muualle ratsutukseen/ hoitolaan/parantolaan/kuoppaan tai keksitään että ilman satulaa, kenkiä ,kenttää, valmentajaa hevosenomistaminen on tosi helppoa,.laitetaan polle laitumelle/pihattoon ja sitten sen loppuika laihdutetaan/etsitään satulaa / vuollaan jollain uudella tavalla/vaihdellaan tallia/ käydään kursseilla (mieluiten online omalla sohvalla) heppa sillä aikaa ei tee muuta ju syö ja on joko oikeasti jo sairas /sairaalloisen lihava tai ainakin on tutkittu kipuiilmeita jo niin kauan että niitä näkyy jo km päähän. Välillä postaillaan jotain #horaelover# barefioot#glossymane jne some kuvia. Puuttuu täysin halu tehdä töitä /valmentautua/ asialliset puitteet ja lopputulos on surkea.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Milla 
Päivämäärä:   7.9.26 17:24:06

Kengättömyyttähän tässä ehdittiin jo hehkuttaakin. Uusi ympäristö, jätetään liikuttamatta pihattoon ja kengät pois. Kuka on yllättynyt?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: glmläkf 
Päivämäärä:   7.9.26 17:24:42

Näitä totaalisen urpoja hevosenostajia riittää. ihmettelen että kukaan enää uskaltaa myydä hevosia.
Ja "somettaja" on vihonviimeinen ostaja, iso red flag!

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Os 
Päivämäärä:   7.9.26 17:33:43

Osaamisen tasoa kuvaa mm pari videota, toisessa esittelee lisäravinteita: hevoset kun tulee sisään ne rupeaa saamaan enemmän korsirehua, korsirehua eli kuivaheinaa tai säilöä/esikuivaa, kun laidun loppuu korsirehua muuttuu ja yleensä kylkeen saatetaan joutua lisäämään väkirehuja.... Tai jo laitumelle heinää. Toisessa videossa esittelee saatuja kuolaimia ja näyttää olevan väärinpäin kuolain suitsissa ... Että ei ehkä pidä ihmetellä

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   7.9.26 17:47:04

kenestähän tässä puhutaan? Antakaa vinkkiä

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: ,, 
Päivämäärä:   7.9.26 17:52:24

Ratsastaja jumppailee

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: juuh 
Päivämäärä:   7.9.26 23:15:54

Sen verran tilanteesta tiedän että hevonen ostettiin treeniin mutta hevonen lopetti täysin liikkumisen muuton jälkeen. Eli liikutettaisiin kyllä jos suostuisi liikkumaan.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   7.9.26 23:18:16

Voi olla että muistan väärin mutta oston yhteydessä muistelisin somettajan maininneen jotain että "aletaan kuntouttaa" mutta lievemmällä ilmaisulla eikä siis näillä sanoin. Nyt ainakin postausten perusteella kai jotain selkävaivoja epäillään?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: S 
Päivämäärä:   7.9.26 23:20:28

Onpa erikoista, jos treenistä muuttuu täysin liikkumattomaksi. Joskus olen nähnyt hevosten tekevän tätä, kun ne eivät vain yksinkertaisesti ymmärrä ratsastajaa.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.9.26 23:25:18

Niin. Kyllähän suomessakin valitettavasti harrastetaan sitä että hevosta koeratsastetaan ja käydään katsomassa kipulääkittynä ja se muuttuu uudessa kodissa vaaralliseksi/käyttökelvottomaksi kun lääkitys, josta ostaja ei oo ollut tietoinen, loppuu. Muistan myös tän "kuntouttamis"asian niin tuli tässä 1+1 mieleen jos ja kun hevosella on aiempaa sairashistoriaa

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   7.9.26 23:26:49

Typerää yleistämistä olla myymättä kellekään vain siksi että joku somettaa harrastuksestaan

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: pia 
Päivämäärä:   7.9.26 23:39:42

onkohan kukaan kokeillut hevoselle muuta kuin silittelyä? voi myös olla, että hevonen on jääräpäinen ja kokee olevansa pomo. mutta kun eihän mun putte....

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: nnnn 
Päivämäärä:   7.9.26 23:44:56

Oikein, oikein huonon ratsastajan alla moni hevonen lopettaa liikkumisen.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: s 
Päivämäärä:   8.9.26 00:02:39

Ehkä me odotellaan mitä hän seuraavaksi päivittää ja lopetetaan tää spekulointi? Uskon vahvasti että hevonen on niin kipeä, tuskin ovat käyneet huvin ja urheilun vuoksi klinikalla tutkituttamassa. Ostotarkastukset toimii niin että jos ei oo mitään tutkittavaa niin silloin ei tutkita. Paineistus on kovaa kun on ostajia jonossa.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   8.9.26 00:24:11

Kyllä mä luulen että tää päättyy niin että somettaja kohta raportoi että häntä on huijattu hevoskaupoissa ja varmaan tollouttaan kohdistaa kaiken vielä välittäjään

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Os 
Päivämäärä:   8.9.26 10:30:46

Onhan se outoa jos kokeillut monta kertaa, oatotarkiasa.sanoo näkee että tykkää liikkua ja heti parissa vkossa ei halua liikkua, mahdollisuuksia on toki, jos ei ole ollut laitumella ja uudessa kodissa laitettu laitumelle: kaviokuume.ja lievempana sitä ei kaikki ellitkaan diagnosoi heti, mahahaava stressistä, itse annan aina antepsin plus gg muutos yhteydessa. Jos ei ole taivutuksiin tmv reagoinut tuskin siis isompaa ortopedista vaivaa, toki jos ei ole kuvattu supkkien etualaraajat.usein sanomista keharengas,kaviorustonluutumat.hybin tavallisia. Ohut antura ja.menjyt huonolla pohjalla/ laidun kivikkoinen tmv , venaytys tmv mutta nämä nyt aika harvoin totiaakiliikkumayyomuutta aiheuttaa. Aluksi oli jossain vajassa yksin joten sekin voi jo olla iso stressi.jos aiemmin ollut kavereiden kanssa tai karsinatallissa.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Nykytrendi 
Päivämäärä:   8.9.26 12:10:46

K, Eli ei todellisuudessa haluta/uskalleta opetella oikein ratsatamaan ja täten antamaan hevoselle kunnolla liikuntaa ja hevosen käyttötarkoitus on sitten vain hoitaminen sekä ongelmien etsiminen.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   8.9.26 13:17:21

Kaikille hevosille ei sovi, että otetaan kengät pois ja isketään pihattoon..

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   8.9.26 14:01:58

Ei tältä kai mistään aatteellisesta syystä kenkiä pois otettu, jos edes otettiin? Takakengät ehkä laumanyhdistämissyistä mutta itseltä kyl tämä mennyt ohi jos näin on?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Milla 
Päivämäärä:   8.9.26 14:22:22

Kyllä storyssa puhui kengättömyydestä ja vuotuista jne.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   8.9.26 15:03:29

Taitaa olla nimenomaan aatteen takia otettu kengät pois. Satulan kanssa oli haasteita käsittääkseni heti alkuun jo ja sopivaa ei ilmeisesti löydy.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: ei 
Päivämäärä:   8.9.26 16:11:44

Tai sitten hevonen on vain oikeasti kipeä, myyjä ei kerro kaikkea ja tässä on käynyt vuosisadan kusetus. Hei oikeesti, olisko tää tällaista ruodintaa jos kyseessä olisi someton ihminen tai joku joka ei ole laajalti esillä? Vain hän ja asianomaiset tietävät totuuden joten olisikos aika olla hiljaa ja odottaa jos hän päivittää tilannetta tai vaikka kysyä suoraan?

Mulla on käynyt hevoskaupoissa paskasti ja mä olen täysin jumpparin puolella. Mikään hevonen ei kieltäydy totaalisesti liikkumasta vaikka muuttais pihattoon, otettais kengät pois, satula vähän painaisi, ratsastaja olisi epävakaa eikä mitään hevosta viedä klinikalle huvin vuoksi sulkematta pois edellä mainittuja asioita. Kisatulosten perusteella ei oo edellisenkään omistajan kanssa ollut kaikki kovin hyvin. Tuo hevonen näyttää asuvan tällä hetkellä pihatossa ja laitumella lauman kanssa joten tuskin siitä kärsii.

Te olette naurettavia.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   8.9.26 16:16:41

Mikä tili?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Urheilija 
Päivämäärä:   8.9.26 16:26:56

"Tai sitten hevonen on vain oikeasti kipeä, myyjä ei kerro kaikkea ja tässä on käynyt vuosisadan kusetus. Hei oikeesti, olisko tää tällaista ruodintaa jos kyseessä olisi someton ihminen tai joku joka ei ole laajalti esillä? Vain hän ja asianomaiset tietävät totuuden joten olisikos aika olla hiljaa ja odottaa jos hän päivittää tilannetta tai vaikka kysyä suoraan?

Mulla on käynyt hevoskaupoissa paskasti ja mä olen täysin jumpparin puolella. Mikään hevonen ei kieltäydy totaalisesti liikkumasta vaikka muuttais pihattoon, otettais kengät pois, satula vähän painaisi, ratsastaja olisi epävakaa eikä mitään hevosta viedä klinikalle huvin vuoksi sulkematta pois edellä mainittuja asioita. Kisatulosten perusteella ei oo edellisenkään omistajan kanssa ollut kaikki kovin hyvin. Tuo hevonen näyttää asuvan tällä hetkellä pihatossa ja laitumella lauman kanssa joten tuskin siitä kärsii.

Te olette naurettavi"

Miksi sä kommentoit itse, jos pitää olla hiljaa, hyshys ja kommentointi on naurettavaa?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: ei 
Päivämäärä:   8.9.26 16:28:38

Te olette, ei kommentointi

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   8.9.26 16:30:48

Ei me olla naurettavia eikä tässä nyt mitenkään kovin ikävästi ruodita. Hän on ilmeisesti ostanut hevosen jossa on tiennyt olevan "jotain sanomista". Itse tein pari hyvin yksinkertaista hakua hevosen nimellä paikoista x, enkä löytämieni tietojen jatai kuvien perusteella plus omien kontaktieni tiedoilla olisi todennäköisesti ostanut. Satapros tervettä hevosta ei maa päällään kanna, mutta minkä mahdollisesti tiedossa olevien haasteiden kanssa et ole valmis elämään ja hyväksymään että oli riski ostos ja nyt kävi sitten näin ilman että se varsinaisesti on suoraan myyjän vika... On täysin eri asia jos hevosta myydään ja koeratsastetaan ostajan tietämättä esim kipulääkittynä/puudutettuna tai jos myöhemmin joiltain klinikoilta selviää tutkimis/hoitohistoriaa josta ostajalle ei ole mainittu sanallakaan, se on huijaamista.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: ei 
Päivämäärä:   8.9.26 16:37:00

Ja mistä me tiedetään etteikö näin olisi käynyt? Ei mistään koska ei ole kerrottu. Ja silti jumppari saa paskat niskaan omasta osaamattomuudestaan. Mulle on käynyt juuri näin, suomessa käynyt koeratsastamassa hevosta ja jälkikäteen kaivanut kaikki aiemmat klinikkakäynnit joista selvinnyt vaikka ja mitä, ja kuullut että hevonen on ollut kipulääkityksellä vaivojen takia koeratsastushetkillä, joita oli kaksi kappaletta. Oman huonon kokemuksen takia tää menee ehkä liian kovin tunteisiin, koska nää on asioita mitä moni ei tule ajatelleeksi meidän turvallisessa ja rehellisessä suomessa. Ulkomailla tää on arkipäivää.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Sennu 
Päivämäärä:   8.9.26 16:42:47

Ei heittää vaan itse naurettavana vettä myllyyn

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   8.9.26 16:48:54

Mullekin on käynyt ikävästi ekan hevoseni oston kohdalla. Silloin en niin osannut laskea vihjeistä yks plus yks mutta nyt osaan. Oppirahoja... En ole enää katkera, eka hevoseni kuitenkin opetti paljon tärkeitä asioita hevosen kivusta. Voi olla että olen liian "ankara" mutta vastoinkäymisiin on hyvä tässä harrastuksessa tottua. Edelleen korostan että huijaaminen on täysin eri asia ja kukaan meistä ei varmaan nyt tiedä varmaksi onko somettajaa oikeasti pahasti huijattu.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Dh 
Päivämäärä:   8.9.26 18:04:13

Muokin on huijattu nimekkään myyjän/välittäjän toimesta mutten joutunut ht.nettiin koska seuraajia vain alle pari tuhatta :Ddd kolme viikkoa, kaksi kallista klinikkakäyntiä ja hevonen palautettiin

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.9.26 19:41:26

Jos joka tuutista huudattaa että ammattilaiset olleet tukemassa ostopäätöstä ja ammattilaisia konsultoitu niin kyllä silloin sietääkin ruotia, olisi hyvä nostaa ketkä nämä ammattilaiset sitten ovat olleet ketkä ovat ostopäätöstä myödänneet kun on tiedossa että ratsastus ei ole vielä vahvalla pohjalla saati hevosen omistaminen. Varsinkin jos kyseinen hevonen on ollut tiedettävästi ja helposti löydettävien tietojen perusteella hankala/vikainen

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Kinkku 
Päivämäärä:   8.9.26 19:49:47

Lähettäjäpia

Päivämäärä7.9.26 23:39:42

onkohan kukaan kokeillut hevoselle muuta kuin silittelyä? voi myös olla, että hevonen on jääräpäinen ja kokee olevansa pomo. mutta kun eihän mun putte...

Todennäköisemmin hevonen ei vaan ymmärrä mitä ratsastaja pyytää, tai ei halua tehdä koska jostakin kiristää tai johonkin sattuu. Hevoset eivät vttuile.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Moi 
Päivämäärä:   8.9.26 20:10:59

Siis eikö tämä olekaan hevosfoorumi? Miten täällä on näin pälliä porukkaa kommentoimassa?

Ostotarkastus ei takaa yhtään mitään. Ei vaikka tutkisit tonneilla. Kaikki ei näy kuvissa ja mitä tahansa voi tulla eteen. Täysin ilman tarkastusta ottaa tietoisen isomman riskin, normaalilla eli suppealla tarkilla vähän pienemmän riskin ja laajalla tarkilla mahdollisimman vähäisen riskin. Mikään tarkki ei silti poista riskiä. Osalla se riski konkretisoituu.

Jos kyseisellä hevosella on ollut haastavaa käytöstä jo ennestäänkin niin edellinen omistaja on ilmeisesti ollut niin urpo, että ei ole tajunnut hevosen ongelmakäytöksen olevan useimmiten iso hälytysmerkki KIVUSTA. Joo kyllä huonolla käsittelylläkin hevosesta voi tulla hankala, mutta sellaisesta ei ainakaan tuossa nykyisessä kodissa ole merkkejä. Sen sijaan somettaja on toiminut fiksusti ja tutkinut hevosta eikä ole leimannut hevosta hankalaksi ja "semmonen se nyt vaan on" kuten hemmetin iso osa jopa ammattilaisista tekee. Hevosala on häpeäpilkku eläimen kipukäytöksen tunnistamisessa. Yksikään hevonen ei ole tahallaan hankala eikä käytös ole muuta kuin oire. Se ei ole syy, vaan oire. Ihmisen velvollisuus on selvittää syy eikä vain "laittaa hevosta töihin" ja kuvitella, että sillä korjaantuu.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Amelie 
Päivämäärä:   8.9.26 21:03:23

Onkohan ostaja saanut valita ostotarkastuspaikan vai onko tarkastus tehty hevosta hoitaneella klinikalla? Se olis kyllä jo aika paksua.

Toivottavasti pääsevät jonkinlaiseen sopuun ja hevosen sairaudet parannettavissa tai löytyy edes jotain helpotusta.

Asiantuntijat eivät ole voineet olla suokki-ihmisiä, ostaja ollut kokematon ja liian luottavainen.

Kertakaikkisen kamalaa ostajalle , mutta erityisesti sairaalle hevoselle

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Nojoo 
Päivämäärä:   8.9.26 21:33:21

Kyllähän noita ylläreitä voi tulla. Meillä ostotarkki meni läpi, mutta kun pikkuhiljaa kotona nostettiin treenimäärää (oli aiemmin melkeinpä käyttämättömänä), niin alkoi muuttua hasardiksi meno. Löytyikin lihasvaivaa ja sitten alkoi tulla myyjältä sivulauseissa enemmän tietoa taustasta (mm vanha loukki joka todennäköisesti selitti vaivan), kun päivitettiin kuulumisia. Eli ostin puheiden perusteella ihan erilaisen hevosen mikä oli totuus. Vuosi kuntoutettiin ja välillä meinas usko loppua, mutta niin vaan nykyään on terve ja toimiva hevonen, jota on saatu myös koulutuksellisesti vietyä eteenpäin. Alkuun ajattelin että tulin kusetetuksi, mutta lopputulemana todennäköisempänä pidän myyjän taholta tietämättömyyttä. Jos ei ymmärrä syy seuraus-suhteita eikä ole hököllä hevosen kipuun, niin minkäs teet. Yllättävän moni hevosihminen edelleen kuittaa kipuoireita hevosen luonteella/koulutuksella you name it. Ammattilainen joka oli aiemmin ollut hevosen historiassa mukana todennäköisesti tiesi miten asiat oikeasti olivat, mutta syystä tai toisesta ei ollut halunnut avata totuutta myyjälle tai minulle. Mutta sainpas hienon hevosen ja voin sanoa täydestä sydämestä, että se on kuntoutettu ja rakennettu täysin itse.
Me oltiin toki onnekkaita, kun löytyi vaiva joka oli mahdollista oikealla hoidolla ja treenillä kuntouttaa. Olisi voinut myös löytyä niin isoja vaivoja, että niistä ei olisi päästy voittoon.
Hevoskaupoissa harrastajien kohdalla on mukana yleensä isoja tunteita ja odotuksia, eli alkuun etenkin on helppo jäädä vellomaan suruun ja vihaan. Joskus ne päättyy ikävästi ja joskus paremmin päin. Tahallinen kusetus on aina rumaa, kun osapuolena on elävä olento. Sekin saa todennäköisesti kärsiä aikalailla, kun uusi omistaja joutuu pitkään hakemaan ja tutkimaan missä vika ja mitä pitää tehdä.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   8.9.26 21:45:35

Muistaakseni ko. hevosta markkinoitiin kilpailukäyttöön, joten tämä asettaa tietyn riman sille, missä kunnossa ostaja voi terveydellisestikin hevosen olevan eli terveys ei saa estää kilpailukäyttöä. Myynti-ilmoitus kannattaa ottaa talteen ja miettiä kauppakirjan sisältö tältä osin -> myynti-ilmoitus liitteeksi.

On aina riski sille, että joitain terveysongelmia alkaa vasta ostotapahtuman jälkeen, esim. muuttostressin seurauksena voi maha alkaa oireilla.

Kuitenkin, jos taas omistajuuden siirtymisen jälkeen löytyy klinikkahistoriaa, joka ostajalta on aiemmin pimitetty ja, jonka perusteella hevonen ei sovellu kilpailukäyttöön, tulee myös kaupan purku tai mojova hinnanalennus kyseeseen – jos reklamointi tehdään ajoissa siitä lukien, kun terveyshistoria on saatu tietoon. Tässä pitää olla tarkkana, sillä viivyttely voi johtaa siihen, ettei kaupanpurku enää tule kyseeseen.

Tiedän tapauksen, jossa jopa hevosen mikrosiru on vaihdettu, jotta terveyshistoriaa ei näkyisi, mutta huijari jäi kiinni. Hevosella ei käytännössä voinut ratsastaa.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Mp 
Päivämäärä:   8.9.26 22:50:59

Sukua kun katsoo niin isä on periyttänyt kyllä hankalia työtä vieroksuvia tapauksia, joskin erittäin hyvä laukkaisia

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   8.9.26 22:58:21

Minkä niminen/sukuinen se hevonen on?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   8.9.26 23:12:18

Kuningas Ässäläinen. Tänävuonna 2 HeA rataa suorittanut yli 60%, toinen omistajan - toinen välittäjän kanssa että ei se nyt mikään huono hevonen todellakaan ole.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   9.9.26 00:58:41

Saataispa jo lisätietoja ni ei tarttis vaan spekuloida.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   9.9.26 01:04:25

Hevosen nimeä ei oo mainittu missään eli ilmeisesti täällä on hevosen tuntevia useampia..

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   9.9.26 01:17:10

No on hevosen nimi somettajan itsensä toimesta mainittu eli ihan yleisesti täällä ainakin tiedossa. Ei siis mikään suuri salaisuus.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   9.9.26 01:28:12

Niin lempinimi on mainittu, mutta ei oikeaa koko nimeä.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Välittäjä? 
Päivämäärä:   9.9.26 01:29:50

Kuka tässä oli välittäjänä?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   9.9.26 01:34:45

On mainittu koko nimi ihan tälläkin hetkellä somettajan julkisessa facessa esim

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   9.9.26 01:56:25

Niin Aarre näkyy lukevan sielläkin, kun kävin katsomassa. Sehän ei ole edelleenkään hevosen koko nimi.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   9.9.26 01:59:52

En voi mitään sille että nimetön ei osaa etsiä

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Jepjep 
Päivämäärä:   9.9.26 02:02:03

Ja sieltä videoista se välittäjäkin hyvin selviää

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.9.26 02:34:13

Aarteen tuntevana ihmisenä pystyn sanomaan että on luonteeltaan hieman jyrä ja vähän kovapäinen, kuitenkin kiltti ja ihana kun osaa olla hevoselle itselleen hyvä kiva pomo. Oikealla ratsastajalla myös super laadukas ja näyttävä hevonen.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   9.9.26 06:15:27

Kys hevonen on startannut 18.7 helppo a:ssa reilulla 63%. Voi toki olla silti kipeä, mut oisko enempi vikaa siinä ettei sovellu kys ratsastajalle?

Omani kipeytyi ylläpidossa kengättä eli kyllä sekin voi olla syy. Parani kun sai kengät jalkaan.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   9.9.26 09:40:57

Onhan tällä kuitenkin oston jälkeen ratsastettu myös uudessa paikassa ja sitten todettu, että on jotain vikaa. Katselin videoita tästä ja liikkeet nyt ei kovin kummoiset ole eli ihan perusputte.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: hmm 
Päivämäärä:   9.9.26 10:32:30

63 prosenttia ammattikuskilla seura Aasta nyt ei ole mikään kummoinen tulos.

Lopettakaa nyt ylipäätään tää turha spekulointi asiasta joka ei teille kuulu.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: Evil 
Päivämäärä:   9.9.26 10:47:31

Kenkien poisto nyt ihan yksin voi riittää hevosen liikkumattomuuteen ihan todella hyvin ilman, että hevosella edes olisi mitään kaviokuume taustaa tai varsinaista vikaa kavioissa.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   9.9.26 11:08:03

"Lähettäjähmm

Päivämäärä9.9.26 10:32:30

63 prosenttia ammattikuskilla seura Aasta nyt ei ole mikään kummoinen tulos.

Lopettakaa nyt ylipäätään tää turha spekulointi asiasta joka ei teille kuulu."

Miksi asioita jaetaan someen jos ne ei kellekään kuulu. Miksi sä kirjoitat tänne jos aiheesta ei saa puhua?

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: oooo 
Päivämäärä:   9.9.26 11:21:22

Kiitoksia ilmoituksestasi!!

Ilmoitus on lähetetty ylläpidolle ja keskustelufoorumin vastaavalle moderaattorille.

Älä turhaan lähetä toista ilmoitusta. Viesti on mennyt perille ja puutumme siihen mahdollisimman pian.

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: a 
Päivämäärä:   9.9.26 11:21:32

a

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: b 
Päivämäärä:   9.9.26 11:21:43

b

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: c 
Päivämäärä:   9.9.26 11:21:55

c

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: d 
Päivämäärä:   9.9.26 11:22:04

d

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: e 
Päivämäärä:   9.9.26 11:22:14

e

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: f 
Päivämäärä:   9.9.26 11:22:22

f

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: g 
Päivämäärä:   9.9.26 11:22:33

g

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: h 
Päivämäärä:   9.9.26 11:22:42

h

  Re: Treenistä monttuun?

Lähettäjä: i 
Päivämäärä:   9.9.26 11:23:02

i ja kiitti moi tälle ketjulle

   Ylös ⇑   


Ketju on saavuttanut 100 viestin määrän tai se on suljettu. Ketjuun ei pysty kirjoittamaan.
Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.