Kirjoita uusi viesti  |  Alueen etusivu  |    |  Etsi  Alas ⇓   
  Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: Gosh 
Päivämäärä:   2.9.26 15:43:58

Lukaisin juuri Liiton tj:n tehtävänkuvaa netistä enkä ihmettele, jos tuon työmäärän keskellä heikompi voi sortua elon tiellä. Siitä missä määrin töitä voi delegoida muille, ei ole tietoa. Vaateet ko henkilölle ovat kovat.

Lycka till!

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: DG 
Päivämäärä:   2.9.26 15:55:32

Eka tl:n duuni lienee toimiston henkilökunnan uudelleen organisointi. Samalla voi delegoida omiaan. Ei ole tj:n tehtävä tehdä itse konkreettisesti. Hän organisoi, valvoo, suunnittelee jne.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: * 
Päivämäärä:   2.9.26 15:55:52

Mistä tuo löytyy ?

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: Täti 
Päivämäärä:   2.9.26 16:09:50

Eihän tuossa nyt mitään ylitsepääsemätöntä työmäärää ole.

Jos toimistossa on osaava henkilökunta niin he noista nyt suurimman osan tekee. Toiminnanjohtajan on osattava delegoida ja johtaa työntekijöitä.

Ei yrityksissäkään toimitusjohtaja kaikkea työtä ite tee, vaan sinne on palkattu osaavat työntekijät päivittäisiä töitä tekemään.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: E 
Päivämäärä:   2.9.26 18:22:04

Fred Sundwall pärjäsi tässä tehtävässä tosi hienosti! Sponsoreita oli enemmän kuin ikinä.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: Tvj 
Päivämäärä:   2.9.26 19:07:33

Minuakin kiinnostaa, mistä löytyy. Katsoin liiton sivuilta, muttei näkynyt.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: Komppi 
Päivämäärä:   2.9.26 19:10:30

Lähettäjä: Täti
Päivämäärä: 2.9.26 16:09:50

Eihän tuossa nyt mitään ylitsepääsemätöntä työmäärää ole.

Jos toimistossa on osaava henkilökunta niin he noista nyt suurimman osan tekee. Toiminnanjohtajan on osattava delegoida ja johtaa työntekijöitä.

Ei yrityksissäkään toimitusjohtaja kaikkea työtä ite tee, vaan sinne on palkattu osaavat työntekijät päivittäisiä töitä tekemään.

Tämä!

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: .. 
Päivämäärä:   2.9.26 19:14:55

No liiton toimistolla keskitytään päällekäisyyksien puuhailuun, tehtävänkuvien selkeytys olisi välttämätöntä.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.9.26 19:28:36

Frediä muistettiinkin kehua joka paikassa! Myös HU-lehti kirjoitti hänestä aina arvostaen.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.9.26 19:37:58

Ainakin vanhoja hakuilmoituksia löytyy googlettamalla. Tuskin homma niistä on hirveästi muuttunut tai muuttuu.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: seuratoimija 
Päivämäärä:   2.9.26 20:17:47

No, uuden tj;n ensimmäinen tehtävä onkin perata toimiston työntekijöiden puuhat. Siellä tehdään niin paljon joutavaa, fokus on täysin hukassa. Organisaatio alkaa aina leviämään ja sekoilemaan jos sitä ei johdeta tiukasti. Ja jos johtaja ei ymmärrä, että hänen hommansa ei ole tehdä asioita itse.
Ensin tutkitaan mitä vääriä asioita ja turhia asioita tehdään, ja sitten organisoidaan resurssit uudestaan. Katse palloon!

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.9.26 20:21:19

Kerrotko vielä mitä joutavaa liiton toimistossa tehdään?

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: ... 
Päivämäärä:   2.9.26 20:26:16

Kiintoisaa, nyt alkaa tarkastusryhmä ajamaan toimistonväkeä ulos, kun on ensinnä saatu Hallitus karkoitettua.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: Me 
Päivämäärä:   2.9.26 21:19:05

Siellä olisi mm. kapteenin ja urheilujohtajan vakanssi vaihdon tarpeessa.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: muu 
Päivämäärä:   2.9.26 21:34:06

Urpo, ei kukaan "aja ketään ulos". Siellä tapahtuu se joka kaikissa organisaatioissa joita yritetään uudistaa. Toimenkuvia, työtehtäviä ja niistä suorioutumista tarkastellaan, tutkitaan mikä on liiton perustehtävä ja vastaavatko toimenkuvat asetettuja tavoitteita jne. Ja jos tarvitaan korjausliikkeitä ne tehdään. Voi tatrkoittaa irtisanomisia tai voi olla tarkoittamatta. Tai toimenkuvien muutoksia.
Vasta kun asiat on analysoitu voidaan ryhtyä toimenpiteisiin.

Täysin normaalia toimintaa missä tahansa organisaatiossa tai yrityksessä.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   2.9.26 22:44:29

Mitäs outoa tuossa on?

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: ,gmmnfgn 
Päivämäärä:   3.9.26 01:57:54

Täysin normaali toimarin homma. Huomaa, etteivät täällä kirjoittavat paljoa ole yritys - tai yhteisöjen johdossa pyörineet kun perusasiatkin noin ihmetyttää.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.9.26 07:13:09

“nyt alkaa tarkastusryhmä ajamaan toimistonväkeä ulos” on täysin tuulesta temmattu.

Hallitus ilmoitti eroavansa vasta sen jälkeen, kun liittokokous oli evännyt jokaiselta vuoden 2025 hallituksen jäseneltä vastuuvapauden ja päättänyt kutsua koolle kokouksen, jonka asialistalla oli hallituksen erottaminen. Mikäli hallitus ei olisi eronnut, se olisi erotettu kokouksessa 30.8.2026.
Tämä tapahtumakulku ja äänestystulokset on dokumentoitu jatkokokouksen pöytäkirjaan.

Tarkastusryhmä tuotti päätöksenteon pohjaksi selvityksen. Varsinaiset päätökset teki jäsenistö liittokokouksessa, ei tarkastusryhmä. Hallituksen erottamiselle on olemassa erittäin vakavat ja painavat syyt, tiedot ovat julkisesti saatavilla.

Uusi hallitus valittiin vasta 30.8. ja aloitti työnsä käytännössä syyskuun alussa. Toimiston henkilöstöön ei tiettävästi ole tehty mitään muutoksia.

Toivottavasti toimiston toimintaa kuitenkin uudistetaan. Sen ei tarvitse tarkoittaa summittaisia irtisanomisia. Ensin pitäisi selvittää toimenkuvat, vastuut, päällekkäisyydet, osaaminen ja työn tulokset. Jos sen jälkeen ilmenee, ettei joku suoriudu tehtävästään eikä tilanne korjaannu johtamisella, osaamisen kehittämisellä tai tehtävien muuttamisella, myös henkilövaihdokset voivat olla täysin perusteltuja.

Toivottavaa olisi myös, että työntekijät itse arvioisivat omaa tehtäväänsä ja osaamistaan: tuntuvatko tehtävät mielekkäiltä, löytyykö halua ja kykyä kehittyä ammatillisesti ja onko nykyinen tehtävä todella oma paikka, vai voisiko se löytyä jostakin muualta.

Pitkä työura ei voi itsessään vapauttaa ketään tehtävien, osaamisen ja työstä suoriutumisen arvioinnilta. Päinvastainen ajattelu vain ylläpitäisi toimintakulttuuria, jossa vastuut hämärtyvät eikä työn tuloksia arvioida.

Foorumikirjoittaja yrittää jo ennakolta kuvata aivan normaalin toiminnan ja organisaation arvioimisen jonkinlaiseksi tarkastusryhmän kostoretkeksi. Siitä ei ole mitään näyttöä.

Muutos on mahdollisuus ja SRL:ssä vallinneessa tilanteessa se oli elinehto.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: OO 
Päivämäärä:   3.9.26 09:59:59

Hallituksenhan ei itse kannata edes aloittaa toimiston organisaation tarkastelua, vaan jättää se suosiolla uuden toiminnanjohtajan tehtäväksi.

Tähän on syynä se, että hallitukseen valitaan taas marraskuussa uusi puheenjohtaja ja kaksi jäsentä. Koska toimistoasia on hyvin riskialtis, ei kannata ottaa sitä riskiä, että se vaarantaisi uudelleen valinnan, koska kaikki kuitenkin tietävät, että se jossain vaiheessa tapahtuu. Kannattaa mieluummin kääntää haukut tj:lle, koska hän on työsuhteessa. Toki hallituskin varmasti osansa saa, mutta ei niin, että se vaarantaisi uudellenvalinnan, sillä mitään ei ehdi tapahtumaan tässä asiassa ennen syyskokousta.

Kiirehtisin mieluumminin toiminnanjohtajan asian kanssa. Sekä Koiviston osalta että uuden rekrytoinnin osalta.

Ja kannattaa myös tarkistaa, onko hallituksella vastuuvakuutusta.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: Huuto 
Päivämäärä:   3.9.26 10:45:52

Toivottavasti mj kapteenit ja valkut vaihdetaan ulkomaisiin kokonaan. Pohjamudissa mennään mj valmennuksen osalta tällä hetkellä, ulkomailla valmentauduttava jos aikoo pärjätä.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.9.26 11:43:40

Eihän tässä ennen syyskokousta ehditä tehdä juuri muuta kuin selvittää liiton todellinen tilanne ja hoitaa kiireellisimmät pakolliset asiat. Toiminnanjohtaja on kuitenkin mahdollista löytää siihen mennessä.

Maajoukkuevalmennus on mielenkiintoinen asia, sillä suurin osa maajoukkueessa Suomea edustavista ratsastajista valmentautuu jonkun muun kuin liiton valmentajan kanssa. Sitten suurimpiin ja tärkeimpiin kilpailuihin paikalle saapuu urheilijalle käytännössä tuntematon liiton tiimi. Samalla urheilija maksaa paikalle oman valmentajansa, jonka kanssa kaikki työ kilpailuihin pääsemiseksi on tehty.

Ketä tällainen järjestelmä palvelee?

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: Liisa 
Päivämäärä:   3.9.26 11:52:43

Lähettäjä: .
Päivämäärä: 3.9.26 11:43:40

Ketä tällainen järjestelmä palvelee?

----

Palvelee näitä mj-valmentajia kun pääsevät ulkomaan reissulle liiton rahoilla.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.9.26 12:10:04

Se ulkopuolisen maajoukkuevalmentajan läsnäolo olisi ok, ellei se alkaisi vaikeuttamaan paikalle tuodun oman valmentajan työtä ja häiritsemään ratsastajan keskittymistä ja valmistautumisrutiinia.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   3.9.26 21:25:00

Tietoa kellään vielä tulevasta?

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä:  
Päivämäärä:   3.9.26 21:27:19

"Tietoa kellään vielä tulevasta?"

tuskin. Hallitus on ensimmäisen kerran kokoontunut, siitä raportti liiton sivuilla ja maininta milloin seuraava "virallinen" kokous heillä. Eivätköhän siellä tiedota kun on tiedotettavaa.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.9.26 08:50:12

Majo valmennuskuviot kiinnostaa, koska nyt katkolla. Milloin hallitus kokoontuu seuraavan kerran, suljetuin vai avoimin ovin.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: fmmf 
Päivämäärä:   4.9.26 13:25:16

Oikeesti nyt urpo! MIKÄÄN hallitus tässä maailmassa ei kokoonnu "avoimin ovin"! Jos olet noin tyhmä niin älä ainakaan kerro sitä!!

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: -- 
Päivämäärä:   4.9.26 13:33:52

Toivon kovasti että uusiksi menee mm. urheilujohtajan paikka. Ja mj valmennus kattaen kapteenit.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: boo 
Päivämäärä:   4.9.26 13:40:22

Riippuu siitä, millä soppareilla noi on, onko määräaikainen vai vakkari. Jos vakkari niin esim urheilujohtajasta tosi vaikea päästä eroon...
Kapteenit taitaa olla määräaikaisia.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: Jj 
Päivämäärä:   4.9.26 14:04:47

Samaa kannatan. Urheilujohtaja ja mj-valmentajat vaihtoon kapteenien kanssa. Kuunnelkaa ratsastajia ja heidän toiveitaan. Muutenhan koko hommassa ei ole mitään järkeä jos ratsastajainliitto ei palvele ratsastajia.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.9.26 16:09:36

TÄMÄ NÄIN: Samaa kannatan. Urheilujohtaja ja mj-valmentajat vaihtoon kapteenien kanssa. Kuunnelkaa ratsastajia ja heidän toiveitaan. Muutenhan koko hommassa ei ole mitään järkeä jos ratsastajainliitto ei palvele ratsastajia.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.9.26 23:37:10

Kuinka urheilujohtaja vaihdetaan? Hallitusko siitä päättää vai miten menee.
Aika olisi jo uusia koko porukka. Maajoukkueissa voisi olla jotkut Euroopan huiput vetämässä uuteen nousuun lajia.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: . 
Päivämäärä:   4.9.26 23:46:30

Veikkaanpa että rusalta tulee paljon väkeä valmennustehtävissä toimimaan jatkossa. Ulkomailta tarvittaisiin osaamista mutta onko liitolla varaa sellaiseen. Aika näyttää.

  Re: Liiton tj:n tehtävänkuvaus

Lähettäjä: boo 
Päivämäärä:   5.9.26 00:43:52

Aivan satavarmasti Rusalta ei tule tulevaisuudessa yhtään tyyppiä valmennustehtäviin.

   Ylös ⇑   


  
 Vastaa viestiin
 Nimi:       [poista tiedot]
 Sähköpostiosoite:

 Jos annat sähköpostiosoitteesi, se näkyy viestissäsi.

 Otsikko:
   




Hevostalli.net ei vastaa keskusteluryhmissä käytävän keskustelun sisällöstä.